Skocz do zawartości


Zdjęcie

poczatek


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

budo_ivim
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tychy

Napisano Ponad rok temu

poczatek
witam wszystkich,

chcialbym zadac kilka pytan na ktore nie znalazlem odpowiedzi na forum...

1. jak wyglada trening iai-do ?
2. czy sa jakies ograniczenia wiekowe?, wszedzie widze tylko odoby starsze odemnie,
ja mam 14 lat ;]

jak na razie to by bylo na tyle, thx z gory za odpowiedz
pozdro
  • 0

budo__lm_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 719 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tote hose

Napisano Ponad rok temu

Re: poczatek
witka ivim

1. jak wyglada trening iai-do ?


najbardziej ogólnie rzecz biorąc polega na ćwiczeniu w pojedynkę kata (formalnych układów) z mieczem, każde kata odpowiada jakiemuś możliwemu zdarzeniu - tzn. każde kata ma swoja interpretację

dużą część przywiązuje się do nauki prawidłowego cięcia (w późniejszym okresie dochodzi test cięcia - tameshigiri)

do tego (w zależności od nauczyciela) można praktykować w parach - tzw. (u nas) tachi-uchi no kurai

2. czy sa jakies ograniczenia wiekowe?, wszedzie widze tylko odoby starsze odemnie, ja mam 14 lat ;]


hmmm
u nas są - 16 lat, myslę że daltego że jest to praktyka z bronią którą można sobie i innym coś uszkodzić znacznie łatwiej niz przy treningu walk wręcz, chodzi by mieć rozgarniętych uczniów 8) :wink:

pozdrowka
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: poczatek
Osobiscie jeszcze nigdy nie slyszalem o ograniczeniach wiekowych. Im wczesniej zaczniesz, tym wiekszym mistrzem masz szanse zostac :)

Acha, jeszcze jedno, trening iaido jest bardzo techniczny, miliony szczegolow i na poczatku boli glowa :oops: No ale potem!!!!!.............potem, czujesz sie jak pan zycia i smierci :wink:
  • 0

budo_kuma
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 68 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: poczatek
z tym tameshigiri w iaido to powiedziałbym ze w większości szkół to na bardzo póżnym poziomie (stopnie mistrzowskie) zaczyna sie je ćwiczyc jeśli wogóle
  • 0

budo_kuma
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 68 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: poczatek
No i warto jeszcze wspomnieć że wiekszość kata jest wykonywanych w siadzie japonskim (czego sens jest dla mnie jest bardzo dyskusyjny)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: poczatek

No i warto jeszcze wspomnieć że wiekszość kata jest wykonywanych w siadzie japonskim (czego sens jest dla mnie jest bardzo dyskusyjny)

Dlaczego dyskusyjny? Sile nog i stabilnosc bioder zwiekszasz :lol:
  • 0

budo__lm_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 719 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tote hose

Napisano Ponad rok temu

Re: poczatek

No i warto jeszcze wspomnieć że wiekszość kata jest wykonywanych w siadzie japonskim (czego sens jest dla mnie jest bardzo dyskusyjny)


nie ma co dyskutować nad sensem ćwiczenia sztuki walki której już raczej nie użyjesz... kiedyś się widocznie dużo siedziało 8) :wink: to i dużo form na siedzącego ćwiczyli ;)

z tym tameshigiri w iaido to powiedziałbym ze w większości szkół to na bardzo póżnym poziomie (stopnie mistrzowskie) zaczyna sie je ćwiczyc jeśli wogóle


eee tam
jam niezwykle początkujący jest a w sobote będziem ciachać maty :)
a co do mistrzowskich stopni to sam wiesz ze takiego dana w iaido jak sie kto uprze to mozna i w pół roku śmignąć...
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: poczatek

1. jak wyglada trening iai-do ?
2. czy sa jakies ograniczenia wiekowe?, wszedzie widze tylko odoby starsze odemnie,
ja mam 14 lat ;]


Ad 1. ciekawie :-)

