Skocz do zawartości


Zdjęcie

legalne posiadanie kuszy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

budo_aniol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 956 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków/Tomaszów Mazowiecki
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

legalne posiadanie kuszy
wiem wiem, bylo milion razy
kusza jest bronia na ktora w mysl ustawy jest potrebne pozwolenie
i wszystko ok jesli mamy do czynienia z kusza mysliwska, sportowa itp kupowana w sklepie z bronia, trzeba sie wystarac o pozwolenie, kusza ma jakis konkretny model, marke/firme itd zapewne na wiekszosci nawet jakis numer seryjny do wpisania w "mala czerwona ksiazeczke" sie znajdzie
ale moje pytanko dotyczy kusz ktorych uzywaja wszelakiej masci bractwa rycerskie czyli dzialajacych replik broni historycznych - czyli tez podchodzacych pod ustawe
jak koledzy rycerze zalatwiaja sobie pozwolenia na takowa bron? (bodajze goscie z Ligi Baronow na ktoryms z pokazow zastrzegali sie ze maja kusze legalnie tzn z papierami - zaluje ze sie wtedy nie dopytalem o szczegoly)
jak w przypadku kusz, z braku lepszego terminu uzyjmy umownie okreslenia "historycznych", zalatwia sie pozwolenie?
ze o legalnosci ich wytwarzania, tudziez handlu nimi nie wspomne
jest na forum kilku (nastu) panow rycerzy moze sie podziela wiedza?
  • 0

budo_dzey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2486 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z grzbietu wielblada
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: legalne posiadanie kuszy
zapytaj w walce mieczem - tam sa ludzie z bractw rycerskich
a ja mimo ze kiedys w w/w grupce mialem swoje 5 minut to nie mam bladego pojecia jakie papiery sa na to potrzebe i jak to zalatwic...... :?
  • 0

budo_ambull
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 782 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: legalne posiadanie kuszy
Jak nalezysz iles tam do bractwa to pewnie mozesz dostac pozwolenie na bron kolekcjonerska czy jakos tak
  • 0

budo_lothian
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1047 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:schoinki :)

Napisano Ponad rok temu

Re: legalne posiadanie kuszy

Jak nalezysz iles tam do bractwa to pewnie mozesz dostac pozwolenie na bron kolekcjonerska czy jakos tak


Dokładnie. Można dostać pozwolenie na broń do celów kolekcjonerskich.
  • 0

budo_pyton
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 317 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: legalne posiadanie kuszy
Ta, i powiesić ją sobie na ścianie.
  • 0

budo_lothian
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1047 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:schoinki :)

Napisano Ponad rok temu

Re: legalne posiadanie kuszy

Ta, i powiesić ją sobie na ścianie.


Niestety. :)
  • 0

budo_arfen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 162 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: legalne posiadanie kuszy
spekulujac dodam, ze taka kusza ma pewnie unieruhomiony spust, lub cos w tym stylu...
w kazdym razie bron kolekcjonerska nie moze byc ZDOLNA DO ODDANIA STRZALU.

Tak samo jak pistolety - w nich sie np przewierca iglice - tak mi dawno temu tata mowil, moze cos przekrecilem.

A tak poza tym jak z kuszy zabijesz czlowieka, to bedziesz mial pozamiatane.
Konwencja Genewska i te sprawy sie klaniaja.
Prawa czlowieka. Kosciol zabronil uzywania kuszy w Sredniowieczu, bo zadawala zbyt powazne obrazenia. Nie humanitarna bron i tyle.
  • 0

budo_dzey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2486 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z grzbietu wielblada
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: legalne posiadanie kuszy
kusza w sredniowieczu zrobila przelom - bo do tej pory rycerz na koniu zakuty w pancerz byl praktycznie nie do wyjecia przez piechurow.. jak strzelali do niego z luku to istnialo male prawdopodobienstwo ze go zabija.. za to kusza... :twisted:
tam nie bylo jakiegos super skomplikowanego systemu celowania, napinania itd - po prostu mierzyles w kierunku wroga, naciskales spust i .. gosc nie zyl niezaleznie czy mial na sobie blache czy nie :lol:

choc czemu kosciol zabronil kuszy to niestety nie wiem - ale argument o obrazeniach jest idiotyczny (bo niby czym roznil sie belt od kuszy od strzaly z luku..?)
  • 0

budo_pan przem
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 119 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Krakow

