Skocz do zawartości


Zdjęcie

To już nie to samo - nie ten klimat ...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

budo_amelia74
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 126 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Linia: Kraków -> Gdańsk -> LONDYN

Napisano Ponad rok temu

To już nie to samo - nie ten klimat ...
Hej,

Czy Wy też tak czujecie (mam tu na myśli os. np. 7-10lat) :)
Wszystko porobiło się jakieś takie dziwne, ludzie cały czas gdzieś pędzą - bez sensu.
Nie wiem, pewnie to ja coś zgubiłam? ale rozmawiając z ludźmi z sekcji doszliśmy ostatnio do wniosku że coś w tym jest ...

Z łezką w oku wracam do czasów kiedy ćwiczyłam w SOTO pod kierunkiem senseia Tomasza Sowińskiego , ehhh... było wspaniale! Pamiętam treningi prowadzone przez Marka Podolczyńskiego były to zajęcia pełne pasji. Tomek i Marek to był dopiero duet!

Kiedy była w Warszawie odwiedziłam mój ukochany klub i .......... nie spotkałam tak nikogo ze znajomych :( nie było już tego klimatu ... nie było Marka ;) )) i Jarka ;) ale nie było też tego czegoś - nie wiem ...

Coś się zmieniło Aikido jest już bez Magii a może ludzie, może to my się zmieniliśmy ...?

kończę smęcić, sorry za w sumie głupi i nostalgiczny wątek :)


amelka z lampka winka
8)
  • 0

budo_amelia74
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 126 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Linia: Kraków -> Gdańsk -> LONDYN

Napisano Ponad rok temu

Re: To już nie to samo - nie ten klimat ...
Czy Wy też tak czujecie (mam tu na myśli os. ćwiczące np. 7-10lat i dłużej...)
To chciałam napisać (wino - przepraszam) ;) ))
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: To już nie to samo - nie ten klimat ...
nic
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: To już nie to samo - nie ten klimat ...
sa inne ciekawe rzeczy poza aikido. nie rozumiem zdziwienia odchodzeniem ludzi z dojo.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: To już nie to samo - nie ten klimat ...
Amelka, to normalne
kiedys aikido wydawalo ci sie magiczne bo inaczej na to patrzylas
zaczynalas cwiczyc, wszystko cie zachwycalo
i ludzi w okolo tez ...
razem zyliscie w atmosferze magii i zbiorowego omamienia:)

kiedy wracasz po przerwie, starsza dojrzalsza itp
w okolo nie ma tych samych ludzi
sensei ma albo mniej wlosow albo wiekszy brzuch
magia pryska
zbiorowe zludzenia znikaja wraz ze zbiorem...

widzisz zupelnie inne miejsce i inny klimat :)

dlatego ludzie ktorzy maja takie potrzeby rezygnuja :)
  • 0

budo_shouryu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 997 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: To już nie to samo - nie ten klimat ...
Mr Smailu, trafiłeś bezbłędnie w sedno.
Amelia, smutne to co pisze Mr S. ale prawdziwe. Miałem takie same odczucia z tym, że będąć w klubie widziałem jak odchodzą (rezugnują albo "migrują") kumple i kumple. Satrzy wyjadacze oczywiście zostali, przychodzili też nowi. Ale zabrakło "warstwy średniej". Troche inna sytuajca niż u ciebe. Ale efekt ten sam... Znikneła atmosfera dojo. Bo atmosferę twożyli ludzie. Zapanowała oczywiście inna.. ale już nie ta.

Jeszcze mam takie spostrzeżenie, że dzisiaj ludzie są mniej zainteresowani aikido jako "całościa". A bardziej skupiają się albo na "walce" (młodzi) albo na rekeracji (starsi). Nie wykazując zbytnich chęci poznania "co to jest aikido"? Że o jakimś elementarnym zainteresowaniu Japonią i/lub sztukami walki w ogule nie wspomne.
Chyba jedyni zainteresowani siedzą na forum aikido. :wink: :lol:
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: To już nie to samo - nie ten klimat ...
Ja mam podobne odczucia...Kazdy "nowy" wnosi coś nowego...
Mowiąc "nowy" mam na mysli świeże shodany i wysokie stopnie kyu u nas w sekcji.Między nami jest conajmniej 8-9 lat różnicy w stażu. Pamiętam ekipe ktora byla na poczatku ,pamietam te obozy w Szklarskiej Porębie z ludzmi z Gorzowa i Żar...pamiętam wiele. Od 94 roku pamiętam niemalze wszystko. Nie ma juz tego. Są "nowi". Jestem jednym z...trzech(?) ktorzy zostali ze starej gwardii...a moze jedynym? Jak to mowią "nowi" - oldshool. A niech im będzie. ;) Stare czasy juz nie wrócą...Spotykam czasem tych ludzi z ktorymi kiedys się ćwiczylo...dawno dawno temu. Niektorzy rodzina...niektorzy brzuszek...Ale zawsze temat rozmów jest jeden - jak to bylo kiedys zajebiście...
Kiedyś i "nowi" zaczną tak samo gadać jak ja dzis...To wydaje mi sie normalne. Ważne ze toczy się to dalej i mamy gdzie i z kim ćwiczyć. Cała reszta...nieważna.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: To już nie to samo - nie ten klimat ...
To juz nie ten klimat - to prawda, jest duzo lepiej! :) Jak sobie przypomne co wyrabialismy w latach 80tych na treningach Romka na Karowej to az mi sie nie che wierzyc ze to bylo mozliwe. Byl dla nas NIEZWYKLE wyrozumialy 8)

