Skocz do zawartości


Zdjęcie

kozuka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

budo_bdempsey
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

kozuka
Chciałbym zrobić kogatane wraz z oprawą kozuka. Stąd moje pytanie jak robi się kozuka? Czy z jednego kawałka zawijanego jak habaki i lutowanego na jednym z dłuższych boków czy z dwóch kawałków jak drewnianą saya spojonych razem. A może z rurki miedzianej spłaszczonej, ale co wtedy z zakończeniem. Chociaż w sprawie rurki to wątpię ze względu na przypuszczalny brak dostępności w starożytnej Japonii. A może zupełnie inaczej.
Bardzo proszę o pomoc.
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: kozuka
Musisz miec wzorzec ze stali. Czyli takie kopytko na ktorym wygniesz sobie kawalek blaszki w krztalt podluznego "U" potem do "U" dolutowujesz na srebro plaski spod i masz taka odpowiednio uformowana rurke z plaskim spodem i lekko wypukla gora. Rurke z jednej strony zatykasz denkiem takze dolutowanym i kozuka gotowa, teraz zostaje tylko kwestai ozdobienia. Kogatane jak zrobic? O to pytaj nozorobnikow oni poradza ci najlepiej. Ps krztałt kogatany masz tu: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_bdempsey
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: kozuka
Dzięki Graf. Trochę mi się rozjaśniło. Ale aby się upewnić pozwól, że zapytam czy ten płaski spód jest wlutowywanu pomiędzy zagiętą w kształcie U blaszkę i jest grubości klingi kogatany?
A jaką metodą mogły być wykonane te kozuki? Zastanawia mnie widoczny rant dookoła.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: kozuka
Mozesz wlutowac pomiedzy, mozesz na. Chyba lepiej jest na i latwiej.

Rancik na tych zdjeciach to juz tylko i wylacznie kwestia zdobienia. Ktos wybral troche tla i zaglebil calosc by ladniej wyglondala. Mozesz zrobic to samo, mozesz zrobic to na polowie kozuki mozesz wyczarowac co ci sie zywnie podoba.
  • 0

budo_bdempsey
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: kozuka
Graf kolejny raz pięknie dziękuję, może uda mi się coś wyczarować. Chciałem rozpocząć próbę zrobienia broni japońskiej od czegoś łatwiejszego. Inna kwestia, że ozdobne kozuka to też małe dzieła sztuki, ale chociaż z kogataną mniejszy problem niż z długą głownią.
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: kozuka
Obejrzyj to: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Jak widzisz oto kogatana z hamonem i hada (w shirasaya hehe). Pozatym kogatany te leprze z hamonem byly szlifowane tylko z jednej strony. Mozna sie pobawic troszke i nabrac wprawy przy robieniu kogatan. A takze mozna sobie pocwiczyc z habaki do nich, zasada ta sama co w katanie.
  • 0

budo_zagajnik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 771 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z Polski
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: kozuka
No Grafie...nie wiedziałem, że kogatana mogą być też w shirasaya. Ale kontrast między obiema stronami klingi jest PORAŻAJĄCY....
PZDR Jacek
  • 0

budo_bdempsey
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: kozuka
Graf, a jak mógłbym cię jeszcze zapytać czy tą płaską dolutowaną stronę kozuka ma byc od strony grzbietu czy ostrza kogatany? A może zaokrągla się aby była symetryczna a wtedy to nie ma znaczenia. Ewentualnie może mieć ze względów wizualnych (mniej widoczne miejsce lutu)? Przepraszam za dociekliwość.
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: kozuka
Hmm, chyba sie nie zrozumielismy. Dolutowuje sie caly spod. Nie taki maly paseczek a caly spod kozuki ten przeciwlegly do plaszczyzny ozdabianej.
  • 0

budo_bdempsey
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: kozuka
Dzięki, teraz wszystko jasne.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024