Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dlaczego problem skuteczności Aikido jest kontrowersyjny?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
62 odpowiedzi w tym temacie

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego problem skuteczności Aikido jest kontrowersyjny?

spędzam na macie 5/6 godzin dziennie, cwicze 20 lat, kilka z nich spędzając z shihanami aikido i coraz słabiej znosze uwagi gosci po 17 lat(nie pisze o tobie Smile ), którzy nie znając systemu który studiuje plują na czyjąś prace opierając się na kilku miesiącach pewnie cwiczen w słabym dojo

a może zaczyna uwierać cię to, że z niejednym takim 17-latkiem (z może trochę większym niż kilkumiesiecznym stażem) prawdopodobnie nie miałbyś większych szans na macie korzystając z technik aikido?

jezuu... ja kończe temat - normalnie jestem inteligentny i złośliwy ale widać już mnie się zasoby skończyły...
pa
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego problem skuteczności Aikido jest kontrowersyjny?
mi sie tez juz nie chce obserwowac tego tematu ...... i misia w paczka mozna pocalowac :)

... a ja turlam pyzy dalej ;)
  • 0

budo_marcin35715
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 191 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecinek

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego problem skuteczności Aikido jest kontrowersyjny?
Widzisz drogi pmasz-u, piszesz że na forum trzeba szacunku, zgadzam się z Tobą w 100% nawet nie tylko na forum, wszędzie. Jednocześnie mając coś "in front of" tym co ładują w aikido ciężką artylerią. Myślę, że im też należy się szacun - mają swoje poglądy, ciężko pracują na matach w innych sekcjach, często są to chłopaki którzy naprawdę mają serca do walki i osobiście ich podziwiam.
Myślę, że problem jest ,i zamiast wytykać to że ktoś coś wytyka powinniśmy ( piszę powinniśmy ponieważ też myślę o aikido dobrze:) ) wyciągać z tego wnioski i tworzyć sekcje w których ludzie znajdą to czego szukają. O problemie świadczy fakt że ucieka sporo ludzi z black belt, czasami z drugim danem - to już nie są 17-to latkowie ćwiczący po kilka miesięcy - DLACZEGO? nie da się każdego przypadku wytłumaczyć tymczasowym otumanieniem galą MMA ;)
Osobiście trenuje teraz coś dużo bardziej kontaktowego, nie przeszkadza mi to podziwiać ruchu aikido np. u Tissier, i wielu, wielu innych. Robię to z wielu różnych powodów. Uważam nawet że jak już minę magiczny wiek 50-ciu lat :) to pomoże mi to stworzyć sekcję aikido bazującą na doświadczeniu czegoś więcej jak tylko oddychania świerzym powietrzem ;) . Bo widzę że tego potrzeba.
Oczywiście dyskusja co jest lepsze, skuteczniejsze - toczyła się i będzie się toczyła dalej, masz przykład posta zaraz przed Twoim ostatnim......mnie też to bawi, ale nie sposób nie zauważać problemu "rozwodnienia" aikido, a na rzeczy coś jest.
  • 0

budo_loot
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 387 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego problem skuteczności Aikido jest kontrowersyjny?

jezuu... ja kończe temat - normalnie jestem inteligentny i złośliwy ale widać już mnie się zasoby skończyły...

spodziewałem się takiej odpowiedzi.
  • 0

budo_satorian
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 227 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego problem skuteczności Aikido jest kontrowersyjny?
IMO, Aikidocy próbują jednocześnie zjeść ciastko i mieć ciastko. Stąd te wszystkie kontrowersje. Doskonalym przykladem sa tezy niedawno wygloszene przez Mr. Smile-a, ktory chce byc uwazany za "realnego inaczej" :)
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego problem skuteczności Aikido jest kontrowersyjny?

Się chłopie twardy zawodnik zrobiłeś forumujac „pierdolicie” etc. :lol: A przypomnę nieśmiało, że jeszcze nie tak dawno miałeś pewne opory, żeby się na galowej trybunie przy soczku spotkać :wink: :lol:

Ja mówię, że leszcz, a ty, że twardy zawodnik. I bądź tu mądry. :)

