Skocz do zawartości


Zdjęcie

Vector, Hawk, Civilian - Noże Do Niczego;-)...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

budo_seemann
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 146 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Some Place Else

Napisano Ponad rok temu

Vector, Hawk, Civilian - Noże Do Niczego;-)...
Vector, Hawk, Civilian - Noże Do Niczego :wink: ...

No, może nie całkiem do niczego, ale jakoś naszła mnie ochota opisania paru ostrzy o wymyślnych dość kształtach i raczej wąskiej specjalizacji - a co za tym idzie - o ograniczonej ogólnej użyteczności.
Wystarczy popatrzeć:

Dołączona grafika

Jeżeli ktoś nie jest nadal przekonany, można popatrzeć jeszcze raz i wyobrazić sobie proces przygotowania kanapki z pomidorem i szynką przy pomocy tychże pięknych przykładów zaawansowanej technologii:

Dołączona grafika

Dane techniczne:

Microtech Vector
Stal: 154CM
Grubość ostrza: 0.148"
Długość: 2.98"

Masters Of Defense Hawk
Stal: 154CM
Grubość ostrza: 0.148"
Długość: 2.5"

Spyderco Civilian
Stal: ATS-55
Grubość ostrza: 0.125"
Długość: 4.125"

Ostrza...

Vector - klasyczna poezja designu industrialnego - Joel Pirela to człowiek, który ma absolutnie niewiarygodny talent do tworzenia drapieżnych kształtów (Seiken, dzięki za artykuł na Magii Stali).
Dołączona grafika
Jak się okazuje, niecałe 3 cale zupełnie wystarczaja (przypominam - mówimy o ostrzach :) ) i mogą być napakowane TZM po dziurki w nosie, znaczy otwory w klindze.
Użyteczność codzienną tego ostrza naturalnie należy uczcić minutą ciszy - wiadomo - Vector nie służy do rzeźbienia w marchwi i artystycznego obierania kalarepy. Vector ma ROBIĆ WRAŻENIE. I wychodzi mu to bez zarzutu.
Na poważnie - ten niewielki nożyk jest obdarzony potężnym zapasem mocy: grubość ostrza, solidność blokady, ergonomia malutkiej w sumie rękojeści - wszystko tutaj jest mocno powyżej przeciętnej.

Hawk - nazwa noża pasuje do kształtu ostrza - hawkbill a la kerambit - czyli maximum efektu defensywnego przy minimum rozmiarów.
Dołączona grafika

Panowie z MOD twierdzą, że ten kształt nadaje się znakomicie jako EDC. Jeżeli ktoś w ciągu dnia co najwyżej tnie worki foliowe lub cienkie sznurki, kanapki robi mu ktoś w domu nożem kuchennym, a koperty otwiera zębami i długopisem, to na pewno Hawk będzie świetnym EDC.
W rzeczywistości, ta złośliwość nie jest do końca uzasadniona - nożyk jest świetnie wykonany i przemyślany pod względem swojego rzeczywistego przeznaczenia. W sumie szkoda, że MOD wycofało wersję manualną z produkcji.

Za to, jak już kiedyś pisałem, do białej gorączki mogą człowieka doprowadzić kreatywni z działu marketingu MOD, którzy wymyślili dla tych noży slogan: "The Total Absence of Fear". Zaprawdę autor tego sloganu miał pewnie IQ niższe niż pudełko na którym slogan umieszczono...
Jako przykład zupełnie innego podejścia - załączona etykieta z Civiliana, gdzie producent lojalnie informuje, że nóż się do mało czego nadaje :) .

Dołączona grafika

Civilian - ostatnio było na forum trochę dyskusji na temat tego modelu, stąd aby się nie powtarzać, krótkie podsumowanie - Civilian NIE JEST DO NICZEGO. Jest do JEDNEGO (co zresztą pośrednio zaznaczono na wspomnianej etykietce...)

Takie ząbki to ma mój nożyk do pomidorów...
Dołączona grafika
Ale do czego może służyć TAK zakończony nożyk do pomidorów?
Dołączona grafika

Poza tym wszystkie te ostrza to nie ułomki - solidne stale o grubości powyżej 3mm
Dołączona grafika

Blokady:
O back-lockach Spyderco wiadomo, że są porządne i nie ma tu się nad czym specjalnie rozwodzić. Zresztą do jednorazowego użytku Civiliana zgodnie z przeznaczeniem na pewno wystarczy :wink: .

Blokady Vectora i Hawka to trochę inna historia. Osobiście nie przepadam za liner-lockami, zawsze bardziej godne zaufania wydawały mi się frame-locki. Niestety ostatnio miałem bolesny wypadek z frame-lockiem w nożu, po którym bym się tego NIGDY nie spodziewał 8O . Za to MicroBar, czyli wzmocniony tytanowy liner w wykonaniu MT, oraz podobne rozwiązanie w folderach MOD to pancerna doskonałość wśród liner-locków.
Obie blokady możnaby pewnie stosować w składanych mieczach półtoraręcznych (gdyby takowe istniały, of course), a w narzędziach o tak krótkich ostrzach to już prawdziwy overkill.
W sumie - blokady najwyższej klasy.

Dołączona grafika

Rękojeści:
Wszystkie spełniają swoje zadanie - G10 w Civilianie jest szorstkie i solidne, numerycznie obrabiany stop T6 + wstawki z kratonu dają też całkiem pewny chwyt Hawka i Vectora pomimo ich bardzo małych rozmiarów.

