Skocz do zawartości


Zdjęcie

Taijiquan - pierwszy kontakt


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

budo_khunag
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2091 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska!
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Taijiquan - pierwszy kontakt
Witam,

Za jakieś dwie godzinki udaję się na mój pierwszy trening taijiquan'u i w związki z tym mam parę pytań - jak rozpoznać dobrego nauczyciela/klub? co powinno być na treningu?

Ćwiczę inne sztuki i taiji mnie interesuje jako ciekawe uzupełnienie, też zdrowotnie, ale nie chce się bawić jakieś cardio tc, tylko jak najbardziej zbliżyć do oryginalnej sztuki. Czy ma to jakiś sens, jeśli ćwicze dość "twardy" styl, czy będzie się gryźć?

Strona klubu: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Na plakacie stało, że to beginners class, coś o formie 37-ruchowej i qigongu.

Pozdrawiam i przepraszam jak napisałem jakieś durnoty :-)
  • 0

budo_daniel g.
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 141 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Taijiquan - pierwszy kontakt
37 Form, najczęściej jest to forma skrócona długiej formy stylu Yang, ale w wielu stylach są podobne formy, bardzo zbliżona do Długiej formy tradycyjnej, do tego dobry Qigong i może być jak dla kogoś kto nie chce się za badzo zagłębiać, jeśli nauczysz się formy w miesiąc to szkoda czasu, będzie dużo błędów. Dobry przekaz, to dużo podstaw, stania w pozycjach, mało gadania, napisz jak było.
Nie powinno być konflitów z twoim stylem, to dwa różne światy.
  • 0

budo_khunag
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2091 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska!
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Taijiquan - pierwszy kontakt
Wlasnie wrocilem, bylo bardzo sympatycznie :-)

Forma to to samo co tutaj (bez 100% pewnosci):



do tego dobry Qigong


Spora czescia treningu byl wlasnie qigong. Czy dobry nie moge oceniac, ale mi sie podobal.

jeśli nauczysz się formy w miesiąc to szkoda czasu, będzie dużo błędów


Nie ma bata :) Ledwo liznalem trzy pierwsze ruchy.

Dobry przekaz, to dużo podstaw, stania w pozycjach, mało gadania, napisz jak było.


Stania w pozycjach praktycznie nie było jako takiego, ale chyba na taka bardza qigongowa sesje trafilem. Zreszta nie mialem za bardzo mozliwosci patrzec co robia inni jak sie uczylem ruchow formy. Gadania bylo dosc duzo, ale konkretnego, bez jednoczenia sie kosmosem, tylko o tym gdzie te nogi stawiac i po co ;) Do formy byly pokazane od razu aplikacje ruchow. Muzyka tajczowa puszczona z plyty - podobno to fuj, ale mi nie wadzila.

Trenerzy (starsze malzenstwo) bardzo w porzadku. Zwlaszcza spodobala mi sie jedna rzecz - byly dwa plakaty taiji na jednej ze scian, jeden juz widzialem i pytalem sie o drugi - 'czy to ten sam klub?' - 'nie, ten czlowiek kiedys uczyl razem z nami, ale mial inna wizje i odlaczyl sie od naszej organizacji. Uczy teraz troche innego stylu, ale jest bardzo dobry, polecam go.'

Przydaloby sie troche wiecej takiego podejscia ogolnie w SW :roll:
  • 0

budo_khunag
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2091 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska!
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Taijiquan - pierwszy kontakt
Może ciekawszy byłby jednak [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] link :-)
  • 0

budo_daniel g.
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 141 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Taijiquan - pierwszy kontakt
Witam, przez stanie w pozycjach najlepiej uczy się człowiek formy, a dobry Qigong to dużo stania w pozycjach :D , dużo sukcesów, pozdrawiam.
A formą się nie przejmuj, jest to skrócona wersja Długiej formy rodziny Yang, na początek może być, chociaż nie jest to forma pełna i rodzinna, podobno sam twórca na starość i tak wrócił do formy tradycyjnej, na świecie mówi się nawet o stylu Cheng Man Chinga. Bardziej zbliżony do orginału niż formy uproszczone, pekińska 24 formy, czy podobne.
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Taijiquan - pierwszy kontakt
Jakie to ma znaczenie która to forma... robiąc poprawnie 24 ruchową będzie cool... robiąc niepoprawnie 108 będzie do dupy...

