Wiadomości nt. powstawania katany.
Napisano Ponad rok temu
Co to dokładnie jest hamon - bo jak wygląda to wiem, ale jak to powstaje, do czego służy to już nie wiem.
Jak się przymocowywuje habaki i jaką ma ono rolę, z czego jest zrobione.
Jak się nazywa oplot na rękojeści, z czego zrobiony, czemu dokładnie służy, jak go wykonać.
W jaki sposób wykonać rękojeśc, jak to się wszystko nazywa.
Czemu służy ten podkład pod oplot i po co są ozdobne pierdułki pod oplotem.
Jak się nazywa "głowica", jak powinna wyglądac, jak się ją wytwarza?
Zrobiłem dawno temu coś co nazywałem katana, jednak po przeczytaniu kilku stron stwierdziłem że to kataną nie jest i oddałem koledze.
Zamieszczam zdjęcia.
Napisano Ponad rok temu
2. Habaki w zasadzie nie przymocowuje sie, lecz wsuwa na trzpien- nakago a stopuja je stopnie na mieczu zwane dolny hamachi i gorny mune -machi reszta to kwestia idealnego dopasowania, tak by nie bylo najmnijeszych luzow. Sluzy ono jako oparcie dla reszty oprawy oraz jako element, ktory opiera sie i przytrzymuje miecz w saya.
3. Oplot zwie sie Ito, zrobiony jest z bawelny (ubogie wersje ) lub jedwabiu (standart) By go zrobic trzeba posiasc tajemna wiedze zaplatania zwana w japoni Kumichimo, jest to sztuka rownie skomplikowana co naprzyklad szycie kimon lub kaligrafia wiec najprosciej skozystac z gotowego produktu. Oplot sluzy jako praktyczne wykonczenie rekojesci i element dekoracyjny.
4. Rekojesc nalezy wykonac z drewna magnolii, zwie sie tsuka, sklada sie z dwuch poluwek sklejonych razem i zdecydowanie nie ma tu miejsca aby dokladnie opisac jak sie go robi, pozatym bez zdjec lub naocznej relacji niewiele bedzie mialo to sensu.
5. Pod oplot wklada sie Same czyli skore plaszczki. "pierdulki" pelnia dwoista funkcje sa elementem ozdobnym, dopelnieniem calej oprawy, ktora mowi o wlascicielu o mieczu jak i o wielu innych zeczach, oraz umieszczone odpowiednio pomagaja w wyczuciu uchwytu, lecz tak naprawde stanowia praforme swojej pierwotnej funkcji, czyli zakrywki do koleczka mekugi.
6 Glowica czyli kashira to kolejny tamat rzeka, nie da sie opisac tutaj procesu powstawania takowej, ogulnie po prostu trzeba wykonac ja z blachy odpowiedniego stopu lub stali zalezy od szkoly i wizji artystycznej a nastepnie ozdobic ale jak sie ozdabia to juz dluuuga historia, ja sie tego ucze juz kilka ladnych lat.
Napisano Ponad rok temu
Tym razem jednak nie zdzierzylem... 8O
1. Zajmuje sie mieczem japonskim od dawna i wiem , ze istnieje co najmniej kilkadziesiąt (po polsku) setki (w jezykach nieangielskich) i tysiące ( po angielsku), nie mowiac o japonskim, stron w Internecie na temat Nihonto.
Jak mozna napisac post z pytaniem na forum nie zadajac sobie nawet minimalnego trudu dowiedzenia sie czegokolwiek o temacie 8O ???
2. Od 2 lat jest dostepna po polsku monografia o mieczu japonskim napisana przez pana Henryka Sochę ( zreszta w jego dwoch kolejnych ksiazkach o tsubie i zamkach japonskich jest takze masa danych dot. miecza).
3. Teraz w przyklejonym watku , na poczatku, Szczepan rozpoczal wyklad na temat podstawowych wiadomosci w tej kwestii.
4. Nawet w archiwum tego forum sa jakies info, lepsze czy gorsze.
LUDZIE! Czytajcie, wysilcie sie choc troszeczke ..... plizzz
P.S. Do Szczepana : ryzykownego zadania sie bracie dotknąles, do kazdego akapitu, czegokolwiek by o mieczu nie napisac , znajda sie polemiki, albowiem materia jest sporo skomplikowana (ale brawo, chocby ulomna systematyczna info jest lepsza niz zadna)
P.S. Do Graf Ramolo : Jezeli "uczysz sie miecza od paru lat", to sadzac po tekscie wyzej napisanym byla to nauka najlagodniej mowiac " pobiezna".
