Skocz do zawartości


Zdjęcie

ARTYKUŁ: W poszukiwaniu harmonii


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

ARTYKUŁ: W poszukiwaniu harmonii
Andrzej Kalisz
YIQUAN DLA ZDROWIA
Wprowadzenie do Zhan Zhuang Qigong


W POSZUKIWANIU HARMONII
Fragment rozdziału III

Wspominałem już w rozdziale pierwszym, że relaks z którym pracujemy w metodzie zhan zhuang nie oznacza kompletnego rozluźnienia, że nauka relaksu, to w gruncie rzeczy nauka eliminacji napięcia nadmiernego. W rozdziale drugim zacząłem jednak omawiać celową pracę z „siłą”, z odczuciem delikatnego, elastycznego naprężenia. Czy to nie jest właśnie nadmierne, zbędne napięcie?

Otóż należy pamiętać, że właściwym celem ćwiczeń jest pewna harmonia, a nie sam tylko relaks. Harmonia w bezruchu, harmonia w ruchu wolnym, harmonia w ruchu dynamicznym, harmonia w każdej, nawet bardzo złożonej sytuacji w życiu, w pracy, w sporcie, gdy następują zmiany między bezruchem a ruchem, zmiany tempa ruchu, a nawet zmiany rytmu tych zmian, a także mniej i bardziej złożone zmiany toru ruchu.

Chcesz czuć się wygodnie, swobodnie w różnych okolicznościach oraz umieć swobodnie dostosować się do zmiennych, często zaskakujących sytuacji. Zatem właściwym celem będzie szukanie dynamicznej równowagi pomiędzy napięciem i rozluźnieniem, nauka nieustannej adaptacji. Ćwiczenia statyczne nie są celem samym w sobie, ale przygotowaniem do ruchu, dzięki uproszczeniu sytuacji dając możliwość dokładniejszej, bardziej subtelnej pracy z aspektami, które łatwo przeoczyć w ruchu, nawet jeśli wykonywany jest względnie powoli.

Jeśli chcesz umieć zachować harmonię w ruchu, w tym w sytuacjach dynamicznych, gdy konieczna jest szybka reakcja w odpowiedzi na gwałtowną zmianę sytuacji, jeśli chcesz także wtedy umieć zachować pewien relaks, by móc poruszać się zwinnie, miękko, a jednocześnie dynamicznie jak kot, jak tygrys, jak mityczny smok, nie możesz myśleć tylko o rozluźnieniu. Istotne jest by nie być sztywnym, ale nie można też być zbyt luźnym.

Gdy stoisz, wykonując ćwiczenia o których tutaj mowa, właściwy stan, do którego stopniowo dojdziesz polega nie na tym, że po prostu stoisz, ale że stoisz w gotowości, będąc w stanie natychmiast wykonać ruch w dowolnym kierunku. Taki stan związany jest w gruncie rzeczy z pewnym pobudzeniem wszystkich mięśni. Nadmierne, bezwładne rozluźnienie, spowoduje opóźnienie reakcji, tak samo jak i nadmierne usztywnienie. Twórca Yiquan wielokrotnie powtarzał: „jeśli zrelaksowany, to nie luźny, jeśli napięty, to nie sztywny”. W takim stanie ciało jest zrelaksowane, ale z delikatnym odczuciem „żywej siły”huo li, umysł jest skupiony i odprężony, odczuwa się jednocześnie wygodę i wigor.

Dołączona grafika

Zakładany termin ukazania się książki "YIQUAN DLA ZDROWIA. Wprowadzenie do Zhan Zhuang Qigong": lipiec 2005.

Kolejna publikacja, która wejdzie na warsztat po cyklu szkoleń letnich i jesiennym stażu w Chinach: "YIQUAN. Trening walki wręcz".
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024 : 2025