Skocz do zawartości


Zdjęcie

Motylek a legalność ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

budo_jendras
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Motylek a legalność ?
Witam!

Otóż mam pytanie, mianowicie czy motylek(chodzi o nóż :P ) jest w Polsce legalny czy nie ? Jak sie ma sprawa noży względem prawa to wiem, ale czy motylek nie jest uważany za ukryte ostrze albo coś równie absurdalnego przez co staje się w myśl prawa bronią?

Pozdrawiam!
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Motylek a legalność ?

Witam!
Otóż mam pytanie, mianowicie czy motylek(chodzi o nóż :P ) jest w Polsce legalny czy nie ? Jak sie ma sprawa noży względem prawa to wiem, ale czy motylek nie jest uważany za ukryte ostrze albo coś równie absurdalnego przez co staje się w myśl prawa bronią?


Jest legalny (przynajmniej na razie). To znaczy nie ma ekspertyzy prawnej czy orzeczenia Sądu Najwyższego, ale jest to nóż motylkowy, a nie niewinny przedmiot, nie mający wyglądu broni, z ukrytym ostrzem itd.
  • 0

budo_rico
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 109 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Motylek a legalność ?
to znaczy ze moge g nisic w kieszeni? bo kiedys kumeplk mial zwykła pałke a jak nas policja sppisywalą to chcieli sobie wziąc :cry: więc jak to jest?
  • 0

budo_gambit
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:bardzo dziki wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Motylek a legalność ?
Co to znaczy zwykłą pałkę?
Która to pałka jest zwykła a która nie?
Opisz to będziemy dyskutować.
  • 0

budo_dzey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2486 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z grzbietu wielblada
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Motylek a legalność ?
Gambit - 3ci temat o batonach..?
daj spokoj prosze - pogadajmy tu o motylkach :wink:

a co do main topicu - z tego co wiem to nie jest nielegalny w PL - ale bodajze w Czechach juz jest z tym problem :)
  • 0

budo_rico
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 109 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Motylek a legalność ?
nie temat o batonach tylko o motylu, pałka to drewniany kijaszek dlugości ok 25 cm, skoro motyl jest legalny to mogę go włożyć do kieszeni i chodzić po osiedlu? bo coś mi się nie wydaje. skoro policja koledze chciała zabrać taki kijaszek to nie zabiorą noża?
  • 0

budo_dzey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2486 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z grzbietu wielblada
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Motylek a legalność ?
noz w odroznieniu od paly sluzy nie tylko waleniu kogos po glowie..
  • 0

budo_rico
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 109 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Motylek a legalność ?
nie napisałem ze sluży do waleni kogoś po głowie chociaż pomysł nie najgorszy :D ale w końcu nie wiem , można nosić przy sobie nóż albo pałke?
  • 0

budo_budoka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 310 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ateny, Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Motylek a legalność ?
Zajrzyj do ustawy z 21 maja 1999 r. o broni i amunicji [Dz. U. Nr 53, poz. 549] ze zmianami wprowadzonymi ustawami: Dz.U. 2001 nr 27, poz 298, Dz.U. 2002 nr74, poz.676
Dz.U 2002 nr 117, poz.1007, Dz. U. z dnia 28 marca 2003 r.
Artykuł 4 definiuje broń - "Ilekroć w ustawie jest mowa o broni, należy przez to rozumieć:
1) broń palną, w tym broń bojową, myśliwską, sportową, gazową, alarmową i sygnałową,
2) broń pneumatyczną,
3) miotacze gazu obezwładniającego,
4) narzędzia i urządzenia, których używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu:
a) broń białą w postaci:
- ostrzy ukrytych w przedmiotach nie mających wyglądu broni,
- kastetów i nunczaków,
- pałek posiadających zakończenie z ciężkiego i twardego materiału lub zawierających wkładki z takiego materiału,
- pałek wykonanych z drewna lub innego ciężkiego i twardego materiału, imitujących kij bejsbolowy,
B) broń cięciwową w postaci kusz,
c) przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej."
Wszystko, co nie wchodzi w tą definicję, nie jest bronią i można mieć, nosić itp (chyba, że inne przepisy zabraniają). Ale to wsyzstko nie jest takie proste - sformułowania w ustawie są na tyle nieprecyzyjne, że trzeba sięgć do innych źródeł, w tym m.in. orzeczeń sądów, żeby definicje uściślić... No dobra, nie będę przecież omawiał całej ustawy. Sięgnij do niej na jakiejś dobrej stronce razem z odnośnikami do innych przepisów.
  • 0

budo_dzey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2486 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z grzbietu wielblada
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Motylek a legalność ?

można nosić przy sobie nóż albo pałke?

generalizujac:
noz tak - palke nie
  • 0

budo_rico
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 109 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Motylek a legalność ?

- pałek posiadających zakończenie z ciężkiego i twardego materiału lub zawierających wkładki z takiego materiału,
- pałek wykonanych z drewna lub innego ciężkiego i twardego materiału, imitujących kij bejsbolowy,


generalizując taka palka ma 25 cm , może mniej i w niczym kija bejsbolowego nie przypomina,
  • 0

budo_dzey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2486 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z grzbietu wielblada
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Motylek a legalność ?
policji moze przypominac - a potem musisz sie tlumaczyc przed sadem ze nie jestes oslem mimo ze to wszyscy widza.. wszystko zalezy od tego co sobie wymysla - bo niestety nawet jak wygrasz to oni za to nie poniosa konsekwencji ze cie szargali po sadach..
  • 0

budo_arfen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 162 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Motylek a legalność ?

Witam!

Otóż mam pytanie, mianowicie czy motylek(chodzi o nóż :P ) jest w Polsce legalny czy nie ? Jak sie ma sprawa noży względem prawa to wiem, ale czy motylek nie jest uważany za ukryte ostrze albo coś równie absurdalnego przez co staje się w myśl prawa bronią?

Pozdrawiam!


gadalem z policjantem swego czasu... jesli stwierdzi ze predmiot jest niebezpieczny to Ci zabierze. Dlaczego? Wynika to z ustawy o broni i amunicji. Tam oprocz tego ze sa wymienione zakazane bronie to jest wzmianka o niebezpiecznych narzedziach. I tak jak bedziesz mial loma w rekawie to Ci moga zabrac a jak bedziesz mial nunczaku w plecaku to Ci nie zabiora. Podobnie mozesz miec nozyk automacik z bazaru z 10zl w reku i Ci zabiora a mozesz miec miecz w plecaku i puszcza Cie wolno bez konsekwencji.
Wszystko zalezy od zamiaru w jakim posiadasz dana rzecz...
A jak ktos jest notowany to sie nie zdziwie jka mu gwozdzia zabiora zeby komus krzywdy nie zrobil :) . Pozdro
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024