Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dzielenie wlosa na czworo...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
40 odpowiedzi w tym temacie

budo_gab3d
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1572 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z lasu

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzielenie wlosa na czworo...

fabrycznie w native jest baardzo maly cos kolo 14st na strone ale glowy nie dam
a ostrenie to przyjemnosc, ja mam szlifierke z diamentowa sciernica, nawet wegliki spiekane ostrza sie jak mazenie :) 8)


Szlifierke??? To ja nawet kuchenniakow na szlifierke bym nie poslal, przy diamentach to chwile sie zagapisz i pol noza paszlo :) Chyba ze mowisz o czyms innym o czym nie mam pojecia, wtedy prosze o male naprostowanie :wink:


To taki warszawski zargon :)
Ma jakas taka blaszke i sie chwali ze to diament :) :P :wink:
  • 0

budo_ciulkwens
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 923 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzielenie wlosa na czworo...
w domu naprawde mam szlifierke i diamentowe sciernice sztuk trzy, te drobniejsze sa takie ze mozna palec do niej przylozyc i nwet naaskorka nie zerwie ale stal bierze :)

a z blaszka to tez prawda, i jest calkiem niezla :wink:
  • 0

budo_raffii
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 549 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzielenie wlosa na czworo...
Nie no!!!! NATIVE to świetny nożyk-rzecz jasna.Wcale się z nim nie rozstaję tylko chciałem podkreślić że po przytępieniu trzeba przeprofilować ostrze na jakiś ludzki kąt ( ja wybrałem na EDC convex ok.20st) a tego zwykły śmiertelnik tak łatwo nie zrobi bez diamentów.
Teraz "żywotność" takiej ostrości jest bardzo bardzo długa.
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzielenie wlosa na czworo...

Apropos możesz powiedzieć jaki kąt orginalnie przyjęło Spyderco?

Nie mam pojecia, bo nie bardzo mam czym zmierzyc, ale "na oko" to faktycznie musi byc cos kolo tego, jak ciulkwens pisze - wyglada jak PIKA, albo monochrome, a je przeszlifowalem na 30 stopni.

Mini SOCOM ma wyraznie troche wiekszy kat, a z tego co pamietam one sa ostrzone na 40 stopni. Griptilian tez wydaje sie troche "szerszy".
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzielenie wlosa na czworo...
Noz troche wczoraj i przedwczoraj staralem sie pomordowac, udalo mi sie, bo przestal golic tak, jak na poczatku - ale nie mial lekko ;)

Triangle to je ono - znowu moge wlosy wzdluz rozcinac.

BTW - pierwszy raz od dlugiego czasu nie mam przy sobie nic BM, tylko Native i mini SOCOM - i tak sie troche dziwnie czuje... :-?


8)
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzielenie wlosa na czworo...
Blogoslawieni, ktorzy widzieli i uwierzyli, bo moze se sami sprobuja i im sie tez uda - a jak sie uda, to jest spora frajda ;)

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Dawno nie ostrzona i nie uzywana PIKA, pociagnieta pare razy na diamentach 30 stopni, poprzedni szlif wykorzystalem jako back bevel - a potem sama krawedz tnaca zrobiona na 40 stopni na brazowych plaskich.

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Krawedz wyglada jak nieszczescie, jak na zalaczonym obrazku, ale nie o wyglad chodzi :)

Benchmade tez "potrafi", nie musi byc Spyderco ;)

W dodatku wlos pociety i fotki zrobione wczoraj, a raczej juz dzisiaj w nocy po imprezie i nieokreslonej acz sporej ilosci piw.
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzielenie wlosa na czworo...
Sorka, ucieklo mi cos - i diamenty i brazowe to bylo odpowiednio po dwadziescia na strone. Zadne tam dopieszczanie.
  • 0

budo_franz_69
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 223 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wieluń

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzielenie wlosa na czworo...
Zdradz co z techniki ciecia bo psiakostka co dotkne wlosa to mi sie rozpada na dwa kawalki;) ale w poprzek a nie wzdluz. Sprzet ten sam tylko Lansky po 17 na strone...
  • 0

budo_obol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 703 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wlkp

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzielenie wlosa na czworo...
a ja Delice próbowałem ostatnio na trianglu dopieścić na 30" i się po kilku machnięciach (płaski biały) okazało, że ostrze tylko 30% orginalnej krawędzi tnącej :evil: nie wiem jak, ale muszę do fabrycznej ostrości wrócić przy zachowaniu orginalnego (jakiego?) kąta bo maniak ostrości jestem :twisted: (oczywiście doprowadzenie noża do golenia to już dla mnie za mało :oops: )
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzielenie wlosa na czworo...
Pozniej, bo mnie wyganiaja od kompa ;)
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzielenie wlosa na czworo...
Franz_69 - ukladam wlos na plazie tak, ze czesc wystaje poza krawedz tnaca, przyciskam kciukiem, leciutko naciagam wystajaca czesc druga reka - i przesuwam tym dociskajacym kciukiem po plazie, ciagnac wlos.

