Skocz do zawartości


Zdjęcie

pojemnosc akumlatorków vs. czasy uzytkowania


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

budo_piter pan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 372 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kraków

Napisano Ponad rok temu

pojemnosc akumlatorków vs. czasy uzytkowania
witam,

mam pytanie, leci juz do mnie fenix L1P w zwiazku z tym chcialbym zasiegnac info na temat pojemnosci i czasu swiecenia z aku AA. otoz mam akuski NiMH GP 2300 mAh i zastanawiam sie czy warto bedzie inwestowac w zestaw aku o wyzszej pojemnosci np 2700, 2900. czy daje to realnie dluzszy czas swiecenia czy roznice sa mierzone w minutach? zdeje sobie oczywiscie sprawe z tego, ze czas ladowania sie wydluzy. moze ktos ma doswiadczenia bezposrednio z ta latareczka i kombinacjami roznych aku. chcialbym zaznaczyc, ze interesowalyby mnie aku standardowo dostepne czyli energizer lub GP.


z gory dzieki za odpowiedz ewentualnie jakies tips & tricks, bo w temacie aku i elektroniki zielon jestem jak szczypior na wiosne


pozdrawiam


piter pan
  • 0

budo_kaszu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 222 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: pojemnosc akumlatorków vs. czasy uzytkowania
2900 nie ma takich... jezeli chodzi o firmowe!
GP 2700 - typical 2600
Sanyo maja na razie 2500, a 2700 beda dopiero za jakic czas (energizer, sony, duracell korzystaja i tak z ogniw SANYO)
Kup markowe 2500, ronica bedzie max 3-4% w stosunku do 2700
rzeczywiste pojemnosci:
2500mAh - przy obciazeniu 1-2A = 2200mAh
2700mAh - przy obciazeniu 1-2A = 2300-2350mAh
pamietaj o wstepnym formatowaniu - ladujesz xA i rozladowujesz 1/2xA i tak conajmniej 5 razy

niemarkowe nawet 2800 dadza przy obciazeniu 2A max 2000 o ile nie mniej

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: pojemnosc akumlatorków vs. czasy uzytkowania
Dodam jeszcze, że nawet po sformatowaniu mniej więcej co piąte ładowanie rozładuj je do poziomu takiego jak przy formatowaniu. Sprzedawcy oferujący aku NiMh nie mówią całej prawdy twierdząc, że można doładowywać je w każdym momencie.
  • 0

budo_piter pan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 372 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: pojemnosc akumlatorków vs. czasy uzytkowania

2900 nie ma takich... jezeli chodzi o firmowe!
GP 2700 - typical 2600
Sanyo maja na razie 2500, a 2700 beda dopiero za jakic czas (energizer, sony, duracell korzystaja i tak z ogniw SANYO)
Kup markowe 2500, ronica bedzie max 3-4% w stosunku do 2700
rzeczywiste pojemnosci:
2500mAh - przy obciazeniu 1-2A = 2200mAh
2700mAh - przy obciazeniu 1-2A = 2300-2350mAh
pamietaj o wstepnym formatowaniu - ladujesz xA i rozladowujesz 1/2xA i tak conajmniej 5 razy

niemarkowe nawet 2800 dadza przy obciazeniu 2A max 2000 o ile nie mniej

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]



no wiec ja jeszcze raz moze nieco jasniej: mam juz kiedys kupione aku 4 x 2300 GP wraz z ladowarka powerbank travel rowniez GP- calosc byla w jednym zestawie. moje pytanie brzmialo: czy jest sens dokupowac do tej ladowarki jakies aku ( moze GP, moze energizer) o wiekszej pojemnosci np 2500? czy da to rzeczywisty efekt w postaci dluzszego swiecenia fenixa L1P niz w przypadku aku 2300, czy inwestycja warta zachodu? a na marginesie czy nie wystarczy formatujac akusy naladowac je w ladowarce i zapakowac do latarki rozladowujac na maxai tak 5 razy? jesli jestem w bledzie prosze o naprostowanie mnie bo jak pisalem w temacie "prąd" jestem lewy. ewentaulnie jesli to zly sposob to jak aku przy formatowaniu rozladowac scisle okreslonym przez Ciebie pradem o wartosci jesli dobrze odczytalem polowy pradu, ktorym ogniwo bylo ladowane??


