Skocz do zawartości


Zdjęcie

Egzaminy na pasy bjj


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
38 odpowiedzi w tym temacie

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Egzaminy na pasy bjj
Trzeba jak Helio do swoich synów: "Jak wygrasz, dostaniesz $10. Jak przegrasz, dostaniesz $20." ;) To oczywiście nie całkiem na temat, więc wróćmy do pasów i egzaminów.
  • 0

budo_charly
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2742 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Egzaminy na pasy bjj
Zgadza sie, nie trzeba startowac zeby sie rozwijac, wiec taki wymog jest bez sensu. Tutaj nie chodzi o to ze wygrasz, masz pas, ale o to jaka jest twoja gra, jak radzisz sobie w walce (moze byc sparing, nie musza byc zawody), jak radzisz sobie z wyzszymi pasami a jak z rownymi. Na tej podstawie decyduje sie czy zaslugujesz na wyzszy pas czy nie, zawody to tylko dodatkowy punkcik jak wygrasz, ale nie czynnik decydujacy.
Ja nie jestem przeciwko idei egzaminu, ale widze go w postaci sparingow a nie pokazywaniu technik. No i to nie ma byc tak ze chce zdawac i zdaje, ale tak ze trener decyduje ze masz juz wystarczajacy poziom i wtedy jako sprawdzian mozna zrobic taki egzamin ze masz serie sparingow z pasami na jaki aspirujesz i oczywiscie tez z czarnym ktory ten pas nadaje zeby sam sprawdzil czy faktycznie jestes gotow.
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Egzaminy na pasy bjj
Wszystko się zgadza. Tylko czemu by nie dodać na początku jeszcze technik? Przecież to nie chodzi o wyglądanie ładnie podczas ich robienia, tylko o zademonstrowanie znajomości podstawowych zasad jiu-jitsu (sławetne "no force, technique") oraz o uprzednie ułożenie sobie wszystkiego w głowie.
  • 0

budo_mario_lgt
  • Użytkownik
  • Pip
  • 30 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Egzaminy na pasy bjj
nawet mu nie wpierdolili na koniec :?
  • 0

budo_singlaub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1465 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Egzaminy na pasy bjj

tylko o zademonstrowanie znajomości podstawowych zasad jiu-jitsu (sławetne "no force, technique")

To się demonstruje właśnie w sparingu.
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Egzaminy na pasy bjj

nawet mu nie wpierdolili na koniec :?

Całe szczęście, bo to barbarzyński obyczaj.

To się demonstruje właśnie w sparingu.

Właśnie nie. W sparringu zawsze jest jakiś element siłowy, żywiołowy, żadko kiedy techniki wchodzą czysto w swojej podstawowej postaci, bo zwyczajnie zbyt wiele jest wówczas niewiadomych, zbyt wiele nakładających się rozbieżności. Demonstruje się tutaj umiejętność myślenia i reagowania podczas walki, instynkty, umiejętność adaptacji.

Innymi słowy, aplikacja różni się od samej techniki i jest to coś, czego bardzo wielu przedstawicieli tradycyjnych sztuk walki nie rozumie, wałkując w kółko samą ideę. Potem się dziwią, że im nie wychodzi. Ale to nie znaczy, że trzeba patrzeć tylko i wyłącznie na aspekt praktyczny.

Jeśli pierwszą rzeczą, którą usłyszałbyś podczas nauki jakiejś techniki po raz pierwszy, byłoby "jeśli przeciwnik robi tak, to ja robię tak, więc on robi tak, a ja wtedy robię technikę," nie pojąłbyś zbyt wiele. Dlatego uczysz się najpierw bez oporu, w styuacji wyidealizowanej, uczysz się, czemu coś działa, tak jak działa. Potem dopiero nadchodzi zmierzenie z rzeczywistością, w którym nie miałbyś szansy, gdybyś nie przerobił części podstawowej. Demonstracja techniki na egzaminie właśnie temu służy: pokazaniu zasady w czystej postaci, bez jakiejkolwiek kompensacji, która w walce występuje naturalnie zależnie od każdego z walczących razem i z osobna.

Bardzo mi się podoba idei stopni za faktyczne umiejętności i nie zamierzam z nią polemizować. Uważam natomiast, że warto by ją ciut rozszerzyć. Powody wyłuszczyłem chyba wystarczająco jasno.
  • 0

budo_charly
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2742 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Egzaminy na pasy bjj

nawet mu nie wpierdolili na koniec :?

Całe szczęście, bo to barbarzyński obyczaj.

Jak mozesz, szpaler to najlepszy moment po otrzymaniu pasa :)
  • 0

budo_mario_lgt
  • Użytkownik
  • Pip
  • 30 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Egzaminy na pasy bjj

nawet mu nie wpierdolili na koniec :?

