Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nowy wywiad z Nastula


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

budo_eftestad
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 472 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS Kodokan Gliwice / Katedra Odlewnictwa POLSL
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Nowy wywiad z Nastula
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Czy uważa Pan sporty walki za aż tak niszowe, a Polską publiczność/media nie gotowe na odbiór/promocję takiego sposobu rywalizacji sportowej?
- Uważam, że mma do tej pory rzeczywiście było niszowym sportem, choć ta nisza wcale nie była taka mała. Niestety kojarzone jest przez ogół spoleczeństwa jako brutalne, krwawe pojedynki, bez żadnych zasad. Wynika to oczywiście z niewiedzy ludzi oraz chyba rzeczywiście ich, a także mediów, niechęci do poznania bliżej tego sportu. Mam nadzieję, że dzięki mojemu udzialowi w Pride mieszane style walki zaczną być postrzegane jako sport, a nie jako bójka, że przynajmniej część tych osób, które teraz mieszają mnie z błotem, zobaczy, że jestem sportowcem,który w swojej dyscyplinie osiągnął wszystko i dlatego podjął nowe wyzwanie jakim są mieszane style walki.

Czy ma Pan pomysł na promocję sportów walki, nie tylko jako medialnego show, ale przede wszystkim jako promocję sportu w ogóle, w szczególności mocno kształtującej samodyscyplinę, wytrwałość, umiejętność przeciwstawiania się słabościom ciała i ducha? Od czego należy zacząć,na czym się skupić?
- Tu znowu mam motywację, uczę się nowych rzeczy, dalej ciężko trenuję, dalej moje życie prywatne jest pełne wyrzeczeń, wszystko podporządkowane jest treningom, wszystko jest tak jak było kiedyś, tylko dyscyplina sportu jest inna.

Polscy fani i kibice są głodni sukcesu. W każdej dyscyplinie pokładane są wielkie nadzieje, stąd duża presja na sportowców i często nierealne oczekiwania. Jak Pan sobie radzi z oczekiwaniami i reakcjami kibicow. Jak z Pana oczekwianiami wobec siebie? Dodam, że nasze oczekiwania względem Pana sa naprawde wielkie.
-Co do presji i oczekiwań to już będąc zawodnikiem judo nauczyłem się z tym sobie radzić. Sam wymagam od siebie bardzo dużo, jestem nastawiony na wygrywanie niezależnie od przeciwnika,wszystko robię w tym kierunku, zdaję sobie sprawę,że kibice też chcą tego samego, dlatego ich wiara we mnie pomaga mi, motywuje mnie, a prawdziwych kibiców poznaję po ich reakcjach po walce, szczególnie porażce. Takich głosów nie czytam, nie słucham, mam je gdzieś.

Czy jest Pan bardziej rozpoznawalny teraz, po rozpoczęciu kariery w federacji Pride, czy niewiele się zmieniło od czasów Judo?
- Najbardziej rozpoznawalny byłem bezpośrednio po igrzyskach, także po reklamie Plusssza, teraz znowu to się nasila

Czy zmieniła się Pana percepcja mieszanych sztuk walki w stosunku do okresu, kiedy pojawiła się oferta ze strony Pride? Jak w konstelacji różnych sportów walki, różnych dróg doskonalenia technik walki ocenia Pan Judo? Jak oceniał Pan to kiedyś, jak ocenia Pan to dziś.
-Jeśli chodzi o postrzeganie mma wcześniej i teraz, to kiedyś myślałem, że dzięki wyłącznie technikom judo mógłbym tam zaistnieć, teraz wiem, że aby wygrywać trzeba być wszechstronnym, do czego zresztą nieustannie dążę. Judo jednak pozostanie dla mnie podstawowym elementem walki, gdyż to potrafię najlepiej, ponadto uważam je za naprawdę skuteczne.

Czy ogląda Pan walki z federacji Pride lub innych?
- Oczywiście, że oglądam walki Pride oraz inne. Są one dla mnie również elementem szkoleniowym. .

Których zawodników szanuje Pan najbardziej? Którzy mają styl walki,który wzbudza w Panu największy podziw/respekt? Czy podpatruje i ćwiczy Pan techniki przeciwników?
- Najbardziej podoba mi się Fiodor, ale od każdego zawodnika staram się czegoś nauczyć.

