Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nowy wywiad z Ricksonem Gracie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

budo_sorata
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1768 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Tomb Of The Mind

Napisano Ponad rok temu

Nowy wywiad z Ricksonem Gracie
Serwis [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] przeprowadził wywiad do swojegorickson_tatame.jpg papierowego wydawnictwa (Tatame) z Rickson'em, Gracie. Cały wywiad niestety nie jest dostępny online, więc znamy tylko kilka wypowiedzi. Poniżej przetłumaczone urywki ciekawej a zarazem kontrowersyjnej rozmowy przeprowadzonej na jeden dzień przed ADCC 2005 (startował tam uczeń Ricksona - Rani Yarhya):


Rickson, byłeś jedną z pierwszych osób rozpowszechniających ju-juitsu na świecie. Jak sądzisz, w jaki sposób myśli się teraz o ju-juitsu?


Przede wszystkim chciałbym podziękować TATAME za tę możliwość. Jesteście jednym z najlepszych mediów w Brazylii. Czuję się zaszczycony, że mogę was gościć tutaj. Cóż, pracowałem przez bardzo długi czas nad jiu-jitsu. Naprawdę było to mnóstwo pracy. Dziś widać, że jiu-jitsu rozprzestrzeniło się w cztery miejsca w kraju. To powód do dumy. W tym samym czasie mnóstwo ludzi wpółzawodniczy, liczba sportowców wzrosła i cała uwaga skupia się na sporcie. Samoobrona jest nieco dalej od tego rodzaju zajęć.

Jak postrzegasz eksplozję i rozwój submission'u zainicjowane przez "szejka" Tahnoon po tym, jak opanował Twoje jiu-jitsu?

Nie postrzegam tego jako swojego rodzaju rozwoju. Postrzegam to zaś jako alternatywę stworzoną przez szejka, który włożył w to pieniądze. W pewien sposób uatrakcyjniło to ten sport. Zawodnik jiu-jitsu nie poprawia swojego warsztatu przez to, że trenuje bez gi. Musi on stwarzać nowe sytuacje techniczne w celu przystosowania się do gry, jednak nie oznacza to, że jest to od razu rozwój. Submission jest po prostu pewną modalną zmianą, która dzięki inwestycji przyciąga olbrzymią liczbę ludzi.


Czy to prawda, że Twoja pierwsza walka vale-tudo odbyła się na ulicach Rio, kiedy miałeś 16 lat? I była to walka przeciwko olbrzymiemu "Hawaiian black trunk"? (?)

Cóż, to nie było vale-tudo. To była walka uliczna. Nawet w wieku 16 lat czułem, że powinienem wesprzeć swojego przyjaciela (Sérgio) Malibu, który wpadł w tarapaty. Jacyś faceci złamali mu deskę (do surfowania - przyp. tłum.), a on czuł się jak "the Hawaiian Black Trunck", król plaży w Rio de Janeiro. Więc... stanowi to pewną różnicę, prawda? Następnego dnia, kiedy poszliśmy na plażę, zobaczyliśmy go przed biurem Rico. Zgromadziliśmy wtedy sporo osób i sami też tam poszliśmy. Czuł się bardzo mocny; zaczął na mnie spoglądać, ponieważ wiedział, że będę atakował. Gapił się na mnie, a ja w tym czasie zacząłem się z nim droczyć moją łamaną angielszczyzną . Zacząłem klnąć na niego i wyzwałem go do walki - "Tylko ty i ja. No chodź tutaj!" Ludzie ustawili się w kręgu na środku ulicy, a my zaczęliśmy się bić. Ogłuszyłem go i posłałem na ziemię. Był to początek mojej "kariery" fightera.



Poza tym znamy kilka innych kwestii poruszanych w tym wywiadzie:

- Rickson w wywiadzie stwierdził, że odkąd wszyscy zawodnicy mma trenują przekrojowo to sport ten nie jest to już taki kuszący jak dawniej:

"MMA było fascynujące gdy mój brat Royce toczył wspaniałe bitwy we wczesnym UFC przeciwko różnym stylom. Obecnie każdy umie trochę z każdego stylu i wszystkie walki są takie same. Poza tym dużo zawodników przykłada większą wagę do sterydów zamiast do poprawiania techniki"

- Stwierdził, że woli walki w K-1 niż Pride. W jego opinii większość "topowych" zawodników MMA ma umiejętności techniczne na niskim poziomie:


"Obecnie bardziej techniczne walki możesz znaleźć w K-1"


- Zapytany dlaczego nie chciał "pomścić" swoich braci po ich porażkach z Kazushi Sakurabą powiedział, że walka była naprawdę blisko zorganizowania, gdy nagle przyszła tragedia - śmierć jego syna Rockson'a.

