Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy i na ile bjj jest japońskie???


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Czy i na ile bjj jest japońskie???
No właśnie.
Czy waszym zdaniem i jeśli tak, to na ile, brazylijskie ju-jitsu jest japońskie? :?:

Spotkałem się z twierdzeniem, któtre mnie osobiście śmieszy, że wcale japońskie nie jest i z japońskim ju-jitsu nic już wspólnego nie ma.

Inni dowodzą z kolei, że to praktycznie jakby nowy styl japońskiego ju-jitsu. Takie - Gracie-ryu. :D
Czy takie twierdzenie jest uzasadnione, czy to już gruba przesada?

Na ile bjj jest oryginalne i odmienne od japońskich systemów, z których powstało? Na ile się od nich różni? :?: :?: :?:
Czy na tyle, aby uzasadniało to całkowite odżegnywanie się od japońskich korzeni, połączone wręcz często z awersją do japońskich sztuk walki, która cechuje niektórych adeptów bjj? :?
A może prawdziwe jest twierdzenie, że 'bjj to japońska, samurajska dusza przyobleczona w silne, brazylijskie ciało'? :D
Mnie osobiście to ostatnie twierdzenie całkiem się podoba. Nie odżegnuje się ono od japońskiego rodowodu bjj. A pochodzi od osoby, która właśnie bjj trenuje... :wink:

Co do faktów historycznych, to wiemy, że Maeda, przedstawiciel Judo, walcząc po świecie za kasę, musiał zacząć używać nazwy ju-jitsu. (Bo Kano walki za kasę zakazał.)
Maeda dodał podobno kilka technik zapaśniczych i bokserskich do swojego judo. Potem nauczył swojej sztuki ród Gracie.
Gracie podobno uczyli się też u innych japoskich emigrantów. Uczyli się też od sławnego judoki Kimury, który przyjechał do brazylii spuścić lanie Helio Gracie (i spuścił :) ). Ponoć dodawali także kolejne techniki zapaśnicze. W jakim zakresie techniki zapasów włączano wtedy do bjj nie da się w zasadzie chyba określić, jako, ze samo ju-jitsu zawiera wielkie bogactwo technik niemal identycznych z zapaśniczymi. :!:

Reasumując: jeszcze w Japonii do judo, powstałego na bazie kilku różnych szkół ju-jitsu, włączono w pewnym momencie techniki ju-jitsu Fusen-ryu (liczne techniki parterowe). To co powstało (mniej więcej - być może z drobnymi modyfikacjami) przekazał Maeda rodowi Gracie. Gracie uzupełniali to, między innymi o judo szkoły Kosen, której przedstawicielem był Kimura.
Następnie wykazując spryt i wyczucie rynku Gracie 'opatentowali' nazwę bjj, jako nazwę odrębnej sztki walki. Nie trzeba być geniuszem, żeby się zorientować, że w grę już wchodziły względy finansowe. Bjj, czy Gracie ju-jitsu jest produktem, który przynosi rodowi Gracie ogromne dochody.

Faktem jest także, że w starych (pochodzących np. z lat czterdziestych) podręcznikach samoobrony w stylu ju-jitsu (opartych na japońskim ju-jitsu, bo o brazylijskim nikt jeszcze nie słyszał), jak również w przekazach japońskich szkół ju-jitsu znleźć można niemal wszystkie techniki, którymi szczyci się bjj. (I wejścia w nogi, i dosiady, i mostowania, i zamkniętą gardę. O dźwigniach i duszeniach nawet nie wspominając.)
Formy trningu polegające na wolnej walce także występowału w ju-jitsu nawet jeszcze przed powstaniem judo, zatem to także nie stanowi oryginalnego wkładu własnego bjj. Kano uczynił z randori bardzo istotny element trningu. Bjj w naturalny sposób to przejęło.

I teraz moje pytanie do naszych ekspertów bjj (ja niestety takowym nie jestem :( ):
Jakie oryginalne technki i rozwiązania bjj są technikami typowymi tylko dla tego stylu i sprawiają, że nie jest to po prostu - Kosen judo, lub Fusen-ryu ju-jitsu, tyle że opatrzone nową marketingową etykietką? :?: :?: :?:

