Skocz do zawartości


Zdjęcie

co to jest "henka waza"?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

budo_embe
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 311 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

co to jest "henka waza"?
jak w temacie:czy są to techniki obrony przed rzutem (czyli np.obejście tori przez uke, gdy tori wykonuje seoi nage; ugięcie kolan, gdy tori wykonuje rzut), czy może techniki kontrataku (czyli np.tsubame gaeshi)? w wyszukiwarce nic konkretnego nie znalazłem.z góry gracias za pomoc :)
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: co to jest "henka waza"?
W aikido henka waza to wykorzystywanie otwarć, jakie nam przeciwnik zostawił w swojej technice, aby wykonać własną technikę, czyli kontratak. Nie widzę powodu, czemu w judo miałoby być inaczej (np. klasyczne zabranie nogi podcinanej przy okuri ashi barai i wykonanie tego samego na przeciwniku).
  • 0

budo_bielak91
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bytom
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: co to jest "henka waza"?
Henka Waza to kontrataki.
  • 0

budo_embe
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 311 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: co to jest "henka waza"?
poklon
  • 0

budo_langus
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1155 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sanok
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: co to jest "henka waza"?
Hejo!

Uprzedzę następne pytanie: Renraku Waza to kombinacje (:

Pozdrowionka
  • 0

budo_embe
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 311 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: co to jest "henka waza"?
hehe,to akurat wiedziałem,bo nie ma tu rozbieżności w tłumaczeniu i rozumieniu tego terminu :) dzięki!!!
  • 0

budo_embe
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 311 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: co to jest "henka waza"?
no i dupa :? patrzę do słowniczka w pawluku, patrzę do słowniczka w zieniawie, a tam jak byk:henka-odmiana (np.techniki).patrze jeszcze do innej książki po angielskiemu z aikido, a tam:henka waza-combinations.włażę raz jeszcze na google a tam np.tu:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
henka-odmiany technik (czyli wg mnie np:morote,ippon,eri seoi nage),natomiast kaeshi waza-kontrataki.patrzę do słowniczka i faktycznie kaeshi waza to są kontrataki,a nie jak twierdzicie henka waza.czy ktoś mnie oświeci o co chodzi,plizzzz...
  • 0

budo_bielak91
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bytom
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: co to jest "henka waza"?
Hm jesli caly swiatek judo wlacznie z trenerami, uwaza ze Henka Waza to kontrataki i to samo jest zawarte w polskim zwiazku judo to ja zdania nie zmienie przez slowniczek.
  • 0

budo_embe
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 311 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: co to jest "henka waza"?
hm,to jak w takim razie cały światek judo tłumaczy gaeshi-waza...? i gdzie w pzjudo jest zawarte to o henka-waza,bo szukałem i jakoś nie mogę znaleźć :(
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: co to jest "henka waza"?

hm,to jak w takim razie cały światek judo tłumaczy gaeshi-waza...? i gdzie w pzjudo jest zawarte to o henka-waza,bo szukałem i jakoś nie mogę znaleźć :(

Z czysto jezykowego punktu widzenia:
- Henka to zmiana ale tez odmiana lub wariacja, stąd henka-waza to zmiana techniki przez wykonującego, przejscie w trakcie wykonywania jakiejś techniki do kolejnej
- Kaeshi to zwrócenie lub odwrócenie akcji, stąd kaeshi-waza to zmiana atakowanego w atakujacego, czyli kontratak

Oczywiscie naleciałości kulturowe i specyfika danej sztuki walki mogą zmieniać znaczenie tych terminów
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024