Skocz do zawartości


Zdjęcie

Judo tradycyjne - jest li takie coś jeszcze?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
47 odpowiedzi w tym temacie

budo_langus
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1155 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sanok
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo tradycyjne - jest li takie coś jeszcze?
Hejo!

w szatni wieszają się na hakach na ubranie


Się kurna czepią... "Wieszają się wzajemnie" (: Po prostu kiedyś powiesiliśmy kumpla na tych wieszakach za Gi tak że nie mógł zejść sam bo "przypięliśmy" w okolicach karku i końcówkach rękawów.
A propo wieszania - kiedyś gostek z Ju-Jitsu opowiadał mi że najlepsi zakładają sobie pętle na szyję i wisząc na tej pętli ćwiczą mięsnie karku.

Pozdrowionka
  • 0

budo_jodan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 775 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zależy od punktu odniesienia

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo tradycyjne - jest li takie coś jeszcze?
a mi kungfista opowiadał, jak utwardza pięści rozbijając kamienie ;-)
wierz we wszystkie opowieści tradycyjnych, to będziesz latał. i to w kontekście tego działu jak najdosłowniej, jak ten spec od rozrywania gardeł palcami :-D
  • 0

budo_jodan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 775 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zależy od punktu odniesienia

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo tradycyjne - jest li takie coś jeszcze?
edycja juz zablokowana więc...

nie uchybiając w niczym temu, co powyżej napisane, trzeba przyznac, że nadmierne usportowienie bardzo szkodzi judo. czego nie ma (regulamin) lub co się nie przyda na zawodach to znika z treningów. parę lat temu skutecznie zniszczono w ten sposób parter judo.
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo tradycyjne - jest li takie coś jeszcze?
No właśnie. Kto zaprzeczy, ze rywalizacja leżała u podstaw, ten kiep. Ja się odnoszę negatywnie do rywalizacji sportowej (i teningiem stricte pod zawody), nie do sparringów jako takich. :)
  • 0

budo_jodan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 775 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zależy od punktu odniesienia

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo tradycyjne - jest li takie coś jeszcze?
samżeś kiep. walka sportowa była i jest esencją judo od zawsze.
Yoshitsugu Yamashita, jeden z Czterech Strażników Kodokanu: "5. Stale zwiększaj liczbę treningów i zawodów. Nigdy nie będziesz robił postępów w nauce bez tego. "

Od zarania swych dziejów judo włączyło sie w nurt rywalizacji między róznymi szkołami ju-jitsu, która w okresie Meiji odbywała sie już na zasadach walki sportowej. dotyczyło to także rozgrywek wewnątrz Kodokanu. o tym, kto idzie w górę w hierarchii, a co za tym idzie, awansuje na kolejne stopnie, decydowały wyniki w walce sportowej, a nie w trzaskaniu kata, składaniu judogi czy paleniu kadzidełek. poczytaj, w jakich okolicznościach Kimura zdobywał kolejne dany.
Nie darmo profesor Kano już w 1914 zorganizował Mistrzostwa Japonii Szkół Wyższych na Cesarskim Uniwersytecie w Kioto. i nie były to pierwsze zawody w historii Kodokan.

w Okresie Meiji kto w Japonii chciał walczyć, wybierał boks lub zapasy. starojapońskie sztuki walki,w tym aikido, były marginalizowane jako relikt niechcianej przeszłości. takze twoje aikido.
tym, co pozwoliło budo przetrwać, była walka sportowa. budo jako bezpieczna forma rywalizacji oraz kształcenia ducha i ciała. judo było tu rzeczywistym pomostem miedzy wspólczesnoscią a mozliwą do zaakceptowania dla nowoczesnego japonczyka przeszłoscią.

obecne nadmierne usportowienie stylu nie ma z tym nic wspólnego.
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo tradycyjne - jest li takie coś jeszcze?
Czemu tak agresywnie na mnie biednego?

Kto zaprzeczy, że rywalizacja leżała u podstaw, ten kiep.

Tak więc kto nie zaprzeczy, ten nie jest kiep.

Ja nie przeczę, ty nie przeczysz. Czyli zgadzamy się. To po co tak napadać?

Ponadto zgadzam się całkowicie, że aikido to relikt przeszłości. Tyle, że zaliczam się do ludzi, którzy lubią relikty przeszłości kultywować.

