Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wiadomości nt. powstawania katany.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

budo_mrozik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Oborniki Śląskie k. wrocław

Napisano Ponad rok temu

Wiadomości nt. powstawania katany.
Witam. Mam pytanko:
Co to dokładnie jest hamon - bo jak wygląda to wiem, ale jak to powstaje, do czego służy to już nie wiem.
Jak się przymocowywuje habaki i jaką ma ono rolę, z czego jest zrobione.
Jak się nazywa oplot na rękojeści, z czego zrobiony, czemu dokładnie służy, jak go wykonać.
W jaki sposób wykonać rękojeśc, jak to się wszystko nazywa.
Czemu służy ten podkład pod oplot i po co są ozdobne pierdułki pod oplotem.
Jak się nazywa "głowica", jak powinna wyglądac, jak się ją wytwarza?
Zrobiłem dawno temu coś co nazywałem katana, jednak po przeczytaniu kilku stron stwierdziłem że to kataną nie jest i oddałem koledze.
Zamieszczam zdjęcia.
Dołączona grafika
Dołączona grafika
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wiadomości nt. powstawania katany.
1. Hamon najogulniej mozna okreslic jako linia twardszej stali powstalej w wyniku hartu selektywnego, powstaje poprzez hartowanie klingi, lecz nie calej ale tylko fragmetu odslonietego (reszte przykrywa ił)
2. Habaki w zasadzie nie przymocowuje sie, lecz wsuwa na trzpien- nakago a stopuja je stopnie na mieczu zwane dolny hamachi i gorny mune -machi reszta to kwestia idealnego dopasowania, tak by nie bylo najmnijeszych luzow. Sluzy ono jako oparcie dla reszty oprawy oraz jako element, ktory opiera sie i przytrzymuje miecz w saya.
3. Oplot zwie sie Ito, zrobiony jest z bawelny (ubogie wersje ) lub jedwabiu (standart) By go zrobic trzeba posiasc tajemna wiedze zaplatania zwana w japoni Kumichimo, jest to sztuka rownie skomplikowana co naprzyklad szycie kimon lub kaligrafia wiec najprosciej skozystac z gotowego produktu. Oplot sluzy jako praktyczne wykonczenie rekojesci i element dekoracyjny.
4. Rekojesc nalezy wykonac z drewna magnolii, zwie sie tsuka, sklada sie z dwuch poluwek sklejonych razem i zdecydowanie nie ma tu miejsca aby dokladnie opisac jak sie go robi, pozatym bez zdjec lub naocznej relacji niewiele bedzie mialo to sensu.
5. Pod oplot wklada sie Same czyli skore plaszczki. "pierdulki" pelnia dwoista funkcje sa elementem ozdobnym, dopelnieniem calej oprawy, ktora mowi o wlascicielu o mieczu jak i o wielu innych zeczach, oraz umieszczone odpowiednio pomagaja w wyczuciu uchwytu, lecz tak naprawde stanowia praforme swojej pierwotnej funkcji, czyli zakrywki do koleczka mekugi.
6 Glowica czyli kashira to kolejny tamat rzeka, nie da sie opisac tutaj procesu powstawania takowej, ogulnie po prostu trzeba wykonac ja z blachy odpowiedniego stopu lub stali zalezy od szkoly i wizji artystycznej a nastepnie ozdobic ale jak sie ozdabia to juz dluuuga historia, ja sie tego ucze juz kilka ladnych lat.
  • 0

budo_pit7
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wiadomości nt. powstawania katany.
Czolem wszystkim! Czytam Vortal od lat (glownie Aikido), nawet kilka razy chcialem sie wtracic, ale zazwyczaj cos mnie odrzucalo w logowaniu , temat zbaczal,zapomnialem hasla itp. :-)

Tym razem jednak nie zdzierzylem... 8O

1. Zajmuje sie mieczem japonskim od dawna i wiem , ze istnieje co najmniej kilkadziesiąt (po polsku) setki (w jezykach nieangielskich) i tysiące ( po angielsku), nie mowiac o japonskim, stron w Internecie na temat Nihonto.
Jak mozna napisac post z pytaniem na forum nie zadajac sobie nawet minimalnego trudu dowiedzenia sie czegokolwiek o temacie 8O ???

