Skocz do zawartości


Zdjęcie

BM Offsider - Fotorecka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

budo_robin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 472 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

BM Offsider - Fotorecka
Witam,
opisywany noz to BM Offsider, wersja plain z bialym ostrzem. W sprzedazy jest takze bardziej "taktyczna" czarna wersja z zabkami.

Pierwsze wrazenie:
Noz poraza wielkoscia. Bylem przygotowany na duzy majcher, ale wyobrazone centymetry a solidny kawal stali w dloni to dwie rozne rzeczy. Trzymajac Offsidera ma sie wrazenie ze jest to maly miecz. Czubek i dlugie falszywe ostrze na pewno nie nasuwaja skojarzen z maczeta...

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Ostrze:
Spear point z dlugim false edge, wykonane ze stali N690 hartowanej do 58 - 60 HRC. Kolejne partie - podobnie jak w przypadku Gamera - mniejszego noza tego samego projektanta - S. Fecasa, zrobione beda z 440C. Szlif wklesly, matowe wykonczenie bead blast. Ostrze zbiega sie ku czubkowi prawie symetrycznie, dzieki czemu noz dobrze penetruje. Niestety dzieje sie to kosztem wytrzymalosci ostrza i tzw. zapasu mocy - gruba na 6 mm stal z ktorej wykonano Offsidera drastycznie zweza sie przy czubku oslabiajac go. Klinga jest na tyle dluga, ze ciecie i struganie nie sprawiaja najmniejszego klopotu, o ile nie zaglebiamy sie zbytnio w ciety material. Wywazenie noza (rekojesc jest ciezsza niz ostrze, srodek ciezkosci znajduje sie tuz za garda ) nie wrozy nadzwyczajnej wydajnosci w rabaniu, do tego lepiej nadaja sie noze z szeroka klinga i srodkiem ciezkosci blizej czubka, tak jak prezentowany na jednym ze zdjec Ka Bar. Jednak z przygotowaniem ogniska albo budowa szalasu nie powinno byc problemu, ten noz niszczy samymi rozmiarami.
Niestety Offsider nie mial jeszcze okazji sprawdzic sie w terenie, przeszedl jedynie wstepne testy kuchenno - kartonowe i lekkie rabanie drewnianych listew. Standardowe testy pomidora oraz jablka wypadly prawde mowiac dosc kiepsko. Noz co prawda otrzymujemy ostry jak brzytwa a wklesly szlif dodatkowo ulatwia pierwasza faze ciecia, jednak grubosc ostrza powoduje opor tuz po zaglebieniu sie w ciety material. Czego jednak nie moglem latwo przeciac, przerabalem bez wysilku spuszczajac noz wlasciwie bez dodatkowego nacisku. Nie jest to jak widac sprzet do prac kuchennych. Dodatkowo utrudnia je zbyt male ricasso na ktorym nie mozna oprzec palca wykonujac precyzyjne operacje.

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Rekojesc:
Tu nasuwa sie najwiecej uwag. Juz pobiezny rzut oka powoduje obawy, ze rekojesc jest raczej tandetna.
Dokladniejsze ogledziny potwierdzaja pierwsze wrazenie. Okladziny wykonane z tworzywa nie prezentuja sie zbyt solidnie. Po ich odkreceniu okazuje sie, ze sa w srodku puste, wzmocnione tylko szkieletowa konstrukcja. Niewatpliwie zmniejsza to wage noza. Przy mocniejszym uscisku ma sie jednak wrazenie, ze okladziny zaraz sie ugna pod naciskiem. Dodatkowo SLYCHAC, ze sa w srodku puste, kiedy bierze sie noz do reki.
Zaskakujaco dobrze wypada natomiast test poslizgowy - zmoczona rekojesc trzyma sie pewnie, duzo pewniej, niz by sie mozna spodziewac widzac plytkie zlobienia wzorkow na okladzinach. Po odkreceniu okladzin mamy rekojesc z duzymi wycieciami i otworami na sruby, ktore wprost zachecaja, aby zastapic tworzywo sztuczne oplotem a la Strider. Jesli komus jednak nie przeszkadza tanie ale dobrze wyprofilowane tworzywo, otrzymuje wygodna rekojesc ktora pozwala bez problemow pracowac Offsiderem. Wygodna nie oznacza idealna. Na rynku jest wiele nozy ktore pod tym wzgledem przewyzszaja Offsidera, z tej samej polki cenowej chocby Ka Bar czy Camillus.