Napisano Ponad rok temu

Re: legalne posiadanie kuszy

kusza w sredniowieczu zrobila przelom - bo do tej pory rycerz na koniu zakuty w pancerz byl praktycznie nie do wyjecia przez piechurow.. jak strzelali do niego z luku to istnialo male prawdopodobienstwo ze go zabija.. za to kusza... :twisted:
tam nie bylo jakiegos super skomplikowanego systemu celowania, napinania itd - po prostu mierzyles w kierunku wroga, naciskales spust i .. gosc nie zyl niezaleznie czy mial na sobie blache czy nie :lol:

choc czemu kosciol zabronil kuszy to niestety nie wiem - ale argument o obrazeniach jest idiotyczny (bo niby czym roznil sie belt od kuszy od strzaly z luku..?)


Zabronił z powyższego powodu. Kusza groziła istnieniu kasty rycerskiej która była kręgosłupem ówczesnego społeczeństwa. Byle kmieć krótko przeszkolony był dużym zagrożeniem dla wyszkolonego rycerza.
  • 0

budo_dzey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2486 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z grzbietu wielblada
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: legalne posiadanie kuszy
no tak - a to w koncu rycerz zasuwal na krucjaty przynoszac pieniazki, chwale i ziemie klechom.. prawie jak PiS :)
  • 0

budo_arfen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 162 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: legalne posiadanie kuszy
hehehe.
Spoko. Ja to co napisalem o kuszy skads zaczerpnalem. Za pewne byla to wersja oficjalna hehe.
Pozdro
  • 0

budo_aniol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 956 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków/Tomaszów Mazowiecki
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: legalne posiadanie kuszy

Jak nalezysz iles tam do bractwa to pewnie mozesz dostac pozwolenie na bron kolekcjonerska czy jakos tak


hmm, tu sie rodzi pytanie czy wszystkie bractwa sa zarejestrowane? bo z tego co wiem spora czesc dziala na zasadzie grupki entuzjastow, ktorym do niczego nie sa potrzebne biurokratyczne pierdolki zwiazane z rejestracja
w zasadzie moje pytanko mozna by rozwinac tez o producentow kusz, jak oni sobie radza z tym przepisem?
mala prosba do moda: moze faktycznie przerzuc ten temat do dzialu "mieczowego"?
  • 0

budo_arfen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 162 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: legalne posiadanie kuszy
tak sobie przegladalem jeszcze raz i zapytalem kumpla ktory jest w bractwie.
Mozna miec kusze, ktora nie odda strzalu. Czyli albo zablokowany mechanizm spustowy, albo mniejszy naciag, czyli lekko wystrzeli belt na kilka metrow (hmmm ciekawe czy takie w ogole pocleci), sznurek zamiast luczywa.

Mozna miec kusze ktora odda strzal, jesli sie ma pozwolenie. Np jak jestes mysliwym.

Czy bractwo ma kusze zdolne do oddania strzalu? Watpie. Moze mieli wlasnie taka, ktora strzelala slabiej i nie przebijala zbroi.
Tak jak z wiatrowkami, jak nie przekracza belt jakies tam predkosci... :?:
Na razie nic wiecej mi nie powiedzial, ale dopytam.
Pozdro
  • 0

budo_dzey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2486 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z grzbietu wielblada
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: legalne posiadanie kuszy
prawo prawem a zycie zyciem.. znam bractwa gdzie maja w pelni dzialajace kusze - sam widzialem jak belt z jednej polecial kilkadziesiat metrow zeby na koncu wbic sie w ceglana sciane.. i nie sadze zeby wlasciciel mial na nia pozwolenie..

ale nadal nie wiem jak to jest z legalnym posiadaniem - kto, co, jak i w ogole ile tego sprzetu jest legalnie teraz zarejestrowane w PL..
  • 0

budo_wosiu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1070 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: legalne posiadanie kuszy
Nie ma w kraju możliwości używania kusz w myślistwie lub sporcie. Jedynym legalnym sposobem posiadania kuszy jest wystąpienie o pozwolenie na broń używaną do celów kolekcjonerskich (Par. 7 pkt. 1) Rozp. Min. SWiA z dn. 20 marca 2000 w/s rodzajów szczególnie niebezpiecznych broni i amunicji oraz rodzajów broni odpowiadającej celom, w których może być wydane pozwolenie na broń).
Nigdzie nie ma żadnego zastrzeżenia co do pozbawienia kuszy funkcjonalności lub ograniczenia energii wylotowej bełta.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024