Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jaka super świeczka na AAA??


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

budo_czegevara
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 177 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Jaka super świeczka na AAA??
Hej!
Ech... Dawno tu nie zaglądałem...
Czasy się zmieniają, czasu coraz mniej... Ale ja nie o tym.
Pewnie zaraz zjeby dostanę za nieprzejrzenie forum itp... Ale zajszla u mnie potrzeba latarkowa i braci forumowej chciałem się poradzić co teraz na czele stoi bom wypadł z tematu. Chodzi mnie konkretnie o latareczki ledowe na AAA.
Co mocniejsze i dłużej świeci? Arc czy jakie Fenixy? A może jeszcze co innego. Chodzi mi poprostu o hi-endową świeczkę na AAA.
Pozdrówka!
  • 0

budo_misiakus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka super świeczka na AAA??
Łatwiej byłoby pomóc gdybyś napisał kila słów o przeznaczeniu latarki i oczekiwaniach.
Sprecyzuj też w jakich granicach cenowych.
Jak przekonam do ciut większych to musisz doprecyzować czy z włącznikiem dupkowym czy kręcona głowica.

Pooglądać, poczytać dużo na temat różnych modeli możesz poza tym forum tu:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Osobiście od czasu wynalezienia litowych baterii AA odszedłem od AAA. Litówki Energizer L91 możesz kupić już po 15-20 zeta za 2 sztuki. Waga dużo mniejsza niż alkaliczne lub akusy Ni-MH a czas pracy najdłuższy.
AAA jest w planach zakupowych ale tylko jako dodatkowa latarka do i tak noszonych na co dzień AA. Do tego w dziczy jakiejś miejskiej dużo łatwiej na całym globie o AA niż AAA lub 123A.
Są jeszcze właśnie maluchy na baterie 123A i jak popatrzysz na foty to długościowo jak AAA a czasy pracy i moce o niebo dłuższe i wyższe.

Z fajnych AAA to zerknij na:
Fenix E0, E1 lub L0D CE
Peak LED Solutions "Matterhorn" 1 lub 3 LED
ARC AAA jak na mój gust ma za duże podbarwienie światła błękitem (arctic white) ale może to poprawili później.

Pojawia się tu pytanie czy mocna czy oszczędna bo trudno te 2 cechy połączyć.
Jak są połączone to tylko w latarkach o zmiennej mocy a więc Fenix L0D CE na przykład.
Wybierasz wtedy czy 8,5h światełka o mocy wystarczającej do grzebania w plecaku i spacerku przez las czy 1h do szybkiej jazdy w deszcz po lesie na rowerze :)
Jeszcze lżejszą alternatywą są też światełka na baterie guzikowe typu Photon II, III.

Z fajniejszych moim zdaniem obecnie w rozmiarze kieszonkowym to wygooglaj sobie bądź na tych stronach z testami poszukaj poniższych modeli. Sporo też opisów na naszym forum.

Na baterie AA:
Fenix L1D CE
RexLight 2.0
JetBeam MKII-X
Dexlight X1

Lumapower M3 (właśnie na nią czekam i najbardziej mi się spodobała chociaż to już nie breloczek ;) - w komplecie dają 3 body na 1x123A lub AA lub 2AA)

Przy większości AA możesz używać akumulatorów Li-Ion AA 3,7V i wtedy z latarki masz większy power :) Ładowarka + 2 aku to około max 100 zł.

Na baterie 123A lub inne:
Fenixy: P1, P1D CE, P2D CE
Surefire L1
Surefire Titan (chyba jeszcze nie sprzedawany i na nietypowe ogniwa ale maluch z charakterem :)

I tutaj z 1 baterii AA masz od 1h do 25-30h świecenia.
Surefire L1 na jedno ogniwo 123A podaje 90h! takiego światła do dłubania w plecaku i czytania mapy (1,1 lumena).

Pozdrawiam
  • 0

budo_bosss
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 172 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka super świeczka na AAA??