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Pochwa:
Wykonana z cordury, z wkladem z tworzywa sztucznego, kieszenia (ktorej zamkniecie mozna odpiac) i rozbudowanym systemem montazu. Lekka i funkcjonalna. W kieszeni zmiesci sie minimum wyposazenia survivalowego; krzesiwo, minitool, mala latarka, zwoj linki, zapalniczka. Oczywiscie nie wszystko na raz : ) - dwie, trzy z wymienionych rzeczy, wybrane zaleznie od potrzeby, da sie jednak upchnac. Zmiesci sie tez maly folder, lub jak na jednym ze zdjec - pochwa mnieszego noza.

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Tyle sie zmiescilo:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Podsumowanie:
Tyle obserwacji na goraco. Nozowi przydalby sie gruntowny sprawdzian w terenie, ktory wykazalby, czy prezentowany model BM to multipurpose z prawdziwego zdarzenia, jakim pewnie chcieliby widziec go producenci. Moim zdaniem to raczej przerosniety tactical fighter, ktory na pewno sprawdzi sie - chocby ze wzgledu na swoje rozmiary - przy pracach obozowych, jednak dluga robota tym narzedziem moze byc meczaca. Na dluzsza mete nie zastapi toporka, maczety ani tym bardziej malego ostrza niezbednego przy precyzyjnych zadaniach. Jest to wiec noz "do wszystkiego" co oznacza, ze uzywamy go dotad, dopoki nie znajdzie sie lepsze, bardziej wyspecjalizowane narzedzie. Offsider wydaje sie idealny na krotkie wypady w teren, kiedy zabieramy ze soba minimum wyposazenia i jeden noz. Oczywiscie spelni swoja funkcje takze jako "straz przyboczna", choc jako noz do walki jest moim zdaniem rowniez zbyt duzy i ma nienajlepsza do tego celu rekojesc oraz garde.

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Offsider - jak przystalo na Benchmade - jest wykonany starannie, nie ma mowy o niedorobkach. Czy jest wart swojej ceny? Oferowany jest za ok. 100 dolarow co w przypadku duzego noza, przyzwoitych materialow i znanej firmy wydaje sie cena rewelacyjna. Slabe punkty - wykonczenie rekojesci i przesadzone rozmiary w niewielkim stopniu oslabiaja te korzystna relacje.
Jednym zdaniem - kawal noza za nieduze pieniadze.

Xiao

ps. Niestety, po raz kolejny okazalo sie, ze dobre zdjecia to przede wszystkim swiatlo. Byc moze zamiast nastepnego noza czas zainwestowac w lampy :)
  • 0

budo_lepermessiah
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 554 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: BM Offsider - Fotorecka
Super recenzja! Noz tez mi sie podoba. Moze za jakis czas bede mogl pobawic sie nim...

PS. Jak bedziesz mu jeszcze kiedys robil jakas sesje to porosze fotke w dloni.
  • 0

budo_blacha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: BM Offsider - Fotorecka
dzięki za reckę - sporo mi rozjaśniła

od dawna mi sie podobuje ten nożyk
choć ja bym go potraktował po prostu jako kolejnego fajtera - do lasu bym chyba nei zabierał (no chyba że porzucać :) )
kiedyś sobie go sprawie bo wielką słabość mam do fajterów - a jeszcze większą do duzych fajterów :)
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: BM Offsider - Fotorecka
Kawal solidnej roboty, Panie ;)

I dzieki za fotki, na bladeforums juz o tym bylo, na BM tez, tylko jakos nikomu sie go nie chcialo porzadnie obfocic.

W sumie mozna sie bylo tego spodziewac, bo wyglada jak przerobiony bagnet, zreszta wszystkie chyba dotychczasowe opinie sie pokrywaja.

