Skocz do zawartości


Zdjęcie

ja tez sie pochwale...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

budo_heimdall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 635 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: ja tez sie pochwale...

Heimdal z tego co widze to tamten mieczyk ma (racja nie zbrocze ;) ) a osc (prawie na pewno, ale ciezko wyczuc po rysunku:). Zbrocze po prostu przyszlo mi do glowy jako pierwsze.
Po drugie co do wywazenia, to jako ze trzymales w reku (z pewnoscia;) nie jeden miecz, wiesz ze najlepsze wywazenie jest w odleglosci trzech palcow od jelca. A zeby otrzymac taki efekt, trzeba miec w miare ciezka glowice, a ta przy tym mieczu jest plaska i nie wydaje mi sie ze specjalnie ciezka.

- Co do ości: Spróbój mradu wyciąć na zwykłej szlifierce i to z wolnej ręki ładną równą ...To chyba już łatwiej zrobić jakąś koleinę a'la zbrocze :wink: ...
- A z wyważeniem i głowicą to też nie takie oczywiste. Mój mieczyk z dzieciństwa :wink: /resor/ naśladujący pokracznie lekkie "jedynki" końca średniowiecza /coś jak ten typ. XVIII tylko, że smuklejszy/ ma głowicę "kielichową" o gabarytach...kielonka od ognistej wody 8) . No tyle, że ma zbrocze a od połowy do czubka ość.
Ale pamiętaj, że np. długie miecze celtyckie w ogóle nie miały wyważającej głowicy, tylko symboliczną blaszkę na końcu zaklepanego trzpienia, podobnie spatha i inne miecze z okresu wędrówek ludów, np. gockie czy miecze Hunów, jak ten wygrzebany w Polsce z Jakuszowic, w którym za głowicę robi gałka z bursztynu.
Dla odmiany miecze normańskie miały ciężkie jelce i głowice, jak np. mój typ X. wg. Petersena ze stalową, grzybowatą bułą i masywnym jelcem, a i tak średnio to to się nadaje do szermierki w dzisiejszym słowa rozumieniu.
Pozdrawiam i sory za niedostateczną ilość emotionikonów w ostatnim poście, mam nadzieję, że twej dumy ryserskiej nie nadwyrężyłem i rękawicą z kolczugi w pysk nie dostanę :wink:
Heimdall
  • 0

budo_mradu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:New Rembridge
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: ja tez sie pochwale...
Co do tej osci - racja, wiem, ze to na szlifierce robione itd. ale to juz takie "zboczenie zawodowe" ;) .
Co do wywazenia - ten mieczyk oprawa i ksztaltem klingi przypomina raczej pozniejsze produkcje, wiec porownywanie go do mieczy celtyckich czy chociazby do spathy jest raczej nie na miejscu ;) . Chociazby dlatego ze w mieczach pozniejszych glowice spelnialy taka funkcje, o jakiej juz pisalem. A co do glowic, to ciekawe sa madziarskie wczesne szable, ktorych glowice byly po prostu nasadkami (na forum F. jest o tym caly temat).

Pozdrawiam i sory za niedostateczną ilość emotionikonów w ostatnim poście, mam nadzieję, że twej dumy ryserskiej nie nadwyrężyłem i rękawicą z kolczugi w pysk nie dostanę ;)

Nie martw sie, nie dostaniesz. A to dlatego, ze takowej nie posiadam ;) .
Pozdrawiam
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

6 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024