Wiesz, mogłem tutaj wysmażyć jakąś tyradę w pmaszowym stylu, jak to aikidocy generalnie muszą się w powyższy sposób dowartościwywać, ponieważ albo spróbowali innych sztuk walki i się okazało, że to dla nich za ciężkie, albo zwyczajnie boją się spróbować. Jak to na innych forach niekontaktowych sztuk walki nie ma takich dylematów, a kwestia skuteczności nie wyskakuje co drugi temat. Jak to tylko na tym forum rozmowa o niej jest zabroniona. Jak to jedynie tutaj z powodu budo-tradycji aikidocy muszą się nieustannie wzajemnie przekonywać o tym, że są neo- samurajami, bo bez tego sami sobie nie wierzą. Jak to jest na to fajne słowo, które zaczyna się na "kom" a kończy na "pleks." ;)

Wiesz, czemu tego nie zrobiłem, pomijając fakt, że odpowiedź taka byłaby tak samo ogólnikowa, niemądra i krzywdząca, jak post pmasza? Szkoda mi było czasu. Już nie mam do tych przekomarzań i utyskiwań cierpliwości, więc mam zamiar wyrażać się krótko, jasno, zwięźle i dobitnie. Co z twardością jako taką ma niewiele wspólnego.

Odnośnie spotkania (na macie miało być, nota bene) - owszem, miałem opory. Dlatego, że wtedy jeszcze wierzyłem w aikidowe bajki i w wasze niekwestionowane mistrzostwo, przez co zwyczajnie bałem się, że takiego początkującego szaraczka jak ja ofukacie z wysoka, jak to z resztą nieustannie czynicie na forum, panowie harmonijni. Po co by mi to było?

I jeszcze jedno, Randallem się nie podpieraj bo "kilka" lat doświadczeń Was różni, nie tylko w Aikido :lol:

I cóż, że różni, skoro właśnie to doświadczenie potwierdza moje obecne poglądy na sztuki walki, a przy tym idzie pod prąd tutejszej wzajemnej adoracji? Właśnie będę się Randallem podpierał, bo:
1) dobrze mówi,
2) mogę,
3) chcę.
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego problem skuteczności Aikido jest kontrowersyjny?
Hi Marcin,

Wszystko się zgadza, ja jednak mam wrażenie, że jest sporo osób na forum, które za wszelką cenę starają się udowodnić aikidokom, że to co robią, jest kompletnie pozbawione sensu. Prowadzą jakieś straszne krucjaty itd. Żeby nie wiem jak się taki czy inny forumowicz napiął, napocił nad swoim postem, nawyśmiewał, naonanizował się potem jego lekturą, to przecież i tak będę robił swoje. :D Tym bardziej, gdy czytam posty człowieka, który niewiadomo czy cokolwiek w ogóle trenował :D
Mam ogromny szacunek do ludzi, którzy wylewają hektolitry potu trenując sporty walki, startując w zawodach itd. podobnie jak do ludzi, którzy np. zajmują się triathlonem, wspinaczką czy nurkowaniem.
Zauważ, że ci, którzy mogą pochwalić się jakimś doświadczeniem i sukcesami w innych SW, zwykle wypowiadają się w tonie rzeczowym, spokojnym i z szacunkiem do innych. Tacy ludzie nie pozostają anonimowi, nie kryją u kogo trenują (trenowali) i wszystko jest jasne. Nawet jeżeli wygłaszają poglądy kontrowersyjne to używają argumentów, wynikających z ich wieloletniego doświadczenia.
Jest niestety spora grupa forumowiczów, którzy używają argumentów typu „mój kolega jakby chciał to by dziesięciu takim jak ty dokopał” albo „takiś mondry to zrób swoje daremne kotegaesi Tysonowi” albo „byłem na pięciu treningach i wiem już, że to wszystko do dupy” i tu w pełni rozumiem Pmasza, który zwykle wyluzowany wziął i nie zdzierżył
:wink: :lol:
Pozdrawiam :-)

Edytka :wink:
PS. Shabu, śmy się zgrali z tymi postami :-) Ja tylko nieśmiało przypomnę, że nie chodziło w spotkaniu o żadne udowadnianie sobie czegokolwiek na macie, a towarzyskie pooglądanie gali budo w Wawie :lol: nie demonizuj :wink: :lol:
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego problem skuteczności Aikido jest kontrowersyjny?

