Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ankieta na temat sensu istnienia działu aikido


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
100 odpowiedzi w tym temacie

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Ankieta na temat sensu istnienia działu aikido

Podawałem wielokrotnie kontrprzykład z kyudo - strzelanie z łuku, z ogromnym rytuałem, niemniej jednak ostatecznie chodzi o trafienie do celu. Adept kyudo potrafi z luku celnie strzelić. Jest umiejętność nadająca się do walki, jest i sztuka walki.

I wielokrotnie podawałeś go błędnie, czy raczej wg twojej interpretacji kyudo. Ostatecznie (nie mniej jednak) kompletnie nie chodzi o trafienie do celu. To jest skutek uboczny.

Ale dlaczego wy mnie bierzecie za idiotę?
Doskonale wiem jak to działa. Dlatego przykład kyudo jest bardzo adekwatny.
Aikido też nie stawia sobie za cel "super celnego strzelania do wszystkiego", też idzie drogą na około.
Możemy być pewni że zawodowi sportowi łucznicy strzelają 100 razy lepiej niż mistrzowie kyudo, i mają lepsze łuki :)
Kyudo wraz z ceremoniałem ma swój mistyczno-kulturowy wydźwięk. Cała zabawa w rozpoznaniu osadzenia, świata pochodzenia, wgłębieniu się w zrozumienie innego. Gwarantuję wam że posiadam do tego lepsze narzędzia myślowe, ale jak słusznie tw.dziki zauważył, wybrałem co innego. Innymi słowy byłem tam, obejrzałem, nie zobaczyłem nic ciekawego.

Ale do sedna.
W kyudo jednak to strzelanie z łuku do tarczy jest, co więcej, myślę ze wykracza ono poza to co piszecie, swojego czasu oglądałem takie tradycyjne "zmagania" łuczników w japonii, to i owszem strzelali do niruchomej tarczy, ale z konia w galopie.
Skutek uboczny to nie celność.
To wszystko co jest otoczką kyudo jest skutkiem ubocznym doskonalenia w strzelaniu!
Cały rytuał strzału, przygotowań łuku itd. jest skoncentrownany na tym jednym jedynym momencie, właśnie strzału, który ma być doskonałością, ma nadać sens temu wszystkiemu. Jest właśnie takim momentem jedności ze światem itd itp czyli zahaczamy o buddyzm i taoizm.
Ale właśnie - w kyudo się tego strzelania lepiej czy gorzej nauczę. Kształtuję praktyczną umiejętność zakładania strzały, naciągania łuku, strzelania w tarczę. Mam sięnauczy ć trafiać i się nauczę. Dlatego bez kaszlnięcia nazwę je SW.
W aikido się tego kotegaeshi na wrogie uderzenie nie nauczę, ani lepiej ani gorzej. Dlatego odmawiam mu nazwy sztuki walki.
W obu wypadkach nie ma znaczenia to, czy umiejętnosci owe kiedykowliek będą stosowane i czy sa adekwatne do pola bitwy, czy XV wiecznego czy dzisiejszego.
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ankieta na temat sensu istnienia działu aikido
Voi, jednak powinienem był wybrać brzuszki...
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Ankieta na temat sensu istnienia działu aikido
Tu masz odpowiedź...:

Gwarantuję wam że posiadam do tego lepsze narzędzia myślowe, ale jak słusznie tw.dziki zauważył, wybrałem co innego. Innymi słowy byłem tam, obejrzałem, nie zobaczyłem nic ciekawego...


  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Ankieta na temat sensu istnienia działu aikido
Istnieje podział na sporty walki i sztuki walki. Niektórym to nie wystarcza, bo być może nie widzą różnicy ;)
  • 0

budo_sheepman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1419 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/SF

Napisano Ponad rok temu

Re: Ankieta na temat sensu istnienia działu aikido
istnieje też podział na sporty walki,sztuki walki i inne formy aktywności ruchowej-np aikido.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ankieta na temat sensu istnienia działu aikido
Każdy sport walki jest w mniejszym lub większym stopniu sztuką walki ( judo, kendo, jiu jitsu, naginata do, karate - żeby pozostać tylko przy japońskich). Odwrotnie już nie.
Dla naszych rozważań nie ma to więc znaczenia. Niektórzy jednak uważają, że rezygnacja z rywalizacji stawia sztuki walki wyżej od sportów walki. Chociaż nie potrafią tego racjonalnie uzasadnić...
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Ankieta na temat sensu istnienia działu aikido

Istnieje podział na sporty walki i sztuki walki. Niektórym to nie wystarcza, bo być może nie widzą różnicy ;)

Po pierwsze patrz wyżej.
Po drugie:
- w karate są zawody
- w judo są zawody
- w kendo są zawody
- w taekwondo sa zawody
- w kung fu są zawody
- w jujitsu są zawody
- w iaido są zawody
prawie we wszystkim są kurde zawody, a przecież to są sztuki walki, mają swoje filozofie spisane w tomikach i kiwających brodami dziadków. Zatem?
Albo trafiłeś z tym różnicowaniem kulą w płot, albo aikido jest jedyną sztuką walki a cała reszta to sporty.