- Rickson powiedział, że nadal jest otwarty na propozycję walki i chciałby stoczyć jeszcze 1-2 pojedynki zanim się oficjalnie wycofa.


- Poproszony o typowania kto wygra tegoroczny GP wagi średniej Pride Rickson powiedział - "Ricardo Arona"



ŻRÓDŁO: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
oraz [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Tłumaczenie: Grasikus i Kain
  • 0

budo_jakub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2280 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowy wywiad z Ricksonem Gracie

Dziś widać, że jiu-jitsu rozprzestrzeniło się w cztery miejsca w kraju.

cztery strony ŚWIATA!!!

skad wzieliscie to tlumaczenie (ście ponieważ na innym forum jest dokladnie to samo, z tymi samymi bledami)
  • 0

budo_jakub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2280 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowy wywiad z Ricksonem Gracie
a sorry nie doczytalem do konca :oops:
  • 0

budo_kmicic
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 273 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to ja sie pytam skąd

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowy wywiad z Ricksonem Gracie
rozumiem, ze mowiac o jiu-jitsu mysli o bjj ?
  • 0

budo_jakub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2280 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowy wywiad z Ricksonem Gracie
w brazylii w zasadzie nie ma rozroznienia na jiujitsu brazylijskie i nie.
w ogole bedac tam nie spotkalem zadnej szkoly "innego" jiujitsu.
zatem tak, ma na mysli brazylijska wersje jiujitsu
  • 0

budo_chriser00
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 774 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sosnowiec

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowy wywiad z Ricksonem Gracie

rozumiem, ze mowiac o jiu-jitsu mysli o bjj ?


nie akido
  • 0

budo_hmjf
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 258 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Olsztyn

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowy wywiad z Ricksonem Gracie
Szacunek dla Ricksona. W porządku facet. Byłoby super jakby jeszcze powalczył.
  • 0

budo_kmicic
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 273 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to ja sie pytam skąd

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowy wywiad z Ricksonem Gracie
ok, jakub, rozumiem, dzieki.

aleś sie chriser spieszył, zeby wklepac te ciętą , inteligentną ripostę :) :) aż ci sie literki pogubiły :rofl:
  • 0

budo_einstain
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 140 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pyrlandia

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowy wywiad z Ricksonem Gracie

- Rickson w wywiadzie stwierdził, że odkąd wszyscy zawodnicy mma trenują przekrojowo to sport ten nie jest to już taki kuszący jak dawniej:

"MMA było fascynujące gdy mój brat Royce toczył wspaniałe bitwy we wczesnym UFC przeciwko różnym stylom. Obecnie każdy umie trochę z każdego stylu i wszystkie walki są takie same. Poza tym dużo zawodników przykłada większą wagę do sterydów zamiast do poprawiania techniki"


i tu sie z nim zgadzam w 100 % !!!
  • 0

budo_zwierzak
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łomża

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowy wywiad z Ricksonem Gracie
Co do tej kwestii "sterydów i techniki" to zgoda, ale Rickson troszkę przesadza(może dlatego, że rodzina Graciech już nie może tak łatwo wygrywać?) z tą nudą w MMA. Teraz to jest prawdziwy sport, a nie show jak pierwsze UFC.
  • 0

budo_hmjf
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 258 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Olsztyn

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowy wywiad z Ricksonem Gracie

Zwierzak:



Teraz to jest prawdziwy sport, a nie show jak pierwsze UFC.



W sumie racja.
  • 0

budo_xaimoon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 786 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowy wywiad z Ricksonem Gracie
Tylko, że pierwsze UFC dawały jakieś tam pojećie o tym "co lepsze". Pozatym miło się ogląda walki ,w który biorą udział "czysto stylowi" zawodnicy, ale jak to sport , trenuje się, żeby wygrać i pod konkretne zasady.

Pozatym k1 jednak w pewnym stopniu ogranicza np. tajboxerów, więc i tam oni nie moga pokazać wszystkiego. Pozatym ktoś tam, kiedyś powiedział "w k1 max jest ograniczenie uderzaniem kolanem w klinczu, bo Puramuk by ciągle wygrywał"
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024