Po raz ostani: zgadzam się, że w judo trzeba walczyć i nie ma zmiłuj. Niekoniecznie się zgadzam, że trzeba walczyć na olimpiadzie czy innych zawodach, przy sposobach treningu i walki stricte sportowych. Założę się, że shiai przed wojną było zdecydowanie inne niż dzisiejsze podejście (nie wspominając już o późniejszych walkach typu Kado vs. H. Gracie i M. Kimura vs H. Gracie).
  • 0

budo_jodan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 775 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zależy od punktu odniesienia

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo tradycyjne - jest li takie coś jeszcze?

zgadzam się, że w judo trzeba walczyć i nie ma zmiłuj. Niekoniecznie się zgadzam, że trzeba walczyć na olimpiadzie czy innych zawodach, przy sposobach treningu i walki stricte sportowych.

zgadzamy się w tym punkcie

Założę się, że shiai przed wojną było zdecydowanie inne niż dzisiejsze podejście (nie wspominając już o późniejszych walkach typu Kado vs. H. Gracie i M. Kimura vs H. Gracie)

skąd ta pewność?

agresja była niezamierzona, ot małe nieporozumienie nocną porą. ;-)
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo tradycyjne - jest li takie coś jeszcze?
Pewności nie mam, przeczucie tylko. ;) No i to, co widziałem w wielu filmach z dawnych lat. Podkreślam, że jestem niemal całkowitym laikiem jeśli chodzi o judo, ale...

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Zupełnie inne pozycje i klincz niż obecnie (nawet biorąc poprawkę na wiek Mifune - bądź co bądź nie ma on problemów z wykonaniem chociażby kata guruma). Również dźwignie na nogi oraz sporo ne-waza([link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]), o całym nurcie Kosen judo już nie wspominając (ippon? jaki ippon? ;) ). Albo samoobrona w judo (Goshin Jutsu, [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]) - niemal nie do pomyślenia w dniu dzisiejszym! Znany mi judoka twierdzi, że poza o soto gari i najprostszymi podcięciami nie widzi za bardzo zastosowania w samoobronie. Do tego dochodzą opowieści o wielu pojedynkach toczonych do poddania, a nie do ipponu - zupełnie inna taktyka i rozłożenie sił przecież są potrzebne.

Po prostu myślę, że przy tylu różnicach, randori również musiało się diametralnie różnić (próbki w powyższym filmie czy w skrócie wspominanej walki Kimura vs Gracie - [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] i [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]).

Nie chcę osądzać, co jest lepsze, to co było kiedyś, czy to co jest obecnie, albo kiedy usportowienie staje się nadmierne (zwłaszcza że nie mam żadnego doświadczenia w judo). Mnie osobiście bardziej pasuje to, co było kiedyś. Po prostu. A w przyszłości, być może, zweryfikuje to mata. :)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo tradycyjne - jest li takie coś jeszcze?
Mysle ze powstalo pewne nieporozumienie.
Trener mojej zony, Nakamura sensei, ktory jest trenerem kadry narodowej Kanady, zapytal kiedys na treningu 'dla wszystkich' (na ktorym cwicza weterani oraz tacy co za pozno zaczeli zeby sie zmiescic w kadrze) czy chca sie uczyc Judo Sportowego czy Judo Prawdziwego :lol:
I nie chodzi to zupelnie jakies medytacje czy inne poszukiwania Ki, tylko o zupelnie inny proces nauczania.
NIezmiernie mnie to zaciekawilo.......
  • 0

budo_jodan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 775 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zależy od punktu odniesienia

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo tradycyjne - jest li takie coś jeszcze?
za czasów Mifune judo było znacznie mniej siłowe niż dziś. dziś aby walczyć jak tamci, trzeba miec nad przeciwnikiem przewagę klasy, i to znaczną.
styl ewoluuje jak wszystkie inne.

ippon? jaki ippon?

tu się zagalopowałeś. ippon był w judo bodajże od zawsze. ale dopiero od stosunkowo niedawna ipponem można skonczyć walkę. kiedyś ippony zliczano jak inne punkty, podobnie, jak to do dziś jest np w kyokushin, a walkę przed czasem można było skończyć tylko przez poddanie przeciwnika.
Kata, goshin jutsu... to wszystko nadal jest, ale dla pasjonatów. Tu i ówdzie się tego uczy. U np Niedomagały tego uczą, nie wiem, czy tylko ochotników czy wszystkich.
Kata obowiązuje w warszawskim judo akademickim od niebieskiego pasa włącznie (powinno byc od 1 dan?), ale może to nie u wszystkich trenerów.
ale nikt nie każe wierzyć nikomu, że goshin jutsu rzeczywiscie przyda się w samoobronie! to tylko miły akcent, powiew tradycji dla chętnych.
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo tradycyjne - jest li takie coś jeszcze?

A propo wieszania - kiedyś gostek z Ju-Jitsu opowiadał mi że najlepsi zakładają sobie pętle na szyję i wisząc na tej pętli ćwiczą mięsnie karku.

Pozdrowionka

to robia w shaolin. kto ogladal jakis national gegraphic ten widzial tych 12-13 latkow wiszacych po minucie, dwie.
  • 0

budo_marcus73
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 393 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo tradycyjne - jest li takie coś jeszcze?
Odnośnie judo "tradycyjnego" czyli "niezorientowanego" na zawody ...
Miałem "nieszczęście" cwiczyc właśnie w takiej sekcji,
gdzie to trener usilnie zapraszał studentów na zawody ... :roll:

Za późno się zorientowałem, że za dużo to tam się nie nauczę
i niestety tak było. Treningi były niezmiernie ciekawe,
100 technik, ne-waza i nage-waza, rozciaganie z pewną formą medytacji
na koniec ... :wink:

Super fajnie tylko, że po roku treningu gorzej walczyłem
niż gdy zaczynałem ... :(

Właśnie brakowało mi wykucia 3 technik do perfekcji,
jechalismy jakieś niestworzone kombinacje,
a potem i tak klinczowałem na zawodach ...

