Idealnie wprost umięśniona sylwetka Steve Reevesa od ponad 50 lat jest wzorem dla wielu osób ćwiczących na całym świecie. Obecnie w epoce dopingu i powszechnego wspomagania rozwoju mięśni ?koksem? coraz częściej przypomina się w czasopismach i magazynach kulturystycznych osiągnięcia sportowe i aktorskie Steve?a. W latach 60. i 70. był on sławny od Nowego Jorku przez Londyn i Paryż, aż po Warszawę. Był m.in. ulubionym sportowcem i aktorem Sir Winstona Churchilla, wieloletniego premiera Wielkiej Brytanii, który często powtarzał ?Steve Reeves to prawdziwy mężczyzna?. Jednym z najbardziej fanatycznych wielbicieli Steeve?a jest amerykański aktor Sylwester Stallone, który po obejrzeniu filmu ?Herkules?, w którym czołową rolę grał Steve Reeves, rozpoczął intensywne treningi siłowe i wkrótce wypracował imponujące mięśnie prezentowane m.in. w filmach ?Rocky? i ?Rambo?. W Hollywood do tej pory wspominają jak ?Sly? namawiał do ćwiczeń każdego napotkanego aktora mówiąc: ?Czy chcesz wyglądać jak dupa, czy jak Steve Reeves??
Steve Reeves urodził się 21.01.1926 roku w Glasgow w stanie Montana (USA). Wcześnie stracił ojca. Wychowywała go tylko matka, ciężko pracując na swojej farmie. W okresie wielkiego kryzysu gospodarczego przeniósł się z matką do Kalifornii, do miasteczka Oakland, które wraz z sąsiednim Santa Monica były już dobrze znane w Stanach z piaszczystych i słonecznych plaż. Miejsca te nazwano ?rajem kulturystów? lub ?Muscle Beach?. Przez większość roku zjeżdżali tam kulturyści, ciężarowcy, zapaśnicy, gimnastycy i zawodnicy innych dyscyplin sportu. Tłumnie przybywały tam ?gwiazdy? filmu z pobliskiego Los Angeles, fabryki snów ?Hollywood? oraz podlotki z całych Stanów Zjednoczonych. Tworzyło to mieszaninę młodości, mięśni, siły oraz seksu.
W takiej scenerii dorastał Steve, ale za nią nie przepadał. Uczył się w gimnazjum i w nim w wieku 16 lat zaczął ćwiczyć kulturystykę z Eddie Yarricksem, kolegą i jego długoletnim partnerem treningowym, po latach czołowym kulturystą USA. Trenowali codziennie przed lekcjami. Steve Reeves w jednym ze swoich późniejszych wywiadów tak wspomina ten okres:
? Po roku systematycznych i intensywnych treningów moja waga wzrosła o ponad 15 kg i były to same mięśnie. Stałem się najlepiej zbudowanym uczniem w szkole. Moi rówieśnicy również poczynili duże postępy. To mnie jeszcze bardziej zmobilizowało do treningów. Głównymi kryteriami mojego rozwoju były proporcje, symetria i rzeźba mięśni.
W gimnazjum zaprzyjaźnił się z Jackiem Selingerem, niepozornie wyglądającym kolegą, z którego po kilku latach ?wyrósł? jeden z najlepszych kulturystów na świecie, późniejszy zwycięzca zawodów Mr America i Mr Universe. Steve pod koniec 1944 roku został powołany do marynarki wojennej, ale na początku 1946 roku powrócił do domu. Zabrał się ostro za treningi i już po kilku miesiącach wygrał prestiżowe zawody Mr California, a następnie Mr Western America. Zachęcony tymi sukcesami zwiększył intensywność treningów, czego efektem była poprawa umięśnienia.
W roku 1947, mając 21, lat zdobył tytuł Mr America (National Amateur Body Building Assoctation (NABBA) i stał się najmłodszym mistrzem. Następny rok był nie mniej udany. Najpierw zwyciężył w zawodach Mr California, później zaś okazał się bezkonkurencyjny w mistrzostwach USA, drugich pod względem prestiżu i popularności zawodach kulturystycznych w Stanach Zjednoczonych. Pokonał takie sławy, jak: Gregorg Eiferman, Jack Delinger, Alan Stephan, Vince Gironde, Gordon Scott (grającego w filmach rolę Tarzana) i stał się gwiazdą światowej kulturystyki.
Steve Reeves olśniony sławą w 1948 r. wziął udział w najważniejszych wówczas zawodach, zorganizowanych w Londynie z okazji Igrzysk Olimpijskich, o tytuł Mr Universum (NABBA), odpowiadający dziś tytułowi Mr Olympia. Był faworytem, ale zdecydowanie przegrał z Johnem Grimkiem, starszym od niego o 16 lat, który do zawodów był znakomicie przygotowany, zarówno pod względem umięśnienia, jak i pozowania, urozmaiconego elementami gimnastycznymi. Steve Reeves po tej porażce pojechał do Paryża na zawody o tytuł Mr World (Amateur Athletic Union ? AAU) i wygrał je.
Kolejny rok był dla Steve?a mniej udany. W zawodach o tytuł Mr USA przegrał z Johnem Grimkiem i Vincem Girondą. Ta porażka zdopingowała go do jeszcze intensywniejszych treningów. Podjął je w Centrum Treningowym Roberta ?Boba? Hoffmana w Nowym Jorku. Po dwóch latach ciężkiej pracy zwiększył masę mięśniową, poprawił jakość mięśni grzbietu i dolnych partii mięśni klatki piersiowej. Doskonale przygotowany 24.06.1950 r. zmierzył się w zawodach z najlepszymi na świecie rywalami o tytuł Mr Universum (NABBA). Zawody rozgrywano w Londynie.
