Skocz do zawartości


Zdjęcie

mały, wielki fixed


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

budo_andreh
  • Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

mały, wielki fixed
Witam wszystkich knifemakerów!

To mój pierwszy poważny post i pierwszy, "poważny" nóż, który zrobiłem.

stal: D2
dłudość ostrza: 11,8 cm
długość całkowita: 22 cm
grubość: 3,8 mm
okładziny: blacharta


Kilka zdjęć:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Szlif pełny,płaski tylko czubek ostrza jest lekko wypukły. Oczywiście, okładziny nie zostały jeszcze wyprofilowane, a piny są o kilka milimetrów za długie, ale wykańczaniem zajmę się jak ostrze będzie już gotowe. Czekam na ewentualne uwagi co można poprawić, bo klinga nie była jeszcze hartowana.

No, ale przejdźmy do sedna sprawy...

Poszukuję kogoś kto mógłby zanieść mój nóż do hartowania. Tam gdzie mieszkam nie ma gdzie tego zrobić. Z waszych wypowiedzi wynika, że najlepiej jest hartować D2 w warszawskim Visie, więc może ktoś ze stolicy. Preferowałbym twardość w granicach 57-58 HRC.

Ewentualne propozycje proszę kierować na woronowski@wp.pl Płacę z góry tak, że to ja będę ryzykował :D
  • 0

budo_cromcruah
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 396 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: mały, wielki fixed
ładny szysty szlif. nie ma sie do czego doczepic. to bedzie dobry kawałek stali.

witamy w MoS.
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: mały, wielki fixed
tez nie widze specjalenie do czego sie doczepic , szlif czysty , tak samo profil.
JEdyna rzecz ktora osobiscie mi sie nie widzi to okladzieny zakrywajace wieksza czesc ricasso.Ja ( ale to ja ) skrocil bym je do konca finger grove , noz zyskla by na smuklosci , bardziej wyeksonowany tez by byla linnia ostrza roboczego.

robiles to a'la MarcinS czy urzywalec szlifierki ?
  • 0

budo_kubek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 895 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: mały, wielki fixed
No ja cię nie......... Następny, co ma wszczepy CNC
  • 0

budo_macieq
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 330 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: mały, wielki fixed
teraz już wygląda świetnie , efekt końcowy pewnie bedzie powalajacy :D gratulacje
  • 0

budo_marcin_s
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 461 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: mały, wielki fixed
ładne ostrze , a mysle ze okładziny to jeszcze bedą obrabiane , co by to troche zaokrąglić ,
kurna poziom sie podnosi panowie , łoj podnosi - ja na 1 sztuke wyszło piknie
zdrówka
marcins

EDYCJA : Seiken dobrze gada - odsłoń trochę tej stali , bedzie przyjemniejsze dla oka
  • 0

budo_cromcruah
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 396 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: mały, wielki fixed
no, podnosi sie kurwa podnosi... trza uciekac.

jak tak dalej ... to nie wyrobie.....



szit ten staf mnie kedyś wykonczy..............
  • 0

budo_cromcruah
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 396 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: mały, wielki fixed
niema edycji... jak koledzy chcą zeby dla oka było pszyjmniej to zrób gołą babe na głowni... guldan ci da kwas...


sie doczepili cholera do smukłossci...chgolera...
  • 0

budo_marcin_s
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 461 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: mały, wielki fixed

niema edycji... jak koledzy chcą zeby dla oka było pszyjmniej to zrób gołą babe na głowni... guldan ci da kwas...


sie doczepili cholera do smukłossci...chgolera...


jeśli goła baba to tylko zatopiona w żywicy w mega pinie :)

wcale sie nie doczepil - ot takie spostrzezenie , kolega prosiło uwagi , więc ma co chciał :D

zdrówka
marcins
  • 0

budo_guldan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1366 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: mały, wielki fixed
no coz, kolejna frezarka.

gratuluje i popieram pomysl z gola baba.
  • 0

budo_andreh
  • Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: mały, wielki fixed
Ciesze się, że się podoba :) bo poświęciłem mu naprawdę sporo czasu.

Odnośnie pytań...

Nóż był obrabiany pilnikami i bardzo dużymi ilościami papieru ściernego, bo niestety nie mam szlifierki.

Nad okładzinami sę ciągle zastanawiam, dlatego zostawiłem sobie naddatek z każdej strony.

