Skocz do zawartości


Zdjęcie

BJJ dla dzieci


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

budo_elczupakabra
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 81 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białystok (Alliance) / Lublin (Alliance)
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

BJJ dla dzieci
Ostatnio rozmawialiśmy po treningu z kolegami o tym, czy BJJ to odpowiedni sport, na który rodzice mogą posłać dzieci.

Pomijam fakt, że nie jest to na tyle popularny sport wśród dorosłych i młodzieży, aby udało się utworzyć grupę dziecięcą w Polsce, choć być może takie są i jestem bardzo ciekaw jak funkcjonują.

W zasadzie doszliśmy mniej więcej do konkluzji, że dzieciom lepiej polecić inne "sztuki walki" na początek. Powody?
a) Dzieci potrzebują dyscypliny. W karate, taekwondo, itp. jest pokładany wiekszy nacisk na dyscyplinę, szacunek do tradycji.
B) w grupach dzieci nie ma sparingów, bez czego nie można sobie wyobrazić BJJ. Mniejsza możliwość kontuzji i niemiłych sytuacji w walce.
c) Dzieci mają mniejszą (jak nam się wydało) świadomość od większości dorosłych, że techniki, które są wykorzystywane w BJJ, są bardzo niebezpieczne. Dorośli mają wiekszą świadomość i kontrolę swojego ciała i ciała partnera, przez co nie dopuszczamy do sytuacji, w których partner "zasypia" i nie łamiemy mu kończyn. Dzieci przypuszczalnie mają mniejszą kontrolę emocjonalną i gorszą technikę, aby takie rzeczy kontrolować.
Takie opinie wyrazili koledzy, którzy sami mają dzieci i sądzę, wiedzą co mówią.
d) Ja dzieciństwo wspominam jako m.in. czas całkiem licznych przepychanek i bójek, mniej lub bardziej poważnych, jako już dorosła osoba wspominam to z rozbawieniem, ale się zastanawiam, że przecież niekiedy takie bójki mogły się źle skończyć i cieszę się, że aż tak dobry wtedy nie byłem w bójkach. Dzieci nie cechuje najlepsza świadomość prawnych konsekwencji czynów.

Choć osobiście nigdy nie zamieniłbym BJJ na karate, czy taekwondo, to jednak oddaję szacunek tym sztukom walk z uwagi na hartowanie ducha i zdrowia młodszych kolegów i koleżanek.

Na koniec ciekawostka,
Oglądałem dziś "Dzień Dobry TVN" i w rozmowie o wadach postawy u dzieci lekarz wymieniając sporty odpowiednie dla kształtowania prawidłowej postawy dziecka wspomniał o zapasach. Co więcej, uznał, że to lepszy sport nawet od pływania, jeśli chodzi o dbanie o równomierny rozwój sportowy i zdrowotny dziecka, choć nieco zapomniany. Było to dla mnie wielkie i pozytywne zaskoczenie. Gdyby mógł
  • 0

budo_zaorish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1418 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: BJJ dla dzieci
to ze zapasy sa bardzo dobrym sportem rozwijajacym cialo to wiadomo nie od dzis, byc moze masz racje ze dzieci maja mniejsza swiadomosc technik konczacych/niebezpiecznych dla partera, ale nikt nie mowi ze musza one stosowac na sparingach, takie dziecko podchodzi na poczatku jak do zabawy i moim zdaniem dobra zabawa by np byla walka o pozycje bez technik konczacych
tak mi luzno to chodzi po glowie, bo instruktorem ani trenerem nie jestem, ale zapasy albo walka o pozycje bylyby moim zdaniem calkiem fajna rozrywka dla dzieciaka
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: BJJ dla dzieci
Moim zdaniem jak ktoś zechce to przemyśli sprawę i opracuje treningi tak żeby było i fajnie i bezpiecznie i z dyscypliną.

