Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak zrobić dziury w hatrowanej stali?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
48 odpowiedzi w tym temacie

budo_sierściak
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobić dziury w hatrowanej stali?
Witam,

Mam problem taki jak koledzy wyżej, mam kawałek stali na noże, obrabia się go bardzo przyjemnie ale jak idzie do wiercenia w tym to masakra, próbowałem tytanem, hss, kobaltem, i czymś co miało napisane turbomax, i mam pojedyncze sukcesy, próbowałem z chłodzeniem(woda) w czasie wiercenia ale nie mam wiertarki z regulacja obrotów, jakąś starą celmę, próbowałem więc krecić na raty, rozpędzić i puścić, ale to nie zdaje egzaminu.
W sklepie powiedzieli mi że wiertła z węglikami są tylko do betonu...coś kręcą?
Znalazłem w markecie diamentowe końcówki do dremela, czy myślicie że jak to wkręce do wiertarki to się nie rozwali? I czy wolne obroty mają aż tak strategicznie istotne znaczenie przy wierceniu w twardej stali, bo jak tak to lecę kupić jakiś sprzęt.

z góry dzięki
  • 0

budo_ov_darkness
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1044 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Mroku...

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobić dziury w hatrowanej stali?
Zdecydowanie kluczem sa niskie obroty!

A definitywnym rozwiazaniem problemu sa magiczne slowa "wiertarka stolowa" :)

Panowie ze sklepu sciemniaja- sa wiertla weglikowe do metali tyz.

Dremela sobie odpusc- za slaby i za wysokie obroty.
chyba, ze nazywasz "dremelem" cos takiego: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
:twisted:

To malenstwo jest nieziemsko boskie! A z weglikowymi frezami to orgazm. :D
  • 0

budo_panzernacker
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:znienacka

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobić dziury w hatrowanej stali?
sprawdz tutaj:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
i tu:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_sierściak
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobić dziury w hatrowanej stali?
Dzięki za odpowiedzi, znalazłem nawet w zakamarkach garazu wiertarke z wolnymi obrotam (320 ma napisane) ale niestety ma te "łapki" od 3mm i mi tam dwójki nie łapie, ale nic może mi się uda jakąś wykombinować. Właśnie nabyłem drogą kupna dwa wiertełka z linków od pancernackera(dzięki :) ), jak dojdą to zrobię drugie podejście.
Tnx[/quote]

Wiertarka Celma 720 obr/min (maksymalne... :lol: ), żadnego chłodzenia, czasu wiercenia nie pamiętam, ale pewnie za długi nie był bo bym poleciał z mordą do tego sklepu, że mi szajs wcisneli![/quote]

Z tego co zrozumiałem to jak sa węgliki to już mozna sobie darować te wolne obroty?
  • 0

budo_piteros777
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 571 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobić dziury w hatrowanej stali?
nie możesz darować sobie wolnych obrotów, bo te węgliki też mają swoją granicę żywotności - a po za tym to poniżej 3mm i mogą się złamać. Ja osobiście największe "sukcesy" wierceniowe osiągam na obrotach 150-200/minutę uniwersalnym niemieckim wiertłem (4mm) z węglikiem (metal, beton, kamień, drewno - już z 20 dziur nim zrobiłem i dalej jest OK, a tytanowe to na dwie/trzy mi starczało) - tak żeby się w metal wżerało a nie ślizgało po nim. Ale fakt jest taki że wiercenie jest najwiekszych hardcorem - zwłaszcza że robię to trzymając wiertare ręcznie - nie dorobiłem się stojaka.

Pozdrawiam
  • 0

budo_lotar
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 67 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kielce/oleszno

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobić dziury w hatrowanej stali?
A próbowaliście kiedyś na stołowej wiertarce tylko na korbę ?? kumpel mówi ze daje rade??

Ja wiercę „wurth ami” tylko ze stal jest polewana non stop chłodziwem ( mojej produkcji) w obiegu zamkniętym… a wiertarka moim zdaniem najlepsza jest taka (????) nie wiem jak to się nazywa… areo czy coś… podłączana do sprężarki (na powietrze) obroty się reguluje od 5/s
Ale najprościej dawałem kumplowi projekt na dyskietce a on w robocie wycina mi wszystko laserem (wielkości pokoju) i dziurki zajebiste wychodzą… ale go przyłapali i dali na inny dział :(

pozdro
  • 0

budo_sierściak
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobić dziury w hatrowanej stali?
Znalazłem dość "wyrafinowany" sposób :P , mam taki palniczek(pencil torch) i tym odpuszczam okolice przyszłej dziury a potem gów**ane wietrtło za 1 PLN tylko 1,5 mm a nie 2mm i poszło, potem rozwiercam i piękne dziury.
Węgliki sobie kupię swoją drogą...
dzieki za pomoc
  • 0

budo_iching
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 128 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Rzeszów

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobić dziury w hatrowanej stali?
Topic stary nieco - ale...
Nigdy nie miałem problemów z wierceniem w hartowanej stali. Rozwiązaniem jest węglik wolframu.
Ku...... drogie - ale naprawdę daje radę...
  • 0

budo_vrav
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 83 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobić dziury w hatrowanej stali?
panowie
może to proste przez oczywiste
jeżeli już udało wam się zahartowac do wartości 60 hrc i wyżej to porzućcie tytany
kobalty hss,y bo to fizyce wbrew
rada1 wiertło widiowe polecam joran bosch hilti [nie ma rozdziału czy do betonu czy stali to kwestia ostrzenia] lecisz pan do doświadczonego tokarza za browara ostrzy na odpowiedni kąt dalej do wiertarki stołowej mały obrót rzędu 60-80/min.plus chłodzenie robota lekka łatwa i przyjemna jeden warunek grama bicia na wrzecionie
rada2otwornica diamentowa drogie ale pewne
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024