Trzeba wyczuc troche odpowiedni kat, bo jesli nie trafisz, to doopa - masz dwa wlosy :)

Jak robilem fotke, to mi sie udalo rozdwoic jakies trzy z osmiu, reszta na pol ;)

Co biorac pod uwage poziom alkoholu we krwi, jest chyba dobrym wynikiem 8)


obol - to chyba kaligula pisac jakis czas temu, ze Spyderki sa ponoc szlifowane na jakims takim srednim coarse i potem od razu na fine, albo ultra fine.

Stad drobne zabki i "agresywne ciecie" - to tyle na temat "fabrycznej ostrosci", ale kata nie podawal.

Zobacz moze na bladeforums, albo forum spyderco, bo tam chyba bylo kilka topikow na ten temat.
  • 0

budo_obol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 703 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wlkp

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzielenie wlosa na czworo...
oj rybak rybak czasem pośpiech przy odpowiadaniu nie jest wskazany :) pytałem o kąt ostrzenia w Delice bo mam wrażenie, że jest sporo mniejszy niż 30" triangla, no i chyba nic o agresji cięcia nie wspominałem :wink:
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzielenie wlosa na czworo...
obol - ja wiem, o co Ci chodzilo, ale wspomniales o "fabrycznej ostrosci".

Dlatego ta dygresja o "agresywnym cieciu", bo mi sie przypomnialy posty kaliguli wlasnie.

A jaki jest kat fabryczny, to nie wiem - przeciez napisalem :P

I nawet podpowiedzialem, gdzie szukac ;)
  • 0

budo_obol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 703 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wlkp

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzielenie wlosa na czworo...
...nie bij...wytłumacz :) żartuje, wiem rybak masz racje musze tam troszke pogrzebać, ale liczylem na to, że już ktoś to zrobił i się info podzieli :oops:
w sumie to głupia sprawa, że spyderco triangle nie ma "odpowiednich" kątów do wlasnych noży (np. paramilitary chyba 17" miało, a Native 14?) no i w sumie producenci noży w katalogach oprócz innych parametrów mogli by podawać kąt ostrza bo już któryś raz z kolei musze szukać w ciemno albo wybierać między standardowym 30 lub 40"
  • 0

budo_cynik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzielenie wlosa na czworo...

w sumie producenci noży w katalogach oprócz innych parametrów mogli by podawać kąt ostrza bo już któryś raz z kolei musze szukać w ciemno albo wybierać między standardowym 30 lub 40"


TAK TAK TAK! I jeszcze raz tak, juz sie od dluzszego czasu zastanawiam czemu cholera nikt tego nigdy nie podaje 8O
  • 0

budo_smoku
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 800 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Mroków....

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzielenie wlosa na czworo...
Obejrzałem instrukcję do Spyderco TriAngle'a i tam Sal Glasser tłumaczy, że oni fabrycznie dają ok. trzydzieści kilka stopni (chyba 32). Dzięki temu sam wyprowadzasz na TriAnglu kąt 40 stopni. Jeśli bowiem masz szlif na 40 stopni, to z czasem staje się on coraz grubszy i ciężej się tnie. A kiedy masz coś takiego:
|.........|
|.........|
.\ 30* /
...\40*/
.....\ /...................(30* = trzydzieści stopni, 40* = czterdzieści stopni)
to ostrze stawia mniejszy opór przy cięciu. To cos w stylu hollow grind, tylko bardziej kańciaste. Masz wtedy wytrzymałość kńcówki szlify na poziomie 40 stopni i właściwośi slifu 30 stopniowego.

Mam nadzieję, że ktoś coś z tego zrozumiał... :)

PZDR,
Smoku
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzielenie wlosa na czworo...
obol - kiedys np. niektore niemieckie nozownicze firmy sprzedawaly noze w ogole nieostrzone. To "kiedys" to ponoc bylo jeszcze dwadziescia - trzydziesci lat temu.

Wychodzily z zalozenia, ze kazdy sobie tak naostrzy, jak mu pasuje.

Info od znajomego, starego slusarza i "nozoholika".


A jak tak patrze na rozne noze tego samego modelu, to mam wrazenie, ze one sa ostrzone mechanicznie "z lapy" ;)

I kat sie dlatego zmienia, dlatego czasem niesymetryczny szlif itp.

Oczywiscie mowa nie o firmach typu CRK.


Triangle ma "odpowiednie" katy - nazywaja sie "diamond rods" i wtedy kazdy noz bedzie mial te 30, albo 40 stopni ;)

IMO oni po prostu zrobili prosta i nieskomplikowana ostrzalke do wszystkiego.
  • 0

budo_ciulkwens
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 923 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzielenie wlosa na czworo...

... To cos w stylu hollow grind...





chyba convex miales na mysli??
  • 0

budo_smoku
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 800 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Mroków....

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzielenie wlosa na czworo...

... To cos w stylu hollow grind...





chyba convex miales na mysli??

Racja, my mistake :oops:
To z wrażenia :wink:

PDRZ,
smoku
  • 0

budo_diabelek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 387 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzielenie wlosa na czworo...
haaa a spod pachy wlosy moga byc ?? :) bo na dlowie to pare milimetrow to sie nie da :) no i kosa za tu uwaga 89 zlociszy ( [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] ) :) i ze 5 mm udalo sie rozdzielic ale telefon nie lapie ostrosci z takiej odleglosci i fotki nie bedzie wiec odpadam z zabawy :( jeszcze pokabinuje
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024