teraz chyba doprecyzowalem zapytanie

PS podroby nie wchodza w gre, bo nie zalezy mi wielce na roznicy w cenie wiec tylko firmowki

pozdrawiam


piter pan
  • 0

budo_kaszu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 222 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: pojemnosc akumlatorków vs. czasy uzytkowania

a na marginesie czy nie wystarczy formatujac akusy naladowac je w ladowarce i zapakowac do latarki rozladowujac na maxai tak 5 razy? jesli jestem w bledzie prosze o naprostowanie mnie bo jak pisalem w temacie "prąd" jestem lewy.


co do rozladpwywania aku na max'a.... NIE WOLNO ROZLADOWYWAC AKU ponizej 0.9V !!!
jak bedziesz je rozladowywal do konca szybko je uszkodzisz i sprawisz ze rownie szybko beda tracic sawoja pojemnosc - bezpowrotnie

jak bedziesz uzywal swoich GP, w momencie gdy zauwazysz ze dioda traci swoja moc, poprostu wymien aku, a ten stary naladuj

pamietaj o ladowaniu od czasu do czasu nieuzywanych aku, poniewaz wykazuja efekt samorozladowania ok 0,8-1%/24h (tak... na dzien!)

ewentaulnie jesli to zly sposob to jak aku przy formatowaniu rozladowac scisle okreslonym przez Ciebie pradem o wartosci jesli dobrze odczytalem polowy pradu, ktorym ogniwo bylo ladowane??
piter pan


takie funkcje maja lepsze ladowarki, te firmowe, sprzedawane w zestawach, maja tylko funkcje ladowania

istotne jest dla ciebie 5-max10min wiecej to mozesz zainwestowac w 2500, sam aku AA nie jest taki duzy aby nie moc go schowac do torby czy do kieszeni. Jak nie wiesz co zrobic z 30zl to kupuj, w przeciwnym razie nie widze sensu

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: pojemnosc akumlatorków vs. czasy uzytkowania
Jeśli wspomniane przez Ciebie akumulatorki nie są już do niczego, to ja bym nie kupował nowych. Po cholerę Ci to, skoro masz aż cztery sztuki?
Jak pisze Kaszu trza uważać, by nie rozładować aku poniżej 0,9V, więc w Latarkach takich jak Fenix L1P czy L-L David trzeba uważać, bo one jeszcze coś tam minimalnie świecą przy 0,7V.
Zamiast kupować nowe aku zainwestuj w przyzwoitą ładowarkę cztero kanałową, czyli taką w której można ładować pojedyncze akumulatory i najlepiej z funkcją rozładowania. To bardziej Ci się przyda.
  • 0

budo_piter pan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 372 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: pojemnosc akumlatorków vs. czasy uzytkowania

Zamiast kupować nowe aku zainwestuj w przyzwoitą ładowarkę cztero kanałową, czyli taką w której można ładować pojedyncze akumulatory i najlepiej z funkcją rozładowania. To bardziej Ci się przyda.



ta która mam moze ladowac od 1-4 aku, nie ma tylko funkcji rozladowania




masz tu przykladowe czasy swiecenia L1P (na dole str.) zwroc uwage na litowe AA



no rzeczywiscie robi wrazenie, tyle ze drogie te bateryjki dosc :( chyba, ze znacie koledzy jakies miejsce w sieci, gdzie da sie wyrwac litowe aku z ladowarka, ale trzeba zwrocic uwage na to:

"Batteries: For batteries, this light is approved by the manufacturer for use with AA alkaline and AA rechargeable NiMH cells. All others are at your own risk. The input voltage for the Fenix is 0.9V to 1.5V only" - to jest cytat z recki fenixa L1P na flashlight revievs. Nie wiem jak sie odniesc do tego, czy mozna uzywac litowych czy nie bardzo??

bardzo bym prosil jesli macie jakies kanaly info dot, aku AA litowych i ladowarek,


dzieki



piter pan
  • 0

budo_kaszu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 222 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: pojemnosc akumlatorków vs. czasy uzytkowania
sa aku li-ion AA (14500) ale ich napiecie pracy wynosi 3,7V...
nie aku litowych 1,5V, sa tylko batrie...
  • 0

budo_piter pan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 372 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: pojemnosc akumlatorków vs. czasy uzytkowania

sa aku li-ion AA (14500) ale ich napiecie pracy wynosi 3,7V...
nie aku litowych 1,5V, sa tylko batrie...