Które ze swoich umiejetności chciałby Pan rozwinąć, z którymi z kolei czuje sie Pan juz pewnie? Czy możemy się spodziewać na ringu high-kick'a w Pana wykonaniu?
- Najpewniej czuję się w parterze,coraz lepiej wychodzą mi też uderzenia w parterze, cały czas pracuję nad stójką, co do high-kick`a to nigdy nic nie wiadomo...

Jaki stawia sobie Pan cel w tym jak i na następne lata?
- Moim celem w tym roku jest wygranie ostatnich dwóch walk, aby osiągnąć wynik 3:2.

Przy jakiej wadze czuje się Pan najlepiej?
- Najlepiej czuję się w wadze 104 kg

Jak ocenia Pan siebie na przestrzeni lat? To szczyt formy?
- Z każdym miesiącem treningów czuję się coraz lepiej, co myślę było widać w trzeciej walce.

Start w federacji Pride nie był przyjemny. Jak Pan to ocenia z perspektywy czasu? To zmotywowało Pana do pracy, czy jednak bardziej motywują zwycięstwa?
- Przegrana wpierwszej walce zmotywowała mnie jeszcze bardziej.

W walce z Edsonem Drago to Pan dyktowal warunki. Po wznowieniu walki na środku ringu, sytuacja się odwróciła. Co Pan wtedy czuł? Co czuł Pan gdy sędzia klepnął Pana w plecy?
- W momencie gdy sędzia przerwał walkę wiedziałem, że muszę bić się dalej i spokojnie czekać na dogodną sytuację, aby ją zakończyć. Gdy sędzia klepną mnie w plecy czułem wielką radość i szczęście.

Czy jest coś szczególnego dzięki czemu Pan tę walkę wygrał? Poprawa umiejętności? Większa determinacja? Niżej (od poprzednich) notowanyprzeciwnik? Większe doświadczenie? Lepsza kondycja?
- Myślę że wszystkie te czynniki, które Pan wymienił zadecydowały o wygranej z Edsonem Drago.

Która walka lipcowej gali najbardziej zapadła Panu w pamięć?
- Najbardziej oczywiście pozostała mi w pamięci moja walka, potem Silva-Fujita.

Jakie zestawienie par półfinałowych uważa Pan byłoby najciekawsze?
- Zestawienie par: Nogeira-Silva, Crocop-Barnett,

Kto zdobędzie pas OW federacji Pride?
- Pas moim zdaniem zdobędzie Nogeira.

Czy z perspektywy czasu zmieniłby Pan swoje przygotowania do poprzednich walk?
- Przygotowania do pierwszych dwóch walk bym zmienił.

Jak ocenia Pan scene MMA w Polsce?
- MMa w Polsce jest na przyzwoitym poziomie.

Czy powstanie Nastula Team?
- Może kiedyś powstanie Nastula Team...

Czy rozważał Pan rozpoczęcie treningów w zagranicznych uznanych klubach (jak np.: T. Quest, BTT, Chute, Red Devil...)
- Rozważam takie treningi, ale nie zależy to tylko ode mnie.

Których elementów niezbędnych do przygotowań do walk najwyższym światowym poziomie najbardziej brakuje? Trenerów, sparingpartnerów, ...
- Brakuje zarówno trenerow jak i sparingpatnerów, szczególnie ciężkich.

Jak znosi państkie treningi, wyjazdy i walki Pańska rodzina?
- Rodzina miała kiedy się przyzwyczaić do mojego trybu życia:treningow, wyjazdów itp. Teraz przyzwyczaja się do nowej dyscypliny. Generalnie wierzy we mnie.

Czy mial Pan propozycje udziału w reklamie w Japonii? W Polsce?
- Jeśli chodzi o propozycje to w Japonii będzie to realne w momencie kolejnych zwycięstw, w Polsce zrobił się ruch wokół mnie, ale propozycje mało konkretne.

Dziękujemy za poświęcony czas i uwagę. Powodzenia jesteśmy z Panem!
-Dziękuję także za gorące kibicowanie i proszę o jeszcze!
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024