Przecież sport walki to wszystko to co wyrosło na zachodzie, a sztuki walki to wszystko to co przylazło ze wschodu. I tyle je różni.
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Ankieta na temat sensu istnienia działu aikido
acha... czyli sporty walki powstały na zachodzi sztuki walki na wschodzie. Cóż na dogłębna analiza ;)

Zaproponuj zmianę na wiki w pierwszym akapicie:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
i tutaj
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

po kiego grzyba tak komplikować

Akahige n/c nie robiłem żadnego wartościowania co próbujesz mi wcisnąć. Chciałem tylko zwrócić uwagę na fakt na istnienie tego podziału. Bodajże bujnie rozpisywał się o tym Miłkowski w książce o Karate.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ankieta na temat sensu istnienia działu aikido

Akahige n/c nie robiłem żadnego wartościowania co próbujesz mi wcisnąć.

Garry, nic Ci nie próbuję wcisnąć, napisałem "niektórzy".
  • 0

budo_greggor
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 206 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe

Napisano Ponad rok temu

Re: Ankieta na temat sensu istnienia działu aikido

Bodajże bujnie rozpisywał się o tym Miłkowski w książce o Karate.

Ta książka jest o karate. Na marginesie - jedna z lepszych, jakie czytałem na temat SW.

Gdy już jednak powołujesz się na to źródło, to w tym temacie bardziej wymagałoby podkreślenia, że autor tytułem wstępu na pierwszych około pięćdziesięciu stronach rozpisuje się ogólnie o umiejętnościach walki bez broni. Dalej dokonuje przeglądu stylów i szkół sztuk walki. Jest tam niemalże wszystko, znamienne jednak, że w rozdziale Style pochodzące z Okinawy i Wysp Japońskich nie ma wzmianki o aikido.

Miłkowski J., Karate, Wydawnictwo MON, Warszawa 1982r.
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Ankieta na temat sensu istnienia działu aikido
Garry, wiesz kto wiki pisze? no właśnie ja też nie :P
Te opisy nic nie mówią, poza tym że coś się ogólnie przyjęło, ale nie wiadomo dlaczego i po co, a granice są nieostre a bo ktoś tak w słowniku napisał.
Sam pomyśl czy moje rozróżnienie jest takie do dupy.
Skoro sama nazwa powstała dla desygnatu znalezionego na wschodzie, to do niego się odnosi. Sztuki walki to nazwa kategorii zawierającej pewne aktywności związane z walką wręcz, mające swe korzenie na wschodzie.
To dziś tą nazwą określa się coraz więcej rzeczy, niekoniecznie słusznie, co skutkuje rozmyciem jej sensu.
Dla systemów myślenia wschodniego charakterystyczny jest holizm psychofizyczny, i całościowe ujmowanie obrazu rzeczy. Dlatego sztuki walki nie łączą sprawności fizycznych z duchowymi, w kulturze ich pochodzenia nie funkcjonuje(ował) taki podział.
Z kolei na zachodzie to rozerwanie nastąpiło już w starożytności, rozplenione poprzez chrześcijaństwo poszło w świat. No i mamy psyche i soma jako kategorie rozłączne, przeciwstawne.
Dlatego u nas sztuki walki są rozumiane jako umiejętności walki. Co z kolei nie znaczy że nie było jakichś kodeksów honorowych, rycerskich i innych dupereli, takie bzdety zawsze powstawały by wytłumaczyć ludkom, że to dobrze dać się zarezać dla swojego pana.
Zatem jasno widać że nazwa stworzona dla określenia wschodnich systemów nie pasuje do zachodnich. I dlatego moje "trywialne" rozróżnienie jest lepsze niż rozmyty bełkot na wiki.
Sztuki walki=wschód, systemy i sporty = zachód (rozumiane kulturowo nie geograficznie). Proste?
  • 0

budo_aikia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 641 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ankieta na temat sensu istnienia działu aikido
Zamiast po omacku wymyslac, polecam na poczatek dwie znakomite ksiazki:

1. Adele Westbrook, Oscar Ratti " Sekrety samurajów , studium o japońskich sztukach walki"
2. Serge Mol "Japońskie sztuki walki. Przewodnik po koryu jujutsu"

Co prawda jest w nich niewiele o samym Aikido, ale ta lektura moze wiele wyjasnic skad to sie wszystko wzieło i czemu jest takie a nie inne.
  • 0

budo_greggor
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 206 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe

Napisano Ponad rok temu

Re: Ankieta na temat sensu istnienia działu aikido

ta lektura moze wiele wyjasnic skad to sie wszystko wzieło i czemu jest takie a nie inne


Ale co się skąd wzięło, bo nie wiem, czy lecieć do biblioteki lub sklepu?
  • 0

budo_aikia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 641 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ankieta na temat sensu istnienia działu aikido

ta lektura moze wiele wyjasnic skad to sie wszystko wzieło i czemu jest takie a nie inne


Ale co się skąd wzięło, bo nie wiem, czy lecieć do biblioteki lub sklepu?


