Skocz do zawartości


Zdjęcie

[hartowanie] ktoś zapytał


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

budo_melonmelon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 841 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

[hartowanie] ktoś zapytał

stary pilnik (lata 80' jeszcze pamięta...N9?), kawałek całkiem ładny po długi na ~30cm, szeroki na 3cm, grubość ~7mm, a więc można coś wykroić Oczywiście trzeba wpierw rozhartować (wyżarzyć) bo obróbka tego w tej postaci byłaby masakrą. konkretne pytanie: CZY WYŻARZAJĄC TEN PILNIK BEZ ŚCISŁEJ KONTROLI TEMPERATURY (PROSTE PALENISKO) MOGĘ MU ZASZKODZIĆ? CZY WYSTARCZY JEŚLI ON SOBIE POLEZY TE DWIE GODZINKI ROZGRZANY DO CZERWONOŚCI A POTEM ODPOCZNIE PARE GODZIN W TEMPERATURZE POKOJOWEJ? I pytanko dodatkowe: Jeśli zachodzi obawa, że podczas obróbki mechanicznej przegrzałem, to czy można gotowy już przedmiot po prostu ponownie wyżarzyć?
Jak byś mógł odpowiedzieć do wieczora (jutro rano wyjeżdżam) to byłbym bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam
Heimdall


jeśli grzejesz poniżej Ac1 możesz chłodzić trochu szybciej np. na spokojnym powietrzu
ale ponieważ istnieje ryzyko przejścia przez Ac1 proponuję niższe temperatury z tych zalecanych przez poradniki
jeśli grzejesz powyżej Ac1 chłodzić powoli
założenie korzystać z ctpc
niestety nie mam dla n9 z chęcią skorzystam jak ktoś wrzuci i jak będzie chetny nauczę korzystać

pozdro
  • 0

budo_melonmelon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 841 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: [hartowanie] ktoś zapytał
tak można wyżarzyć po obróbce mechanicznej
dla trochę trudniejszych stali jest to wręcz zalecane niezależnie czy wydaje ci się że przegrzałeś (przegrzejesz zawsze jeśli używasz czegoś więcej niż brzeszczotu i pilnika)

pozdro
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024