Skocz do zawartości


Zdjęcie

Chinooki i Manixy się składają ;)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

budo_lukaszki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1032 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Chinooki i Manixy się składają ;)
Jest taki post na [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]. Generalnie o tym czy lepiej kupić Stridera, czy Manixa. Ale to nie jest ważne. Gość o nicku High twierdzi że ma dwa Chinooki i jednego Manixa i we wszystkich trzech nożach puszcza backlock przy mocnym "spinewhacking" czyli uderzaniu górną krawędzią klingi w kierunku jej składania. Ktoś inny też to potwierdził w jakimś innym temacie. Sal się zainteresował i poprosił o przysłanie tych noży do siebie.

Zainteresowany tematem wziąłem swojego Chinooka II i sprawdziłem z niedowierzaniem. No i... składa się ;) mój też. Tylko do tego trzeba mocnego uderzenia np. w coś drewnianego (w moim przypadku krawędź biurka), mniej więcej po trzecim rąbnięciu (ale nie z całej siły, po prostu mocno, nie żadne lekkie stukanie) blokada puszcza i klinga składa się o jakieś 45 stopni. Uderzałem gdzieś w połowie długości klingi. No i trzymałem za rękojeść tak żeby palce nie były na drodze ostrza.

Ktoś jeszcze tak ma z Manixem albo Chinookiem? Zastanawiam się czy w moim przypadku nie jest to kwestia dość luźneego skręcenia (lubię kiedy ostrze płynnie się otwiera i zamyka), ale nie sądzę. Co prawda do złożenia potrzeba mocnego uderzenia w kierunku składania, co podczas używania raczej się nie zdarza. Poza tym nie wiem jak by było po przyłożeniu statycznego obciążenia, ale i tak jestem rozczarowany. Czyżbym miał już tylko jedną ulubioną blokadę? Czyżby kolejny nożowy mit upadł a Spyderco miało kryzysową sytuację? :)

miłego testowania, a i uważajcie na palce....
  • 0

budo_nuevo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 433 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Chinooki i Manixy się składają ;)
ehh.. foldery... 8)
  • 0

budo_cahir
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wro

Napisano Ponad rok temu

Re: Chinooki i Manixy się składają ;)
Moj sie nie skladal. Ale fakt, ze mocno nim nie tluklem.
  • 0

budo_smoke
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1960 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice
  • Zainteresowania:Boks

Napisano Ponad rok temu

Re: Chinooki i Manixy się składają ;)
ja myślałem, że tak się robi tylko w niedokręconej emce ;) a tutaj kosy dwa, czy nawet trzy rayz droższe mają to samo ...
  • 0

budo_lukaszki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1032 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Chinooki i Manixy się składają ;)

ja myślałem, że tak się robi tylko w niedokręconej emce ;) a tutaj kosy dwa, czy nawet trzy rayz droższe mają to samo ...


cena nie jest odzwierciedleniem rzeczywistej wartości produktu tylko czasem sztucznie wykreowanego popytu ;)
  • 0

budo_adamluczak
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 315 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poland

Napisano Ponad rok temu

Re: Chinooki i Manixy się składają ;)
Wibracja pewnie przesuwa backlock po trochu...
Hmmm...
Niefajnie.

Adam
  • 0

budo_lukaszki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1032 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Chinooki i Manixy się składają ;)

Wibracja pewnie przesuwa backlock po trochu...
Hmmm...
Niefajnie.

Adam



dokładnie. i nie trzeba wcale bardzo mocnych uderzeń tylko odpowiedniej częstotliwości. To efekt sprężynowania backlocka w Chinooku i Manixie, pewnie sytuację poprawiłaby mocniejsza sprężyna trzymająca zamek.

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] Wychodzi za każdym razem.

