Alternatywa dla ostrzenia miecza
Napisano Ponad rok temu
Piszę ponieważ chciałem Wam napisać mini-recenzję dot. ciekawej nowej metody ostrzenia mieczy.
Ostrzyłem katanę ze stali 1060 hartowaną całościowo (chiński produkt) oraz chiński tępy miecz ze stali 1045 hartowany selektywnie (dwustronnie) plus parę noży.
Od dawna miałem problem, żeby uzyskać zadowalającą ostrość katany. Używałem ją do tzw. rąbaniny - tj. cięcia butelek, drewna bambusopodobnego i czasem mat z różnych materiałów. Niestety równe przecięcie w pół butelki było bardzo trudne bo miecz nie był za dobrze naostrzony i na dodatek nie miałem go czym ostrzyć. Próbowałem kamieniami ale to koszmarna robota i efekty były mizerne (ciężko mi było uzyskać stały kąt szlifu). Od razu zaznaczę, że trud w przecięciu butelki nie wynikał z tego, że brak mi umiejętności a raczej faktu, że miecz był naprawdę tępy i butelka często "odbijała się" nawet przy bardzo wyraźnym jednoczesnym ruchu posuwistym miecza.
Zakupiłem ostrzałkę Accusharp zachęcony pozytywnymi opiniami z zagranicznych serwisów "mieczowych" i faktycznie jest to produkt niesamowity. Naostrzenie katany zajmuje 30 sekund - w tym czasie urzadzenie "wykraja" nową krawędź tnącą (15%) która na dodatek jest bardzo ostra (goli). Pełne naostrzenie miecza chińskiego zajeło mi 2 minuty. Od zera do tzw. "razor sharp".
Jestem świadomy, że jest to trochę profanacja ale uważam, że pomimo tego jest to idealny sposób na szybkie i wygodne ostrzenie tego typu mieczy. Po pierwsze nie wytwarza się duże ciepło charakterystyczne dla ostrzenia maszynowego więc nie zepsujemy struktury zahartowanego miecza. (informacja z forum o nożach, nie jestem co do tego pewien - może się ktoś wypowie kto ma większą wiedzę) Po drugie w przeciągu 30 sekund jesteśmy w stanie uzyskać bardzo ostry miecz który idealnie nadaje się do cięcia "rekreacyjnego". Po trzecie uzyskujemy zawsze idealnie równą krawędź tnącą na całej długości miecza.
Jedyna wadą ostrzałki jest to, że pozostawia na krawędzi tnącej charakterystyczne rysy, jednak wydaje mi się, że można je łatwo wyrównać kamieniem o małej gradacji.
Jeżeli kogoś to interesuje to mogę wieczorem zrobić zdjęcia krawędzi.
Produkt ciężko w polsce kupić, w zasadzie sprzedaje go tylko jedna firma, ja nie reklamuje więc jak ktoś chce to sobie znajdzie.
Pozdrawiam,
Nerdyyy
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Z ciekawości zobaczyłem co to ten Accusharp. Na allegro można znaleźć podobne urządzenia za ok 35 zł, zatem z dostępnością tego typu sprzętu chyba nie ma problemu.
Jestem ciekaw efektów ( zdjęć ) użycia tej ostrzałki.
Napisano Ponad rok temu
Wydaje mi się tutaj, że najwazniejsza jest kwestia zastosowanego materiału.
Postaram się wieczorem wrzucić fotki. Może coś przetne żebyście też zobaczyli efekt.
Napisano Ponad rok temu
Tak jak obiecałem wrzucam fotki:
Tak wygląda miecz chiński od strony tępej. Jak widać krawędź tnąca jest wyprowadzona ale ma kształt półokrągły (widać to po odbiciu światła). Widać też, że krawędź ta byłą szlifowana pod kątem na maszynie (włókna układają się idealnie)
Tutaj jest to samo po ostrzeniu. To co się rzuca w oczy to wyraźniejsza krawędź tnąca (została utworzona nowa - trochę szersza) podłużne linie są charakterystyczne dla tej ostrzałki. Widać również pionowe linie- miejsca w których ostrzałka "zacieła" stal:
Tak wygląda katana po zaostrzeniu. Wszystko wygląda o wiele ładniej chyba z tego powodu, że stal jest bardziej miękka i lepiej się poddaje ostrzeniu (chiński jest hartowany selektywnie w związku z tym ma twarde krawędzie i ciężej go naostrzyć). Obok rozcięta karteczka dla przykładu.
Jako bonus wrzucam zdjęcia spod mikroskopu (powiększenie 40x). Tutaj widać, że ostrzałka robi na mieczu ząbki. Wydaje mi się, że wyszlifowanie na pasie skórzanym usuneło by piłkę.
Miecz chinski krawędź tępa:
Miecz chiński krawedz ostra:
Katana krawedz ostra:
Pozdrawiam
Napisano Ponad rok temu
Tak wygląda miecz chiński od strony tępej. Jak widać krawędź tnąca jest wyprowadzona ale ma kształt półokrągły
Tobie chyba chodzi o mune , czyli tę stronę jak to ładnie nazwałeś "tępą" . Ale nijak nie potrafię zrozumieć tego drugiego zdania , gdzie krawędź tnąca ma kształt półokrągły, bo ta krawędź nie jest krawędzią tnącą.
Napisano Ponad rok temu
Tobie chyba chodzi o mune , czyli tę stronę jak to ładnie nazwałeś "tępą" . Ale nijak nie potrafię zrozumieć tego drugiego zdania , gdzie krawędź tnąca ma kształt półokrągły, bo ta krawędź nie jest krawędzią tnącą.
Miecz jest to miecz obusieczny i został przezemnie naostrzony tylko z jednej strony - stąd po drugiej stronie znajduje się wyprowadzona krawędź tnąca która defakto jest nienaostrzona (dla porównania)
Napisano Ponad rok temu
Użytkownicy przeglądający ten temat: 1
0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych
10 następnych tematów
-
Iaido: Katowice 12-13/12/2009 - Henry Schubert, Andy Watson
- Ponad rok temu
-
FECHTSCHULE GDAŃSK - Obóz w Srebrnej Górze 2009
- Ponad rok temu
-
SMDF 2009 - przeklejam z innego forum post Jana
- Ponad rok temu
-
Trening walki białą bronią - Szkoła Fechtunku Aramis
- Ponad rok temu
-
Potrzebna szybka pomoc!!!!
- Ponad rok temu
-
Lanca kawaleryjska-gdzie kupić?
- Ponad rok temu
-
Victor Cook 7 dan Iaido Renshi (17-18.04)
- Ponad rok temu
-
Iaito na Allegro
- Ponad rok temu
-
Jaki miecz do iaido i test cutting - Nakamura Taizaburo
- Ponad rok temu
-
Iaido a wiek ćwiczącego
- Ponad rok temu