Aha - stowa to jest SRP, dostac go mozna juz za 60$.
  • 0

budo_blacha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: BM Offsider - Fotorecka
to ja pomarudze
mógłbyś zrobić foto w łapie jak lezy w normalnym i jak w reversie ??
no i napisz ze 3 słowa jak w różnych chwytach leży
fals blade jest ostry ?? jak nie to czy łatwo by go było przeostrzyć


no to pomarudziłem to spadam do roboty :)
  • 0

budo_kiedi
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 88 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: BM Offsider - Fotorecka
Super recka. :) Osobiście zastanawiam sięjak by wyglądał w drewnie lub micarcie profilowanej do ręki choć pogorszyłoby to jego wyważenie :(
  • 0

budo_robin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 472 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: BM Offsider - Fotorecka
Dzieki wszystkim za wyrazy :)

Ad rem:

Fotki w lapie postaram sie zrobic przy okazji, raczej juz w dziennym swietle bo przy lampce to masakra...

Falszywe nie jest naostrzone, ale stal jest cienka w tym miejscu i az sie prosi, zeby sobie naostrzyc :twisted:

Rekojesc rzeczywiscie przydala by sie inna np. z micarty i grubsza. Wtedy bylby to juz prawie prawdziwy fighter. Noz nie jest jakos super wywazony, mam wrazenie ze pare deka przy rekojesci nie zaszkodziloby mu specjalnie.

I w ogole rozwazam przyciecie go z obu stron, chyba moze duzo na tym zyskac.

Moze zrobie fotki jak wykonam oplot, zobaczymy co z tego wyjdzie...

Aha, chwyty: rekojesc jest duza ale dosc plaska. Mnie najlepiej lezy w szablowym i floretowym, do mlotkowego i ciezkiej pracy niezbyt sie nadaje, a w rewersie to w ogole jakosik dziwnie, za duzy jest chyba...
  • 0

budo_witia
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 338 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Żolyborz, stolyca Warszawy ;)

Napisano Ponad rok temu

Re: BM Offsider - Fotorecka
Ładny, ładny! No i ten napis : First Production Run 750/1000. poklon
  • 0

budo_robin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 472 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: BM Offsider - Fotorecka

No i ten napis : First Production Run 750/1000


Pewnie dla obnizenia kosztow wszystkie maja ten numer :)
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: BM Offsider - Fotorecka
Recka super. Faktycznie zgodnie z tym co wcześniej powiedzialeś mam teraz mieszane uczucie co do tego noża. Podobuje mnie się on, jednak jeżeli już, to trza koniecznie by było zrobić coś z rękojeścią i może faktycznie ująć mu trochę z wymiaru. W każdym razie co o nim by nie powiedzieć jest to fajny kawal stali od BM za niewielkie pieniązki :)
  • 0

budo_lothian
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1047 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:schoinki :)

Napisano Ponad rok temu

Re: BM Offsider - Fotorecka
KURDE, KURDE, KURDE !!! Xiao! Chyba cię pobiję! Znowu będę miał wydatki. Tym razem ty okradasz moją rodzinę! :)
  • 0

budo_robin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 472 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: BM Offsider - Fotorecka

Tym razem ty okradasz moją rodzinę! :)


Pomylka! Okrada ja demon nozoholizmu, ja tylko zrobilem pare fotek i napisalem tekst :)
  • 0

budo_psycho
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 101 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: BM Offsider - Fotorecka
KURDE Świetny ten Offsider
Myśłałem o nim lub o SRK przez dłuższy czas bo brakuje mi porządnego noża ze stałym ostrzem, potem mi przeszło ( poważnie planuje zakup samochodu ) a tu takie coś ....
I jak tu oszczędzać kase. :wink:

P.S Czy ma ktoś może możliwość zrobienia porównania Offsidera i SRK :?:
Byłbym bardzo wdzięczny
  • 0

budo_robin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 472 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: BM Offsider - Fotorecka
Jeszcze troche zamowionych fotek w lapie:

Napierw z gamerem, zeby byla skala porownawcza
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Oraz :twisted: :twisted: :twisted:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Noz moze nie wydaje sie tutaj specjalnie duzy, ale tez osobnik ktory go trzyma jest lekko ponadwymiarowy.
  • 0

budo_blacha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: BM Offsider - Fotorecka
kurwa będe go kiedyś miał :twisted:
niech tylko wyjde z długów
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024