Re: Tzw. paradoks Kano
no to jedziem dalej na koniku 8)
najsłynniejszy turniej w historii Judo Kodokan wygrał Shiro Saigo od niedawna uczeń Szkoły Kodokan, a wcześniej był szkolony przez ... (jeśli dobrze pamiętam) Sokaku Takedę, o której to sytuacji zdaje się myślał Martius w swoim poście )
Saigo wygrał tylko jedną z walk (było ich chyba 12 czy 14, nie pamiętam) a turniej był rozgrywany na zasadzie meczu między Kodokanem a Yoshin-ryu wspieraną przez inne ryu.
Poza tym to, co i u kogo ćwiczył Saigo to kwestia sporna – różne źródła wskazują różnie.
Stworzył więc japoński, sportowy styl walki ... dla Europejczyków.
... który został zaakceptowany przez młodych Japończyków tak, jak wcześniej i później żaden inny. (nb do mentalności Europejczyków doszlifował je dopiero Kawaishi.)
Pozostawił jednak w procesie nauczania Judo Kodokan stare formy Jiu-Jitsu w formie Kata i innych technik samoobrony
.
tylko, że raczej sam opracował kata lub przebudował istniejące
Jaka jest (według mojej skromnej wiedzy) główna różnica między stylami sportowymi lub powstałymi na bazie samoobrony Judo a starymi stylami? Pierwsze preferują chwyty, uchwyty i obchwyty,natomiast stare style od tego zaczynają ale idą dużo dalej.
zlituj się, przeciez w sportowym jujutsu, powstałym na bazie judo uderzenia i regulaminy walki uderzanej są wzorowane na kyokushin lub kickboxingu, w zależności od organizacji, i stanowią ważny składnik walki.
W walce realnej potrzebny jest "uniwersalizm" dlatego wielu wielkich Mistrzów sportowych dostaje baty w turniejach MMA i Pride, mimo, że i tam są przecież reguły i sędziowie ale stopień uniwersalności zawodników jest ogromny.
pierwsze pytanie: jaka walka pełnokontaktowa jest nierealna?
drugie pytanie - co ma poograniczane rozlicznymi przepisami mma wspólnego z walką, w której rzeczywiście wszystko wolno?
i na koniec - zawodnik nie musi być uniwersalny, żeby wygrywać. wystarczy, że ma perfekcyjną bazę w tej strefie walki, w której się czuje najlepiej i solidne podstawy w innych. tak, że i tu wkroczyła specjalizacja.
w tych pojedynakch walczyli na zasadach judo, wiec ci, co się tym zajmowali mieli większe szanse. pomijając ich doświadczenia w innych sztukach/sportach walki.
analogicznie: gdyby wziąść boksera z pięcioletnim stażem i np kogoś, kto 5 lat trenuje powiedzmy karate/krav mage/mma... (coś poza uderzeniami rękoma) - i stoczyliby oni ze soba pojedynek BOKSERSKI, to najprawdopodobniej bokser by wygrał - czy to znaczyłoby że boks jest skuteczniejszy od wyżej wymienionych!?!?!? chyba nie..
(skuteczny w samoobronie? skuteczny do walki "bez reguł" pomiędzy tymi zawodnikamii? etc.)
były walki nie tylko na zasadach judo.i to, jakw skzał Shabu, jeszcze zanim powstało coś takiego, jak zasady judo. Bo bito się z zapaśnikami różnych szkół i odmian na całym świecie, bokserami, jujutsukami, karatekami, futbolistami amerykańskimi (sic!) i z każdym kto chciał się zmierzyć i na różnych zasadach. wszedzie tam, gdzie docierali judocy, jao emisariusze Kodokanu lub emigranci, za chlebem. Myślicie, że czemu judo rozpowszechniało się tak szybko na wszystkich kontynentach? Bo ludzie mieli naoczne pokazy sprawności w walce jego przedstawicieli.
Odnośnie powiązań między kosen a bjj, to kusząca hipoteza, ale nie mamy na nią żadnego dowodu. Maeda był judoką z Kodokanu, ale w czasach, kiedy studiował u profesora Kano wpływ nurtu parterowego był silny i Maeda musiał się z nim zetknąć.