Czy nie jest to trochę tak, jakby np. Ernesto Hoost miał czterech braci i pięciu kuzynów i opatentował swoją sztukę walki jako Holenderskie Muay Thai (a może nawet jako Hoost Muay Thai) - 'hmt' :) , stwierdzając, że nie ma ono już nic wspólnego z tajlandzikim Muay Thai, i że jest odrębną sztuką walki (choćby dlatego, że dodał doń gardę bokserską, zrezygnował z wai kru i wszystkich Tajów potrafi zlać). No i, że rzuca wyzwanie wszystkim uderzaczom (na regułach K1), rozwala wszystkich chętnych i dlatego własnie jego 'hmt' jest lepsze od tajlandzkiego Muay Thai.
No, a jeśli ktoś w tajlandii stosował i stosuje bokserską gardę, to już znaczy, że uprawia elementy 'hmt' lub nawet czyste 'htm'. (I nic dziwnego, bo w końcu ono jest skuteczniejsze niż Muay thai. Co Hoost każdemu może udowodnić. :) )
Czy przypadkiem coś podobnego nie zadziało się i nie dzieje z bjj? :?: :?: :?:

Czy naprawdę można mówić o odrębności bjj od japońskiego ju-jitsu? :?: Czy może raczej uczciwiej by było (podobnie jak to bywa w przypadku judo) uznać bjj po prostu za nowy styl japońskiego ju-jitsu? :?:
Czy odrębność bjj od ju-jitsu da się obronić na płaszczyźnie analizy technicznej? :?:
Co wy na to? :?: :?: :?:
  • 0

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy i na ile bjj jest japońskie???
Od poczatku. Wiesz jaka jest odleglosc pomiedzy Brazylia a Japonia?
Jedyny kontakt z JJ Gracie mieli za posrednictwem Maedy. To jedyne ogniwo laczace Gjj z Japonskimi stylami JJ. Gracie rozwineli swoja technike niezaleznie od kierunku w jakim to sie rozwijalo w Japonii czy gdzie indziej na swiecie. Maeda pokazal im cos co i tak uleglo zmianie i powiazanie pozostaje jedynie symboliczne.

Roznice w warstwie technicznej sa ogromne. Bjj jest najbardziej rozwinietym stylem parterowym jaki istnieje. Kosen judo juz nie istnieje (ostatni nauczyciel zmarl pare lat temu), szkoly JJ maja znaczenie marginalne jesli chodzi o zasieg.

Bjj bylo by kolejna szkola JJ (ze wszystkimi tego konsekwencjami) gdyby rozwijalo sie w jakimkolwiek sasiedztwie Japonii. A tak nie jest.
Bjj jest szkola JJ (parterowa) tylko z nazwy i pewnego uogulnienia. Nie ma jednak z nimi praktycznie nic wspolnego.

Metodyka Bjj jest unikalna. Rozwinieta technika w parterze jest unikalna i na najwyzszym poziomie.
Bjj to sprzed paru lat nie jest tym co obecnie. Techniki sa udoskonalone, poprawiane, ten proces nadal trwa. W przeciwienstwie do szkol JJ.

Radzilbym doczytac Historie ;-) Kimura nie byl reprezentantem Kosen Judo. Zreszta nie mogl. W tamtym czasie "nowe JJ" nazywalo sie Judo i bylo bardzo odmienne od tego obecnego.
  • 0

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy i na ile bjj jest japońskie???
Zreszta analogicznie jest z Judo.
Historycznie techniki Judo powstaly z kilku szkol JJ. Jaki zwiazek obecne Judo ma z tamta technika? Symboliczny.
Judo sie calkowicie zmienilo, nadal zmienia. Powiazania historyczne sa tylko syboliczne, aby pamietac skad to sie wzielo. Nic wiecej.

Judo i Bjj to systemy ktore poszly z duchem czasu i bardzo sie zmienily, bardziej niz ich zalozyciele by przypuszczali.
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy i na ile bjj jest japońskie???

Kimura nie byl reprezentantem Kosen Judo. Zreszta nie mogl.

No właśnie gdzieś czytałem, że był. Nie pamiętam gdzie. Muszę poszukać.
W każdym razie parter miał chyba raczej nieźle opanowany... :wink:

Czyli głównym czynnikiem warunkującym odrębność bjj od jj jest wg Ciebie znaczna odległość Brazylii od Japonii, warunkująca izolację rozwoju bjj od japońskich wpływów, wyjąwszy sam moment jego powstania?
Coś w tym pewnie jest.

Nie przemawia do mnie tylko argument, że "szkoły jj mają marginalne znaczenie".
To trochę tak, jakbyś powidział, że bjj jest odmienne od jj, bo jest popularne na całym świcie, a o (nieraz bardzo podobnych do niego) szkołach ju jitsu pies z kulawą nogą nie słyszał. Czyli jakby wracamy do kwestii sprawniejszego marketingu (UFC itp.). Chyba, że opatrznie Cię tu zrozumiałem.

