Skocz do zawartości


Zdjęcie

jak było dawniej?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

budo_xaimoon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 786 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

jak było dawniej?
Mam pytanko - jest jakaś różnica w nauczaniu muay thai tym teraz i tym z przed 50-100 lat ? Chodzi mi raczej o metodyke nauczania itd. jeśli tak to jaka ?

ps.Ostatnio słyszałem od qmpla ,że na treningach muay thai było nauczane jak złamać reke ,noge ,kręgosłup ,kark.

ps2. szukałem nie znalazłem
  • 0

budo_shy1
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 128 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:trzebnica

Napisano Ponad rok temu

Re: jak było dawniej?
hi.

łamania, dzwignie i rzuty to muay boran (swoiste rozwinięcie muay thai o wiele tredycyjnych technik), zresztą wsio o co pytasz w sensie zmian i ewoluowania sztuki mozna by ująć jako muay boran, czyli muay thai tradycyjne, jezeli tak to mozna wogle określić. Muay thai sprzed 50-100 lat różni sie w znacznym stopniu od tego którego powszechnie uczymy sie na całym świecie włącznie z rdzenną tajlandią. Dużo zamieszania do tradycji wprowadziła rywalizacja sportowa, podział na muay thai amatorskie i profi itd. itd. Muay thai w swojej prastarej formie było bardzo rozbudowaną sztuką, zawierającą bardzo wiele totalnie skomplikowanych i wymagających wielu lat ciezkiej pracy technik. zycie wsio zweryfikowało - uprosciło formy treningowe, stawiając na skuteczneośc i wytrenowanie, wielu obcokrajowców którzy tłukli tajów, też (Kamman wyprawiał niesamowite rzeczy na ringach tajlandii własnie dzięki swietenie dopracowanym, rozwinietym i opanowanym technikom bokserskim, które tajowie traktowali do pewnego momentu jako dodatek do kopnięć, łokci i kolan, zresztą sam Rob twierdzi ze najskuteczniejszym jest połączenie tredycyjnych form treningowych boksu tajskiego z nowoczesnymi, stale rozwijającymi sie metodykami opracowywanymi w krajach zachodnich). Obecna forma (propagowana na całym świecie, włącznie z tajlandią) to najlepiej dopasowany kompromis pomiędzy skutecznością, tradycją z włączeniem nowoczesnych metod treningowych.

to tyle w skrócie, co wyczytałem, dowiedziałem sie z seminarki z Amnatem od strony praktycznej (bo to specjalista od Muay Boran, nie związany zupełnie ze sportem).

W polsce muay boran kojarzy sie właściwie tylko z jedną osobą - Piotrem Ochniowskim.

pozdr.
Witek
  • 0

budo_kapral
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jakaś afryka, sam nie wiem
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: jak było dawniej?
Aye. Wodki mu polac.

Dodam od siebie, tylko tyle, ze w pewnym monencie sztuka ta przyjela bardziej sportowe reguly, takie jak zrezygnowanie z kaad chuek i opracowanie jakis zasad bezpieczenstwa w walkach(Wiadomo, Muay Thai he he he).

Dodac mozna tylko, ze dzisiaj na ringu rzuty sa dozwolonye dalej, jakkolwiek nie sa juz punktowane.
  • 0

budo_xaimoon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 786 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: jak było dawniej?
Wielkie dzięki właśnie o taką odpowiedź mi chodziło :D
  • 0

budo_thanes
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 495 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sigil

Napisano Ponad rok temu

Re: jak było dawniej?
czy to prawda, że tradycyjne nazwy ciosów w muay thai różnią się od tych na codzień używanych ?? moglibyście podać przykłady ?
  • 0

budo_mate
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2646 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: jak było dawniej?
ja tam sie nie znam ale np tae tad (to chyba z tradycyjnego MT) to po tajsku lowkick
  • 0

budo_ozzz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 594 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: jak było dawniej?
Kapral - to co jest dozwolone... jest punktowane :) jeżeli obalenie (bo tak jest to rozumiane) jest zrobione zgodnie z zasadami (czytaj nie przez biodro i bark :) ) to punkty są...
  • 0

budo_mate
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2646 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: jak było dawniej?

czy to prawda, że tradycyjne nazwy ciosów w muay thai różnią się od tych na codzień używanych ?? moglibyście podać przykłady ?


kopniecie okrezne powyżej pasa - "the czieng" w kicku mid kick lub high kick w karate mawashi geri chudam lub mawashigeri jodam potocznie mawacha

Lowkick - "tae tad" - w karate mawashi geri gedan potocznie low a spolszczona wersja to loking

Kopniecie w przód - "tib throng" w kicku frontkick w karate mae geri potocznie frontal

Kopniecie w tył "tib - klap" w kick back (jest taki zespoł hard core' owy) w karate ushiro geri (kopniecie proste w tył) lub ushiro mawashi geri (kopniecie okrezne w tył) potocznie - obrotówka

Jak chcesz wiedziec wiecej to przejrzyj archiwum Tae tad dał tam niedawno słowniczek tajsko polski
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024