Skocz do zawartości


Zdjęcie

Do-jime


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Do-jime
Ponieważ niektórym puszczają nerwy w temacie o sensie podziału na kategorie pasów w zawodach BJJ zakładam nowy temat :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Właśnie czytam sobie znakomitą książkę Panów Ryszardów: Ruszniaka i Zieniawy "Judo, Pomost pomiędzy tradycją i współczesnością" i znalazłem coś o co chciałem zapytać już dawno, ale się wstydziłem. Mianowicie wśród technik zakazanych znajduje się do-jime czyli duszenie na tułów poprzez silne ściskanie złączonymi nogami. O skutkach takiego "ścisku" szczególnie przy różnicy siły walczących nie trzeba mi mówić. Problem polega na tym, że technika ta przypomina po prostu zamkniętą gardę. W związku z tym mam następujące pytania:
1. Czy w zawodach judo walczy się zamkniętą gardą?
2. Czy w zawodach BJJ zdarzają się poddania poprzez do-jime albo omdlenia?
3. Jeżeli tak, to czy ta technika jest na tyle niebezpieczna aby zakazywanie jej w judo miało sens?

Pozdrawiam :-)

P.S. Jakby ktoś chciał rozszerzyć dyskusję to powiem, że pozostałe techniki zakazane to: kani-basami (dopuszczona przez Kodokan), kawazu-gake, daki-age (rzuty), tsuri-jime, fukuro-kensui (katame-waza), oraz ashi garami (kansetsu-waza)
  • 0

budo_mystic
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 939 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Do-jime
Dołączona grafika

o to chodzi ?

jezeli tak to w bjj nie jest to zabronione ,raczej sie sie nie zdarza tak kogos odklepac, choc mozna to troche ulepszyc tzw body crash - ze jeszcze "dusisz" rekami , ciagle nie widac w tym nic specjalnie niebezpiecznego chyba ,ze roznica wag jest naprawde bardzo duza

w judo chyba mozna walczyc zamknieta garda, no ,ale w zwiazku z zasadami to ciezko to wykorzystac
  • 0

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: Do-jime

1. Czy w zawodach judo walczy się zamkniętą gardą?
2. Czy w zawodach BJJ zdarzają się poddania poprzez do-jime albo omdlenia?
3. Jeżeli tak, to czy ta technika jest na tyle niebezpieczna aby zakazywanie jej w judo miało sens?

ad 1. tak. nie wolno jednak prostować splecionych nóg (wychodzi właśnie do-jime)
ad 2. w regulaminie jest, że gdy duszenia nie klepiesz i urwie ci się film, przegrywasz. ale raczej nie jest to traktowane jako przegrana przez poddanie.
ad 3. jest niebezpieczna, bo dolne żebra trzeszczą, a nie że się traci przytomność. chyba wszystkie które wymieniłeś zostały zabronione na skutek zbyt częstych wypadków.

a zamknięta garda to nie ściskanie nogami 8)
  • 0

budo_narwi
  • Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:bstok
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Do-jime
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Nie wiem czy to samo, ale jak widac dziala.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Do-jime
Mags draniu jeden!
Ja wiem, że Ty aikidoków uważasz za inteligentnych inaczej ale ja jestem właśnie ten inny, ten, o których pewnie czasem śpiewasz za "Republiką": "gdzie oni są,...zabrakło ich...!!! :-) :-) :-) No więc wiem, że zamknięta garda to nie ściskanie nogami :twisted: :twisted: :twisted:
A filmik fajny, właśnie o to chodziło
Dzięki chłopy! :D :D :D :D
  • 0

budo_kirdoski
  • Użytkownik
  • Pip
  • 37 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Do-jime
Jest niezła technika, bardzo podobna do tej o którą pytasz.

Wykonuje sie ją zza pleców kiedy przeciwnik skutecznie sie broni przed duszeniem rękoma, zapinamy tak jakby trójkąt na jego przeponę. tzn jedna noga prostopadle do jego tułowia, a zgiecie kolanowe drugiej dopina stope(tak jak w trójkącie). Ciężko jest z tego uciec, jeżeli mamy silne nogi i dośc dużo czasu przeciwnik może odklepać.

Pozdrawiam
  • 0

budo_ert
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 387 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Do-jime
gosc trzymany w tym trojkacie moze stosunkowo latwo rozpiac nogi atakujacego zza plecow lub nawet wyklepac - dzwignia na stope.
  • 0

budo_pienia
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 302 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Do-jime

gosc trzymany w tym trojkacie moze stosunkowo latwo rozpiac nogi atakujacego zza plecow lub nawet wyklepac - dzwignia na stope.

ciekawe. prosilbym o rozwiniecie tezy. najlepiej z przykladami. z doswiadczenia wiem, ze jednak ciezko jest rozpiac taki trojkat (zwlaszcza jak przy okazji musisz pilnowac szyi) a dzwignia tez nie wchodzi w gre, bo stopa "schowana" jest pod kolanem i za bardzo nie ma za co zlapac.
  • 0

budo_whity
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Rio Grappling Club Kielce
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Do-jime

gosc trzymany w tym trojkacie moze stosunkowo latwo rozpiac nogi atakujacego zza plecow lub nawet wyklepac - dzwignia na stope.

ciekawe. prosilbym o rozwiniecie tezy. najlepiej z przykladami. z doswiadczenia wiem, ze jednak ciezko jest rozpiac taki trojkat (zwlaszcza jak przy okazji musisz pilnowac szyi) a dzwignia tez nie wchodzi w gre, bo stopa "schowana" jest pod kolanem i za bardzo nie ma za co zlapac.

zgadzam sie ciezko ztego wyjsc :lol:
  • 0

budo_jerz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3372 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: Do-jime

gosc trzymany w tym trojkacie moze stosunkowo latwo rozpiac nogi atakujacego zza plecow lub nawet wyklepac - dzwignia na stope.