A czy mógłbyś podać przy okazji jakieś konkretne datale techniczne różniące bjj od jj?
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy i na ile bjj jest japońskie???
A w ogóle, to czemu nie ma tematu: "Historia bjj"? :wink:
  • 0

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy i na ile bjj jest japońskie???

Kimura nie byl reprezentantem Kosen Judo. Zreszta nie mogl.

No właśnie gdzieś czytałem, że był. Nie pamiętam gdzie. Muszę poszukać.
W każdym razie parter miał chyba raczej nieźle opanowany... :wink:


Kosen Judo powstalo (jako termin) jako rozroznienie od Judo ktore skupialo sie na stojce. W owym czasie tego rozroznienia nie bylo. Jak juz mowilem Judo wygladalo inaczej, inne byly przepisy walki sportowej. Kimura mial dobry parter lecz to jego stojki obawiano sie najbardziej.

Czyli głównym czynnikiem warunkującym odrębność bjj od jj jest wg Ciebie znaczna odległość Brazylii od Japonii, warunkująca izolację rozwoju bjj od japońskich wpływów, wyjąwszy sam moment jego powstania?
Coś w tym pewnie jest.

Izolacja gwarantowala ze sztuka walki rozwinie sie bez wplywu Japonskieczy czy jakiegos innego.

Nie przemawia do mnie tylko argument, że "szkoły jj mają marginalne znaczenie".
To trochę tak, jakbyś powidział, że bjj jest odmienne od jj, bo jest popularne na całym świcie, a o (nieraz bardzo podobnych do niego) szkołach ju jitsu pies z kulawą nogą nie słyszał. Czyli jakby wracamy do kwestii sprawniejszego marketingu (UFC itp.). Chyba, że opatrznie Cię tu zrozumiałem.


Wiesz ile jest styli i szkol JJ ? Kazda inna, odmienna, z roznicami. Bjj nie wazne przez kogo nauczane, nadal ma elementy wspolne, rozpoznawalne. Popularnosc ma znaczenie dla rozwoju danej sztuki walki. Spojrz na Judo, tak dopracowanych rzutow nie ma zaden styl JJ. Odmiennosc Judo od np. Modern JJ jest widoczna golym okiem. To tylko historyczne powiazania.

A czy mógłbyś podać przy okazji jakieś konkretne datale techniczne różniące bjj od jj?

O technice ciezko sie gada na sieci. Latwiej pokazac w akcji. Sugeruje wystartowac na najblizszych zawodach Bjj. Wtedy poznasz wszystkie roznice.
Inny wariant to odwiedzenie seminarium na ktorym nauczane jest Bjj. W najlizszym czasie ma odwiedzic Polske 3'ci Dan.

Zreszta kulalem sie z wieloletnim praktykiem JJ. Roznice poznalem na wlasnej skorze.
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy i na ile bjj jest japońskie???

O technice ciezko sie gada na sieci. Latwiej pokazac w akcji. Sugeruje wystartowac na najblizszych zawodach Bjj. Wtedy poznasz wszystkie roznice.

:) :) :)
Na to jestem jeszcze, w moim odczuciu, o wiele za kiepski. Ale się powoli poprawiam. :wink: To raz.
Uczę się głównie technik bjj, jeśli chodzi o parter, a nie jestem oblatany w japońskim ju jitsu ani w mjj. Zatem wystartowanie w zawodach bjj raczej nie uświadomiłoby mi żadnych różnic. Brak by mi było znajomości ju jitsu do porównań z bjj. To dwa.
A o technikach na sieci też można pogadać. Fakt, że ciężko, ale można. To trzy.

Zatem może Ty, lub ktoś inny poda jakieś konkretne różnice. Nie tracę nadziei. :)

Inny wariant to odwiedzenie seminarium na ktorym nauczane jest Bjj. W najlizszym czasie ma odwiedzic Polske 3'ci Dan.


Jak? Gdzie? Kiedy? ZA ILE? :)
Z tym, że różnic mi to raczej nie uświadomi, bo jak już pisałem nie trenowałem jakoś dłużej jj.

Zreszta kulalem sie z wieloletnim praktykiem JJ. Roznice poznalem na wlasnej skorze.