Całe szczęście, bo to barbarzyński obyczaj.

Jak mozesz, szpaler to najlepszy moment po otrzymaniu pasa :)


na purpurke to juz pręgierz i to bez kimona :twisted:
  • 0

budo_charly
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2742 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Egzaminy na pasy bjj
Jest jeszcze jeden aspekt takiego egzaminowania, przez ktory jestem zdecydowanie przeciwny - wprowadza on mozliwosc pobierania oplat za egzamin co jeszcze bardziej zbliza go do tradycyjnych styli :roll:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Koszt 150$ na niebieski, 100$ na wyzsze, cala masa wymagan: historia, techniki, samoobrona, kondycja, sparingi, prywatne lekcje, ilosc godzin przetrenowane i inne...
Jak dla mnie nie tedy droga :?
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Egzaminy na pasy bjj
hehhe pewnie, po co komu nowa szmata jak można za egzamin wybulić
  • 0

budo_|mm0rta|
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 482 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Egzaminy na pasy bjj
Przecież wiadomo że rozważamy czysto teoretycznie co by było leprze dla rozwoju bjj. Oczywistym jest że z założenia egzamin powinien być bezpłatny. Na egzaminie powinna być wymagana technika. Historie sztuk/sztuki walki każdy zgłębia we własnym zakresie i zgodnie z własnymi zainteresowaniami.

Wycofuje się z zamknięcia drogi do pasów nie zawodnikom. Seria sparingów z zawodnikami może zastąpić zawody i dać obraz umiejętności praktycznych. Choć wiadomo że wywalczenie jakiegoś dobrego miejsca na zawodach jest bardziej czytelne.

- Pozdrawiam J.
  • 0

budo_kocyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 996 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Egzaminy na pasy bjj

Jest jeszcze jeden aspekt takiego egzaminowania, przez ktory jestem zdecydowanie przeciwny - wprowadza on mozliwosc pobierania oplat za egzamin co jeszcze bardziej zbliza go do tradycyjnych styli :roll:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Koszt 150$ na niebieski, 100$ na wyzsze, cala masa wymagan: historia, techniki, samoobrona, kondycja, sparingi, prywatne lekcje, ilosc godzin przetrenowane i inne...
Jak dla mnie nie tedy droga :?


zdawałem na niebieski pas u Harrisa i były tylko techniki do pokazania i sparing. egzaminy z teorii itd są śmieszne. w usa generalnie wielu trenerów przyznaje pasy obserwując trenujących na zajęciach, zawodach jeśli w nich biorą udział..to, co widzicie u Harrisa zostało stworzone przez zwykły marketing i tyle..
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Egzaminy na pasy bjj
Coż, jak pisałem, egzaminy stwarzają okazję do nadużyć, głównie finansowych. Zgadzam się, że egzaminy powinny być bezpłatne.
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Egzaminy na pasy bjj
immortal dziekuje Ci, ze sie wycofales:), bo mi zamykales droge (moze nie tyle rozwoju, bo ten dokonuje sie i bez systemow pasow, ile nazwijmy to awansu). Ja juz nie jestem w wieku w ktorym moglbym startowac w zawodach. Natomiast w sparingach jakos sie sprawdzam z roznymi przecwnikami. Wlasnie po takich sparingach, nawet nie wiedzac, ze jestem obserwowany, z partnerami - w tym takze stratujacymi w roznych zawodach, zawodnikami z niebieskimi pasami - dostalem po treningu kolejna belke.
Pozdrawiam
K_P
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Egzaminy na pasy bjj
Shabu,
O jakich "nadużyciach, głównie finansowych" związanych z odpłatnymi egzaminami mówisz?
Chodzi mi o takie nadużycia, które są ściśle związane z odpłatnością za egzaminy i nie występują przy egzaminach bezpłatnych.
Pozdrawiam
  • 0

budo_charly
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2742 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Egzaminy na pasy bjj
Chodzi raczej o to ze sama idea platnych egzaminow jest naduzyciem :roll:
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Egzaminy na pasy bjj
bo jakie są właściwie koszty egzaminu? żadne, conajwyżej koszt nowego pasa
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Egzaminy na pasy bjj

O jakich "nadużyciach, głównie finansowych" związanych z odpłatnymi egzaminami mówisz?

Na przykład o podnoszeniu ceny egzaminu im wyższy stopień, na który się zdaje. Spotkałem się osobiście z takim stopniowaniem, że egzamin na szóste kyu kosztował kilka dyszek, natomiast shodan był już wart tyle, co dobre brazylijskie gi. Innym przykładem nadużycia jest celowe oblewanie ucznia w celu zgarnięcia kasy po raz drugi. Z tym na szczęsnie nie miałem styczności.
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Egzaminy na pasy bjj
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024