PS. Shabu, śmy się zgrali z tymi postami :-) Ja tylko nieśmiało przypomnę, że nie chodziło w spotkaniu o żadne udowadnianie sobie czegokolwiek na macie, a towarzyskie pooglądanie gali budo w Wawie :lol: nie demonizuj :wink: :lol:

Ty już nie bądź taki nieśmiały ciągle. ;) Mnie tam chodziło o wspólne poćwiczenie na trzydziestoleciu, na co w końcu się nie odważyłem. Może wtedy też się nie zrozumieliśmy. Natomiast żadne udowadnianie nie zagościło mi wówczas w głowie, prędzej bicie pokłonów :lol:
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego problem skuteczności Aikido jest kontrowersyjny?
zaletą wieku jest teoretyczna rozważność. jak hara kiri pisało - nie zdzierżyłem a trza było wyluzować. urażonych uroczyście przepraszam. kolege 17 latka jak będzie miał już 18 i moje 95 kilo zapraszam do dojo - bedziema sie próbować. :) :) :)
ja pop prostu nie łapie klimatu... np Shabu - czy ty nie wiesz ze cytat ze Szczepana który używasz to był żart??
  • 0

budo_tetsujin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 166 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Visionary underground

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego problem skuteczności Aikido jest kontrowersyjny?
Kontrowersje wokol skuteczności w aikido wynikaja z braku rzetelnych informacji, serwowanych osobom cwiczacym, blednego obrazu aikido(czym ono jest?) oraz naiwnych oczekiwan. Przede wszystkim trzeba zrozumiec, ze aikido nie jest sztuka walki. W aikido sie nie walczy i zrozumie to kazda osoba cwiczaca rownoczesnie czy wczesniej albo pozniej sztuke walki (najlepiej judo ze wzgledu na "wspolne" zrodla). Ten brak walki wynika z totalnego opanowania uke, "wyprzedzenia" kazdego jego ruchu i tu lezy pies pogrzebany!- Nie maja takiego znaczenia anachroniczne ataki, wynikajace z uwarunkowan historycznych (to slynne łapanie sie za rece, ktore oczywiscie ma nie dopuscic do wyciagniecia miecza)-aby cwiczyc aikido z pelnym zrozumieniem, aby nie walczyc nalezy najpierw sie nawalczyc! Odroznic walke od jej braku moze dokonac ktos kto zna je obie. Nalezy najpierw zbudowac sobie mocne podwaliny fizyczne , poczuc sile aby ukazaly sie inne cele, przyszlo zrozumienie i mozliwosc rozwoju innych umiejetnosci skladajacych sie na skutecznosc (doświadczenie).
  • 0

budo_macex
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego problem skuteczności Aikido jest kontrowersyjny?
tetsujin wytłumacz mi coś - piszesz, że aikido nie jest sztuką walki a judo nią jest - wytłumacz dlaczego? Czym tak bardzo judo różni się od aikido (poza tym, że jest sportem) oprócz tego, że w judo jest więcej rzutów??
Bo jak widzę sam sobie przeczysz.
  • 0

budo_loot
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 387 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego problem skuteczności Aikido jest kontrowersyjny?

kolege 17 latka jak będzie miał już 18 i moje 95 kilo zapraszam do dojo - bedziema sie próbować. Smile Smile Smile

a są tu tacy?
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego problem skuteczności Aikido jest kontrowersyjny?

tetsujin wytłumacz mi coś - piszesz, że aikido nie jest sztuką walki a judo nią jest - wytłumacz dlaczego? Czym tak bardzo judo różni się od aikido (poza tym, że jest sportem) oprócz tego, że w judo jest więcej rzutów??
Bo jak widzę sam sobie przeczysz.

Wytłumacz mi proszę, jak wygląda walka w aikido?
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego problem skuteczności Aikido jest kontrowersyjny?

np Shabu - czy ty nie wiesz ze cytat ze Szczepana który używasz to był żart??

Wiesz, dlatego masz w podpisie. :) Choć mnie akurat śmieszy z innych powodów. Uprzedzając kolejne pytanie: nie, nie biorę go dosłownie.
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego problem skuteczności Aikido jest kontrowersyjny?

mam wrażenie, że jest sporo osób na forum, które za wszelką cenę starają się udowodnić aikidokom, że to co robią, jest kompletnie pozbawione sensu. Prowadzą jakieś straszne krucjaty itd. Żeby nie wiem jak się taki czy inny forumowicz napiął, napocił nad swoim postem, nawyśmiewał, naonanizował się potem jego lekturą, to przecież i tak będę robił swoje. :D Tym bardziej, gdy czytam posty człowieka, który niewiadomo czy cokolwiek w ogóle trenował :D

Co jakiś czas temu dobitnie wykazała ankietka jaka wysmażyłem i do której lektury zachęcam wszystkich - i nawracających i nawracanych; i Atakujących aikido i tych, którzy na to leją i chcą sie tym zajmować pomimo.
Tu wątek z ankietką
Bo może panie i panowie z aikido jest jak z miloscią - kocha sie nie za cos, lecz pomimo
I trochę jak z małżeństwem - żeniąc sie, żeniesz sie z kim innym niż póżniej przychodzi ci żyć :D

Ł (filozujący sobie piątkowo)
  • 0

budo_tetsujin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 166 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Visionary underground

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego problem skuteczności Aikido jest kontrowersyjny?

tetsujin wytłumacz mi coś - piszesz, że aikido nie jest sztuką walki a judo nią jest - wytłumacz dlaczego? Czym tak bardzo judo różni się od aikido (poza tym, że jest sportem) oprócz tego, że w judo jest więcej rzutów??
Bo jak widzę sam sobie przeczysz.