Od samego początku walka o zwycięstwo toczyła się między Stevem Reevesem a Regiem Parkiem ? reprezentantem Wielkiej Brytanii. W finale pierwszy wystąpił Anglik, wysoki i potężnie zbudowany. Klatka piersiowa jak u gladiatora, szerokie barki i doskonale rozwinięte mięśnie nóg, szczególnie łydek. To był ?kolos? z doskonałą rzeźbą i znakomicie pozujący. Publiczność od samego początku widziała w nim zwycięzcę.
Występ Steve Reevesa utrwalił John Mendes na łamach ?Health and Strength?:
? Gdy na scenie ukazał się potężny, wysoki, pięknie opalony, lekko uśmiechnięty Steve po sali widowiskowej sali Royal National Hotel przeszedł subtelny szmer publiczności. Był to szmer zachwytu. Na scenie stał mężczyzna o szerokich barkach, z niesamowicie umięśnioną klatką piersiową, wąskich biodrach i ze znakomicie rozwiniętymi mięśniami grzbietu, które nadawały górnej części sylwetki kształt litery V. Mięśnie miał doskonale wyrzeźbione i poseparowane. Jego pozowanie byłe fantastyczne. Po scenie poruszał się płynnie i lekko, demonstrując, jakby w transie, swoje umięśnienie. Owacjom nie było końca.
Reg Park, jego główny rywal, skwitował zwycięstwo Steve Reevesa słowami: ?Bóg dał mu wszystko, pełną wspaniałą kombinację: urody, genetyki i proporcji, a on to wszystko rozwinął i nam ukazał?.
Nowy mistrz miał 24 lata, a jego dane antropometryczne wyglądały następująco:
wzrost ? 182,5 cm
waga ? 107 kg
obwód klatki piersiowej ? 132 cm
w pasie ? 73 cm!
biceps, łydka i kark po ? 47 cm
udo ? 69 cm
Ten wspaniały atleta do swoich rezultatów i sukcesów sportowych doszedł systematyczną i ciężką pracą na treningach oraz dzięki konsekwentnemu przestrzeganiu zasad treningów.
Zaledwie w kilka dni po londyńskim zwycięstwie upomniało się o niego Hollywood. Z najbardziej znanych filmów, w których wystąpił w głównej roli, można wymienić m.in.: ?Athewa?(1954), ?Herkules?, ?Wielki maraton?(1958), ?Złodziej z Bagdadu?, ?Ostatnie dni Pompei?(1960), ?Romulus i Remus?(1961), ?Wojna Trojańska? (1962) oraz ?Syn Spartakusa? (1963).
Największy sukces przyniosła mu główna rola w filmie ?Herkules?. Dała mu sławę i fortunę. W 1958 roku został w USA Najlepszym Aktorem Roku. W klasyfikacji o ten zaszczytny tytuł wyprzedził m.in. bardzo popularną aktorkę ? Doris Day, oraz sławy światowego kina: Rocka Hudsona i Johna Wayne?a. W okresie kariery filmowej nie zapominał o treningu, gdy tylko miał trochę wolnego czasu poświęcał go na trening. Z filmem rozstał się w 1971 roku, gdy miał 45 lat. W latach późniejszych poświęcił się kulturystyce. Napisał kilka książek o treningu, w tym o treningu rekreacyjnym, a także o diecie w kulturystyce. Ogromną popularność zyskała jedna z jego ostatnich książek pt. ?Building the Classical Physigue ?The Natural Way?; jej nakład był kilkakrotnie wznawiany w kilkunastu krajach. W Wielkiej Brytanii jest uznawana za najlepiej napisaną pozycję poświęconą kulturystyce.
Był zagorzałym wrogiem stosowania przez kulturystów różnych niedozwolonych środków dopingujących. W swoich publikacjach i udzielonych wywiadach przestrzegał przed zażywaniem sterydów, piciem alkoholu i paleniem papierosów, zachęcał zaś do zdrowego i higienicznego trybu zdrowia. W 1994 r. Steeve udzielił wywiadu magazynowi kulturystycznemu ?Iron Man?, jednemu z najstarszych, istniejącemu od 1934 roku i najbardziej fachowemu w swojej branży. Tak w nim ocenił współczesną wyczynową kulturystykę:
? Przedtem kulturystykę ćwiczyliśmy dla zdrowia, czystej rywalizacji sportowej, a dzisiaj trenuje się na sterydach. Obecna czołówka światowa wygląda jakby była klonowana. Wszyscy są podobni do siebie: sylwetkami i masą ciała. Różnią się kolorem włosów i skóry. Kiedy ja byłem zawodnikiem, każdego z nas można było rozpoznać z odległości jednej mili. Obecnie nie jest to możliwe.
Przez ostatnie lata swojego życia mieszkał wraz z matką i żoną, mającą polskie korzenie, na rancho w Escondido w pobliżu San Diego w stanie Kalifornia. Tam miał nareszcie czas i spokój dla siebie i najbliższych. Systematycznie ćwiczył dla zdrowia i mógł oddawać się uwielbianej przez siebie jeździe konnej. Steve Reeves zmarł 1 maja 2000 r., ale na zawsze pozostanie jako wzór doskonałego i wybitnego kulturysty, który jako pierwszy w historii kulturystyki rozpowszechnił ją na całym świecie, również swoimi filmowymi rolami.
Chociaż od jego sukcesów w kulturystyce minęło już ponad 50 lat, to wciąż jest uznawany za najwybitniejszego kulturystę wszechczasów ? charyzmatycznego fenomena ? przez szerokie rzesze kulturystów oraz m.in. przez federacje kulturystów: NABBA, AAU, WABBA i najstarsze magazyny kulturystyczne ?Health and Strength? czy ?Iron Man?.