Sztuki walki (japonskie) - jest to wyrażnie napisane w tytułach i o tym , ze sztuki i o tym , ze japońskie. :idea:
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Ankieta na temat sensu istnienia działu aikido

Bodajże bujnie rozpisywał się o tym Miłkowski w książce o Karate.

Ta książka jest o karate. Na marginesie - jedna z lepszych, jakie czytałem na temat SW.

Gdy już jednak powołujesz się na to źródło, to w tym temacie bardziej wymagałoby podkreślenia, że autor tytułem wstępu na pierwszych około pięćdziesięciu stronach rozpisuje się ogólnie o umiejętnościach walki bez broni. Dalej dokonuje przeglądu stylów i szkół sztuk walki. Jest tam niemalże wszystko, znamienne jednak, że w rozdziale Style pochodzące z Okinawy i Wysp Japońskich nie ma wzmianki o aikido.

Miłkowski J., Karate, Wydawnictwo MON, Warszawa 1982r.


Owszem wiem co chcesz przez to powiedzieć. Ale dla mnie (w momencie gdy czytałem tę książkę) było to kompletnie bez znaczenia, czy Miłkowski zamieścił Aikido w swoim kompendium czy nie. Przytoczyłem tę pozycję w kontekście definicji sportów i sztuki walki, to właśnie w oparciu o przemyślenia tego autora w tej kwestii opieram swoje poglądy.
W momencie gdy tylko wychylisz się poza jeden styl, zaczynasz dostrzegać wspólne płaszczyzny (np. poglądy jakoby bjj było aikidem w parterze). Że wiele spraw jest uniwersalnych. Stąd nie ma dla mnie znaczenia, że to książka o karate.
Uważam, że aikido jest bardzo fajnym uzupełnieniem dla karate.
Uważam, że karate jest bardzo dobrym lekarstwem na niektóre bolączki aikido.

Randall podałem Ci wiki, bo wymagało to ode mnie minimum wysiłku. Z punktu widzenia dyskusji o autorytetach, wiem że nie ważne czy Ci podam wiki czy tak jak powyżej książkę.
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Ankieta na temat sensu istnienia działu aikido

1. Adele Westbrook, Oscar Ratti " Sekrety samurajów , studium o japońskich sztukach walki"

Co prawda ta książka w niektórych miejscach też mi się wydała ciekawa, ale kiedyś szczepan strasznie tych autorów objechał, jakoby była napisana przez niedouczone shodany ;)

Jakkolwiek moim zdaniem jest to jedna z niewielu pozycji posiadających jakąkolwiek treść poza zbiorem zdjęć autora wykonującego podstawowe techniki aikido.
  • 0

budo_aikia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 641 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ankieta na temat sensu istnienia działu aikido


1. Adele Westbrook, Oscar Ratti " Sekrety samurajów , studium o japońskich sztukach walki"

Co prawda ta książka w niektórych miejscach też mi się wydała ciekawa, ale kiedyś szczepan strasznie tych autorów objechał, jakoby była napisana przez niedouczone shodany ;)

Jakkolwiek moim zdaniem jest to jedna z niewielu pozycji posiadających jakąkolwiek treść poza zbiorem zdjęć autora wykonującego podstawowe techniki aikido.


Sure. Dlatego podałem je w takiej kolejności.
Sekrety sa pisane łatwym, prostym jezykiem i wprowadzaja uproszczenia merytoryczne. Jednak mimo wielu naiwnie brzmiących fragmentów daja dobre pojecie ogolne o jsw.

Mol za to jest trudniejszy , bo prezentuje przeglad szkół, stylów, tradycji budo (bujutsu) w sposób " suchy", faktograficzny, ale bardzo dokładny.
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Ankieta na temat sensu istnienia działu aikido
Dobra, tylko po co mam czytać książki mówiące że sztuki walki to to co zakwalifikowałem jako sztuki walki? Żeby sobie dopisać filozofię do twierdzenia czy pozycję bibliograficzną?

Dla zakwalifikowania motyla jako owada nie potrzeba studium o zwyczajach godowych motyli czy źródłach ewolucyjnych ubarwień skrzydełek...
  • 0

budo_aikia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 641 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ankieta na temat sensu istnienia działu aikido

Dobra, tylko po co mam czytać książki mówiące że sztuki walki to to co zakwalifikowałem jako sztuki walki? Żeby sobie dopisać filozofię do twierdzenia czy pozycję bibliograficzną?

Dla zakwalifikowania motyla jako owada nie potrzeba studium o zwyczajach godowych motyli czy źródłach ewolucyjnych ubarwień skrzydełek...


Żeby lepiej zrozumieć samemu. Żeby lepiej zrozumiec innych.

Z motylem jest łatwo , ale z zakwalifikowanie muchołówki amerykańskiej nie pojdzie juz tak prosto.
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Ankieta na temat sensu istnienia działu aikido
Jak widać poszło bardzo łatwo z tą muchołówką, nie pasowała do niczego, zrobili definicję przez negację, "to nie jest nic co znamy" i sru ma własną kategorię.
:D po kiego dobudowywać te diabły na szpilce?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024