Skocz do zawartości


Zdjęcie

Tang Soo Do a Karate


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Tang Soo Do a Karate
TSD-markos
Tang Soo Do to nie Karate, już prędzej można by powiązać z Taekwondo... mimo wszystko nie będę go usuwał.
  • 0

budo_tsd-markos
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 162 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: Tang Soo Do a Karate
Tang Soo Do to nie teakwondo :-) ale i masz rację to nie karate. Ale na Zachodzie często można się spotkać, że Tang Soo Do to "koreańskie karate", (skoro jest polskie karate, to dlaczego nie koreańskie ;-) )

ALE!!
Pisownia karate do:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

pisownia tang soo do:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

źródło: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


W TSD nazwę stylu tłumaczy się "droga ręki tang (dynstii)" lub "droga chińskiej ręki". W karate, "droga pustej ręki" lub "pusta ręka/ ręce". Japończycy do początku XX wieku używali nazwy "droga chińskiej ręki", jednak później zmienili znaczenie, by w nazwie nie było odniesienia do innych kultur, a jak wiemy to nie było im na rękę. Można spotkać się z interpretacją, że "puste" ma odniesienie do buddyzmu, gdzie "pustka"

oznacz brakwłasnej natury zjawisk

dla zaintersowanych - [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Tang Soo Do a Karate
Nie o to mi chodziło. Tang Soo Do i Taekwondo mają wspólną bazę - jest to Tae Kyon, tylko że w przypadku taekwondo Choi Yong Chi dołozył elementy Karate - jak techniki ręczne i kata (tul). I to posłuzyło za bazę rozwoju Taekwondo. Jezeli chodzi o nazwę - Karate i Tang Soo Do oznacza to samo.
  • 0

budo_tsd-markos
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 162 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: Tang Soo Do a Karate

Choi Yong Chi

chyba Choi Hong Hi

Tang Soo Do i Taekwondo mają wspólną bazę - jest to Tae Kyon, tylko że w przypadku taekwondo dołozył elementy Karate - jak techniki ręczne i kata (tul).


Owszem Tae Kyon jest punktem wyjścia dla TSD i TKD (jeszcze można tu dołożyć Soo Bhak Do), ale nie bardzo Cię rozumiem: "taekwondo dołozył elementy Karate - jak techniki ręczne i kata (tul)",w Taekwondo są inne kata niż w karate, techniki ręczne też wykonuje sie inaczej -poruszanie też jest inne - w ITF z tzw. falą. Wszystkie kata w TKD ITF są stworzone przez gen. Choi`a, ale do lat 50 XX w. w Korei praktykowane były kata z karate. Choi miał 2 dan w karate, ponieważ Japonia do końca II wojny okupowała Korę i był zakaz praktykowania miejscowych styli, można było judo i karate. Po wojnie gen.Choi chciał stworzyć koreański system, który będzie różnił się od karate, złośliwi nawet twierdzą, że dlatego została wymyślona wyżej wspomniana fala.

Jeśli chodzi o TSD i Karate to co nas łączy:
1. formy
- Taikyoku - w TSD Kicho (pierwsze jest identyczne, pozostałe różnią się)
- Pinian (heian) - Pyung An - wszystkie 5 są bardzo podobne.
- Bassai Dai, - Bassai
- Tekki - naihanchi (w niektórych oganizacjach karate też używa się tej nazwy)
- Kanku Dai - Kong Sang Koon
Nie wszystkie kata są takie same, ale są podobne (w różnych szkołach karate też różnie interpretuje się kata albo jedne są, np. w shotokanie, ale nie ma ich w Kyoku).

2. Nazwa
- to już pisaliśmy wyżej - karate i Tang Soo Do można tłumaczyć jako "droga chińskich rąk"

3. Podbne pozycje - w TSD jest to, jednek bardziej fornalna.

4. Podobne bloki, ciosy - jap. Shuto, to soo do :-) Jodan (age) uke, to Sang Dan Mak Ki, nukite - kwan soo i tak dalej. Kopnięcia w TSD raczej przypominają te z TKD.

5. Trening bronią, nie w każdym karte jest, ale jest, np. w Oyama, forma z tonfą. W TSD występuje też nunchaku, nie wiem jak jest w karate (coś chyba jest w gojo ryu).

6. Podobny strój - w TSD jest taka sama bluza jak karate, z tą różnicą, że rękawy muszą być do nadgarstów a spodnie do kostek. No i obszycia obflisu na bluzie, w przypadku czarnych pasów są w kolorze czarnym. (W TKD jest zupełnie inna bluza i to zarówno w WTF jaki ITF).

Nie będe pisał o różnicach, bo wyjdzie głupia licytacja, bardziej mi zależy na ukazaniu podobieństw, choć nie chcę też by wyszło, że na siłę ich szukam.
  • 0

budo_andrzej15
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 58 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tang Soo Do a Karate
Co to jest "FALA"
  • 0

budo_mcz-kt
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 123 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Tang Soo Do a Karate
giro
jako karateka cwiczący również TSD musze stwierdzic ze wiecej nas łączy niż dzieli... a gdybym miał zakfalifikowac TSD do karate lub do taekwondo to już chyba prędzej do karate...

co do kata to jeszcze:

sip soo - jitte
jion - jion
rohai - meykyo/rohai
seishan - hangetsu
wangshu - enpi
o sip sah bo - gojushiho
jin do - chinte
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Tang Soo Do a Karate

Co to jest "FALA"


jak starzy zolnierze mecza mlodych kotow :rofl:
  • 0

budo_tsd-markos
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 162 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: Tang Soo Do a Karate
Cytat:
"Przed pojawieniem się Taekwon-do, istniały zdecydowane i jasno określone różnice pomiędzy zasobem technicznym poszczególnych sztuk walki. Dość jest sięgnąć po dokumentację i podręczniki opublikowane przed 1955 rokiem, by przekonać się, czym były, na ilu i na jakich technikach bazowały.

