Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy uzupelniac plyny podczas treningu??


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
53 odpowiedzi w tym temacie

budo_kazama san
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 179 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uzupelniac plyny podczas treningu??
Strasznie się scieracie w końcu to nie jest najważniejsze?
Jak każdy robi jak uważa za słuszne-ja jak wyżej wspominałem pije sobie czasem łyczek jak mnie juz mocno suszy(bes aluzji) za co musze płacić!!!
  • 0

budo_three
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 463 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uzupelniac plyny podczas treningu??
u nas moliwosc picia jest głównie w plenerze - slońce i na jakichs rekordowych treningach - wtedy sa przerwy np.po 1,5h
ogólnie uwazam, ze to jest ok - po 1,5h treningu bez wody chyba nie da sie odwodnic.
Ale trzeba uwazac, zeby nie przegiąc - ja np wogóle mało pije, duzo łażę po gorach (masz tyle wody, ile wniesiesz :twisted: ) i z natury zapotrzebowanie na H2O mam małe i w zasadzie nawet po terningu nie za bardzo chce mi sie pic. No i teraz na obozie, jak nas postanowili zjechac max i zaczeli dzień o 5 rano (do 13:30 mielismy 6h treningu), tak sie wciągneam, ze nawet w ciagu tych 2h przerwy jakoś mi sie pic nie chcialo.... Dopiero na obiedzie sobie uswiadomilam, że nic nie pilam i z rozpedu wypilam ze 2 litry. najpierw się prawie odwodnilam, a potem bolał mnie rzuch - nie ma to jak człowiek myslacy.....:roll:
  • 0

budo_mart
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pruszków

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uzupelniac plyny podczas treningu??
Ujmę to fizjologicznie.
Autonomiczny Układ Nerwowy (AUN) składa się ze współczulnego odpowiadającego za tryb "walki lub ucieczki" i przywspółczulnego pobudzającego do "odpoczynku i regeneracji".
Oba układy działają z grubsza przeciwstawnie i w normalnej sytuacji wzajemnie się uzupełniają, utrzymując organizm w równowadze.
W sytuacji stresu spowodowanego zagrożeniem pałeczkę przejmuje układ współczulny:
- uwalniając do organizmu adrenalinę
- pobudzając układ krążenia (przysieszona praca serca)
- przemieszczając krew ze skóry i trzewi do mózgu i mięśni
- przyspieszając wytwarzanie czerwonych krwinek (szybsze krzepnięcie krwi)
- nasycając krew węglowodanami (większa wydajność mięśni)
- pogłębiając i przyspieszając oddech (zwiększone dotlenienie)
- zapobiegając przegrzaniu organizmu (zwiększone pocenie)
- wstrzymując pracę układu trawienia i wchłaniania pokarmu poprzez zatrzymanie ślinienia, ruchów żołądka i jelit, zaciskając zwieracze i utrudniając opróżnianie pęcherza moczowego.
Tak mamy po naszych ewolucyjnych przodkach.
Wchłaniając wodę podczas treningu zmuszasz organizm do uruchamienia układu przywspółczulnego.
Nie jest dobrze przyzwyczajać organizm do pracy tego układu w sytuacji potencjalnego zagrożenia.
Chyba, że chcesz aby w trakcie walki popuściły ci zwieracze.
  • 0

budo_słoniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1975 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uzupelniac plyny podczas treningu??
Jak to często bywa, niecała prawda, to nieprawda. Byłoby tak jak mówisz, gdybyś uparł się zjeść w trakcie treningu obiad, albo wypić litr na raz. Małeilości wody wchłaniają się biernie na całej długości przewodu pokarmowego i nie mają nic wspólnego z układem parasympatycznym. Raczej jej zadaniem jest zwilżenie w trakcie treningu wyschniętych śluzówek (jak słusznie zauważyłeś hamowane jest wydzielanie m.in.śliny) co ułatwia oddychanie oraz chłodzenie przez układ oddechowy. Trening nie ma za zadanie być sprawdzianem wytrzymałości, bo od tego są sprawdziany wytrzymałości. Trening ma dać maksimum rozwoju technicznego i do tego woda się przydaje. Ekstremalne techniki treningowe odchodzą powoli w przeszłość, chyba że hodujesz komandosa do zadań na pustyni.
  • 0

budo_mart
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pruszków

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uzupelniac plyny podczas treningu??
Słoniak, napij się piwa.
Trochę OT, ale trening wytrzymałości to też trening techniki, bo technikę najlepiej widać kiedy jesteś zmęczony (stres fizjologiczny). I np. ja w takich wypadkach jestem tradycjonalistą tzn. nie popijam przez te 1,5-2 godziny.
Ale zgoda - umiejętność poprawnego technicznie zadawania ciosów można przerywać małymi łykami.
  • 0

budo_słoniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1975 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uzupelniac plyny podczas treningu??

Słoniak, napij się piwa.