No, a ja właśnie nie. :( Dlatego pytam. :)
Czy zauważasz jakiekolwiek różnice na korzyść jj? Jeśli tak, to jakie?
A jakie główne róznice na korzyść bjj? (Z tym, że nie idzie mi o ogólnik w stylu "lepszy parter" :) .)


A przy okazji, może ktoś wie, jak sami Gracie zapatrują się prywatnie na sprawę odrębności bjj od japońskiego jj i judo? Czy w jakiś sposób pielęgnują pamięć o stylach, z których bjj powstało i o swoich japońskich nauczycielach, czy już całkowiecie odcinają się od tego? :?:
  • 0

budo_dran
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 326 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łomża
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy i na ile bjj jest japońskie???
Gracie odcinaja sie chyba nie tylko od japonskich nauczycieli ale i od samych siebie :lol:
Gdzies czytalem, nie wiem czy nie na forum nawet, ze ktorys z mlodych Gracie rzucil sie do Walida Ismaila (czy jak mu tam), za to ze stwierdzil ze pokonal 3 Gracie (czy jakos tak). No i senior rodu go usprawiedliwil, bo stwierdzil, ze jak Ismail mogl do wygranych doliczyc Royce'a ktory "is only a t-shirt seller" 8O :)
Wiec niezaleznie od skutecznosci bjj, panom Gracie zaczyna z deka odbijac na punkcie bycia niepokonanym, w celach marketingowych oczywiscie... Zreszta nie jest to pierwsza przegrana w ich historii, ktorej nie uznaja za przegrana :wink: I to mi sie akurat w nich nie podoba, bo widac wyraznie ze wszystkim rzadzi kasa.
  • 0

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy i na ile bjj jest japońskie???

Gracie odcinaja sie chyba nie tylko od japonskich nauczycieli ale i od samych siebie :lol:


Zapewne masz rodzine? Gracie to spory klan, bardzo rozlegly, a tam nie wszyscy sie kochaja, jak w kazdej rodzinie.

Gdzies czytalem, nie wiem czy nie na forum nawet, ze ktorys z mlodych Gracie rzucil sie do Walida Ismaila (czy jak mu tam), za to ze stwierdzil ze pokonal 3 Gracie (czy jakos tak). No i senior rodu go usprawiedliwil, bo stwierdzil, ze jak Ismail mogl do wygranych doliczyc Royce'a ktory "is only a t-shirt seller" 8O :)


Gracie o ktorym mowisz podwaza autorytet de facto calej rodziny Gracie poza soba wlasnie. Od taki nietypowy czlowiek.
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy i na ile bjj jest japońskie???

Gdzies czytalem, nie wiem czy nie na forum nawet, ze ktorys z mlodych Gracie rzucil sie do Walida Ismaila (czy jak mu tam), za to ze stwierdzil ze pokonal 3 Gracie (czy jakos tak). No i senior rodu go usprawiedliwil, bo stwierdzil, ze jak Ismail mogl do wygranych doliczyc Royce'a ktory "is only a t-shirt seller" 8O :)


Gracie o ktorym mowisz podwaza autorytet de facto calej rodziny Gracie poza soba wlasnie. Od taki nietypowy czlowiek.


A o co chodzi? :?: :?: :?:
  • 0

budo_dran
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 326 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łomża
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy i na ile bjj jest japońskie???
Hast, ja nie chce zebys uznal, ze dyskredytuje tutaj styl, bo sam zaczynam sie go troche uczyc i bardzo mi sie podoba. Ale zauwazasz chyba, jak silny jest marketing w tej rodzinie? W zasadzie dzieki nim, kase robi teraz tez wielu innych ludzi, ktorzy dzieki bjj znalezli prawdopodobnie sposob na zycie. Ale Gracie wyjatkowo usilnie promuja swoje bycie niepokonanym. To tak troche off topic sie robi. Ale sytuacja prowadzi wlasnie do smiesznego odcinania sie od osob ktore z kims przegraly albo polityki, z ktorej wynika ze wygrac a "nie przegrac" to dwie rozne rzeczy i mozna np. nie czuc sie przegranym i tym samym nie uznac przegranej walki ;)
  • 0

budo_dilsvern
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 362 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy i na ile bjj jest japońskie???

Jakie oryginalne technki i rozwiązania bjj są technikami typowymi tylko dla tego stylu i sprawiają, że nie jest to po prostu - Kosen judo, lub Fusen-ryu ju-jitsu, tyle że opatrzone nową marketingową etykietką? :?: :?: :?:

Grupą technik moim zdaniem szczególnie odróżniającą bjj od innych styli jest walka gardą - garda motyla, pajęcza, kontrola, przetoczenia, dźwignie, duszenia z niej itd.
I to (tak jak mówił Hast) było i jest rozwijane cały czas.
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy i na ile bjj jest japońskie???