Ad 2. Są ograniczenie wiekowe, trzeba ukończyć wystarczająco duzo lat, aby cię to bawiło, abyś umiał wysiedzieć w miejscu ileś tam czasu, no i abys potraifił skupić sie na tym co robisz. Do tego jednak nie wszyscy dorastają. :-)
  • 0

budo_ivim
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tychy

Napisano Ponad rok temu

Re: poczatek
mhmm,
dzienki wszytkim za odpowiedzi ;]
juz mam jakis ogolny poglad na to :)

ps. wusiedziec w miejscu raczej potrafie :P , do tychczas kunq - fu trenowalem ale kumpel mnie na iaido namawia ;]
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: poczatek
i dobrze robi, bedziesz musiał się jeszcze zastanowić czy chceszz to robić, jak zaczniesz trenowac to bedziesz wiedzial o co mi teraz chodzi.
  • 0

budo_słoniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1975 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: poczatek

Ad 2. Są ograniczenie wiekowe, trzeba ukończyć wystarczająco duzo lat, aby cię to bawiło, abyś umiał wysiedzieć w miejscu ileś tam czasu, no i abys potraifił skupić sie na tym co robisz. Do tego jednak nie wszyscy dorastają. :-)



He, he ja nie dorosłem. Mam dużo lat, ale nie bawiło mnie to niestety wystarczająco, by inne rzeczy porzucić, a szlachetnej sztuki układania członków w ściśle określonem miejscu i poruszania nimi w ściśle określonym porządku się uczyć :)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: poczatek
Ale ty sie Sloniak wulgarnie wyrazasz :oops:
  • 0

budo_słoniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1975 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: poczatek
Przepraszam, wypsneło mi się :D
  • 0

budo_authority
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1851 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z codexu

Napisano Ponad rok temu

Re: poczatek

Ad 2. Są ograniczenie wiekowe, trzeba ukończyć wystarczająco duzo lat, aby cię to bawiło, abyś umiał wysiedzieć w miejscu ileś tam czasu, no i abys potraifił skupić sie na tym co robisz. Do tego jednak nie wszyscy dorastają. :-)


Ja nie doroslem dlatego wybralem sport w ktorym sie troszczek trzeba ruszac :)
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: poczatek
w ty msporcie t ez się trzeba ruszać, wczoraj mi kulasy odpadały od tego ruszania, faktem jesty to że sie biega z kąta w kąt. :-)
  • 0

budo_authority
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1851 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z codexu

Napisano Ponad rok temu

Re: poczatek
z kąta w kata :)
  • 0

budo_kuma
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 68 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: poczatek
Napisałem ze ćwiczenie w siadzie jest dyskusyjne bo w dawnej Japonii gdy wchodziło sie do pomieszczenia to odkładało sie miecz, a podczas bitwy raczej nikt nie siedział. Wiec sytuacji w których sie siedziało z mieczem i ktoś nas atakował (zazwyczaj też siedząc) było bardzo mało.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: poczatek

Napisałem ze ćwiczenie w siadzie jest dyskusyjne bo w dawnej Japonii gdy wchodziło sie do pomieszczenia to odkładało sie miecz, a podczas bitwy raczej nikt nie siedział. Wiec sytuacji w których sie siedziało z mieczem i ktoś nas atakował (zazwyczaj też siedząc) było bardzo mało.

Nie zapominaj ze odkladalo sie DLUGI miecz. Wakizashi oraz tanto zawsze miales przy sobie.
Poza tym, cwiczenie iaido rozwinelo sie w okresie kiedy shogunat Tokugawy zakazal wojen. Wiec trzeba bylo trening przystosowac do innych realiow. Samuraje stali sie aczej administratorami wlosci, a nie wojownikami. Wiekszosc czasu spedzali w pomieszczeniach zamknietych a nie na polu bitwy.
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: poczatek
Siedziec mozna wszedzie a tylko na dworze zakazywano noszenia katany. Co pozostawia cala szeroka game miejsc gdzie mozna siedziec i miec za razem dlugi miecz przy sobie.
  • 0

budo_kuma
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 68 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: poczatek
oczywiście że można było mieć tanto/wakizashi ale nimi walczy sie jedną reka wiec technika troche inna niz kataną. No i dlaczego w takim razie robić kata na siedząco z kataną jak jej sie nie miało a miało sie wakizashi? Ja jednak obstawałbym przy tym ze w sytuacji zagrozenia stało sie i napastnicy też stali w większości przypadków.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024