Skocz do zawartości


Zdjęcie

led dla dziecka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

budo_melonmelon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 841 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

led dla dziecka
witam
kciałę się pokwalić
zrobiłem dziecku latarkę z dostepnych ogólnie komponentów
1. latarka mactronic na 3xAAA z kilkoma diodami (nie pamietam, moduł wyrzuciłem) jakie 40 zeta
2. silicon bezbarwny 6 zeta
3. kolimator lediko 15 st. z 2 nózkami bez holdera 19 zeta
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
4. dioda lediko 37 zeta
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
5. dioda zenera 3v 2 zetta
6. przetwornica napięcia made in allegro 20 zeta
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
7. dorobiony z pręta alu "kubek" radiator w formie kubka z ścianką 2mm, z płaskim "dnem"
8. pasta termoprzewodząca do procesora

wyrównałem dno kubka alu (nie mam zdjecia niestety) wywierciłem od spodu otwory przez które przeprowadziłęm później kabelki na dno kubka nałozyłem pasty termoprzewodącej, docisnałęm mocno kolimatorem, wyjałem kolimator i zablokowałem diodę na dnie silikonem
przylutowałem kabelki do diody, załozyełm kolimator na silikon
od spodu nałożyłem warstwę silikonu, wyschło, przylutowałem przetwornicę do kabelków od diody, ustawiłem z dzieckiem moc swicenia organoleptycznie,
przylkeiłem na silokon przetwornicę,
przylutowałęm kable zasilające od baterii, do jednego podłączyłem blaszkę - robi jako +, przykleiłem wsio na silikon
- dałem na kubek/radiator (jest izolowany od diody elektrycznie pastą termoprzewodzącą) musiałem rowek wypiłować na kabel by móc przekazać z obudowy latrki - na kubek
kubek z obudową jest bardzo ciasno spaowany, dałem bez zadnej pasty pomiedzy nie
przetwonica była na 3v, dlatego dałem diodę zenera/grzeje się ale nie tragicznie
włacznik i pojemnik na baterie nie przerabiany
tu foty
z konkurencją
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
z boku
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
z przodu, dioda jest letko zóltawa
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
w kawałkach
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
widać silikon i styk + + (blaszka) i mnóstwo silokonu - jest bryzgoszczelna :)
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
solo z 1m
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
versus e2e supera z 1m
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
versus minimag supera z 1m
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
versus cmg iu supera z 1m
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
na 3xAAA aku 1,2v 950 mA świeci ponad 7 godzin stałym światłem (teraz mierzę :) ), później jest nagłe zmniejszenie siły światła (da się obejrzeć palce u nóg :) ) nie wiem jak długo ale ponad 2 godziny
miałem okazję sprawdzić z baterią 3vcr123 pobiera 70mA przy 3v
co powinno dawać około 10% ?? (nie znam sprawności przetwornicy) mocy czyli jakieś 3-4lumeny ?
zasięg w nocy jakieś 10m, swiatło ładnie rozproszone tak wiec typowy edek, nie szperacz
jak ktoś kce wykonac szperacz odradzam kolimatory lediko

pozdro
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: led dla dziecka
Jak widzę Mactroniki ciągle w modzie :)
W zasadzie w przypadku ich malych latarek taka przeróbka jest jedną rzeczą, do której można je sensownie wykorzystać. Przynajmniej korpusy mają w miarę solidne :twisted:
Szkoda, że LEDIKO sprzedaje swoje diody z przetwornicami zamontowanymi na radiatorach w ilości od kilkuset sztuk. Odpadł by Ci kłopot z zenerem i kombinowaniem z dodatkową przetwornicą.
Szacunek za wykonaną robotę. poklon
Montowanie takiej latareczki to bardzo fajna zabawa.
Dzięki za info o ich kolimatorach. Oznacza to, że spokojnie można je razem z diodą Lediko zastosować do zrobienia niewielkiej nocnej lampki stanowiącej dodatek do biurka z komputrem (w ich ofercie są jeszcze takie z szerszym kątem).
Jak znajdujesz ledy tego producenta w porównaniu z Luxenami o podobnej mocy?
Tak na marginesie widziałem gdzieś na ogólnie znanym serwisie aukcyjnym fajne jasno świecące ledy, które mogą świecić na trzy różne kolory, lub ich dowolne kombinacje (czyli po ustawieniu odpowiednich parametrów można osiągnąć barwę światła zbliżoną do bialej, oczywiście pod warunkiem stabinego zasilania diód). Myślę, że można by się było pokusić i zbudować ciekawą zabawkę przy ich pomocy (kłopot tylko byłby z odpowiednim przełącznikiem). Są nawet dostępne dość fajne kości do stabilnego wysterowywania kilku takich diód połączonych szeregowo z napięcia niższego niż napięcie pracy pojedynczego leda białego (można by stosować tyż trzy AAA). :wink:
  • 0

