Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pierwszy nóż (kłopot)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

budo_jazon
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Pierwszy nóż (kłopot)
Witam , jestem nowy na forum. Cyztająć to forum i golądając ręcznie zrobione noże byłem pod wrażeniem i sam postanowiłem spróbować. Pojechałem na złomowisko szukać materiału na ostrze, i znalazłem 20cm sotrze zapewne od jakiejsc maszyny (szlif jednostronny). Zakupiłem pilnik płaski i do roboty. Ale co sie okazało ta stal jest strasznie twarda;/. Jest tak twarda ze nie mogłem odciąć kawałka brzeszczotem, musiałem w tym celu użyć szlifierki kątowej. Teraz planuje zaczć robic szlif, ale..Strasznie ciezko idzie to pilniekiem;/ Moje pytanie to jak obrobic tak twarda stal?? uzyć kątóki a pozniej dopiero pilnika?? Są jakieś sposoby na obróke twardej stali?? Dodam ze o rozhartowywaniu nie ma mowy, bo nie umiem hartowac. Z góry dziękuje
  • 0

budo_jazon
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwszy nóż (kłopot)
Sorki za pisanie postu pod postem ale zapomialem o fotce Dołączona grafika
  • 0

budo_fred
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 714 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wa-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwszy nóż (kłopot)
To noz od heblarki. Jest zrobiony zapewne z jakiejs prostej narzedziowki, jesli to Globus to pewnie z NCV1. Jesli w ogole bierze to pilnik, to pewnie jest tak jak napisalem, zahartowane jest na nie wiecej niz 55 HRC. Skoro zamierzasz to obrabiac tylko recznie to masz spory problem, bo kazda zahartowana stal sie ciezka obrabia, nawet zwykla nierdzewna 420-ke.
Z katowka radze ostroznie, bo latwo material przegrzac i odpuscic. Jesli chcesz w tym dlubac to radze zaopatrzyc sie w szlifierke stolowa z kamieniem, duzo cierpliwosci i czesto chlodzic obrabiany material. Jesli nie masz mozliwosci odpuszczenia przed obrobka i ponownego zahartowania, to niestety tylko takie rozwiazanie wchodzi w gre.
  • 0

budo_jazon
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwszy nóż (kłopot)
Witam, dzis kolejny dzień zmagałem sie z moją hartowana stalą. Dzis zabrałem sie za wyprowadzenie ostrza. Po okolo 2 godzinnej walce ze szlifierka otrzymalem taki efekt Dołączona grafika Dołączona grafika

Oczywiście to nie koniec, na poczatku szlif miał byc na całym ostrzu, mial byc głeboki, ale po zmierzeniu sie z trudami obróbki postanowiłem ze szlif bedzie od połowy ostrza.(od tej niebieskiej lini).Mam nadzieje ze jakos mi ten nożyk wyjdzie :)
  • 0

budo_karol r
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 95 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwszy nóż (kłopot)
nie możesz tego po prostu rozhartować ? Wcale nie potrzeba wielkich piecy, wystarczy grill, dużo drzewa i łopata jako system napowietrzający ;)
Pilnik do metalu w ten sposób potraktowałem i poszło.... jakoś :)
Dołączona grafika
  • 0

budo_jazon
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwszy nóż (kłopot)
Pisałem już, że owszem moge rozhartować, ale co z tego jak tego nie zahartuje spowrotem
  • 0

budo_falco76
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 60 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ZG

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwszy nóż (kłopot)
Kiedyś robiłem nóż z podobnej stali i rozumiem twój ból. Weź pod uwagę fakt, że jak jedziesz szlifierką to ostrze się nagrzewa i też powoli rozhartowuje. Nie wiem jak twardy jest twój kawałek, spróbuj w nim coś wywiercić (może się okazać, że nie zrobisz otworków na piny).
  • 0

budo_tui
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 88 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwszy nóż (kłopot)
wiercić się da tylko na wiertarce stolowej wiertłem z węglikiem spiekanekanym, mozesz uzywać szlifierek pod warunkiem ze stal nie będzie łapała p[rzebarwień nawet te najmniejsze ją rozhartowywują więc trza non stop schłodzić. Co do pilników to drogi gips bo po 1-2 nozach będą do niczego tzn zajechane. jak mieszkasz blisko mazur to zapraszm na dzionek w jakiś wekend to ci pokaże co i jak przy takiej stali daj znać na meila jak chcesz
  • 0