Dyscyplina i tradycja:
Dzieci nie zrozumieją tradycji, zrozumieją natomiast dyscyplinę więc czemu by jej nie wprowadzić? Zresztą trzeba by było tak czy siak bo inaczej dzieciaków sie nie upilnuje :)

Sparingi:
W judo dzieciaki szarpią się bez kończeń i duszeń. Więc jakby zamiast trzymań miały robić sweepy to myśle, że byłoby nawet ciekawiej.

W innych krajach to działa więc trzeba tylko mieć do tego odpowiednie podejście.
Osobiście jednak ciesze się, że chodziłem na basen i nie mówię teraz, że jak byłem mały to "ćwiczyłem karate"...
  • 0

budo_s.o.s.
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2777 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: BJJ dla dzieci
u mnie w sekcji w grupie koni jest jeden 11 nastolatek :)
radzi sobie calkiem fajnie, trenuje konkretnie, uczy sie doslownie wszystkiego, na treningach tak czy siak dyscyplina panuje dla kazdego, maly ma zolty pas bjj i wszystkie biale pasy nawet pod prysznicem go puszczaja przodem :) trenuje jak dorosly, baaa nawet sie bardziej przyklada
  • 0

budo_charly
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2742 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: BJJ dla dzieci
Dzieci ternuja bjj, sa nawet dla nich zawody i osobne pasy :)
Prowadzenie grupy dzieci to bardzo trudne i odpowiedzialne zajecie, sam jestem ojcem i instruktrem w klubie bjj, ale nie wiem czy podjalbym sie prowadzenia grupy dzieci. Jednak swojego syna pewnie bede uczyl ;)
Wedlug mnie dzieci moga cwiczyc tak od 6 roku zycia, ciezko z dyscyplina i zainteresowaniem dzieci na dluzej, wiec taki trening powinien byc krotszy, powiedzmy 45 minut. Do tego dzieci musza miec szacunek dla trenera i sie go sluchac, musi byc dla nich autorytetem.
Wiadomo ze takie male dzieci nie mozna uczyc dzwigni i duszen. Trening dla nich jest ogolnorozwojowy, gimnastyczny, w formie zabawy. Sparingi sa ale zadaniowe, jedynie o pozycje, bez zadnych konczen, czyli takie tarzanie po macie :) Z technik uczy sie je kontroli pozycji, zmieniania pozycji itp.
W sumie bjj, judo i zapasy dla dzieci sa bardzo podobne. Wolalbym poslac dzecko na ktorys z powyzszych niz na karate/tkd, gdzie bedzie uczyl sie uderzen i kopniec, co nie jest zbyt zdrowe na stawy, jako ze ucza sie tego celujac w powietrze.
  • 0

budo_elczupakabra
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 81 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białystok (Alliance) / Lublin (Alliance)
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: BJJ dla dzieci
Koncepcja opracowania treningów pod dzieci jest bardzo interesująca, tak jak mówicie o braku technik kończących i jeszcze większym nacisku na dyscyplinę i bezpieczeństwo.

W moim klubie trener planował/planuje załozyć grupę dla dzieci, ale jak na razie to się nie udaje. Co ciekawe, zajęcia mamy w budynku, w którym jest pełno grup karate tradycyjnego i taekwondo, trenują całe rodziny, a w naszej grupie BJJ pełno rosłych facetów i tylko jedna kobieta, więc jak na rodzinne treningi chyba ich odstręczamy od siebie ;(

Nawet jeśli brak specjalnej grupy tylko dla dzieci, to nie ma przeciwskazań regulaminowych, żeby dołączyły do grup dla dorosłych. Ale jest problem innej natury, nie będą mieć z kim ćwiczyć.

Słyszałem, że w Brazylii przynajmniej w niektórych szkołach BJJ jest ćwiczone w ramach WF-u. Niestety nie wiem od jakiego wieku uczniów.