Taekwon-do gen. Choia wprowadziło liczne nowe techniki, nieobecne dotąd w sztukach walki. W krótkim czasie uzupełniły one jednak swój arsenał, czerpiąc (bez podania źródła) z dorobku Taekwon-do techniki ręczne i zwłaszcza, nożne. Granice i różnice pomiędzy poszczególnymi odmianami i stylami sztuk walki zostały praktycznie zatarte. Większość instruktorów, których dziełem było uzupełnienie kalekiego zestawu technik odmiennych sztuk walki o techniki Taekwon-do, poznało je w latach 50-tych i 60-tych. I na tym ich osobisty rozwój się zakończył. Rozwój techniki Taekwon-do jednak trwał dalej.

We wczesnych latach 70-tych pojawiło się w Taekwon-do pojęcie i technika "fali", będącej praktycznym wykorzystaniem znanego ogólnie mechanizmu wzrostu oddziaływania masy ciała dzięki wykorzystaniu jego rozpędu, w jego szczególnym przypadku ruchu opadającego. Powszechne wprowadzenie tego elementu technicznego w światowym Taekwon-do trwało praktycznie do końca lat 80-tych.

W chwili obecnej techniki wykonywane z "falą" stanowią główną, najlepiej rozpoznawalną dla postronnego obserwatora różnicę pomiędzy techniką Taekwon-do a taką, która nią nie jest. Podsumowując: nie ma fali, nie ma Taekwon-do."

źródlo [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Tang Soo Do a Karate

I na tym ich osobisty rozwój się zakończył. Rozwój techniki Taekwon-do jednak trwał dalej.


Markos jestes strasznie nieuprzejmy dla kolegow z innego forum. ;)
  • 0

budo_tsd-markos
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 162 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: Tang Soo Do a Karate
Etam to zdanie nie jest moje to jest cytat, zresztą jest to napisane, nie chciałem sam pisać o fali, więc wstawiłem, to co piszą taekwondecy 8)
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Tang Soo Do a Karate

Choi Yong Chi

chyba Choi Hong Hi

Tang Soo Do i Taekwondo mają wspólną bazę - jest to Tae Kyon, tylko że w przypadku taekwondo dołozył elementy Karate - jak techniki ręczne i kata (tul).


Owszem Tae Kyon jest punktem wyjścia dla TSD i TKD (jeszcze można tu dołożyć Soo Bhak Do), ale nie bardzo Cię rozumiem: "taekwondo dołozył elementy Karate - jak techniki ręczne i kata (tul)",w Taekwondo są inne kata niż w karate, techniki ręczne też wykonuje sie inaczej -poruszanie też jest inne - w ITF z tzw. falą. Wszystkie kata w TKD ITF są stworzone przez gen. Choi`a, ale do lat 50 XX w. w Korei praktykowane były kata z karate. Choi miał 2 dan w karate, ponieważ Japonia do końca II wojny okupowała Korę i był zakaz praktykowania miejscowych styli, można było judo i karate. Po wojnie gen.Choi chciał stworzyć koreański system, który będzie różnił się od karate, złośliwi nawet twierdzą, że dlatego została wymyślona wyżej wspomniana fala.

Z tego co wiem to Choi trenował karate z z upełnie innego powodu. Po prostu w Tokyo nie było żadnej szkoły koreańskiej sztuki walki. Zresztą trenował chyba w najlepszym miejscu na jakie mógł natrafić - w dojo mistrza Funakoshi.

Popraw mnie jeśli się mylę. Subak (Subak-do) powstał na bazie Tae-kyon, a Tea-kyon jest dziedzictwem po królestwie Koryu, w którym uczono klasę wojowników sztuki walki Hwarang-do.
  • 0

budo_tsd-markos
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 162 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: Tang Soo Do a Karate
Nie jestem do końca pewien jak to jest - bo niektóre źródła podają te dwa style jako równoległe, inne omijają ten wątek.
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Tang Soo Do a Karate
zapominacei jeszcze o hwarangdo, ono też jakiś tam miało wpływ na inne koreańskie style
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Tang Soo Do a Karate
Ja tak na marginesie... [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] to bardzo ciekawe źródło opisujące m. in. relacje taekwondo - karate - taekyon. Polecam.

Aha, wg mnie pod względem historycznym, zarówno TKD, jak i TSD jest tak samo bliskie karate. Pod względem technicznym - TSD jest znacznie bliższe niż TKD.

Gizmo
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Tang Soo Do a Karate

. . .
Popraw mnie jeśli się mylę. Subak (Subak-do) powstał na bazie Tae-kyon, a Tea-kyon jest dziedzictwem po królestwie Koryu, w którym uczono klasę wojowników sztuki walki Hwarang-do.


Z tłumaczenia Muyo (studiowała/ studiuje koreanistykę) subak to walka poprzez klepnięcia otwartą dłonią. I mi to bardziej sumo przypomina. Taekyon to nogi. Zresztą jakby go zakwalifikować to taki azjatycki odpowiednik capueiry.
  • 0

budo_tsd-markos
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 162 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: Tang Soo Do a Karate
Co do Tae Kyon to słyszałm o tym, że tylko się kopało, co do Soo Bak nigdzie się nie spotkałem, ale może nie mam zbyt dobrych źródeł.

Pokaz TSD na Festiwalu Sztuk Walki w Lublinie 3 września 2006
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Tang Soo Do a Karate

zapominacei jeszcze o hwarangdo, ono też jakiś tam miało wpływ na inne koreańskie style


ciekawy artykuł na temat Hwarang:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024