Nie ważne która, ale ważne jak...
  • 0

budo_daniel g.
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 141 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Taijiquan - pierwszy kontakt
Witam, jest to ważny temat i warto co nieco powiedzieć, 24 do 108 się nie umywa, po prostu jest to streszczenie, nie zawierające wszystkich ważnych elementów, częściowo jest w tym dużo racji, ważne jak się ćwiczy, ale żeby dobrze poznać system należy się zwrócić do formy jak najbardziej tradycyjnej, w przypadku stylu Yang 108 form. Jeśli chodzi o skróty to lepiej ćwiczyć długą na części, Ziemia pierwasza część długiej formy to ok. 13 kroków, jest co ćwiczyć i jest całością zamkniętą, dającą poczucie że umie się jakąś formę, uważam że formy skrócone, jako streszczenia, są mniej wartościowe i szkoda na nie czasu, chociaż sam poswięciłem na ćwiczenie 24 form pięć lat :)
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Taijiquan - pierwszy kontakt
Powiem inaczej : wolę nauczyć się 24 ruchowej od dobrego nauczyciela, niż 108 ruchowej od jakiegoś partacza. Nie forma jest najważniejsza w taijiquan, ale zasady których się przestrzega ćwicząc.

Znam takich którzy znają tylko 24 ruchową i widać w tym co robią jakiś sens, ale znam i takich którzy znają 108, ale tego co robią nie można nawet nazwać "baletem", a co dopiero taijiquan.

Oczywiście 108 jest "kopalnią wiedzy" ale tylko dla kogoś kto wie co jest "pięć"...
  • 0

budo_daniel g.
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 141 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Taijiquan - pierwszy kontakt
No i właśnie, jak ktoś chce sobie poćwiczyć, to obojętnie jaką formę, byleby się starał robić to najlepiej jak potrafi, żeby był świadomy co robi i mu to wystarczy. Jednak jeśli ktoś chce poznać system dogłębnie powinien ćwiczyć formę tradycyjną, jedno powtórzenie długiej formy, to np. 3 do 5 formy pekińskiej, 24 ruchy.
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Taijiquan - pierwszy kontakt

No i właśnie, jak ktoś chce sobie poćwiczyć, to obojętnie jaką formę, byleby się starał robić to najlepiej jak potrafi, żeby był świadomy co robi i mu to wystarczy.


Jak ktoś sobie chce poćwiczyć to idzie np. na aerobik.
Coś się tak tych form przyczepił... formy to tylko element składowy, a nie cel sam w sobie


Jednak jeśli ktoś chce poznać system dogłębnie powinien ćwiczyć formę tradycyjną, jedno powtórzenie długiej formy, to np. 3 do 5 formy pekińskiej, 24 ruchy.


Jak chce poznać styl to ćwiczy całość i nie ma znaczenia jaka to będzie forma, koncentruje się na podstawach, a jak je opanuje to wtedy czas na techniki, zastosowania, pchające dłonie... forma nie jest najważniejsza.
  • 0

