Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kata


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

budo_jdb
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Kata
Czy poza treningami ktoś to wykonuje ? Czy raczej pozostaje to przebrzmiałą tradycją ?
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata
Troche niejasno zadales pytanie. Kata Robi sie tylko na treningu a nie poza treningiem - poza treningiem wykonywanie ich traci sens. Przynajmniej ja odrozniam trzy sytuacje zycie codzienne, walka i trening. W zyciu codziennym nie robi sie kata, w walce bylo by to glupota a na trningu to zalezy od preferencji cwiczacego ewentualnie jego nauczyciela.
Ja wykonuje we wlasnym treningu ale z duza iloscia jest klopot bo niektore kata wykonywane sa w dwie osoby.
  • 0

budo_jdb
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata

Troche niejasno zadales pytanie. Kata Robi sie tylko na treningu a nie poza treningiem - poza treningiem wykonywanie ich traci sens. Przynajmniej ja odrozniam trzy sytuacje zycie codzienne, walka i trening. W zyciu codziennym nie robi sie kata, w walce bylo by to glupota a na trningu to zalezy od preferencji cwiczacego ewentualnie jego nauczyciela.
Ja wykonuje we wlasnym treningu ale z duza iloscia jest klopot bo niektore kata wykonywane sa w dwie osoby.


Hm..faktycznie mogłem się wyrazić nieprecyzyjnie, ponieważ nie byłem nawet pewny pojęcia. Chodzi mi o hm...nazwijmy to "walkę z cieniem" powtarzanie technik samemu, celem doskonalenia precyzji ruchów itp.
  • 0

budo_robertzol
  • Użytkownik
  • Pip
  • 38 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wielkopolska-San Antonio

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata
Walka z cieniem ma sens, ale musisz wiedziec co chcesz przez to osiagnac. I co najwazniejsze walka z cieniem nie moze zastepowac treningu z partnerem.
Co do tego co chcesz osiagnac poprzez walke z cieniem:
pobic rekord w ilosci i szybkosci wykonywanych ruchow:-)) czy doskonalic technike, doskonalic kazdy ruch i jego szybkosc.
  • 0

budo_jdb
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata

Walka z cieniem ma sens, ale musisz wiedziec co chcesz przez to osiagnac. I co najwazniejsze walka z cieniem nie moze zastepowac treningu z partnerem.
Co do tego co chcesz osiagnac poprzez walke z cieniem:
pobic rekord w ilosci i szybkosci wykonywanych ruchow:-)) czy doskonalic technike, doskonalic kazdy ruch i jego szybkosc.


Oczywiście oto drugie :) I oczywiście jako uzupełnienie treningu. Np. w domu wieczorem :) Zastanawiałem się tylko czy ludzie jeszcze tym się zajmują i wykonują :)
  • 0

budo_siergiej
  • Użytkownik
  • Pip
  • 11 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata
Szkoda że nikt nie odpowiedział konkretnie na Twoje pytanie, sam też zdecydownie się pod nim podpisuję, chciałbym wykonywać takie kata we własnym zakresie, poza treningiem jako utrwalanie technik czy chociażby doskonalenie pracy nóg i szybkości. Można na pewno samemu 'układać ' sobie kata, ale może gdzieś są dostępne gotowe materiały, wiem że kata są praktykowane w Aikido, można też traktować je jako ćwiczenia oddechowe. Bardzo chętnie podzielę sie na łamach tego forum jakimiś informacjami, jeśli się o jakies wzbogacę .

Pozdrawiam :wink:
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata
Na forum aikido jest podobny temat "Walka z cieniem"... Ale walka z cieniem wcale nie jest na aikido taka popularna...
Co do kata, to trzeba rozróżnić 2 znaczenia tego słowa:

1) prawidłowe - jako sekwencja z góry ustalonych, następujących po sobie ruchów, mająca na celu doskonalenie danej techniki i wyrobienie prawidłowych odruchów; wykonywane zarówno z partnerem jak i samemu;

2) potoczne, spopularyzowane przez karate, czyli tzw. "walka z cieniem" - kata bez partnera.
  • 0

budo_w-wolf
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 262 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata
"Zrozum sens ruchów w kata. Nie ćwicz tych kata, co do których masz najmniejsze wątpliwości. Ćwiczenie bez zrozumienia sensu ruchu jest błędem"'Gichin Funakoshi'

żeby nie zakładać nowego tematu - poszukuję rozpisanych form - kata - chodzi mi o te praktykowane w JJ szeroko pojmowanym, mam kilka kser, ale to dosłownie kropla w morzu :? dręczenie sensei`a o użyczenie czegoś ze swoich zasobów to oczywiście jedno, ale jeżeli jest jakaś strona www, gdzie można to znaleźć .....
..byłbym zobowiązany
  • 0

budo_aniol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 956 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków/Tomaszów Mazowiecki
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata
a pytales swego sensei? bo staruszek ma tego sporo, moze wystarczy poprosic?
  • 0

budo_w-wolf
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 262 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata
a prosiłem prosiłem - osttanio o Taikyoku :P ale tak ostatnio sam zauważyłem i się z Nim nawet podzieliłem tym spostrzeżeniem ;) że On to juz stary taki jest, jakby brode zapuścił, to wyglądałby wypisz wymaluj jak Morihei Ueshiba więc ja rozumiem że skleroza i te sprawy :P :P :P :P

Ale kto wie - może przeczyta to tutaj i sobie przypomni o Taikyoku :P :P
  • 0

budo_aniol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 956 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków/Tomaszów Mazowiecki
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata
a moze zamiast męczyć starszego człowieka dźwiganiem kilogramów papieru to odwiedź go w domu?
  • 0

budo_w-wolf
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 262 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata
A czemu nie :P jak zakończe sesje będe miał w końcu czas na plakatowanie, ulotki i tym podobne, więc czemu nie :D ale ja słyszałem pogłoski od tych którzy w tamte rejony pojechali i udało im sie wrócić, że w tych odległych okolicach to niedźwiedzie polarne po ulicach chodzą ??
  • 0

budo_aniol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 956 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków/Tomaszów Mazowiecki
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata
taaa...
można spotkać wilkołaka albo co gorsza pijanego drwala
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024