Skocz do zawartości


Zdjęcie

Moje Maleństwa


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

budo_ring
  • Użytkownik
  • Pip
  • 28 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Chwilowo Ryga, ogólnie Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Moje Maleństwa
Witam wszystkich.

Od jakiegoś czasu jestem stałym przeglądaczem Budo, szczególnie działu Masters of Steel. Kilka miesięcy temu postanowiłem przekonać się jakie to uczucie zrobić własny nóż. Do tej pory "wyprodukowałem: ich kilka, ale większość to były tylko zabawki, robione z piły trakowej (około 47 HRC, więc tępiły się dość szybko), a brak czasu (studia, magisterka itp) nie pozwalały mi wziąć się za to na poważnie.

2 tygodnie temu udało mi się w końcu zebrać w jedno miejsce wolny czas, stal (NC6, którą potem dałem do zahartowania na 62 HRC), narzędzia i chęć, a rezultat znajduje się poniżej. Jest to maleńkie (120x18x4 mm) aikuchi (nie ukrywam że wzorowane na aikuchi R.W. Clarka), mające pełnić funkcję necka EDC (muszę mu tylko dorobić jakieś nosidełko, bo w chwili obecnej uszyłem mu tylko tymczasowy pokrowiec na ostrze, żeby mi kieszeni nie pokroił).

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Zanim zaczniecie narzekać na jakość zdjęć powiem tylko, że robiłem je Nokią 3650, ale postaram się w najbliższym czasie skombinować porządną cyfrówkę.

Mało brakowało, a nożyk bym stracił. Gdy zobaczyła go (gotowego) moja lepsza połowa, stwierdziła krótko: "MÓJ!!". Po długich negocjacjach udało mi się ją przekonać, że zrobię jej inny nożyk, według dowolnego wzoru, bo ten, to tylko tak na próbę :wink: . Usiadłem, porysowałem trochę, pokombinowałem i przedstawiłem jej kilka wariantów do wyboru.

Aha, kształt rękojeści jest troszkę dziwny, bo miałem "niewymiarowy" kawałek stali, i musiałem się w nim mieścić.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Oba nożyki mają tylko tymczasowy oplot. Na aikuchi ma być tradycyjny japoński oplot, natomiast moja Pani zażyczyła sobie drewniane (dębowe) okładki.
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Moje Maleństwa
Male sprostowanie: Aikuchi jest to okreslenie na japokski miecz typu tanto nie posiadajacy tsuby oraz o glowni w krztalcie Hirazukuri. Nie wiem dlaczego uzywasz tej nazwy ale nie jest odpowiednia, ja na nozach nie znam sie ale na pewno osoby obeznane z tematem podadza bardziej adekwatna nazwe na to ostrze.
  • 0

budo_ring
  • Użytkownik
  • Pip
  • 28 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Chwilowo Ryga, ogólnie Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Moje Maleństwa
Sprostowanie do sprostowania :wink: Napisałem że wzorowałem nóż na aikuchi R.W. Clarka, customie, który można znaleźć [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] a nie na tradycyjnym japońskim aikuchi (który jest chyba nożem, nie mieczem). Tak więc w tym wypadku powinienem był napisać Aikuchi, jako nazwa własna.
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Moje Maleństwa
To co przedstawiaja zdjecia R.W. Clarka nijak sie ma do przedmiotu okreslanego nazwa aikuchi. Blednie uzyta nazwa.
Tanto jest traktowane jako miecz.
  • 0

budo_ring
  • Użytkownik
  • Pip
  • 28 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Chwilowo Ryga, ogólnie Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Moje Maleństwa
a) większość stron (po wpisaniu "definition aikuchi" w google'a) podaje definicję aikuchi jako "knife" lub "dagger", ewentualnie "messer", nie sword, ale specem nie jestem, więc sprzeczać się nie będę.

B) jeśli Pan Clark mylnie używa nazw, to nie jest to moją winą (na szczęście :-) ) i, jak zwykle, "redakcja nie ponosi odpowiedzialności itp..." :) W końcu nie to jest tu ważne chyba, prawda?? :wink:
  • 0

budo_ronin_warszawa
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 245 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Moje Maleństwa
Wg. Europejskich standartów Aikuchi to sztylet lub nóż. Wg. Japońskich Tanta i im podobne bronie to pełnoprawne miecze.

