Skocz do zawartości


Zdjęcie

Rozwazania o robieniu video z tanto


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
34 odpowiedzi w tym temacie

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozwazania o robieniu video z tanto

Sproboj wziasc sredniosprawnego laika w SW i powiedz mu, ze dostanie 1000 PLN jak Cie trafi.
I wtedy poproboj wykonac techniki. ;)


Przyjmijmy że "średniosprawny" laik w SW to taki trenujący jakieś 5-8 lat, dwa razy w tygodniu po 1,5h. O browca z każdym, że gdyby przeprowadzić eksperyment na osobach trenujących sztukę walki typu Aikido, Karate, Judo, to 8-9 osób na 10 starało by się mnie trafić pchnięciem w stylu shomen tsuki :wink: . Przez co śmiem twierdzić, że prędzej czy później po którymś tam trafieniu, w końcu coś by mi się udało założyć;]...

Bacząc na Twój podpis pod postami, Tobie raczej chodziło o osobę stricte "średniosprawną" trenującą walkę nożem. Khmm.... tak po namyśle to mógłbym się założyć z taka osobą nawet o 2 tys, z zastrzeżeniem że miałaby mnie trafić w ciągu dwóch minut, na wolnej przestrzeni i oczywiście musiałbym mieć pewność, że biegam szybciej od tej osoby :)
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozwazania o robieniu video z tanto
Przepraszam za niescislego posta.

Zabraklo slowa osoba.

Sredniosprawna osoba, laik w MA.
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozwazania o robieniu video z tanto

Sredniosprawna osoba, laik w MA.


Sredniosprawna osoba, laik w MA i słabo sprawna na umyśle, bo tego nawet by nie szło pod kontratyp ryzyka sportowego i zgody pokrzywdzonego podciągnąć... 8)

Oczywiście po uwagę bierzemy tylko "real" bo na niby, zabawa drewnianym lub gumowym to już nie to samo :)
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozwazania o robieniu video z tanto
NIe wiem , moze slabo sie wyrazam ... jaka krzywde moze Ci zrobic czlowiek z flamastrem ? Sprawdzasz swoje umiejetnosci przeciwko flamastrowi a potem wyplacasz czlowiekowi stawke :>.

Tutaj chodzilo o motywacje. Kolega laik moze Cie atakowac bez przekonania (nie ma motywacji). Ale juz odpowiednio zmotywowany (tysiak - albo 10 PLN albo piwo za jedno trafienie) zrobi Ci markerem makijaz ala gejsza oraz wytatuluje niczym szefa Yakuzy w mniej niz minute jak juz koledzy wczesniej zdazyli zauwazyc :D .
  • 0

budo_thufir hawat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 736 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozwazania o robieniu video z tanto
Myślę, ze wbrew pozorom takie "realistyczne" testy obrony przed nożem trudno przeprowadzić.
Kiedyś myślałem, żeby w możliwie maksymalnym "realizmie" przetestować krawerską obronę 360 stopni. (Dla niezorientowanych- jest to obrona przed okrężnym pchnięciem lub cięciem nożem, w którym jedna ręka blokuje uderzenie, podczas gdy druga jednocześnie uderza w jego twarz lub gardło. W podstawowej formie wygląda to tak: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
No i zaczęły się schody. W rzeczywistości przeciwnik nie atakuje pojedynczym ciosem, tylko całą serią. Dlatego tak ważny jest jednoczesny kontratak- silne uderzenie w twarz, cios w oczy lub gardło ma przerwać wzorzec ataku napastnika i umożliwić dalsze kontrataki. W jaki sposób jednocześnie bezpiecznie i realistycznie zasymulować ten najistotniejszy element obrony? Rękawice obrońcy i hełm ochronny napastnika nie są rozwiązaniem- chroniony napastnik nie zareaguje tak jakby to zrobił w rzeczywistości. Z drugiej strony atakowany atrapą obrońca może podejmować większe ryzyko niż robiłby to w konfrontacji z prawdziwym nożem. Ech, mogliby w końcu udoskonalić technologię VR by można ćwiczyć bezpiecznie i realistycznie :)

Pozdrawiam, Thufir
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozwazania o robieniu video z tanto
Ej no.. na markery w ten sposób to ja się z kumplami w gimnazjum bawiłem, teraz to inna bajka i trza pamiętać że morsy nie pękają...

Echh, ja cały czas nie potrafię zrozumieć, dlaczego miałbym płacić komuś 1tys zł za pomalowanie mnie markerem.. hehehe

NIe wiem , moze slabo sie wyrazam ...


Wyraziłeś się niemalże w 100% jasno i własnei dlatego że zgadzam się z Tobą w niemalże 100% nie mam zamiaru wdawac się z Toba w polemikę, stąd moje lightowe podejście do naszej dyskujs :wink:
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozwazania o robieniu video z tanto

NIe wiem , moze slabo sie wyrazam ... jaka krzywde moze Ci zrobic czlowiek z flamastrem ?

Moze trafic go w oko 8)
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozwazania o robieniu video z tanto
Podstawa BHP :> gogle :D
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozwazania o robieniu video z tanto

jedz do Andrzeja i mu wyjasnij :)
oni raczej na powaznie cwicza


To mam nadzieję że innych nie przekonują, że to działa.

Znowu niegramotny nożownik, atakujący w pierwszym tempie, na przekroku (1 atak) i bez przekonania.