Macex, ja odpowiedziałem na Twoje pytanie w moim poprzednim poście( właściwie to cała jego treść była na ten temat). Sos Ci również dobrze odpowiedział. Ale najlepiej sam się przekonaj, w tym celu przemyśl swoje doświadczenia z treningu aikido - zakładam, że ćwiczysz- i rozpocznij trening judo ( podaje judo ponieważ, wydaje mi się, że na tym przykładzie jest to najłatwiej zrozumieć), a następnie skonfrontuj swoje doświadczenia z randorii z obu stylów (zapomnij o technikach, a skup się na kontakcie :) z partnerem- co on robi?w judo Cię rzuca, a co robi w aikido? czujesz jakąś "siłę" napierającą na Ciebie?)
  • 0

budo_wallace
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 567 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego problem skuteczności Aikido jest kontrowersyjny?
Ale jaja ............ :lol: :lol:
  • 0

budo_macex
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego problem skuteczności Aikido jest kontrowersyjny?

tetsujin wytłumacz mi coś - piszesz, że aikido nie jest sztuką walki a judo nią jest - wytłumacz dlaczego? Czym tak bardzo judo różni się od aikido (poza tym, że jest sportem) oprócz tego, że w judo jest więcej rzutów??
Bo jak widzę sam sobie przeczysz.


Macex, ja odpowiedziałem na Twoje pytanie w moim poprzednim poście( właściwie to cała jego treść była na ten temat). Sos Ci również dobrze odpowiedział. Ale najlepiej sam się przekonaj, w tym celu przemyśl swoje doświadczenia z treningu aikido - zakładam, że ćwiczysz- i rozpocznij trening judo ( podaje judo ponieważ, wydaje mi się, że na tym przykładzie jest to najłatwiej zrozumieć), a następnie skonfrontuj swoje doświadczenia z randorii z obu stylów (zapomnij o technikach, a skup się na kontakcie :) z partnerem- co on robi?w judo Cię rzuca, a co robi w aikido? czujesz jakąś "siłę" napierającą na Ciebie?)


W aikido też cię rzuca (może w każdym razie). W judo rzuca ale drugiego judokę, i dodatkowo nie musi się bać pewnych ruchów bo są w sportowym judo zabronione - więc w Waszym rozumieniu to też nie walka, bo walczy tylko z jednym przeciwnikiem, bo tamten nie uderza, nie kopie itd.
Zależy z kim ćwiczę ale czuję siłę napierającą. Widocznie ćwiczyłeś z niezdecydowanymi jeżeli nie czułeś.
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego problem skuteczności Aikido jest kontrowersyjny?

Ale jaja ............ :lol: :lol:

dokładnie :) Knajpa wysiada(no offence Tets :wink: ) :)
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego problem skuteczności Aikido jest kontrowersyjny?
W aikido są kontrowersje, bo głoszona wszem i wobec teoria ma się do rzeczywistości i praktyki jak pięść do oka, dupa do wiatraka, pies do jeża, czy kaczor do inteligenta. Nijak.

Ja toczę krucjatę? Możliwie. Nie lubię hipokryzji. Ot może ktoś przeczyta, komuś powie, i pojawi się z czasem jakaś mająca związek z realiami wiedza o tym czym jest aikido.
To duży portal o SW, i ktoś szukający wiedzy może tu zajrzeć. Może dzięki takim postom, będzie uświadomiony i nie zaliczy się do tych skażonych resentymentem tudzież nie zmarnuje czasu. Już to Pmasz dobrze wyklarował.

A poza tym bawi mnie gmatwanina wywoływana przez moje cyniczne, gruboskórne /żeby nie powiedzieć chamskie/ wypowiedzi. A reakcje kontr adwersarzy utwierdzają w przekonaniu. To jak części układanki, powoli obraz staje się coraz bardziej wyraźny i kompletny.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024