2. Od 2 lat jest dostepna po polsku monografia o mieczu japonskim napisana przez pana Henryka Sochę ( zreszta w jego dwoch kolejnych ksiazkach o tsubie i zamkach japonskich jest takze masa danych dot. miecza).

3. Teraz w przyklejonym watku , na poczatku, Szczepan rozpoczal wyklad na temat podstawowych wiadomosci w tej kwestii.

4. Nawet w archiwum tego forum sa jakies info, lepsze czy gorsze.

LUDZIE! Czytajcie, wysilcie sie choc troszeczke ..... plizzz

P.S. Do Szczepana : ryzykownego zadania sie bracie dotknąles, do kazdego akapitu, czegokolwiek by o mieczu nie napisac , znajda sie polemiki, albowiem materia jest sporo skomplikowana (ale brawo, chocby ulomna systematyczna info jest lepsza niz zadna)

P.S. Do Graf Ramolo : Jezeli "uczysz sie miecza od paru lat", to sadzac po tekscie wyzej napisanym byla to nauka najlagodniej mowiac " pobiezna".
Poza bledami merytorycznymi , piszesz w stylu podobnym do np. :
"Aikido to cos takiego, ze jeden robi tak, zeby drugi sie przewrocil".
Moim zdaniem to bez sensu.

CZOLEM
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Wiadomości nt. powstawania katany.

P.S. Do Szczepana : ryzykownego zadania sie bracie dotknąles, do kazdego akapitu, czegokolwiek by o mieczu nie napisac , znajda sie polemiki, albowiem materia jest sporo skomplikowana (ale brawo, chocby ulomna systematyczna info jest lepsza niz zadna)

CZOLEM

Proponuje troche wiecej wyrozumialosci dla wspolinteresujacych sie mieczami. :lol:
Na forum jest miejsce i dla poczatkujacych i dla zaawansowanych w temacie. Zachodzi wtedy zajwisko wymiany wiedzy....Na tym polega sila forum.

Co do "przewodnika o mieczu japonskim" to jest tylko wierzcholek gory lodowej. Raczej jako ogolne wprowadzenie w temat dla ludzi nowych w tej dziedzinie.
Zachecam do poglebionej polemiki(bez atakow osobistych, oczywiscie :) ), oczywiscie tworzac oddzielne nowe tematy. Po to jest forum, kazdy moze wzbogacic swoja wiedze. Ja osobiscie jestem dosc poczatkujacym jesli chodzi o historie i wiedze o mieczu i chetnie sie zapoznam z twoimi wiadomosciami. Nie krepuj sie, i przylacz sie do dyskusji.
  • 0

budo_pit7
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wiadomości nt. powstawania katany.
Rei (gleboki)... O.K. Co racja to racja.
Wybaczcie, ale lekko mnie wzdraga na kazdym forum post z pytaniem, ktore swiadczy o tym , ze pytajacy nie zadal sobie nawet cienia zachodu, aby poszukac wiadomosci o tym, o czym pisze. Ale moze sie czepiam?

W zasadzie interesuje sie oprawa miecza japonskiego (i to czesciami niemetalowymi) od strony teoretycznej i praktycznej, a co za tym idzie drewnem, laka, samegawa, tsukaito itp. Zeby sie jednak tym zajmowac
musialem spedzic troche :-) czasu nad mieczem jako takim i pozostalymi elementami.
Jesli znajde cos w postach, o czym moglbym miec dostatecznie dobre pojecie to sie przylacze. Dzieki.
Piotr
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wiadomości nt. powstawania katany.
Pit, a mialem robic wyklad natemat 15 roznych wzorow zdobien podkladek od shitodome? Jak ktossie interesuje to odnajdzie wspomniane przez ciebie zrudla a jak nie to taka wiedza mu wystarczy.
  • 0

budo_pit7
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wiadomości nt. powstawania katany.
Spoko. Chodzilo mi glownie o to , ze moze Mrozik nastepnym razem zada pytanie naprawde wazne, a przynajmniej udowodni, ze chcialo mu sie gdzies przed zadaniem pytania zajrzec.
Ale jak juz napisalem, moze przesadzam i jestem zrzeda. :?
Czolem
Piotr
  • 0

budo_mrozik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Oborniki Śląskie k. wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Wiadomości nt. powstawania katany.
Już o nic nie pytam, bo aż strach :)
  • 0

budo_jumbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2040 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wiadomości nt. powstawania katany.