budo_daniel g.
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 141 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Taijiquan - pierwszy kontakt
To może inaczej, jak ktoś mało obeznany słyszy Tai chi, to niestety ale myśli sobie płynne ruchy, czyli forma, to jest najprostsze jeśli chodzi o popularnie rozumiane Tai chi, wiadomo że najważniejsze są zasady i ich zrozumienie, wtedy nie ważne jaki ruch wykonasz w jakiej formie będzie to Tai chi, ale wracając do form, to nikt zajmujący sie tradycyjnym Kung fu nie powie, że jest to, to samo, co sportowe Wu shu, stąd takie moje argumenty, że dobre Tai chi widać po dobrej formie, w znaczeniu rozumienia wykonywanego ruchu. Ktoś może ćwiczyć krótką formę i być dobry w tuishou, bo rozumie zasady, a inny ćwiczy długą i niestety klapa. Na koniec czas, obecnie mamy mniej czasu więc niewielu chętnych do uczenia sie długiej formy, stad popularność tych krótszych.
jeszcze jedna rzecz, według mnie i chyba nie tylko, zasady poznaje się przez formę, różne połączenia podstawowych 13 form, dają wiele możliwości przyjrzenia się działaniu zasad, a później sprawdza się je dodatkowo w tuishou, stąd moje czepianie się formy.
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Taijiquan - pierwszy kontakt

jeszcze jedna rzecz, według mnie i chyba nie tylko, zasady poznaje się przez formę,


A moim zdaniem nie

różne połączenia podstawowych 13 form, dają wiele możliwości przyjrzenia się działaniu zasad, a później sprawdza się je dodatkowo w tuishou, stąd moje czepianie się formy.


To widocznie na tą samą sprawę patrzymy różnie... jak twoje "pchające dłonie" są dobre to później ucząc się lub ćwicząc formę robisz ją lepiej niż ten kto nie ćwiczy "pchających".
Natomiast wg Ciebie, najpierw forma, a później "pchające" - czyli najpierw uczę się biegać, a później chodzić...

forma jest DODATKIEM, lub pewnego rodzaju dopełnieniem... najpierw poznajesz litery, później układasz z nich słowa by na końcu łączyć je w zdania :)
  • 0

budo_daniel g.
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 141 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Taijiquan - pierwszy kontakt
Możliwe że patrzymy na to samo z różnych punktów, ale i tak chodzi o poznanie całośći, faktycznie dla mnie literki to podstawowe techniki zawarte w formie, które później ćwiczę w tuishou, czy w podwójnej, jak znam literki i zasady pisowni to tworzę zdania i rozmawiam, prze tuishou najczęściej, tak to rozumiem.
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Taijiquan - pierwszy kontakt
No właśnie :

Twoja opcja poznać formę i później dzięki temu poznać całość (czyt. zaczynamy od całych zdań, później rozbijamy je na poszczególne słowa i litery)

:)
  • 0

budo_daniel g.
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 141 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Taijiquan - pierwszy kontakt
Muszę trochę sprostować, jak wiadomo poznanie formy w zależności od długości zajmuje trochę czasu, w przypadku długiej to od trzech do pięciu lat, jeśli mówimy o dobrej jakości, ale nie musi to oznaczać, że w tym czasie nie ćwiczę nic innego niż forma. Najpierw poznanie pierwszej części i w tym czasie nic nie stoi na przeszkodzie by już stawiać pierwsze kroki w tuishou, co pomoże lepiej poznać formę, ja tak właśnie robię, z akcentem na forme. Co prawda dawiej bywało tak że uczeń poznawał prace z partnerem raczej po bardzo długim czasie, czasy się zmieniają sztuka też.
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Taijiquan - pierwszy kontakt
Kiedyś była "walka"... (była skuteczna skoro przetrwała)

Później przeobraziła się w "sztukę walki"... (czyli tłumacząc na nasze -super, mega, - po prostu artystycznie skuteczna)

Dzisiaj tylko "sztuka"...
  • 0

budo_daniel g.
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 141 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Taijiquan - pierwszy kontakt
Dzisiaj sztuka, to aż sztuka, a w wielu przypadkach tylko gimnastyka, a w wydaniu olimpijskim gimnastyka artystyczna, przeładowana ozdobnikami i nie dla zwykłego śmiertelnika, wolę proste metody bo są skuteczne.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024