Poza bledami merytorycznymi , piszesz w stylu podobnym do np. :
"Aikido to cos takiego, ze jeden robi tak, zeby drugi sie przewrocil".
Moim zdaniem to bez sensu.
CZOLEM
Napisano Ponad rok temu
Proponuje troche wiecej wyrozumialosci dla wspolinteresujacych sie mieczami.P.S. Do Szczepana : ryzykownego zadania sie bracie dotknąles, do kazdego akapitu, czegokolwiek by o mieczu nie napisac , znajda sie polemiki, albowiem materia jest sporo skomplikowana (ale brawo, chocby ulomna systematyczna info jest lepsza niz zadna)
CZOLEM
Na forum jest miejsce i dla poczatkujacych i dla zaawansowanych w temacie. Zachodzi wtedy zajwisko wymiany wiedzy....Na tym polega sila forum.
Co do "przewodnika o mieczu japonskim" to jest tylko wierzcholek gory lodowej. Raczej jako ogolne wprowadzenie w temat dla ludzi nowych w tej dziedzinie.
Zachecam do poglebionej polemiki(bez atakow osobistych, oczywiscie ), oczywiscie tworzac oddzielne nowe tematy. Po to jest forum, kazdy moze wzbogacic swoja wiedze. Ja osobiscie jestem dosc poczatkujacym jesli chodzi o historie i wiedze o mieczu i chetnie sie zapoznam z twoimi wiadomosciami. Nie krepuj sie, i przylacz sie do dyskusji.
Napisano Ponad rok temu
Wybaczcie, ale lekko mnie wzdraga na kazdym forum post z pytaniem, ktore swiadczy o tym , ze pytajacy nie zadal sobie nawet cienia zachodu, aby poszukac wiadomosci o tym, o czym pisze. Ale moze sie czepiam?
W zasadzie interesuje sie oprawa miecza japonskiego (i to czesciami niemetalowymi) od strony teoretycznej i praktycznej, a co za tym idzie drewnem, laka, samegawa, tsukaito itp. Zeby sie jednak tym zajmowac
musialem spedzic troche :-) czasu nad mieczem jako takim i pozostalymi elementami.
Jesli znajde cos w postach, o czym moglbym miec dostatecznie dobre pojecie to sie przylacze. Dzieki.
Piotr
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Ale jak juz napisalem, moze przesadzam i jestem zrzeda. :?
Czolem
Piotr
Napisano Ponad rok temu
Wybaczcie, ale lekko mnie wzdraga na kazdym forum post z pytaniem, ktore swiadczy o tym , ze pytajacy nie zadal sobie nawet cienia zachodu, aby poszukac wiadomosci o tym, o czym pisze. Ale moze sie czepiam?
Jeżeli jestem stałym bywalcem forum, a mam możliwość skorzystania z wiedzy ludzi, których szanuje za wiadomości, to dlaczego mam zadawać sobie trud rycia w internecie. Byle człowiek może założyć sobie stronę www i podać na niej, że hakasrutu to ostrze miecza, a jakapaka to sznurek na oplot...
Dzięki naturalnej weryfikacji, wiadomość jaką mogę otrzymać na forum, jest wiadomością rzetelną i nie mającej potrzeby sprawdzania wiarygodności.
To co napisał GrafRamolo przeczytałem z przyjemnością, gdyż podał to co chyba było najistotniejsze. Nie czytałbym jego wypowiedzi, gdyby w opasłym opracowaniu opisał mi technikę wydobywania rudy żelaza, tudzież karmienia jedwabników, by it było porządne. Szanuję taką wypowiedź, gdy pozwala zapoznać się z tematem, a w miarę chęci zagłębienia się dalej, pozwala na sprecyzowanie kolejnych pytań.
Mówisz, kupić sobie można książki Pana Sochy. Wiesz, jeżeli zobaczę w telewizorni jak Gustlik ładuje pocisk do działa, to zeby dowiedzieć się jaki to był kaliber, chyba nie muszę kupować Encyklopedii Broni Pancernej, Historii Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych w Polsce itp. Wystarczy że zadam komuś przyjacielskie pytanie....
Zarzucasz GrafRamolo, że podał sprawę pobieżnie. Hmmm, to może miast krytyki kolegi którego szanuję za wiedzę, rozwiniesz jego wypowiedź?
Forum jest właśnie po to, by rozmawiać.
Pozdrawiam serdecznie.
Jumbo - dla którego habaki i menuki brzmi jak marki sportowych samochodów, ale za to lubi o tym poczytać.... na forum...