Dołączona grafika.

Jakieś podsumowanie? Czy produkcja / posiadanie takich narzędzi ma sens? Jakies inne rozważania filozoficzne?
Myślę, że warto poprzestać na stwierdzeniu że o gustach się nie dyskutuje, a co do noży, to nawet te z pozoru bezużyteczne też mogą coś (i to ile :D ) w sobie mieć...


Pozdrawiam,
See... :wink:
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Vector, Hawk, Civilian - Noże Do Niczego;-)...
Fotki jak zwykle do World Press Foto...

Dzieki za nie i za opis, ale...

Niestety ostatnio miałem bolesny wypadek z frame-lockiem w nożu, po którym bym się tego NIGDY nie spodziewał 8O .

...no nie badz taki tajemniczy, nie...?
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Vector, Hawk, Civilian - Noże Do Niczego;-)...
jak zwykle super, pozwolenie na zamieszczenie na Swiecie Nozy dostane ?:)

a co do tego frame locka - niech zgadne - Dominator ?
  • 0

budo_ciulkwens
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 923 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Vector, Hawk, Civilian - Noże Do Niczego;-)...
recka super!!
a jesli o dominatora chodzi to tez mnie nie zachwycil...
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Vector, Hawk, Civilian - Noże Do Niczego;-)...
Dominatora to ja juz prawie kupilem jakis czas temu, bo mi sie zajebiscie spodobal, a cena byla na poziomie importu ze Stanow - ale ta sprezynka mnie zniechecila.

Jesli to Dominator (a nie Sebenza na ten przyklad :) ), to by bylo ciekawie...
  • 0

budo_magdalena
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 258 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Vector, Hawk, Civilian - Noże Do Niczego;-)...
Spyderco i MOD do obierania cytrusów mniejszych, większych, spróbuj Seeman ;) ale uważaj, na rękojeści to co zawarte jest w ich skórkach lubi rozpuszczać tworzywa którym rzadko co daje radę.
  • 0

budo_kkamill
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2163 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Praszka

Napisano Ponad rok temu

Re: Vector, Hawk, Civilian - Noże Do Niczego;-)...

a co do tego frame locka - niech zgadne - Dominator ?


czemu podejrzewasz dominatora??
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Vector, Hawk, Civilian - Noże Do Niczego;-)...
bo nie podejrzewam Sebenzy, a te modele ma Seaman, a przynajmniej o tych wiem :)
  • 0

budo_kkamill
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2163 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Praszka

Napisano Ponad rok temu

Re: Vector, Hawk, Civilian - Noże Do Niczego;-)...
a ja tam wlasnie podejrzewam sebenze :) bo Seemann przeciez napisal: "miałem bolesny wypadek z frame-lockiem w nożu, po którym bym się tego NIGDY nie spodziewał"

A sam bys sie po sebenzie tego nie spodziewal :D

Ale poczekajmy na odpowiedz Seemann'a
  • 0

budo_seemann
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 146 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Some Place Else

Napisano Ponad rok temu

Re: Vector, Hawk, Civilian - Noże Do Niczego;-)...
Pani, Panowie,

Ab ovo: No problem w kwestii umieszczenia materiału na stronie Świata Noży (BTW - ile trzeba wrzucić materiału, żeby zapracować na uczciwy discount w ŚW?) :)

Co do moich bolesnych przestraszony doswiadczeń:
Dominator sprawuje sie bez zarzutu (i naprawdę coraz bardziej go lubię - naprawdę porządne ostrze).

Sebenza - solid as a rock - bez zmian.

To, co mnie użarło w rękę, to nowy nabytek - wytwór świetnego producenta, którego nie wspomnę, bo uważam, że był to czysty wypadek przy pracy i nie ma powodu robić z tego sensacji. Nóż wrócił doźródła i będzie coś innego...

Co do kwestii cytrusów etc.:
W ubiegłym tygodniu pracowałem ciężko nad drążeniem / rzeźbieniem / ogólnym w*******niem się nad dyniami na Halloween.
Raport: Sebenza rulez. Kropka. No i jak zwykle Piter miał rację, że jest to sprzęt najbliższy doskonałości.

Pozdrawiam,
See...
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Vector, Hawk, Civilian - Noże Do Niczego;-)...

Ab ovo: No problem w kwestii umieszczenia materiału na stronie Świata Noży (BTW - ile trzeba wrzucić materiału, żeby zapracować na uczciwy discount w ŚW?)


Dziekuje, co do znizki, nie mam pojecia, ja tylko zamiatam www :)

aport: Sebenza rulez. Kropka. No i jak zwykle Piter miał rację, że jest to sprzęt najbliższy doskonałości.


Zgadzam sie w 100%!

p.s. masz pw Seamann...
  • 0

budo_kkamill
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2163 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Praszka

Napisano Ponad rok temu

Re: Vector, Hawk, Civilian - Noże Do Niczego;-)...
Vince no to 1:1, ani ja nie trafilem ani Ty :)
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Vector, Hawk, Civilian - Noże Do Niczego;-)...
uff co za ulga :)
  • 0

budo_dark
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2517 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Vector, Hawk, Civilian - Noże Do Niczego;-)...
W sumie dobre podejscie - nie wspomniac o nazwie czy firmie noza ktory mial przypadkowy wypadek. Przynajmniej nie bedzie paniki.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024