Skocz do zawartości


Zdjęcie

SOG X-42 Field Knife


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

budo_lothian
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1047 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:schoinki :)

Napisano Ponad rok temu

SOG X-42 Field Knife
Nadszedł czas na pewne zmiany w mojej skromnej kolekcji nożowej. Pozbyć się chcę paru rzeczy, które są mi zbędne, a kupionych pod wpływem emocji, zostawić tylko to, co mi jest "niezbędne" (już to widzę... :) ) oraz zakupić jeden - dwa noże dla zamknięcia kolekcji (yhm, też już to widzę... :) ) Proszę o opinie na temat tego noża.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Ostrze: 13,72 cm (5.4")
Grubość ostrza: 3,56 mm
Długość całkowita: 27,05 cm (10.65")
Waga: 170 g (6.5 oz.)
Stal: CPM S-30V Stainless Rc. 59
Rękojeść: Zytel
Pochwa: Skóa/Kydex
  • 0

budo_navyseal
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1026 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin/Motaniec

Napisano Ponad rok temu

Re: SOG X-42 Field Knife
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] - tylko ze X42 Recondo
  • 0

budo_kubek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 895 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: SOG X-42 Field Knife
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_lothian
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1047 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:schoinki :)

Napisano Ponad rok temu

Re: SOG X-42 Field Knife
NavySeal - dzięki, ale recondo własnie nie...
Kubek - 8O JaK mogłem przeoczyć?
  • 0

budo_lothian
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1047 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:schoinki :)

Napisano Ponad rok temu

Re: SOG X-42 Field Knife
Spotkałem również w opisach, że nóż ten jest wykonany ze stali BG42. Który lepszy?
  • 0

budo_fred
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 714 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wa-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: SOG X-42 Field Knife
Obecnie produkowana jest tylko wersja z S30V, choc w handlu moga byc jeszcze stare sztuki z BG42. Wczesne wersje Field Knife i Recondo z BG42 byly hartowane bardzo wysoko na 62-64 hrc. Jak sie pozniej okazalo byly bardzo kruche. Zreszta link ktory podal NavySeal wiele wyjasnia.
Pozniej hartowano je juz troche nizej (60-62 hrc). Jednak wydaje mi sie ze w tego typu nozu S30V lepiej sie sprawdzi, choc BG42 w dobrym wykonaniu (Lightfoot czy Strider) ma naprawde imponujace wlasnosci.
  • 0

budo_kubek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 895 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: SOG X-42 Field Knife
Mam wersję z BG42 hartowaną na 60HRC. Stal bardzo dobra i genialnie trzyma ostrość, ale naostrzyć ją po stępieniu, to droga przez mękę. Szlify są równe i do klingi generalnie przyczepić się nie mogę. Mogę natomiast do rękojeści. Po śladach szlifierki można spokojnie dedukować, że najpierw założono okładziny na klingę a dopiero później szlifowano je do kształtu. Resztki zytelu zachodzą na tang. Pochwa skórzana, dokładnie wykonana, trzy warstwy skóry, ale projektanta, to bym za jaja na suchej sośnie powiesił. Nóż na pasku się dybnda, jak by na sznurku wisiał, wygląda beznadziejnie i nie ma żadnych możliwości troczenia poza standardowym paskiem. Jeszcze na koniec, karby pod paluch mają bardzo agresywny profil i długa praca tym nożem staje się wręcz bolesna. Można je sobie trochę przeszlifować i będzie lepiej. Dobre do pracy w zimnym klimacie w rękawicach.
Pozdrawiam.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024