Jakie oryginalne technki i rozwiązania bjj są technikami typowymi tylko dla tego stylu i sprawiają, że nie jest to po prostu - Kosen judo, lub Fusen-ryu ju-jitsu, tyle że opatrzone nową marketingową etykietką? :?: :?: :?:

Grupą technik moim zdaniem szczególnie odróżniającą bjj od innych styli jest walka gardą - garda motyla, pajęcza, kontrola, przetoczenia, dźwignie, duszenia z niej itd.
I to (tak jak mówił Hast) było i jest rozwijane cały czas.


Ciekawi mnie, czy takie rozwiązania występowały już wcześniej (choćby i w mniejszym zakresie) np. w Fusen jj, lub Kosen Judo?
Czy też taki sposób prowadzenia starcia (walka z gardy, z leżenia na plecach) to już patent występujący wyłącznie w bjj.
Wiecie może coś na ten temat? :?:
  • 0

budo_vandal
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 247 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Miasto Siedmiu Wzgórz

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy i na ile bjj jest japońskie???

Ciekawi mnie, czy takie rozwiązania występowały już wcześniej (choćby i w mniejszym zakresie) np. w Fusen jj, lub Kosen Judo?
Czy też taki sposób prowadzenia starcia (walka z gardy, z leżenia na plecach) to już patent występujący wyłącznie w bjj.
Wiecie może coś na ten temat? :?:


No jasne ze garda byla juz wczesniej (Kosen Judo), nie nazywana byla jednak garda bo nie przywiazywano do tego zbyt duzej uwagi. Technik z gardy bylo jednak wiele, trojkat, balacha, roznego rodzaju duszenia, przetoczenia a takze jej przejscia itp.
Chyba Robaq kiedys napisal, ze w zawodach Kosen Judo byl tylko ippon i walka toczyla sie do skonczenia, wiec pozycje obronne ne waza jak zolw nie mialy raczej zastosowania, a walka na plecach byla czyms oczywistym.
Niestety parter judo bardzo dawno temu zatrzymal sie w miejscu a bjj caly czas sie rozwija...
  • 0

budo_blazah
  • Użytkownik
  • Pip
  • 16 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy i na ile bjj jest japońskie???
O ile większość dźwigni i duszeń mogła być znana już wcześniej to Bjj znacznie roziwnęło i nadal rozwija sposoby dojścia do nich i generalnie poruszania się w parterze o czym zresztą już ktoś tu chyba kiedyś pisał.
  • 0

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy i na ile bjj jest japońskie???

Ciekawi mnie, czy takie rozwiązania występowały już wcześniej (choćby i w mniejszym zakresie) np. w Fusen jj, lub Kosen Judo?


Widzialem materialy instruktazowe.
I tak: sprowadzenia do parteru (Z punktu widzenia Judo) nierealne.
Techniki w parterze, cool, niektore sa b. ok. Pech ze Bjj jest jedynym stylem parterowym ktory sie rozwija. Nie wiemy czy Kosen Judo poszlo by w te sama strone.
Narazie na pro galach Bjj w Japonii hegemonie pelnia Brazylijczycy, zupelnie jak niegdys Japonczycy w Judo....
  • 0

budo_spajk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 830 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraj Teutonow

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy i na ile bjj jest japońskie???
Moim skromnym zdaniem Bjj zmierza ta droga co judo. Z prawdziwej sztuki walki staje sie sportem. W ktorym zostanie powoli odrzucone wiele technik ktore niektorzy uznaja za skomplikowane niektorzy za brutalne lub zbyt trudne. Wszystko po to aby cel sportowy zostal osiagniety a co za tym idzie kasa i cala zwiazana z tym otoczka zgadzala sie. Stanie sie to co z judo i niestety to jest przykre.
  • 0

budo_wallace
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 567 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy i na ile bjj jest japońskie???
Z filmu: Gracie in action.....

"Based on japanese jiu-jitsu, Helio developed new techniques and created an undefeated system - Gracie Jiu-jutsu."
  • 0

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy i na ile bjj jest japońskie???

Moim skromnym zdaniem Bjj zmierza ta droga co judo.....


Cale szczescie ze nie bedzie tak jak mowisz :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024