Surefire Titan (chyba jeszcze nie sprzedawany i na nietypowe ogniwa ale maluch z charakterem :)


Kupić juz można niecałe 500euro :twisted:
  • 0

budo_misiakus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka super świeczka na AAA??
Też znalazłem cenę i prawie się popłakałem ;)
A potem był taki histeryczny śmiech ...
Ale i tak nie kupię na razie ...
Poczekam na Titan II i kupię 10% taniej starszą wersję ;) ;)
  • 0

budo_czegevara
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 177 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka super świeczka na AAA??
Echh, nic nie pomożeta...
Jak kto nie widział jeszcze:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

I za 55 dolców a nie 500 8O
  • 0

budo_mirk0o
  • Użytkownik
  • Pip
  • 10 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka super świeczka na AAA??
Jeżeli tania, a dobra na AAA to Fenix L0D CE, super latareczka. Można wyrwać z przesyłką za niecałe 150 zł.
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka super świeczka na AAA??

Echh, nic nie pomożeta...

No bo i jak Ci kolego pomocy owej mają ludziska udzielić, skoro piszesz tylko, że trza Ci wypasionej latareczki na AAA. Powinieneś się określić czego oczekujesz.
Np. czy latarka ma zjeść szybko bateryjkę i świecić jaśniutko, czy też ma świecić ciemniej, ale też dłużej na przykład.
  • 0

budo_teodoryk
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 73 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka super świeczka na AAA??
Na AAA na dziś oprócz fenixa nie ma nic w miarę przyzwoitego jasnego i w przyzwoitych pieniądzach (do 150-180zł) Jest Ultrafire 602C AAA z jednym trybem i ok 30lm co wystarczy do kluczy, ale jest ciagle niedostępna - mam obiecane że będzie za parę tyg. jako że na bezrybiu i rak ryba to na pewno ją kupię. tym bardziej że kosztuje grosze - niecałe 16$.

Niedługo pojawić się mają latareczki Dexlight AAA z mocą i trybami fenixa L0D CE jednak trochę tańsze, tak mi obiecał Kyle z Dealextreme, ale kiedy to będzie to jak znam Chińczyków przed zimą się nie wyrobią :)

Ja jednak czekam z niecierpliwością, bo mój gerber przy kluczach pomimo paru modyfikacji ciągle świeci jak robaczek świętojański. do skrzynki na listy wystarczy ale do ciemnej ścieżki w parku już ciut mało.
  • 0

budo_mel
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 231 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:mazowieckie
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka super świeczka na AAA??

... mój gerber przy kluczach pomimo paru modyfikacji ciągle świeci jak robaczek świętojański. do skrzynki na listy wystarczy ale do ciemnej ścieżki w parku już ciut mało.


Mój gerber z jedną diodą 5 mm i jednym ogniwem NiMH świeci na +/- 10 metrów. Świeci tak przez ponad 20 godzin, a potem przez następne 80 godzin powoli spada jego jasność. Na ścieżkę w parku wystarczy, ale z fenixem się nie zmierzy z dwóch powodów: (1) świeci 10 razy słabiej i (2) świeci 20 razy dłużej :D

-- M.

  • 0

budo_mel
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 231 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:mazowieckie
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka super świeczka na AAA??

Jest Ultrafire 602C AAA z jednym trybem i ok 30lm co wystarczy do kluczy


Teraz to zobaczyłem i się uśmiałem. 30 lumenów to KUPA światła (wykluczam opinię prezbiopów)! Mniej więcej tyle ma klasyczny Maglite 3D.

-- M.

  • 0

budo_teodoryk
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 73 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka super świeczka na AAA??
30lm z żarnika to nie to samo co z emitera led :) wystarczy poświecić sobie Maglitem 3D i latarą led 100lm w ciemnym lesie. pod tym względem długo jeszcze nie będzie żaden led dorównywać zwykłej latarce. Nasze oko znacznie lepiej akceptuje ciepłe słoneczne światełko żarówki niż zimne księżycowe LED.
  • 0

budo_mel
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 231 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:mazowieckie
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka super świeczka na AAA??

30lm z żarnika to nie to samo co z emitera led :) wystarczy poświecić sobie Maglitem 3D i latarą led 100lm w ciemnym lesie. pod tym względem długo jeszcze nie będzie żaden led dorównywać zwykłej latarce. Nasze oko znacznie lepiej akceptuje ciepłe słoneczne światełko żarówki niż zimne księżycowe LED.