Do tego warunkowe obrony (bez odejścia ciałem ! sic! w czasie przechwytu).

Zresztą reżyserka.


Podobnie z resztą technik, atakujący z całej siły stara się za mocno nie uderzyć i nie kopnąć, a nie daj Boże już trafić.

Nie bardzo jest to jak ukryć na filmiku. Ale starania widoczne.



Co nie zmienia faktu, że nakręcone dynamicznie i wizualnie jest atrakcyjne.





Myślę, ze wbrew pozorom takie "realistyczne" testy obrony przed nożem trudno przeprowadzić.
Kiedyś myślałem, żeby w możliwie maksymalnym "realizmie" przetestować krawerską obronę 360 stopni. (Dla niezorientowanych- jest to obrona przed okrężnym pchnięciem lub cięciem nożem, w którym jedna ręka blokuje uderzenie, podczas gdy druga jednocześnie uderza w jego twarz lub gardło.

Pozdrawiam, Thufir


Walka nożem jest technicznie "ciężka". Nóż to szybka broń, więc jeśli przeciwnik nie udaje debila atakując, to podstawą obrony jest właściwa odległość.
A potem dopiero reszta.

Do tego by wyszło warto mieć motorykę lepszą od nożownika, inaczej to łut szczęścia.
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozwazania o robieniu video z tanto
Doczytałem się dokładniej.

Sensei Andrzej Firlus, od kilku lat ćwiczy Filipino Combat Systems.

To nieco wyjaśnia sprawę, ale chyba nic nie zmienia.

FMA jest trudne do nauki. Trzeba naprawdę kilku lat ćwiczeń i dużego talentu / daru by można było tak nonszalancko traktować nożownika. A zapewne i olbrzymiego szczęścia.


Podtrzymuje, że imho, markentingowo filmik jest znakomity.
  • 0

budo_juhas
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 203 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa/Kielce

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozwazania o robieniu video z tanto
No trzeba przyznać że super to wygląda. :)
Akcje prawie jak z filmu z Seagalem, powinni zająć się robieniem choreografii walk do jakiegoś serialu czy filmu :wink:
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozwazania o robieniu video z tanto

Walka nożem jest technicznie "ciężka". Nóż to szybka broń, więc jeśli przeciwnik nie udaje debila atakując, to podstawą obrony jest właściwa odległość.


Hmm.. jak dla mnie to zabawa z tanto na treningu ma głównie za zadanie wytrenowanie timingu i właśnie dystansu. Ale zważyć musisz również na to że w Aikido "trenowanie noża" nie jest głównym celem. He... i wydaje mi się że dla "osoby zajmującej się nożem" większość aikidoków w czasie zajęć z tanto, będzie wyglądało jak "atakujący debile" (bez urazy dla nikogo) :) bo u nas to jedynie proste pchnięcia się ćwiczy, ewentualnie ataki z yokomena i zakosu, shomena, a o "slashach" to zapomnieć można.
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozwazania o robieniu video z tanto
Oczywiście masz rację.

Chodzi mi tylko o to że taki filmik jest reklamówką szkoły. Jest to materiał nakręcony zajebiście marketingowo ale tym samym może wprowadzać w błąd początkujących.

Co do atakującego na filmiku to imho, każdy atak jest zwalniany w końcowych fazach ruchu, do tego też widać że stara się nie uderzyć - czyli nie ma realnego ataku.

Stąd moje porównania do niegramotnego atakującego.

Obrona przed nożem nie jest sprawą banalną a ten filmik sugeruje - "spoko, nauczymy Cię tego"
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozwazania o robieniu video z tanto

bo u nas to jedynie proste pchnięcia się ćwiczy, ewentualnie ataki z yokomena i zakosu, shomena, a o "slashach" to zapomnieć można.

A u mnie są i slasze i staby. Ćwiczymy też te durne, klasyczne techniki tanto dori z ataków shomen, yokomen, gyaku yokomen i tsuki ale tylko dlatego, że wymagane są potem na egzaminach.
Ale najciekawiej się robi kiedy uke ma tanto ( albo inną broń ćwiczebną ) zatknięte za pas - - z lewej strony, z prawej strony, za lewą połę kimona ( jak w kime no kata w judo ) oraz za pas na plecach (zarówno sposobem "tip up" jak i "tip down"). Zaczyna się techniki bez broni, a uke w pewnym momencie sięga po nóż. Jeszcze ciekawiej się robi gdy obaj ćwiczący mają noże i w dowolnum momencie któryś sięga - po swój nóż albo przeciwnika.
Wtedy można z innej perspektywy ocenić takie "ataki" jak: katate dori, ryote dori i morote dori. :-)
Coś jak na tym filmie...

...tylko bardziej w samurajskiej wersji.
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozwazania o robieniu video z tanto

Zaczyna się techniki bez broni, a uke w pewnym momencie sięga po nóż. Jeszcze ciekawiej się robi gdy obaj ćwiczący mają noże i w dowolnum momencie któryś sięga - po swój nóż albo przeciwnika...

To akurat bardzo fajnie pokazywał Mikhail Ryabko (Systema, jakby kto nie wiedział) podczas AikiExpo 2005. Niepostrzeżenie wyciągał nóż zza pasa klienta i... "podżynał mu" gardło i kilka tętnic... :twisted: :twisted: :twisted:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024