Wybaczcie, ale lekko mnie wzdraga na kazdym forum post z pytaniem, ktore swiadczy o tym , ze pytajacy nie zadal sobie nawet cienia zachodu, aby poszukac wiadomosci o tym, o czym pisze. Ale moze sie czepiam?


Jeżeli jestem stałym bywalcem forum, a mam możliwość skorzystania z wiedzy ludzi, których szanuje za wiadomości, to dlaczego mam zadawać sobie trud rycia w internecie. Byle człowiek może założyć sobie stronę www i podać na niej, że hakasrutu to ostrze miecza, a jakapaka to sznurek na oplot...
Dzięki naturalnej weryfikacji, wiadomość jaką mogę otrzymać na forum, jest wiadomością rzetelną i nie mającej potrzeby sprawdzania wiarygodności.

To co napisał GrafRamolo przeczytałem z przyjemnością, gdyż podał to co chyba było najistotniejsze. Nie czytałbym jego wypowiedzi, gdyby w opasłym opracowaniu opisał mi technikę wydobywania rudy żelaza, tudzież karmienia jedwabników, by it było porządne. Szanuję taką wypowiedź, gdy pozwala zapoznać się z tematem, a w miarę chęci zagłębienia się dalej, pozwala na sprecyzowanie kolejnych pytań.

Mówisz, kupić sobie można książki Pana Sochy. Wiesz, jeżeli zobaczę w telewizorni jak Gustlik ładuje pocisk do działa, to zeby dowiedzieć się jaki to był kaliber, chyba nie muszę kupować Encyklopedii Broni Pancernej, Historii Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych w Polsce itp. Wystarczy że zadam komuś przyjacielskie pytanie....

Zarzucasz GrafRamolo, że podał sprawę pobieżnie. Hmmm, to może miast krytyki kolegi którego szanuję za wiedzę, rozwiniesz jego wypowiedź?

Forum jest właśnie po to, by rozmawiać.

Pozdrawiam serdecznie.

Jumbo - dla którego habaki i menuki brzmi jak marki sportowych samochodów, ale za to lubi o tym poczytać.... na forum...
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wiadomości nt. powstawania katany.
Dzieki Yumbo, z podobnego zalozenia wychodze i nieznajac poziomu wiedzy rozmowcy zaczynam od podstawowych pojec a jak mnie poprosi o rozszezenie tematu lub wywnioskuje ze jest biegly w zagadnieniu podejmuje dyskusje juz na odpowiednim poziomie lub sam slucham co ma do powiedzenia jesli wie wiecej niz ja.
Ksiazka pana Sochy jest na moj gust przecietna publikacja juz o wiele leprza inwestycja jest [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_world_cup
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 269 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Wiadomości nt. powstawania katany.
pozycja niedostępna - nakład wyczerpany

:? :? :?
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wiadomości nt. powstawania katany.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_pit7
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wiadomości nt. powstawania katany.

Już o nic nie pytam, bo aż strach :)



Dlaczego jest taka dziwna maniera, ze wiekszosc wypowiedzi traktuje sie jako jakis atak albo cos w tym rodzaju?

Napisalem post wylacznie w dobrej wierze i nie powiedzialem nic ani zlego ani nawet ze zla intencja. Przeciez na kazdym forum jest FAQ.
Po co on jest ? No wlasnie po to zeby go przejrzec NAJPIERW zanim zacznie sie pisac posty.
Mrozik - mialem nadzieje , ze wlasnie TERAZ bedziesz sie pytal .....

Co do GrafRamola to wiem, skadinad ze posiada na tyle duza wiedze iz nie przystoi mu pisac ze "hammon to linia twardszej stali" w odpowiedzi na pytanie " jak powstaje i do czego sluzy".