Napisano Ponad rok temu
Ksiazka pana Sochy jest na moj gust przecietna publikacja juz o wiele leprza inwestycja jest [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Napisano Ponad rok temu
:? :? :?
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Już o nic nie pytam, bo aż strach
Dlaczego jest taka dziwna maniera, ze wiekszosc wypowiedzi traktuje sie jako jakis atak albo cos w tym rodzaju?
Napisalem post wylacznie w dobrej wierze i nie powiedzialem nic ani zlego ani nawet ze zla intencja. Przeciez na kazdym forum jest FAQ.
Po co on jest ? No wlasnie po to zeby go przejrzec NAJPIERW zanim zacznie sie pisac posty.
Mrozik - mialem nadzieje , ze wlasnie TERAZ bedziesz sie pytal .....
Co do GrafRamola to wiem, skadinad ze posiada na tyle duza wiedze iz nie przystoi mu pisac ze "hammon to linia twardszej stali" w odpowiedzi na pytanie " jak powstaje i do czego sluzy".
Jestem starej daty zwolennikiem traktowania podstaw bez lekcewazenia.
Trudno wykonac jakies bardziej skomplikowane formy szkoly miecza, bez prawidlowego opanowania suburi.
Ale z postow wynika , ze nie mam racji... Zatem zgoda. W kwestiach ogolnych zmilkne. HOWG.
Czolem
Piotr
P.S. Jumbo: Rozwinac wypowiedz Grafa? W ktorym temacie? Na kazdy trzebaby napisac ze sto stron. Poczekajmy moze na rozwiniecie sie wstepnego " podrecznika" Szczepana i rozwijajmy ewentualne watpliwosci.
Napisano Ponad rok temu
Trudno wykonac jakies bardziej skomplikowane formy szkoly miecza, bez prawidlowego opanowania suburi
Ale nawet jak poznasz wszystkie techniki i bedziesz znakomitym szermierzem nadal cwiczysz suburi. :wink:
Napisano Ponad rok temu
. Hamon najogulniej mozna okreslic jako linia twardszej stali powstalej w wyniku hartu selektywnego, powstaje poprzez hartowanie klingi, lecz nie calej ale tylko fragmetu odslonietego (reszte przykrywa ił)
Ok a może znacie jakies stronki gdzie to jest pokazane, bo SZUKAŁEM pod hasłem katana heat treating w necie i były tylko gotowe miecze, bez ukazania procesu tworzenia, ja bym sobie może jakiegoś daggera walnął z takim hartowaniem, tylko czy da się nałożyć ową glinkę na obosieczne ostrze, i jak zahartować i jak chłodzić klinge.
Pytanie drugie.
Bardzo bogato zdobione tsuby, takie jak np ta [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
wytwarzane są poprzez?
Napisano Ponad rok temu
Aby dowiedziec sie wiecej polecam [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] ksiazke znajdzieszty naprawde wszystko kroczek po kroczku opisane, internetowych zrudel nieznam pozatym nie ufam im zbytnio.
Tsuba pokazana przez ciebie jest dosc tandetna imitacja, zostala najprawdopodobniej wyrzezbiona w wosku a potem odlana, nie jest warta zbyt wiele. Natomiast [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] lub [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] tsuby dawniej robiono za pomoca kucia i rycia w metalu rylcami i odpowiednimi puncynami, sprawa niezmiernie tsudna i pracochlonna i bez kilku lat prktyki niewykonalna.
Napisano Ponad rok temu
Książka może by mi pomogła, ale niestety nie stać mnie na nią.
Napisano Ponad rok temu
To strona do ktorej po pierwsze mozna miec zaufanie a po drugie przejrzenie jej powinno zajac ladnych pare miesiecy, wiec nudzic sie nie mozna.
Piotr
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
100zł to nie fortuna, chyba ze ma się akurat masę innych wydatków.
Użytkownicy przeglądający ten temat: 1
0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych
10 następnych tematów
-
Nauka walki szabla
- Ponad rok temu
-
bokken i co dalej?
- Ponad rok temu
-
Wasz cel?
- Ponad rok temu
-
Bojowa :) katana Hanwei na Allegro
- Ponad rok temu
-
dwa kute miecze na sprzedaz
- Ponad rok temu
-
Katori w Warszawie
- Ponad rok temu
-
Szkolenie-Krakow
- Ponad rok temu
-
Co cię kręci w mieczach?
- Ponad rok temu
-
allegro ;)
- Ponad rok temu
-
Staż Aikido i Kenjutsu ....
- Ponad rok temu