Tak sobie myślę, o kwestii bezpieczeństwa pod innym kątem. Jeżeli dziecko krzywo machnie nóźką na treningu karate i zrobi sobie krzywdę, to nie podczas konfrontacji z innym dzieckiem. Tzn. i trenerowi łatwiej się wybronić przed oskarżeniem o niedopilnowanie bezpieczeństwa podopiecznego. W bjj w zajęciach w parach, jeśli do czegoś dojdzie, to jeśli rodzic uparty, to może znienacka wyciągnąć argument, że trener nie dopilnował tego bezpieczeństwa,bo np. nie dobrał dzieci odpowiednio do pary. Ja wiem, że to może brzmieć niedorzecznie, ale czasy się zmieniają i rodzice częściej niż kiedyś (słusznie czy nie) sięgają po narzędzia prawne, bo np. chcą dostać odszkodowanie.
Nie chciałbym, żeby mi zamknęli klub, bo psychopatyczny Maciuś nie posłuchał trenera i skrzywdził Piotrusia, za co odpowie trener sądownie, a inni adepci BJJ stracą miejsce do treningów.
  • 0

budo_jet
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2606 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: BJJ dla dzieci
Myślę, że warto zaznaczyć jeszcze inną rzecz. We wspomnianych przez Ciebie tradycyjnych sztukach walki, jak karate czy taekwondo, ciągle ćwiczy się kopanie w powietrze, co jest bardzo niezdrowe dla stawów i także może prowadzić do kontuzji u dziecka. Ponadto myślę, że także istnieje ryzyko, że dzieci podczas ćwiczenia technik na karate zrobią sobie przypadkiem krzywdę, gdyż na przykład nie mają jeszcze wyrobionego wyczucia dystansu.
Tak naprawdę bardzo dużo pewnie zależy od sposobu prowadzenia treningu, a nie od specyfiki danej sztuki walki, bo wiadomo, że trening dla dzieci znacznie się będzie różnił od treningu dla dorosłych.
  • 0

budo_radekanto
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 834 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: BJJ dla dzieci
według mnie trening dla dzieci jak najbardziej...ja osobiście wybrałbym judo lub BJJ dla małego smyka, jeżeli chodzi o te drugie to nawet bardziej tylko na dzień dzisiejszy nic takiego w stolicy nie ma...widzę natomiast grupy dziecięce judo codziennie na AWF Wa-wa i u Pana Józefa Niedomagały...muszę powiedzieć że dzieciaki mają wielką frajdę...nie chcą zejść z maty, tak się podoba...ale tu duża zasługa trenera jeżeli chodzi o podejście i zorganizowanie czasu.. 8)
  • 0

budo_toszi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: BJJ dla dzieci
trzeba walczyć od dziecka by nie dać sobie w szkole w kaszę dmuchać... 8)

BJJ jest mało popularne w Polsce - jeszcze nie czas na dzieciaki w GI (raczej)

na chwilę obecną dla dzieci popieram zapasy

ew. dla tych których rodzice mają uniesione czoło i bebech wielkości beczki smalcu polecam szachy i brydża :)
  • 0

budo_jakub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2280 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: BJJ dla dzieci
jako ojciec 4-latka wiem, ze w warszawie na razie jest dostepne dla takich smykow (chyba) tylko judo u nastuli i akrobatyka na awf'ie. jest jeszcze cos co nazywa sie kalaki, a tak naprawde jest to jakas ogolnorozwojowka w rekawicach dla dzieci w strefie walk przy chodakowskiej - ale tam ani nie bylem, ani nie wiem kto prowadzi.
u nastuli super zajecia dla maluchow prowadzil michal garnys ale juz tego nie robi i sa inni trenerzy. niestety jest to jedyne judo w okolicy, wiec zeby zalapac sie na treningi trzeba sie zapisywac w kolejkach :D