Jestem starej daty zwolennikiem traktowania podstaw bez lekcewazenia.
Trudno wykonac jakies bardziej skomplikowane formy szkoly miecza, bez prawidlowego opanowania suburi.

Ale z postow wynika , ze nie mam racji... Zatem zgoda. W kwestiach ogolnych zmilkne. HOWG.

Czolem
Piotr
P.S. Jumbo: Rozwinac wypowiedz Grafa? W ktorym temacie? Na kazdy trzebaby napisac ze sto stron. Poczekajmy moze na rozwiniecie sie wstepnego " podrecznika" Szczepana i rozwijajmy ewentualne watpliwosci.
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wiadomości nt. powstawania katany.

Trudno wykonac jakies bardziej skomplikowane formy szkoly miecza, bez prawidlowego opanowania suburi


Ale nawet jak poznasz wszystkie techniki i bedziesz znakomitym szermierzem nadal cwiczysz suburi. :wink:
  • 0

budo_mrozik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Oborniki Śląskie k. wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Wiadomości nt. powstawania katany.

. Hamon najogulniej mozna okreslic jako linia twardszej stali powstalej w wyniku hartu selektywnego, powstaje poprzez hartowanie klingi, lecz nie calej ale tylko fragmetu odslonietego (reszte przykrywa ił)


Ok a może znacie jakies stronki gdzie to jest pokazane, bo SZUKAŁEM pod hasłem katana heat treating w necie i były tylko gotowe miecze, bez ukazania procesu tworzenia, ja bym sobie może jakiegoś daggera walnął z takim hartowaniem, tylko czy da się nałożyć ową glinkę na obosieczne ostrze, i jak zahartować i jak chłodzić klinge.

Pytanie drugie.

Bardzo bogato zdobione tsuby, takie jak np ta [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


wytwarzane są poprzez?
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wiadomości nt. powstawania katany.
Hartowane byly w ten sposob wlucznie yari, groty od strzal mozna zec wszystko co cielo, zatem problemu niema lecz trzeba ogromnej wiedzy by to zrobic wlasciwie
Aby dowiedziec sie wiecej polecam [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] ksiazke znajdzieszty naprawde wszystko kroczek po kroczku opisane, internetowych zrudel nieznam pozatym nie ufam im zbytnio.

Tsuba pokazana przez ciebie jest dosc tandetna imitacja, zostala najprawdopodobniej wyrzezbiona w wosku a potem odlana, nie jest warta zbyt wiele. Natomiast [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] lub [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] tsuby dawniej robiono za pomoca kucia i rycia w metalu rylcami i odpowiednimi puncynami, sprawa niezmiernie tsudna i pracochlonna i bez kilku lat prktyki niewykonalna.
  • 0

budo_mrozik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Oborniki Śląskie k. wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Wiadomości nt. powstawania katany.
Wydawała mi się trochę tandetna, ale nie chciałem krytykować, po się nie znam na jakości tsub, odlewane łatwiej zrobić, ale jak sie ma form to można naklepać troche sztuk takich samych. Te podane przez ciebie ładne, ale kute to one były chyba tylko do ogólnego kształtu, a potem te rylce. To jest sztuka niebywała takie coś zrobić.

Książka może by mi pomogła, ale niestety nie stać mnie na nią.
  • 0

budo_pit7
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wiadomości nt. powstawania katany.
Mrozik, sprobuj : [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
To strona do ktorej po pierwsze mozna miec zaufanie a po drugie przejrzenie jej powinno zajac ladnych pare miesiecy, wiec nudzic sie nie mozna.
Piotr
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wiadomości nt. powstawania katany.
Pit stronka podana przez ciebie jest niezla i obszerna ale wszystkiego sie tam nie znajdzie, odnosnie ksiazki to jakies 100zl fortuna nie jest a po pierwsze pozycja warta tej sumy a po drugie swieta ida.
  • 0

budo_mrozik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Oborniki Śląskie k. wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Wiadomości nt. powstawania katany.
Witam. Stronka ciekawa, oglądam ciagle i czytam.
100zł to nie fortuna, chyba ze ma się akurat masę innych wydatków.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024