Pytanie: "Co jest cięższe: kilogram waty czy kilogram ołowiu. Odpowiedź: upuść sobie jedno i drugie na nogę, to się dowiesz"

Lumen jako miara energii fotonów jest taki sam w obu przypadkach, ale rozumiem, że to był pewnie skrót myślowy. Masz rację, że czułość oka na inne widmo leda i żarnika jest różna.

Jednakowoż znamienne jest, że w miarę jedzenia apetyt rośnie i okazuje sie, że 30 lumenów to mało...
Dla porównania: 10 lumenów świeci HDS U60 na drugim trybie fabrycznym i to jest bardzo jasno, na trzecim świeci 3 lumeny i wystarczy pod nogi, a na czwartym świeci 0,5 lumena i też wystarczy pod nogi, jak się oczy przyzwyczają.

Wersja HDS B42 ma maksymalnie 42 lumeny i to jest bardzo spory snop światła.

Dlatego zareagowałem życzliwym uśmiechem, widząc opinię w końcu specjalisty ( :wink: ), że 30 lm to do kluczy wystarczy.

I jeszcze raz się na ten temat uśmiechnę :)

-- M.

  • 0

budo_mel
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 231 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:mazowieckie
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka super świeczka na AAA??
Poprawka do lumenów w HDS U60 (ustawienia fabryczne):

tryb 1 = 60 lm
tryb 2 = 10 lm
tryb 3 = 2,6 lm
tryb 4 = 0,33 lm
-- M.

  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka super świeczka na AAA??

Jednakowoż znamienne jest, że w miarę jedzenia apetyt rośnie i okazuje sie, że 30 lumenów to mało...
Dla porównania: 10 lumenów świeci HDS U60 na drugim trybie fabrycznym i to jest bardzo jasno, na trzecim świeci 3 lumeny i wystarczy pod nogi, a na czwartym świeci 0,5 lumena i też wystarczy pod nogi, jak się oczy przyzwyczają.

Otóż to.
Faktycznie jest tak, że w sytuacji, kiedy oczy się przyzwyczają wystarcza stosunkowo niewielka ilość światła. Zatem skoro wychodzimy z jasnooświetlonego pomieszczenia, mała ilość światła może być problemem. Natomiast kiedy jesteśmy pod namiotem, w miejscu gdzie owego światła niema, nie zawsze jego ogromna moc jest wymagana. Co więcej zbyt jasne światełko może nawet być w pewnych okolicznościcach niemile widziane.
  • 0

budo_teodoryk
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 73 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka super świeczka na AAA??


Dla porównania: 10 lumenów świeci HDS U60 na drugim trybie fabrycznym i to jest bardzo jasno, na trzecim świeci 3 lumeny i wystarczy pod nogi, a na czwartym świeci 0,5 lumena i też wystarczy pod nogi, jak się oczy przyzwyczają.


nabyłem ostatnio trochę breloczków na 1leda 22000mcd 5 i 10mm i muszę powiedzieć że światełko jest więcej niż wystarczające do skrzynki czy do poświecenia pod nogi. ku memu zdziwieniu świecą lepiej od mojego gerbera AAA po przeróbkach.

A mnie marzy się tania latareczka AAA (20-30$)o trzech trybach 10-30-60lm i czasie świecenia 2-10h. no ale tak to tylko w Erze.
  • 0

budo_mel
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 231 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:mazowieckie
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka super świeczka na AAA??

nabyłem ostatnio trochę breloczków na 1leda 22000mcd 5 i 10mm i muszę powiedzieć że światełko jest więcej niż wystarczające do skrzynki czy do poświecenia pod nogi. ku memu zdziwieniu świecą lepiej od mojego gerbera AAA po przeróbkach.

A mnie marzy się tania latareczka AAA (20-30$)o trzech trybach 10-30-60lm i czasie świecenia 2-10h. no ale tak to tylko w Erze.



Jeden z moich breloczków w Znanym Serwisie Aukcyjnym (user: aim_01) został pomylony z fleszem 8O
Mała 5 mm dioda zasysa 100 mA z baterii, nie grzeje się i oślepia!!!
Może na takich diodach zrobisz sobie moda - w sekwencji 1 - 2 - 4 ledy masz maks. ok. 60 lm, a regulacja przez włączanie ich kolejno.
Taki sobie pomysł...

-- M.

  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024