i pewnie dlatego do fenixow nie zaleca sie tych aku pakowac, bo jakby takim napieciem po diodzie zapodac to chyba obnizy jej zywotnosc?

piter pan
  • 0

budo_piter pan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 372 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: pojemnosc akumlatorków vs. czasy uzytkowania

sa aku li-ion AA (14500) ale ich napiecie pracy wynosi 3,7V...
nie aku litowych 1,5V, sa tylko batrie...



i pewnie dlatego do fenixow nie zaleca sie tych aku pakowac, bo jakby takim napieciem po diodzie zapodac to chyba obnizy jej zywotnosc?

piter pan
  • 0

budo_melonmelon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 841 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: pojemnosc akumlatorków vs. czasy uzytkowania
mój kid ma fenixa 2lp
aku w moim domu od cholery (diskmeny, walkmany, latarki, takie tam) ale doszliśmy do wniosku ze trza kupić jeszcze 2 sztuki
nowe były rozładowywane w fenixie oczywiście (a co:))
NOWE AKU GAZUJĄ, sprawdzięłm 2 komplety (wymieniałem w media a co)
gazują tylo przy pierwszym rozłądowaniu (fenix dorobił się piłeczki pinpongowej na dupie dwa razy- ciśnienie było odpowiednie)
tak więc zalecam rozładowanie nowych aku w czymś nieszczelnym
aku to gp

pozdro
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: pojemnosc akumlatorków vs. czasy uzytkowania

fenix dorobił się piłeczki pinpongowej na dupie dwa razy- ciśnienie było odpowiednie

A to tylko dobrze świadczy o jego wodo i gazoszczelności. :)
  • 0

budo_piter pan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 372 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: pojemnosc akumlatorków vs. czasy uzytkowania

mój kid ma fenixa 2lp
aku w moim domu od cholery (diskmeny, walkmany, latarki, takie tam) ale doszliśmy do wniosku ze trza kupić jeszcze 2 sztuki
nowe były rozładowywane w fenixie oczywiście (a co:))
NOWE AKU GAZUJĄ, sprawdzięłm 2 komplety (wymieniałem w media a co)
gazują tylo przy pierwszym rozłądowaniu (fenix dorobił się piłeczki pinpongowej na dupie dwa razy- ciśnienie było odpowiednie)
tak więc zalecam rozładowanie nowych aku w czymś nieszczelnym
aku to gp

pozdro


I to jest informacja! czyli czasem lepsze beszczelne niz szczelne :D a fenix przezyl takie male pompowanie?


pozdrawiam

PP
  • 0

budo_wojtek_pl
  • Użytkownik
  • Pip
  • 38 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: pojemnosc akumlatorków vs. czasy uzytkowania

sa aku li-ion AA (14500) ale ich napiecie pracy wynosi 3,7V...
nie aku litowych 1,5V, sa tylko batrie...


i pewnie dlatego do fenixow nie zaleca sie tych aku pakowac, bo jakby takim napieciem po diodzie zapodac to chyba obnizy jej zywotnosc?
piter pan


No takich to rzeczywiście nie można ale są przecież litowe paluszki AA firmy Energizer (AAA też są...). Napięcie ok 1.7V i takie bez problemu działają w latarkach. W każdym razie w Fenixie można. I jaki fajny wtedy jest czas świecenie: L1P - 3 godziny !
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: pojemnosc akumlatorków vs. czasy uzytkowania
No i jeszcze zimy się nie boją. :)
  • 0

budo_mossberg
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 177 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: pojemnosc akumlatorków vs. czasy uzytkowania
...i kosztują ~25pln za dwie sztuki :P
  • 0

budo_qkiel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: pojemnosc akumlatorków vs. czasy uzytkowania
jakos taniej sie ich wyrwac nie da ? :/
  • 0

budo_kaszu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 222 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: pojemnosc akumlatorków vs. czasy uzytkowania
Ja do myo xp kupuje w media markt za 20zl/2szt (petzl oficjalnie pozwala na uzywanie baterii litowych w swoich czolowkach diodowych)
jest tez sklep na necie w ktorym sa za 18zl/2szt
Sa jeszcze lithium AA BateryStation za ok 1,5$/szt ale to juz z USA...
a daja sobie rade calkiem niezle... o niebo lepiej niz 'Alkaline', ale troche gorzej niz Energizer'y

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024