Nie omieszkam :)
  • 0

budo_wesley
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 680 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SZCZECIN

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uzupelniac plyny podczas treningu??
Sloniak na moderatora! :)

Pozdrawiam ;)
  • 0

budo_borisfnfal
  • Użytkownik
  • Pip
  • 32 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uzupelniac plyny podczas treningu??
ja lubię wziąć kilka łyków przed jakimiś walkami albo jakąś pracą na tarczach - szczególnie przy jakimś ostrym treningu, ale żeby lecieć co 5 minut to nie
  • 0

budo_marylka
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 98 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mikołów
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uzupelniac plyny podczas treningu??
Ja zawsze przed treningiem się nawadniam, a także czasie intensywnego treningu.
  • 0

budo_genesius
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 435 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z Najwyższej Półki
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uzupelniac plyny podczas treningu??
:roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

Ty to specjalnie robisz??
  • 0

budo_czarna
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 267 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uzupelniac plyny podczas treningu??
bo sie nudnawo robi na forum....... :) idziemy na piwo Marylka!

w topicu dodam, ze nie przesadzajmy an tradycyjnym treningu pije sie "po", na stażach gdzie trenuje sie cały dzień to normalka ze jesz i pijesz "w trakcie"....
JA tylko w czasie rugby - jeśli łaskawie daje z siebie wszystko - to umieram z odowdnienia i popijam podczasd treningu.........
  • 0

budo_intos
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 80 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uzupelniac plyny podczas treningu??
czy uzupełnić płyny ? czy nie ? wszystko zależy od treningu . jeśli jest dużo sparingów , czy to pod knockdown, grappling , thai boxing , bezwarunkowo trzeba uzupełniać płyny. trener powinien przekazać podopiecznym , żeby każdy miał ze sobą butelkie wody , oczywiście niegazowana. jeśli na treningu jest planowany trening pod samoobrone, oraz kata , nie jest konieczne uzupelnianie płynów.
  • 0

budo_marylka
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 98 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mikołów
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uzupelniac plyny podczas treningu??
Nie specjalnie, tylko przeglądałam całe forum i natrafiłam na temat na który chciałam odpowiedzieć! Pozdrawiam
  • 0

budo_dan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z dojo

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uzupelniac plyny podczas treningu??
Rzeczywiście wszystko zależy od trenera, zwyczajów panujących w danym stylu i w danym dojo. Tak naprawdę to wszystko jednak zależy od czasu jaki trwa trening. Jeśli trwa 1-1,5 godziny wyrównywanie bilansu wodnego w organiźmie nie ma wiekszego sensu, jeśli zaś trening trwa 3-4 godziny to już inna sprawa. Utrata 1,5 litra potu zmniejsza naszą wydolnośc o ok. 25%. Odpowiada to mniej więcej 1 treningowi trwającemu 1-1,5 godziny. W takim przypadku należy uzupełnić płyny po treningu pamietając aby popijać małymi porcjami nie zaś całą butelkę wypijaną duszkiem :)
Pić należy oczywiście wodę niegazowaną /mineralizowaną/ chociaż najlepsze są płyny izotoniczne /szybkowchłanialne/.
Jeżeli popijamy podczas zwykłego treningu /1-1,5 godziny/ wodę mineralną to efekt tego popijania przyjdzie dopiero po treningu /czas wchłaniania to minimum ok.50 - 60 minut/. Płyny izotoniczne wchłaniają się szybciej bo ich efekt jest już odczuwalny po ok. 20 minutach. Najlepszym płynem izotonicznym powszczechnie stosowanym przez wiele dyscyplin sportu jest IZOSTAR /najlepiej w kupić w puszce w postaci proszku/. Koszt takiego specyfiku to ok. 25-30 zł i starcza przy umiarkowanym spożyciu na ok. 1 m-c treningów. Tańszym sposobem jest np. zakup tabletek PLUSZ SPORT i ropzuszczenie ich w wodzie mineralnej. Także szybciej się wchłania ale nie tak dobrze jak izostar. Oczywiście jest wiele innych produktów służących do nawadniania organizmu i jak ze wszystkim należy zachować umiar. Picie dużej ilości płynów przed treningiem też nie jest właściwym postępowaniem ponieważ nadmiernie obciąża nasz organizm podczas zajęć.
Jeżeli zajęcia trwają non stop 3-4 godziny wskazane jest zrobienie 1-2 przerw na napicie się ale tylko wtedy jeżeli chcemy zachować podczas całego treningu maksymalną wydolność. Jeżeli celem zajęć jest wzmocnienie psychiki to nawet w czasie zajęć w nasłonecznionym dojo nie należy pozwalać na picie zaś na parapecie okna postawić przed ćwiczącymi butelkę minaralnej wody :-)
W dojo sensei Hiroshi Shirai i sensei Dario Marchini nie pije się podczas treningów, natomiast jeśli ćwiczy się na 2 treningach po pomiędzy nimi jest 5 minut przerwy m.in. na popicie /ale nie w dojo tylko w szatni/. Osobiście pozwalałem dzieciom i młodzieży na popijanie podczas zajęć - obecnie odchodzę od tego zwyczaju na rzecz picia w szatni po treningu.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024