Nie jest to oczywiście tragedia, bo przy normalnym użytkowaniu nóż raczej się nie zamknie, niemniej jednak trochę się zdziwiłem.
  • 0

budo_raffii
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 549 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno

Napisano Ponad rok temu

Re: Chinooki i Manixy się składają ;)
Może trochę OT ale ostatnio znajomy oddając mi M21 odbezpieczył LAWKS (myślał,że to blokada) i złożył go w rękach jak scyzoryk... 8O
Kiedyś już pisałem ,że stukaniem składam M 21 a teraz można go w rękach złożyć...
  • 0

budo_marchew
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 749 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gród Kraka
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Chinooki i Manixy się składają ;)
Zauwazylem przyjemna tendecje... Czytam forum od dawna, bardzo dawna i ze szczegolnym upodobaniem przegladam rozne testy i 'obalenia mitow'. Fajnie, ze teraz, kiedy zdarza sie niedorobka, wszyscy podchodza do tego z usmiechem i na luzie...

Moze to sprawa ceny, ale pamietam jak jeszcze niedawno kazdy noz powazniejszy niz najtanszy bazarowiec nie mial prawa sie zlozyc, musial kroic dachy samochodow i brakowalo pewnie tylko tego zeby kawe gotowal.

Nozowa braci, chyba normalniejemy.
  • 0

budo_adamluczak
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 315 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poland

Napisano Ponad rok temu

Re: Chinooki i Manixy się składają ;)
Niedługo tak znormalniejemy, że wszystko poniżej 1000 USD to będzie tandeta która ma się prawo składać i giąć.

Adam
  • 0

budo_mat s
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 652 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Freistadt Warschau

Napisano Ponad rok temu

Re: Chinooki i Manixy się składają ;)
Aaaa... eeee... "w normalnym użytnowaniu się to nie zdarza"?
Biorąc pod uwagę co jest "normą" dla Chinooka, to może się zdarzyć, że w walce ktoś ci sieknie po grzbiecie ostrza swoim nożem i złoży ci go na paluchy...
Dobrze, że większość folderów nigdy walki nie ogląda, ale takie ostre stuknięcia w grzbiet właśnie wtedy mogą wystąpić. I wtedy złożenie ostrza jest najmniej przyjemne...
  • 0

budo_homer
  • Użytkownik
  • Pip
  • 20 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Chinooki i Manixy się składają ;)
Spyderco military złożył się przy pierwszym mocniejszym udzerzeniu w poręcz fotela.Myślałem że może za luźno skręcony. Skręciłem mocniej.To samo. Skaleczyłem łapę (lekko).Dla porównania z gripem nie udało mi się tej sztuki powtórzyć. Uderzyłem z 10 razy dość mocno(przynajmniej tak jak można uderzyć nie trzymając palców na linii ostrza) - siedział twardo. Ktos powiedział na tym forum że najbardziej ceni jako blokadę solidnego linerlocka.
Uwaga bo ten w mili chyba nie jest solidny. Albo 100 $ to jest mało za nóż... :wink:
  • 0

budo_kostek.ok
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 140 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Janów Podlaski

Napisano Ponad rok temu

Re: Chinooki i Manixy się składają ;)
Kiedyś miałem MOD Horneta i złożyłem go pare razy byz żadnego stukania a tam podobno jest microbar :roll:
  • 0

budo_jerz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3372 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: Chinooki i Manixy się składają ;)

Może trochę OT ale ostatnio znajomy oddając mi M21 odbezpieczył LAWKS (myślał,że to blokada) i złożył go w rękach jak scyzoryk... 8O
Kiedyś już pisałem ,że stukaniem składam M 21 a teraz można go w rękach złożyć...


Mi się M1 złożyła w czasie pracy (otwieranie browaru :oops: w dość niestandardowy sposóB) bez odbezpieczenia LAWKS trochę się pociąłem, ale da się przeżyć. Od tego czasu poluje na jakiś fajny nóż z stałym ostrzem.
  • 0

budo_heimdall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 635 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Chinooki i Manixy się składają ;)

Spyderco military złożył się przy pierwszym mocniejszym udzerzeniu w poręcz fotela.Myślałem że może za luźno skręcony. Skręciłem mocniej.To samo. Skaleczyłem łapę (lekko).Dla porównania z gripem nie udało mi się tej sztuki powtórzyć. Uderzyłem z 10 razy dość mocno(przynajmniej tak jak można uderzyć nie trzymając palców na linii ostrza) - siedział twardo. Ktos powiedział na tym forum że najbardziej ceni jako blokadę solidnego linerlocka.
Uwaga bo ten w mili chyba nie jest solidny. Albo 100 $ to jest mało za nóż... :wink:


Hmm, próbowałem - moja Mili nie chce się sama złożyć. Albo masz starą wersję z ATS34 lub CPM440V, która rzeczywiście miała problemy z blokadą, albo twoja Military została kiedyś rozkręcona/poluzowana i skręcając źle spasowano wzajemne położenie: stop pin'u, trzpienia głowni oraz linera. Jest tam tzw. oś acentryczna i stąd w wypadku braku specjalnego narzędzia możliwość kłopotów.
Ja swojej nigdy nie musiałem rozkręcać i od 2 lat mam zero blade-play i żadnych kłopotów z blokadą 8)
Pozdrawiam
Heimdall
ps: Podobne kłopoty w działaniu blokady mogą wystąpić przy rozkręcaniu/składaniu niemal każdego folderka.
  • 0

budo_rene nożownik
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 99 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Chinooki i Manixy się składają ;)
Przykro mi, ale Manixa tak złożyć mi się nie udało. Choć się starałem.
  • 0

budo_homer
  • Użytkownik
  • Pip
  • 20 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Chinooki i Manixy się składają ;)
Heimdall. Nie rozkręcałem mili. Na początku chodziła mi ciężko. Ale ja mam idiotyczny zwyczaj chodzenia z nożem po mieszkaniu składania i rozkładania. Trochę się wyrobiła. Chcałem żeby "chodziła" lepiej dałem kilka kkropli oleju który podobno zawiera teflon (może to od tego). W miedzyczasie obserwowałem bladeplay przód tył i na boki. Niewielki,minął po dokręceniu.Chciałem zorientować się jak mocna jest blokada więc próbowałem składać nóż po wsunięciu ostrza w szufladę. Stwiedziłem że listek blokujący lekko się zsuwa ale potem się zatrzymuje, choć jeśli składać mocniej to się ugina :?: Ale przy uderzeniu się złoży. To już nawet nie uderzenie kijem w grzbiet ostrza. Wystarczyłoby żeby moja ręka trzymająca nóż natrafiła na jakąś przeszkodę - bokujące przedramię - już się złoży. Nie użyłbym noża w walce ale...Chodzi o taką możliwość. Wersja jest nowa. Kupiłem parę tyg temu na flames-n-knives.
Cóż przynajmniej znam jego ograniczenia, choć przyznaje nie tego się spodziewałem :roll:
Pozdrawiam.
  • 0

budo_heimdall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 635 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Chinooki i Manixy się składają ;)

To już nawet nie uderzenie kijem w grzbiet ostrza. Wystarczyłoby żeby moja ręka trzymająca nóż natrafiła na jakąś przeszkodę - bokujące przedramię - już się złoży.


:? Masz klasyczny materiał na reklamację - tak zdecydowanie nie powinno być i nie wynika to z wadliwego projektu. Jak już wspomniałem używam codziennie Mili od 2lat (pierwsza seria z S30V, z napisem MILITARY - teraz jest pajączek) i mimo braku dokręcania śruby przeszła test "rytmicznego" uderzanie grzbietem w drewniany blat biurka.
Nie wiem jak u ciebie, ale u mnie liner jest bardzo twardy (po kilku zamknięciach-otwarciach boli kciuk :wink: ) i zachodzi do połowy grubości głowni. Musiałyby pojawić się naprawdę duże luzy i cholernie mocne drgania aby liner odchylił się o te 2mm i zeskoczył.

Na forum Spyderco był kiedyś topic, gdzie koleś zrobił reckę Mili, której elementem był celowy abusing - mocne rąbanie drewna folderem to nienajlepszy pomysł. Pojawiło się blade play i puściła blokada. Mimo to odezwał się Sal, uznał reklamację i poprosił o jak najszybsze wysłanie noża celem oględzin i wymiany na nowy.
Tak więc wal maila do Spyderco.

BTW - "drgania harmoniczne" (bo to jest głównym wrogiem liner-locka) właściwie pojawiają się tylko podczas rąbania i innych tego typu POWTARZALNYCH uderzeń. Pojedyńcze uderzenie np. przy wbiciu w coś twardego lub zachaczenie o broń przeciwnika nie powinno doprowadzić do zwolnienia blokady.

Pozdrawiam
Heimdall
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024