Znam jedną dźwignię z tej pozycji ale jest ona trudna do zastosowania. Jeśli chodzi o łatwe wyjście to czy mógłbyś na jakimś filmiku pokazać albo choć spróbować opowiedzieć jak to zrobić.

No i czy jest jakaś różnica w tym o czym mówisz w kimonach i bez.
  • 0

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: Do-jime
chyba że trzymający nie pilnuje położenia wolnej stopy, to wtedy można ją podhaczyć nogami. inaczej sobie nie wyobrażam. ERT, napiszesz, co masz na myśli?
  • 0

budo_singlaub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1465 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Do-jime
Wyjściem jest położenie się na boku, na którym jest spięcie trójkąta i naciskanie ciałem (biodrem) na kostkę nogi zapinanej, w ekstremalnym przypadku może to doprowadzić do dźwigni, w lżejszym do rozpięcia trójkąta. Było to na szkoleniówkach Marcelo.
Natomiast czy to jest łatwe to bym polemizował. Wymaga wiele szczęścia. :)
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Do-jime
Sprecyzujmy: która strona to "ta, po której jest zapięty trójkąt"? Tam, gdzie stopa jest pod kolanem, czy ta druga? Bo w pierwszym przypadku położenie się na tym samym boku, przy ciasno zapiętym trójkącie, spowoduje jedynie postawienie stopy przeciwnika na macie, a wtedy pchanie biodrem w tył jego pięty raczej nic nie da.
  • 0

budo_singlaub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1465 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Do-jime

Sprecyzujmy: która strona to "ta, po której jest zapięty trójkąt"? Tam, gdzie stopa jest pod kolanem, czy ta druga?

Ta po której jest zapięcie czyli stopa pod kolanem.

Bo w pierwszym przypadku położenie się na tym samym boku, przy ciasno zapiętym trójkącie, spowoduje jedynie postawienie stopy przeciwnika na macie, a wtedy pchanie biodrem w tył jego pięty raczej nic nie da.

Po 1 raczej nie postawisz stopy prosto mając zapięty trójkąt tylko zwykle pod jakimś kątem lub zawiniesz ją (skręcisz) pod przeciwnika. Zwłaszcza jak przeciwnik przerzuci ciało na tę stronę bardzo szybko a o to właśnie chodzi w tej technice.
Po 2 nie pchasz w tył pięty tylko pod kątem tak żeby się właśnie skręciła (lub bardziej skręciła jeśli jest skręcona).
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Do-jime
Jeśli się zawinie, to zgoda. Dlatego dodałem, że chodziło o ciasne zapięcie trójkąta. Czyli takie, gdzie kolano spoczywa na kostce, a palce skierowane są do góry. Z resztą nie trzebaby całej stopy stawiać, tylko "poduchę". Uprzedzając pytanie: owszem, widziałem tak ciasno zapięte trójkąty na ciele. Ale faktycznie raczej rzadko się to spotyka, bo obydwaj zawodnicy muszą być chudzi i dłudzy. W każdym razie dzięki za info. :)
  • 0

budo_ert
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 387 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Do-jime

Wyjściem jest położenie się na boku, na którym jest spięcie trójkąta i naciskanie ciałem (biodrem) na kostkę nogi zapinanej, w ekstremalnym przypadku może to doprowadzić do dźwigni, w lżejszym do rozpięcia trójkąta. Było to na szkoleniówkach Marcelo.
Natomiast czy to jest łatwe to bym polemizował. Wymaga wiele szczęścia. :)


kolega to najlepiej opisal.
czy latwe? skonczenie moze byc trudne, ale nie jest niemozliwe. rozpiecie jest bardziej prawdopodobne, moze byc nauczka dla przeciwnika, ze nie warto zapinac trojkata na nnaszym ciele.

mi sie ta technika podoba i zawsze ja wykonuje przy tym trojkacie i o ile przeciwnik pozwoli mi sie polozyc na wlasciwym boku. ale jestem dosc dlugi i moze to sprawia, ze udaje mi sie wyzwolic wiecej cisnienia na stope przeciwnika.

sam rowniez doswiadczylem tej dzwigni. bolesne, mimo, ze mam dosc gietkie stawy.
  • 0

budo_harandil
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 142 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Do-jime
A jednak wielu czołowych zawodników jak zajdzie za plecy to stara się właśnie zapiąć trójkąt na ciele przeciwnika, bo jest to trudniejsze do wyjścia niż zwykłe hooki.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024