Skocz do zawartości


Zdjęcie

nóz z pilnika


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

budo_superpiotrek
  • Użytkownik
  • Pip
  • 17 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

nóz z pilnika
mam dużo starych pilników i myśle z jednego z nich zrobic nóż z uwagi na to że są wykonane z e stali narzędziowej.
I mam pytanie - czy jest sens? taka stal jest chyba trudna do obróbki.
Może ktoś zna jakieś linki na ten temat?
  • 0

budo_karendt
  • Użytkownik
  • Pip
  • 27 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: nóz z pilnika
Taka zabawa ma sens, ale najpierw trzeba wyżarzyć owy pilnik. Nie trzeba do tego nawet profesjonalnego paleniska, wystarczy zwykły grill + suszarka do włosów jako nadmuch. Można to robić także w piecu, ale to gorsza sprawa, bo trudniej kontrolować temperturę i pilnik może się nadpalić. Metal należy wyżarzać w temperaturze ok 600/700 C i powinno to trwać ok 3h. Można także w wyższej temperturze (ale nie przekraczjąc 1200 C), wtedy nastąpi znacznie większa utrata węgla, co poleprzy obrabialnośc pilnika, ale zmniejszy jego twardość.
  • 0

budo_vlademir
  • Użytkownik
  • Pip
  • 30 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: nóz z pilnika
No popieram zdanie poprzednika zabawa ma sens dzis wlasnie ohartowalem moje tanto z pilnika selektywnie oczywiscie wprawdzie to bylo moje pierwsze hartoanei selektywne wiec mi go wygileo na boczek i przy probie wyprostowanie odlamalem kissaki (chociaz zauwazylem roznice w ziarnie :P ) wiec z tego co zaostalo zrobie tasaczek a co do obrabialnosci stali to niejest tak zle, tez myslame ze bedzie ciezko ale obrobka pilnikami niebyla az tak ciezka nawet bez wyzarzania. Mi jak na razie sprawila problemy tylko stal lozyskowa naprawde twardy shit :twisted:
  • 0

budo_-simon-
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bielsk Podlaski

Napisano Ponad rok temu

Re: nóz z pilnika
http://www.forum-kul...showtopic=84425 tego własnie z pilnika zrobilem...
http://www.forum-kul...showtopic=82074 tego tez :)
  • 0

budo_superpiotrek
  • Użytkownik
  • Pip
  • 17 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: nóz z pilnika

Mi jak na razie sprawila problemy tylko stal lozyskowa naprawde twardy shit :twisted:


a jakby tak przekuc wiertło do metalu na płaskownik?
  • 0

budo_vlademir
  • Użytkownik
  • Pip
  • 30 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: nóz z pilnika
hmmm niejestem znawca ale wiertlo przekuc to ma moze tylko sens aby wytrawic z niego wzorek ale niewiem. Jaka to jest dokladnei stal to tez niewiem chyab nawet na tym forum bylo juz o tym ale reki niedam sobie uciac a tak na marginesie to poco ci taki plaskownik, co chcesz z niego zrobic????? pozatym musialo to by byc dos spore wiertelko:P nielepiej resorka sobie wziasc juz gotowy plaskoniczek tylko wyprostowac:D
  • 0

budo_superpiotrek
  • Użytkownik
  • Pip
  • 17 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: nóz z pilnika
pomyślałem sobie skoro wiertłem można wiercic w metalu to musi ono byc z twardej stali. czytalem, ze ludzie przekuwają łożyska na płaskowniki i z nich robią noże wiec dlaczego by nie z wiertła? grubego oczywiście na 12mm
  • 0

budo_gladi13
  • Użytkownik
  • Pip
  • 28 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: nóz z pilnika
Wiertła do metalu sa robione ze stali HSS z tego co sie orientuje. można by przekuć, ale wiecej jest z tym pieprzenia niż pożytku. mozna dorwać noże do tokarek z tej samej stali. ale moim zdaniem pilnik po zmiekczeniu bedzie duzo bardziej wdziecznym materiałem niz zabawa w kowala przy kuciu wiertła. wiem bo sam ostatnio z pilnika nóż tworze 8) . tak jak to na poczatku przedmówcy mówili resor jest tez swietnym materiałem, natomiast łożysko...hmm... próbowałem kuć, płaskowniczek zrobiłem ale na tym sie skonczyło. może gdybym miał leprze warunki pracy to by coś z tego wyszło :wink: narazie czeka na swoja kolej w przyszłosci. tak czy inaczej zachecam do takiej czy innej pracy w tym temacie. to NIEZIEMSKA frajda !!! :twisted:
POZDRAWIAM !!!
  • 0

budo_ciulkwens
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 923 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: nóz z pilnika
panowie,
dobra rada wielokrotnie powtarzana: na pierwsze swoje noze uzywajcie najtanszej i latwodostepnej stali resorowej, podobnie ma sie sprawa z jej obrobka- latwo sie skrawa (po wyzarzeniu) jest niezbyt wymagajaca i mozna ja hartowac domowymi sposobami uzyskujac zadaowalajace efekty
jak sie juz oswoicie z materialem to po prostu kupcie plaskownik dobrej stali nozowniczej, to naprawde nie wychodzi tak drogo w ogolnym koszcie wykonania noza,
natomiast jesli ktos sie upiera przy kuciu i stalach z odzysku to doskonalcie swoja sztuke przekuwajac grubsze resory oraz postarajcie sie uzyskiwac coraz lepsze parametry po hartowaniu, co najwazniejsze jednoczesnie zglebiajcie wiedze teoretyczna z dziedziny metaloznawstwa
wtedy mozna rozpoczac proby z innymi stalami, chocby lozyskowymi, kucie i obrobka cieplna stali szybkotnocych to naprawde trudna sztuka, natomiast z prostych stali takich jak resorowka mozna zrobic znakomite ostrza!
jesli chodzi o pilniki to w gre wchodza dwie metody

bez wyzarzania, obrobka w stanie zahartowanym, oczywiscie tylko szlifowanie baczac na to co by nie odpuscic ostrza, jednak taki material moim zdaniem ma zbyt duza twardosc i przede wszystkim zbyt mala udarnosc i ciagliwosc, trzeba by troszke odpuscic..

wyzarzenie pilnika, obrobka potem jest latwa i przyjemna, potem jednak trzeba go zahartowac co nie zawsze sie udaje.. jednak zachecam do nauki i prob:)
  • 0

budo_panzernacker
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:znienacka

Napisano Ponad rok temu

Re: nóz z pilnika

Mi jak na razie sprawila problemy tylko stal lozyskowa naprawde twardy shit :twisted:

tak, to jest bardzo twarda stal nawet po wyzarzeniu. własnie koncze nóż z tej stali, w poniedziałek idzie do hartowania i piaskowania czyli pewnie sie pochwale.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024