Pierwszy nóz mi się nie podoba- może lepsze zdjęcie to zmieni. Drugi jest całkiem fajny, ale mogłoby być lepiej.
  • 0

budo_coondelboory
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 64 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Moje Maleństwa
Kurcze, facet zmajstrowal fajne ostrza, a wy robicie egzegeze nazwy - slusznie czy nieslusznie uzyl takiego czy innego slowka.
A mi wisi czy ajkłujczy to miecz, czy nie miecz, wystarczy, ze sie podoba, szczegolnie to drugie ostrze. Majsterkuj dalej kolego, masz potencjal!

C.
  • 0

budo_super
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 652 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Moje Maleństwa
pierwszy jest the best..bez dwóch zdań..niezaleznie jak się nazywa.
Ciekawe dlaczego tak nie atakujecie firmy CRKT za ich nazwy noży (M60, M16) :) :) :)

Powiedź jescze Ring skąd weźmiesz skórę płaszczki lub cos podobnego bo przyznam się że chodzi za mną podobny projekt ale mam właśnie problem z tą rękojeścią :wink:
  • 0

budo_misieq
  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Moje Maleństwa
A mi się te nożyki podobają. Do pierwszego jakoś nie jestem do końca przekonany, ale drugi to naprawdę sympatyczne maleństwo :D Ja też od jakiegoś czasu zabieram się zrobienia moich pierwszych noży i jakoś zabrać się nie umiem :? Życzę powodzenia przy kolejnych produkcjach.
  • 0

budo_ronin_warszawa
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 245 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Moje Maleństwa
Pokaż więcej fotek pierwszego noża a może byłbym zainteresowany kupnem (o ile byś sprzedał albo zrobił taki drugi). Po prostu w tym świetle nie wygląda to najładniej.
  • 0

budo_marcin_s
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 461 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Moje Maleństwa
mnie sie widza , , fakt foty słabe , ale po refleksach na szlifie smiem twierdzic ze wyszło całkiem przyzwoicie bo prosto i bez pofalowań ,
oby tak dalej szło :)
zdrówka
marcins
  • 0

budo_kubek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 895 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Moje Maleństwa
Popieram, bardzo przyzwoite noże. Starannie wykonane. Jak na pierwszy raz, to ja takich nie robiłem.
Nie ustawaj w pracy.
Pozdrawiam.
  • 0

budo_ring
  • Użytkownik
  • Pip
  • 28 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Chwilowo Ryga, ogólnie Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Moje Maleństwa
Za wszystkie słowa wsparcia (oraz krytyki, bo bez tego człowiek się niczego nie nauczy) dziękuję.

Super, skórka z płaszczki jest osiągalna, ale to oznacza, że musiałbym ograbić moją Panią z jej portfela (bo dostała kiedyś ładny portfelik z ciemnoszarej skóry płaszki), co w świetle faktu, iż zrobiłem dla niej nóż, byłoby równoznaczne z samobójstwem. Głupio by było nadziać się (przypadkowo, oczywiście) na własnej roboty nóż (i tak 17 razy... :) ). Postanowiłem więc zastąpić skórę płaszczki zwykłą, czarną, a oplot zrobić z najzwyklejszej taśmy a'la cordura dostępnej w każdej pasmanterii (próbowałem już, wspaniale się układa, i oplot wychodzi ładny, ale niestety kupiłem ciut za szeroką, i o ile do szerszych rękojeści nadawała się nieźle, o tyle na tym "nożu z ostrzem wzorowanym na tradycji japońskiej" oplot wychodził za duży.

