Skocz do zawartości


Zdjęcie

OGIEŃ TARCIEM DREW - CZYLI ŁUK OGNIOWY NA BALKONIE :)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

budo_raffii
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 549 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno

Napisano Ponad rok temu

Re: OGIEŃ TARCIEM DREW - CZYLI ŁUK OGNIOWY NA BALKONIE :)
Więc próbowałem dzisiaj bardzo poważnie rozniecić ogień przy pomocy łuku i samo pozyskanie dymu to pryszcz,Uzyskanie ognia z tego rodzaju źródła to dopiero sztuka.

Zestaw wykonałem z topoli (i mimo smarowania) klocek dociskowy dymił się szybciej niż deseczka.Postanowiłem to zamienić i świerk poszedł na podkładkę topolowy kijek i docisk z buku. Samo niecenie przebiegało nawet sprawnie ,trzeba było się tylko skupić na łuku i jego długich precyzyjnych pociągnięciach a nie na dymie.Ręka trzymająca docisk obowiązkowo oparta o nogę. Ognia nie udało mi się rozniecić ponieważ kolor pyłu był brązowy nie czarny i mimo idealnie przygotowanej hubki (jedna iskra z krzesiwa zapalała przygotowany stosik)ognia nie udało się obudzić.Po rozmyślaniu nad tematem dochodzę do wniosku,że siła docisku była zbyt mała a więcej dodusić się nie dało stąd wniosek: średnica kijka obrotowego była zbyt duża tym samym siła rozkładała się na zaduży przekrój...... Jutro próbuję ponownie,jeśli to nie da rezultatu zmienię gatunek drewna
A tobie Scoucie udało się ? Ktoś jeszcze próbował?
  • 0

budo_mgr_scout
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 62 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: OGIEŃ TARCIEM DREW - CZYLI ŁUK OGNIOWY NA BALKONIE :)
Tak udało się i nawet udaje się za każdym razem :) Choć zmachany byłem nieźle (efekt zaprzestania uczeszczania na treningii :( ) Jeśli chodzi o sylwetkę i ustawienie się to przystawiam się podobnie ale nadgarstek ręki trzymającej klocek dociskowy opieram na goleni, nie przedramię a nadgarstek :!: znaczenie to ułatwia. Natomiast możesz utaktycznić swój klocek dociskowy przez wlanie tam ołowiu :roll: Może to już nie będzie 100% naturalnie ale różnicę zauważysz :wink: Kiedy uzyskujesz dym to dociśnij trochę mocniej i zacznij kręcić jeszcze szybciej, niemalże na maksa... dym powinien stać się gęsty - tak żeby nie było widać deszczółki, cholernie gryzący i śmierdzący, pokręcić jeszcze chwilę i.... i gotowe :)

mgr_scout

p.s. zamiast ołowiu można stosować liście ostrokrzewu itp., osobiście jeszcze nie próbowałem.
  • 0

budo_gryf
  • Użytkownik
  • Pip
  • 10 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław lub Ziemia Kłodzka

Napisano Ponad rok temu

Re: OGIEŃ TARCIEM DREW - CZYLI ŁUK OGNIOWY NA BALKONIE :)

Więc próbowałem dzisiaj bardzo poważnie rozniecić ogień przy pomocy łuku i samo pozyskanie dymu to pryszcz,Uzyskanie ognia z tego rodzaju źródła to dopiero sztuka.

Zestaw wykonałem z topoli (i mimo smarowania) klocek dociskowy dymił się szybciej niż deseczka.Postanowiłem to zamienić i świerk poszedł na podkładkę topolowy kijek i docisk z buku. Ognia nie udało mi się rozniecić ponieważ kolor pyłu był brązowy nie czarny i mimo idealnie przygotowanej hubki (jedna iskra z krzesiwa zapalała przygotowany stosik)ognia nie udało się obudzić.Po rozmyślaniu nad tematem dochodzę do wniosku,że siła docisku była zbyt mała a więcej dodusić się nie dało stąd wniosek: średnica kijka obrotowego była zbyt duża tym samym siła rozkładała się na zaduży przekrój


Hej!
Kiedy ja dokładnie trzy lata temu uzyskałem po raz pierwszy w wyniku tarcia drew żar byłem bardzo zadowolony, ale jeszcze bardziej szczęśliwy byłem, kiedy udało mi się doprowadzić do płomienia.

Jedynie przy dwóch elementach gatunek roślin ma znaczenie, czyli przy ogniowym świdrze i deszczułce reszę lelementów wykonujemy z dowolnego gatunku drzewa.

Hubkę podkładasz dopiero, kiedy masz już pewność, że w nawierconym pyle zawarta jest iskra.

Średnica świdra również nie ma znaczenia musisz jedynie wykonać odrobinę większy i szerszy klin, czyli nacięcie, z którego wydobywa się pył.
Baw się dobrze!
Rafał
  • 0

budo_wola rafała
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 78 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:podkarpacie

Napisano Ponad rok temu

Re: OGIEŃ TARCIEM DREW - CZYLI ŁUK OGNIOWY NA BALKONIE :)
mi ciągle niewychodzi ta sztuka :( kołek mam z dębu a deske z brzozy. dym mam za każdym razem, ale jak dociskam mocniej deseczke i zaczynam szybciej kręcić łukiem to mi kołek wypada. przyznaje się, że cału łuk i reszta "patyków" jest wzięta z lasu, i przygotowana do pracy tylko i wyłącznie za pomocą scyzoryka, więc deszczułeczka jak i klocek dociskowy nie sa szczytem stolarki.
czasem mam wrażenie, że "wytarłem" otwór w deseczce i więcej dymu niebedzie. czy mozna wyrobić deseczke?
  • 0

budo_raffii
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 549 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno

Napisano Ponad rok temu

Re: OGIEŃ TARCIEM DREW - CZYLI ŁUK OGNIOWY NA BALKONIE :)
Ja zmieniłem gatunek na brzozę i idąc za radą Raya Mearsa wykonałem zestaw z tego samego drewna by uniknąć szybszego wycierania się któregoś z elementów.Docisk bukowy by nie dymił tak łatwo.Ponadto Mr Scout dobrze radził,że nadgarstek musi opierać się pewnie o przednią część piszczeli nogi. Teraz wiem,że powyżej pisałem głupoty o przekroju.....poprostu topola była zbyt świeża (mokra)
pozdrawiam
  • 0

budo_mgr_scout
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 62 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: OGIEŃ TARCIEM DREW - CZYLI ŁUK OGNIOWY NA BALKONIE :)

czy mozna wyrobić deseczke?


Tak, można... Swoją przepaliłem na wylot :) Zawsze możesz zrobić drugi otwór i próbowac na nowo. Co do gatunku drewna to testujcie na lipie, kasztanowcu ewentualnie topoli.
  • 0

budo_tui
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 88 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: OGIEŃ TARCIEM DREW - CZYLI ŁUK OGNIOWY NA BALKONIE :)
ja nie tarłem ale czytalem że do chubki mozna dodac (jaki nic nie ma) resztki bawełny z kieszeni (paprochy z dna) i z pępka jak się cos nazbiera mozna dodać bobki zajęcze wysuszone na prochno no i wszelkie dmuchawce itp.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024