budo_melonmelon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 841 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: led dla dziecka
daje lekko żółty środek, nie wiem moze to wynika z zbyt małej mocy dostarczonej do diody (duzo ponizej mocy znamionowej)
gdzieś wyczytałem że są bardzo wrażliwe na naciski na soczewkę, dlatego wklejałem na silikon kolimator, starałem sie dociskać tylko kolimatorem, bu soczewy nie dotykać, oczywiscie mam wersję z płaskim podłożem (jak luxeon star ino nie gwiazdka a kółko)

pozdro
  • 0

budo_super
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 652 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: led dla dziecka
latareczka wykonana poprawnie..swieci dobrze jak na customa..no i fotki fajne :wink:
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: led dla dziecka
Nie dało się ustawić na przetwornicy trochę wyższego prądu, czy był to efekt zamierzony ze względu na dłuższy czas pracy latarki?
  • 0

budo_zgrywus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 347 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:nie dotyczy

Napisano Ponad rok temu

Re: led dla dziecka
Fajny pomysl, gratuluje. Sam od jakiegos czasu zastanawiam sie nad przerobieniem waltherka tacticala na 3W LED i szczerze mowiac jeszcze nie wiem jak sie za to zabrac :(
  • 0

budo_melonmelon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 841 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: led dla dziecka

Nie dało się ustawić na przetwornicy trochę wyższego prądu, czy był to efekt zamierzony ze względu na dłuższy czas pracy latarki?

ustawialiśmy z dzieckiem w nocy moc świcenia na potencjometrze ćrubokrętem
ustawiono najniszą moc satysfakcjonującą dziecko, chłop ma 13 lat wiec zdecydowano kolektywnie że ważniejszy jest edek niż szperacz, czas świecenia jest wynikiem kompromisu

sory zabyłem

FOTKI WSTAWIONO DZIĘKI POMOCY SUPERA, PODZIĘKOWANIA DLA NIEGO :)

pozdro
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: led dla dziecka
Możesz Zgrywus ściągnąć sobie przetwornicę na 3W diody (czasami są na znanych i popularnych serwisach aukcyjnych). Może w tym wypadku zachodzić okoliczność rozlutowania jej i innego rozmieszczenia elementów by zmieściło się toto w obudowie (Trzeba uważać na wymiary ustrojstwa i jego parametry. Widziałem takie pracujące od 3 do 4 V z odpowiednimi wymiarami). Zapodać kolimator na luxeona (też można je na nich spotkać za około 20 zł. dedykowane właśnie do luxeonów) pombinować jak w zakrętce tylniej zmieścić wyłacznik, zamiast typowego zasilania wsadzić koszyk na 3XAAA, to można też dostać luzem i chyba w obudowie waltherka powinno się zmieścić, pozostawiając z przodu miejsce na przerobioną przetwornicę. Można zrezygnować z kolimatora, ale chyba nie osiągniesz takich samych efektów, gdyż odnoszę wrażenie, że odbłyśniki do ledówek mają chyba inny kształt zwierciadła. Nie jestem tego jednak tego pewien. Po prostu przy zabawie z luxeonami tak mi wychodziło śmiesznie. Nie rozumiem tylko po co psuć waltherka, skoro bez problemu mozna sobie kupić jakąś taniutką ledówkę i właśnie ją przerobić dla zabawy.
  • 0

budo_melonmelon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 841 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: led dla dziecka
przy zakupie diód i do nich kolimatora, trza pamietać o charakterystyce optycznej diody
lambertian, batwing, takie tam
do konkretnego typu kupuje się odpowiedni kolimator lub zwierciadło,
ale to trza wziąść pod uwagę na samym początku

pozdro
  • 0

budo_zgrywus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 347 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:nie dotyczy

Napisano Ponad rok temu

Re: led dla dziecka
Dzieki za wszystkie rady, bede sie musial za to zabrac w wolnej chwili. 3 a nawet 2 AAA nei wejda do obudowy od waltherka, myslalem o czyms zasilanym ze standardowych 2xcr123 albo ewentualnie z jednej.