w przedszkolach oferowane sa roznego rodzaju karaty, a sam jako instruktor capo moglbym go gdzies poslac - ale jednak uwazam, ze w tym wieku to wlasnie judo/zapasy lub ewentualnie bjj/jj pod warunkiem bardzo dobrej metodyki i doswiadczonego szkoleniowca.
  • 0

budo_radekanto
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 834 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: BJJ dla dzieci

jako ojciec 4-latka wiem, ze w warszawie na razie jest dostepne dla takich smykow (chyba) tylko judo u nastuli i akrobatyka na awf'ie. jest jeszcze cos co nazywa sie kalaki, a tak naprawde jest to jakas ogolnorozwojowka w rekawicach dla dzieci w strefie walk przy chodakowskiej - ale tam ani nie bylem, ani nie wiem kto prowadzi.
u nastuli super zajecia dla maluchow prowadzil michal garnys ale juz tego nie robi i sa inni trenerzy. niestety jest to jedyne judo w okolicy, wiec zeby zalapac sie na treningi trzeba sie zapisywac w kolejkach :D

w przedszkolach oferowane sa roznego rodzaju karaty, a sam jako instruktor capo moglbym go gdzies poslac - ale jednak uwazam, ze w tym wieku to wlasnie judo/zapasy lub ewentualnie bjj/jj pod warunkiem bardzo dobrej metodyki i doswiadczonego szkoleniowca.


są jeszcze w stolicy grupy dziecięce judo, zajęcia odbywają się na macie w akademiku PW tj. "Alcatras" 8) przy placu Narutowicza...zajęcia prowadzi Józef Niedomagała...i nie jestem do końca powien czy Ryś nie ma takiej grupy..
  • 0

budo_jakub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2280 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: BJJ dla dzieci
dzieki za info, jednak narutowicz jest zdecydownia dalej dla mnie niz nastula, a rys prowadzi zajecia od 6roku wiec jeszcze trzeba poczekac.
na razie zostaje nastula i ewentualnie poszukiwania tych zapasow
  • 0

budo_el_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 151 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: BJJ dla dzieci
Jak najbardziej Zapasy kolego. Sport który do 13 roku potrafi przygotowac twoje dziecko do innego sportu. Zapasy sa sportem wszechstronnym kladacym nacisk na wszystkie uklady czlowieka, na jego motoryke, psychike. Jak kazdy sport w powaznym wydaniu uczy systematycznosci , ciezkiej pracy, pokory a zwlaszcza szacunku dla przeciwnika " Wygrywaj bez pychy, przegrywaj bez nienawisci" :) Zapasy dodatkowo sa sportem olimpijskim co nadaje mu dodatkowego prestizu. pozdrawiam
  • 0

budo_pretoriangorzow
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 206 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: BJJ dla dzieci
Wszystkie sporty walki, gdzie następuje przełamywanie oporu przeciwnika w bezpośrednim kontakcie, poprzez tak zwane siłowanie, są z mocy prawa w Polsce obowiązującego dozwolone dla dzieci od 10 roku życia. (Nie wiem jak karate ale myślę, że tak samo).
Także w szkole podstawowej program zakłada w pierwszych trzech klasach gry i zabawy z elementami ćwiczeń wolnych (gimnastyki), dopiero od czwartej klasy wprowadza się tak zwane zabawy z siłowaniem.
Robienie więc naboru wśród młodszych roczników to ryzyko, iż w razie jakiejkolwiek kontuzji instruktor nie ma szans na wytłumaczenie się.
Polecam dla małoletnich dzieci gimnastykę, gdzie zostaną zdyscyplinowane i uzyskają podstawy do każdego sportu walki.
  • 0

budo_pytajek
  • Użytkownik
  • Pip
  • 30 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze wsi

Napisano Ponad rok temu

Re: BJJ dla dzieci

Wszystkie sporty walki, gdzie następuje przełamywanie oporu przeciwnika w bezpośrednim kontakcie, poprzez tak zwane siłowanie, są z mocy prawa w Polsce obowiązującego dozwolone dla dzieci od 10 roku życia