budo_jazon
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwszy nóż (kłopot)
Ostatnio zaniedbałem robienie swojego nozyka, ale dzis przez jakies 2-3h piesciłem go katówka i takie cos wyszłoDołączona grafika
Zaczyna nabierać kształtów, niestety w jednym miejscu złapał brzebarwienie na paczatku ostrza jakies 2-3mm,na fotce nie widac bo zeszlifowalem.
  • 0

budo_jazon
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwszy nóż (kłopot)
Trochę zaniedbałem prace nad moim pierwszym nożem ale niedługo będzie gotów. Dokończyłem szlifowanie, naostrzyłem i pokryłem patyną teraz wygląda tak Dołączona grafika Jeszcze tylko rączkę (już jest gotowa) zamontować i gotowe.

PS. Patynowanie nie jest takie proste jak mi sie wydawało :)
  • 0

budo_panzernacker
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:znienacka

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwszy nóż (kłopot)
Wyszlifuj tego frędzla, załóż rączkę, wykończ całość, naostrz, zrób zdjęcia i się pochwal. :wink:
  • 0

budo_-simon-
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bielsk Podlaski

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwszy nóż (kłopot)
Pytanie z mojej strony: co zamierzasz zrobic w sprawie rekojesci? taki tang to chyba ciut za krotki jest...
  • 0

budo_jazon
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwszy nóż (kłopot)
Reczka to kawałek drewna, porostu natnę na taka głębokość jaka długość ma ten mini full tang , wywiercę dwie dziurki wsadzę piny i gotowe. Piny to miedziane gwoździe 3mm. Na razie mam problem z wywierceniem dziur ;/
  • 0

budo_-simon-
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bielsk Podlaski

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwszy nóż (kłopot)
nie wiem czy nie lepsza byla by mikarta albo g10, IMHO mocniejsze. przy tak krotkim tangu i dwoch pinach drewno moze nie wytrzymac... ewentualnie dospawaj brakujacy tang...
co do otworow to mozesz zaniesc do jakiegos zakladu to za jakiegos browca albo niewielka oplata Ci powierca ;)
  • 0

budo_panzernacker
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:znienacka

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwszy nóż (kłopot)
Tak jak simon mówi. Dospawaj kawałek czegoś i zrób hidden tang. W rączce stal nie musi być twarda, łatwiej wywiercisz w niej otwór.
  • 0

budo_jazon
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwszy nóż (kłopot)
No w końcu uporałem sie z rączką, dospawałem brakujący tang i już :) Zostało tylko pomalować rączkę jakimś impregnatem (rączka z dębu). Teraz to wygląda tak.
Dołączona grafika
  • 0

budo_-simon-
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bielsk Podlaski

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwszy nóż (kłopot)
nie chce byc zgredem ale tam az sie prosi o jelec jakis, nawet miejsce zostawiles...
nie maluj tego tylko wez olej lniany i wosk pszceli...
  • 0

budo_jazon
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwszy nóż (kłopot)
Myślałem nad jelcem , tylko za bardzo nie wiem jak go zrobić;/
  • 0

budo_-simon-
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bielsk Podlaski

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwszy nóż (kłopot)
bierzesz kawalek mosiadzu czy miedzi, nacinasz z gory( w tym akurat przypadku, zazwyczaj wierci i wypilowuje sie dziure wewnatrz) , nastepnie nitujesz lub dolutowujesz do ostrza, jezeli jelec jest ze stali mozesz go dospawac. musisz wtedy czesc klingi od gory w ktorym przylega jelec zebrac aby zrobic mijesce na spaw. wazne jest tez aby zabezpieczy w takim przytpadku ostrze przed rozhartowaniem- mokra szmata nawinieta na ostrze powinna wystarczyc.
to tak na szybko i skrotowo. jak mas jakies pytania to wal na maila... albo co. radzko kto tu zaglada, na Knives.pl masz mnostwo info, tutaj zreszta tez, tylko trzeba pogrzebac, temat byl walkowany kilka razy...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024