Dodam, że paru chłopaków zrobiło na tej sekcji duże postępy,
niestety ja do nich nie należałem ...
:evil:
  • 0

budo_jodan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 775 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zależy od punktu odniesienia

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo tradycyjne - jest li takie coś jeszcze?
to zwyczajna niekompetencja trenera, jak widać z opisu. zbyt wiele srok łapał za ogon.
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo tradycyjne - jest li takie coś jeszcze?

Dodam, że paru chłopaków zrobiło na tej sekcji duże postępy,
niestety ja do nich nie należałem ...
:evil:

Skoro byli tacy, co robili duże postępy, chyba jasnym jest, że trener nie zawinił.

Ludzie są różni, jeden się nauczy stu technik i będzie improwizował za każdym razem, a drugi potrzebuje tylko pięciu, ale przerabianych do bólu, żeby zawsze którąś z nich zastosować. Tutaj, przede wszystkim, leży dla mnie różnica między sztuką walki a sportem walki. Dlatego jedni szukają 'judo tradycyjnego', jak to nazwałem, a inni uprawiają judo sportowe. Co kto lubi. :)
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo tradycyjne - jest li takie coś jeszcze?

tu się zagalopowałeś. ippon był w judo bodajże od zawsze. ale dopiero od stosunkowo niedawna ipponem można skonczyć walkę. kiedyś ippony zliczano jak inne punkty, podobnie, jak to do dziś jest np w kyokushin, a walkę przed czasem można było skończyć tylko przez poddanie przeciwnika.

Dokładnie o to mi chodziło. ;)
  • 0

budo_jodan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 775 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zależy od punktu odniesienia

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo tradycyjne - jest li takie coś jeszcze?
proponuję, zbyś zapisał się wreszcie do sekcji normalnego, sportowego judo. migiem przesiakniesz atmosferą zawodów i szybciej niż przypuszczasz zmienisz zdanie
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo tradycyjne - jest li takie coś jeszcze?
Możliwe, możliwe. Póki co jednak wolę jeszcze trochę poszukać i zacząć od tego, co mnie bardziej interesuje - a dopiero później, w zależności od tego, czym i jak przesiąknę, kombinować dalej.
  • 0

budo_marcus73
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 393 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo tradycyjne - jest li takie coś jeszcze?

Dodam, że paru chłopaków zrobiło na tej sekcji duże postępy,
niestety ja do nich nie należałem ...
:evil:

Skoro byli tacy, co robili duże postępy, chyba jasnym jest, że trener nie zawinił.


No właśnie chyba zawinił, bo jak koleś o wymiarach 194 cm na 86 kg max
uparcie robi seoi-nage, które jest dla niego w walce prawie niemożliwe do wykonania,
to coś tu nie gra ... To był właśnie jeden z chłopaków, którzy zrobili największe postępy,
przypuszczam że przy innej metodyce treningu osiągnąłby jeszcze więcej.
  • 0

budo_embe
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 311 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo tradycyjne - jest li takie coś jeszcze?
ShabuShabu, w pełni Cię rozumiem,bo sam poszukiwałem sekcji judo takiej jakiej Ty również szukasz (ale nie w W-wie).natomiast jeśli chodzi o tradycję, etykę, filozofię judo------>>>tego nie znajdziesz raczej w polskich klubach.ale ja np.odkryłem,że tego akurat nie musisz szukać wokół siebie.zabrzmi to banalnie,ale spróbuj poszukać tego wewnątrz siebie;-]ja znalazłem.na treningach ćwiczysz jak każdy,a zasady i filozofię judo stosujesz w życiu i na macie jak prawie nikt inny z większości trenujących judo:)proste?pzdr!
  • 0

budo_jodan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 775 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zależy od punktu odniesienia

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo tradycyjne - jest li takie coś jeszcze?
zgadza się!

Musisz zrozumieć jedno - w Kodokan Judo nie ma natchnionych etosem, patosem Sensei, nie ma medytacji, nie ma Ki, Chi i innych Mocy... Jest za to ciężka fizyczna praca nad własnym ciałem i tylko ona prowadzi do doskonalenia samego siebie.


a czy wykorzystasz to, to juz twoja sprawa, twój wybór. nie narzuca ci tego żaden sensei czy guru. masz wolność wyboru i dlatego, jesli sam zadecydujesz, to twoje postępowanie będzie tym silniej zmotywowane, niz gdybys po prostu podążył za stadem. i będą to nie pustosłowne obietnice czy formułki recytowane na tatami, tylko całe twoje życie.
to jest przewaga styli rzekomo pozbawionych filozofii nad "głęboko filozoficznymi".
wolność wyboru. nie ktoś decyduje, tylko ty sam.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024