Nie rozumiem tylko po co psuć waltherka, skoro bez problemu mozna sobie kupić jakąś taniutką ledówkę i właśnie ją przerobić dla zabawy.


A to tak mialo byc na serio bardziej niz do zabawy, zarowka przepalila sie w nim po tygodniu wiec myslalem nad czyms trwalszym przy zachowaniu dosyc fajnej obudowy walthera.
  • 0

budo_golmen
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 541 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:mysłowice

Napisano Ponad rok temu

Re: led dla dziecka
DOBRY PATENT - Gratulacje! od siebie ino dodam, że do zabezpieczenia kolimatora przed rysowaniem można na front wrzucić szkiełko mineralne - do nabycia u zegarmistrza - średnice do wyboru do koloru, grubośc - max1,8mm - zeby to potrzaskac - trza sie wysilić. (zastosowałem w gotowcu -allegrowcu)
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: led dla dziecka

Dzieki za wszystkie rady, bede sie musial za to zabrac w wolnej chwili. 3 a nawet 2 AAA nei wejda do obudowy od waltherka, myslalem o czyms zasilanym ze standardowych 2xcr123 albo ewentualnie z jednej.

jak z jednej, to nima problema, weź ściągnij sobie od US manów przetwornicę do LUXEONA 1 W, zakup diodę i kolimator, O ile pamiętam gabarty jakie jedna z takich przetwornic miała to jeszcze luż Ci zostanie, Przetworniczkę umieść w obudowie o wymiarach jednej baterii i nawet z przełącznikiem niczego kombinowac chyba nie będziesz musiał. Co do reszty, możesz posłużyć się opisem konstrukcji omawianej w topicu.
  • 0

budo_melonmelon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 841 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: led dla dziecka
jeślichodzi o szkiełko zastosowano plastik z mactronica, rysa się jak cholera
do do szkiełek ode zegarmistrza
mam jesce 2 przetwornice, 4 diody, 4 kolimatory, i 2 mactronice, i ze 5 kubków alu (ktoś kce mogem dać z jeden) ale z tego zestawu dziecko bedzie robiło świczkę dla starego

pozdro
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: led dla dziecka
Niejako poglądowo mógłbyś umieścić jakieś foty zastosowanych elementów (najlepiej leżących koło siebie). Co innego wyobrazić sobie, a co innego zobaczyć. Mam ochotę znowu pokombinować z małą hybrydą Mactronica (jest tam trochę miejsaca na elektronikę). Tym razem z przetwornicą i zamiast odbłyśnika zastosuje kolimator. Albo zrobię całość na dwa poziomy świecenia, albo (jeśli zostanie wystarczająco miejsca między kolimatorem a korpusem głowicy zrobię na jeden poziom świecenia z luxeonem + trzy czerwone ledy. Pewnie mocno powk... się przy płytce drukowanej, gdyż będzie strasznie ch... jowo ścieżki zrobić przy tych wymiarach. Metody foto nie chce mi się stosować przy pojedynczej sztuce, a przetwornice, które widzialem w powszechnie dostępnym serwisie aukcyjnym w każdym wypadku trza by przerabiać (chyba, że wyłącznik umieścil by z tyłu korpusu, wtedy można by dopiero cacko zrobić. Potencjometr regulujący prąd przetwornicy umieścić tak, by można było wyprowadzić pokrętło przez miejsce, gdzie znajduje się fabryczny przełącznik latarki i masz ledówkę z płynną regulacją siły światła. :)
  • 0

budo_melonmelon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 841 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: led dla dziecka
jak tylko się super zgodzi sesję zdjęciową przeprowadzić

pozdro
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024