Zadnych ksiazek ani video o aikido nie bylo. Kiedys zdaje sie Bogdan R. przyniosl jakas kopie jednego tomu Saito sensei na ksero, wszytsko bylo zamazane, ledwo dalo sie cos rozczytac, ale i tak cieszylismy sie z tego jak glupki. Staz byl raz na rok na cala Polske, jechalo sie 15 godzin pociagiem........Mysmy akurat mieli prawdziwe tatami judockie(wiadomo, elita w Warszawie LOL), ale wiekszosc ludzi w Polsce cwiczyla na materacach gimnastycznych (szczesciarze!) rozkladanych na kazdy trening, a reszta na wykladzinach podlogowych i na golych deskach...

To byly czasy naprawde heroiczne, teraz jest zupelnie inaczej! 8)
  • 0

budo_aikia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 641 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: To już nie to samo - nie ten klimat ...
Tak sobie mysle, ze pewnie zmienilo sie otoczenie, ale też i Ty Amelio74 sie po prostu zmienilas.
Slusznie napisal Smail.
Troche inaczej wyglada dłuzszy okres ćwiczenia w przypadku ludzi bardzo młodych i w przypadku starszych.
U młodych okres przypadajacy na te "7-10 lat" ćwiczeń (zaczynajacych w wieku powiedzmy 18 lat) to okres ekstremalnych zmian - ze szkoly wpadają na studia, ze studiow do pracy, po drodze zdarza sie małżeństwo, czasem dzieci, usamodzielnienie, inne priorytety itp.itp. Siłą rzeczy wplywa to na podejscie do treningów i do Aikido w ogole.

U ludzi zaczynajacych w starszym wieku upływ lat ma mniejsze znaczenie, bo w ich zyciu nie zmienia sie tak wiele. A jesli jeszcze sensei sie nie bardzo zmienia (bo juz na poczatku włosów miał niewiele a brzuch mu dziwnym trafem nie urósl) to nie ma takiego odczucia, ze kiedys było inaczej.

Wazne jest takze to czego poszukujemy, ćwiczac Aikido. Poszukujemy rozwoju umiejetnosci oraz pewnej wspólnoty, moze nawet przyjazni wsrod wspóltowarzyszy. I to jest fajne. Jezeli jednak element "towarzyski" zaczyna dominowac , to progres w Aikido zwalnia.

Z zyczeniami wytrwałosci.
  • 0

budo_amelia74
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 126 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Linia: Kraków -> Gdańsk -> LONDYN

Napisano Ponad rok temu

Re: To już nie to samo - nie ten klimat ...
zgadzam się z Wami w 100%

Dowiedziałam się właśnie że W Stolnicy mogę zostać do końca miesiąca! :)
Wpadnę do Soto i zobaczymy jak jest:)
Dziś zmykam do Meian'u - swoją drogą ciekawe czy Marek da się namówić na rozmowę o "moim problemie) nie widzieliśmy się 10 lat z mała przerwą na 1 trening.

A co kogo to obchodzi, piszę żeby pisać ;) )))



papapapapapa

a
  • 0

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: To już nie to samo - nie ten klimat ...

Satrzy wyjadacze oczywiście zostali, przychodzili też nowi. Ale zabrakło "warstwy średniej".

to jest ból wielu klubów wielu styli
łatwiej przejść ze świeżaka do średniaka, niż ze średniaka do wygi
wielu średnich rezygnuje, bo nie widzą postępów
bo mają dość
bo życie ich dopada
bo mają problemy ze zdrowiem
bo patrzą wstecz i myślą: było super, ale to tylko zabawa
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024