Nóż wygląda jak wygląda bo to czysty freestyle i w niczym nie przypomina początkowego projektu, który był dłuższy o 1,5 cm i miał szlif poprowadziny do 2/3 wysokiści. Po prostu jak kilka razy wyjechałem za daleko pilnikiem to musiałem zdecydować się na kilka zmian 8)

Co do gołej baby zatopionej w pinie to będzie problem, bo u mnie w mieście nie mam gdzie zahartować noża, nie wspominając już o znalezieniu baby, która pasowałaby do koloru okładzin :D


Ciągle liczę na pomoc w hartowaniu. Nie zawiedźcie mnie :(
  • 0

budo_kubek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 895 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: mały, wielki fixed
Za jakieś 2 tygodnie będę dawał 2 moje nożyki do Visa. Jak Ci się za bardzo nie śpieszy, albo jak nie będzie kogoś kto tam idzie wcześniej, to mogę dać i Twój do hartowania.
  • 0

budo_a`te
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 496 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z kątowni.

Napisano Ponad rok temu

Re: mały, wielki fixed
Jestem pod wrażeniem, ale tylko co do głowni. Noże bez ricasso mi nię nie podobają, wolę drewniane niż -cartowe okładziny, glassbreaker jakoś głupio w tym nożu wygląda, a piny jakby trochę za małe i coś mi się zdaje że się do nich nie przyłożyłeś... Ale to tylko mój gust. A co do głowni no to hardcore. Ręcznie wyrzeźbić taki full flat grind to po prostu nie wiem... zazdroszczę, bo nie potrafię. Miałeś jakies prowadnice i podpórki czy całkowicie ręczna robota?
  • 0

budo_andreh
  • Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: mały, wielki fixed
Zrobiłem kilka szkiców i okazało się, że po zastosowaniu rad Seikena nóż wydaje się jakby zgrabniejszy i krótszy 8O Wprowadziłem jeszcze kilka zmian (po oglądnięciu noży Seikena) i nóż stał się milszy dla oka :-) Niestety będę mógł pokazać zmiany dopiero jak skończę nóż i pożyczę aparat od kumpla.

Co do płaskiego szlifu to do deseczki sporej szerokości przyczepiłem papier ścierny o gradacji 100 i szlifowałem wzdłuż i w poprzek bez prowadnic. Po przyłożeniu odpowiedniej siły i częstych zmianach papieru to idzie prawie jak pilnik tylko, że na znacznie większej powierzchni. Aha, no i ja jeździłem nożem po popierze, a nie odwrotnie, bo wtedy łatwiej utrzymać odpowiedni kąt.

Z pinów jestem bardzo zadowolony ponieważ zostały zrobione ze zmiażdżonej rurki i ledwo udało mi się je przywrócić do okrągłego kształtu. Niestety różnice w grubości miejscami są na granicy 0.5 mm...

Mam jeszcze pytanie: w którym miejscu powinien znajdować się środek ciężkości? Zaznaczam, że chodzi mi głównie o cięcie, ale nie wykluczam lekkiego rąbania.


Kubek jeśli nadal masz ochotę mi pomóc to skontaktuj się ze mną na maila, którego podałem w pierwszym poście.
  • 0

budo_a`te
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 496 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z kątowni.

Napisano Ponad rok temu

Re: mały, wielki fixed
Co do środka ciężkości, to musisz wypraktykować jak będzie najwygodniej dla ciebie. Mój nóż do zadań specjalnych włącznie z rąbaniem sporych gałęzi ma środek ciężkości tu:

Dołączona grafika

i dobrze się z tym sprawdza. Do cięższych robót środek ciężkości powinien być jeszcze bardziej z przodu...
  • 0

budo_andreh
  • Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: mały, wielki fixed
Nóż już skończony. Dużo dużych fotek, bo się chwalę :)


[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Kot właśnie zgodził się pożyczyć mi kawałek skóry na klimatyczną pochwę:D
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Na koniec podziękowania:

dla Gab3da za D2
dla Blachy za BLACHARTĘ
ale najbardziej wdzięczny jestem Kubkowi, który bezinteresownie zgodził się zanieść mój nóż do hartowania

Pozdrawiam
  • 0

budo_marcin_s
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 461 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: mały, wielki fixed
mnie sie podoba
zdrówka
marcins
  • 0

budo_a`te
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 496 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z kątowni.

Napisano Ponad rok temu

Re: mały, wielki fixed
Szkoda, że MarcinS się pomylił...

Nie podoba mi się z trzech powodów:

1. Bezpardonowe, urwane przejscie z rekojesci na dupke... Kto zostawia takie klify?

2. To samo z przodu.. Rękojeść do ricasso powinna się zbliżać powoli i delikatnie, a nie spadać na nie z zaskoczenia, na zasadzie krótkiej piłki (chyba że mamy bolster).

3. Ma szlif, z powodu którego mnie krew zalewa. Kurewsko go zazdroszczę i szlag mnie trafia, że sam nie umiem czegoś takiego.

Poza tym jest bardzo dobry.

Podsumowując. Nóż jest do dupy, bo (wykluczając wymienione mankamenty rękojeści) jest za dobry i zbyt dokładnie wykonany jak na pierwszą poważną produkcję.

:twisted: :D :lol: :-) :wink:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024