Ronin, to mój pierwszy dokończony nóż, nie ma takiej siły na świecie, która by mnie nakłoniła do jego sprzedaży :wink: Ale mam już kilka zamówień od znajomych, więc jak tylko dorwę w swe pazerne łapki trochę NC6, wezmę się za robienie nowych. Problem polega tylko na tym, że obecnie szlajam się po obcych landach, i nie bardzo mam dostęp do stali, narzędzi i wolnego czasu :(

Postaram się jeszcze dziś wrzucić kilka dobrych fotek mojego noża, bo ten drugi został w Wwie, i nie mam jak go sfotografować :cry:
  • 0

budo_super
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 652 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Moje Maleństwa
..zwykła skóra :wink: ha nie pomyslałem o tym.

a co do oplotu to muszę Cię wyprostować:

a oplot zrobić z najzwyklejszej taśmy a'la cordura dostępnej w każdej pasmanterii (próbowałem już, wspaniale się układa, i oplot wychodzi ładny,


nie ma czegos takiego jak tasma cordurowa :wink: nylonowa, bawełniana, mieszana ale nie cordurowa...to rodzaj materiału.
Jak bedziesz mial więcej fotek to wrzucaj :) :)
ja teraz szykuję się na cos takiego;

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
ale czy się uda :) :)
  • 0

budo_ring
  • Użytkownik
  • Pip
  • 28 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Chwilowo Ryga, ogólnie Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Moje Maleństwa
No i dlatego napisałem "a'la cordura" :wink: To oczywiście najzwyklejsza nylonowa taśma, ale fakturę ma podobną do cordury.

Śliczny nóż...

A teraz, zgodnie z obietnicą, kilka lepszych fotek. Z góry uprzedzam, że fotograf ze mnie jak z kangura kontener, więc miejcie litość :D

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

P.S. Dopiero na tych dużych zdjęciach zobaczyłem, że na ostrzu widać rysy po szlifowaniu i polerowaniu, co jest dziwne bardzo, bo gołym okiem są one niewidoczne. Natomiast NIE widać na zdjęciach rys powstałych podczas "docierania", czyli intensywnej eksploatacji próbnej, a te z kolei są bardzo widoczne gołym okiem. Cóż, niezbadane są wyroki fotografii :wink:

P.S. 2 Nie wiem skąd wzięła się nitka na rękojeści, widoczna na 2 zdjęciach. Musiała się gdzieś po drodze przyczepić.
  • 0

budo_kubek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 895 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Moje Maleństwa
Postaraj się zrobić fotki bez lampy. Powinno być lepiej. Nie będzie się światło w klindze odbijać, przynajmniej nie tak bardzo. I nie cykaj w pełnym słońcu. Najlepszy będzie lekko mglisty dzionek (imho).
  • 0

budo_super
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 652 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Moje Maleństwa
jak zrobisz nowy oplot to bedzie git :)
  • 0

budo_ring
  • Użytkownik
  • Pip
  • 28 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Chwilowo Ryga, ogólnie Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Moje Maleństwa
Hmm... tak patrzę na to tanto, Super (przyjmijmy przez chwilę, iż jest to tanto, bez wnikania w poprawne japońskie nazewnictwo :wink: ), i dochodzę do wniosku że największy problem (zarówno dla Ciebie, jak i dla mnie), to będzie menuki. Ostatnio z moją Panią szukaliśmy obroży dla jej psinki (takie maleństwo, mieszanina rottweilera z bokserem) i znalazłem bardzo fajne, skórzane, na których były ćwieki w kształcie łbów wilczurów. Sam jestem psiarzem, więc pomyślałem, że coś takiego mogłoby być ciekawym pomysłem na menuki, ale zostałem szybko sprowadzony na ziemię słowami "no jasne... unikalny, własnoręcznie zrobiony nóż, i do tego masowo produkowana tandeta. Świetny pomysł". Teraz więc siedzę, i kombinuję. Sam menuki nie zrobię, bo talentu artystycznego we mnie jest mniej więcej tyle samo, co w taśmie izolacyjnej, a rączki mam do mniejszych zegarów kościelnych (jeśli idzie o precyzję), więc zostaje zapewne poszukanie jakiegoś jubilera, i przerobienie wisiorka/kolczyków. Zobaczymy:)
  • 0

budo_super
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 652 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Moje Maleństwa
musi być menuki w takim małym czysto taktycznym nożu.... :wink:
to jest tak naprawdę tylko lekka warjacia na temat tanto, wschodu i ich kultury..pewnie jak to widzą to ich ściska a sami samurajowie się w grobach przewracają....tak więc ja sobie odpuszczam menuki :wink:


i w sprawie tej skóry..kurcze taka normalna to bedzie lipa...musze poszukać czegoś innego
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024