:cry: ... możesz podrzucić jaki przepis to reguluje ?
  • 0

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: BJJ dla dzieci

jako ojciec 4-latka wiem, ze w warszawie na razie jest dostepne dla takich smykow (chyba) tylko judo u nastuli i akrobatyka na awf'ie.

stary, to chyba źle szukałeś. w Warszawie nie brak dobrych klubów dla dzieci, w tym tych na najwyższym poziomie. np na AWFie zajęcia prowadzi J. Bochnak, który wychował m.in. Nastulę, a to jest rzut beretem od ul. Ogólnej 8)

W bjj w zajęciach w parach, jeśli do czegoś dojdzie.

pytanie, do czego może dojść podczas treningów w parterze, kiedy dzieci nawet nie wiedzą że jest coś takiego jak techniki kończące, póki trener im ich nie pokaże?
  • 0

budo_stando
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1196 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice Warszawy
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: BJJ dla dzieci
no proszę państwa ile osób tyle głosów
PROWADZE zajęcia jiu jitsu dla grup dziecięcych 5- 9 lat w formule grappling i zaczynam od padów, kołyski i innych ciekawych ćwiczeń przygotowujących, potem podstawy pozycji dominujących ich zdbywanie, potem czas na obalenia i podcięcia a potem "walczymy" nie jestem trenerem judo ani BJJ jestem trenerem jj z parterem od bjj ;)
dyscyplina u dzieci to ważna sprawa i zależy od prowadzącego
dzieci mają się dobrze bawić i rozwijać. Techniki kończące sprowadza się dopiero po 3 latach zajęć więc dzieciaczki mają po 12 - 14 lat a tu już troszkę łatwiej o kontrolę.
organizujemy turnieje i zawody [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] z takiego turnieju - dopiero roczniki 14-15 lat miały zasady walki z kopnięciami i udezeniami a od 8 do 13 tylko grappling (bezd duszeń i dźwigni) i świetnie się bawiły
pozdrawiam
  • 0

budo_el_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 151 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: BJJ dla dzieci
Uczestniczyc w treningach dzieci moga w polsce zawsze jesli ich rodzice lub opiekunowie prawni wyraza na to zgode,plus ich stan zdrowia jest dostateczny do wykonywani wysilku fizycznego. Duzą bolaczka w spolsce jest to ze w zawodach zapasniczych moga brac dzieci w wieku 13lat prawnie. gdzie np w niemczech walczyc moga 5-6 latki. trenowac zawsze mozna wczesniej. Ale zawsze mozna napisac w komunikacie sportowym ze dzieci biora udzial w pokazie techniki,sprawnosci cwiczen zapasniczych np i wtedy jest po sprawie. Glupie mamy te prawo ale niestety tak jest. Jak sie dziecku cos stanie a nie ma wymaganego wieku ktory wymusza przepis to jestesmy w czarnej d... ;)
  • 0

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: BJJ dla dzieci
nie wiem, czy to tak dobrze, że np w judo startują parolatki, choć na ogół sprawia im to niewątpliwą radość i traktują starty bardzo poważnie... maluchy powinny się właściwie skupiać na rozwoju technicznym i psychofizycznym, bo obicie można szybko zdobyć zaczynając starty w wieku 13-14 lat, a malucha łatwo wypaczyć technicznie, jeśli klub jest nastawiony na zdobywanie medali i szkolenie jest temu jest podporządkowane, a nie na ukształtowaniu dojrzałego zawodnika.
dodatkowo zarżniętych za dzieciaka stawów i kręgosłupa nikt 18-20 latkowi nie naprawi. w tym wieku zawodnik jest już wyeksploatowany, bo i po co go dłużej trzymać, skoro zaraz i tak praca, studia, rodzina itd i więcej medali nie przyniesie?
zaznaczam, nie jest to moja opinia, tylko zasłyszana od doświadczonego trenera maluchów.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024