Skocz do zawartości


Zdjęcie

LaGriffe-przeszlifowany kąt


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

budo_raf
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sorau

Napisano Ponad rok temu

LaGriffe-przeszlifowany kąt
Po długotrwałej "walce" z przeszlifem kąta w moim LaGriffe wreszcie mogę zaprezentować efekt, jeszcze trochę pracy trzeba w niego włożyć ale .......... nóż goli :)

Nie było lekko - przeszlif odbył się bez użycia "diamentu"


Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika[/img]
  • 0

budo_cougar
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1675 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:TRÓJMIASTO

Napisano Ponad rok temu

Re: LaGriffe-przeszlifowany kąt
mój tez tak wygląda..;)..ma teraz 25 stopni.nie goli ale karteczki tnie bez wysiłku.zreszta miąsko też.
  • 0

budo_jumbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2040 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: LaGriffe-przeszlifowany kąt
Pięknie i profesjonalnie zrobione! Gratuluję!
  • 0

budo_atomex
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 188 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: LaGriffe-przeszlifowany kąt
Jakim narzedziem tak go przekombinowales?
  • 0

budo__zar_
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 290 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Suwałki - dzika północ

Napisano Ponad rok temu

Re: LaGriffe-przeszlifowany kąt
Pięknie!!! Gratulacje!

Teraz pisz co, czym i jak :)
  • 0

budo_foetus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Galicja

Napisano Ponad rok temu

Re: LaGriffe-przeszlifowany kąt
bardzo mi sie podoba, ale dolaczam sie
wiecej szczegolow technicznych wykonania :o
  • 0

budo_raf
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sorau

Napisano Ponad rok temu

Re: LaGriffe-przeszlifowany kąt
Dzięki za "cukier" :wink:
Trochę cierpliwości mnie kosztował ten przeszlif - z momentami kryzysu włącznie ...

Do przeszlifu wykorzystałem pręty ze Spyderco TriAngle, pas skórzany, zacisk stolarski, czarny marker i taśmę samoprzylepną (nie posiadałem żadnej ostrzałki diamentowej - brak kasy :( )


Przed przystąpieniem do jakichkolwiek robót nad ostrzem dokładnie okleiłem je taśmą klejącą (jedną warstwą) - przy rozpoczęciu zbierania stali z LaGriffe najpierw zdarła się niepotrzebna warstwa taśmy, a pozostała część pięknie zabezpieczała nóż przed (o zgrozo 8O ) niepotrzebnymi zarysowaniami.
W trakcie przeszlifu nie ma sensu przejmować się, że zadrzemy czasem taśmę w miejscach zabezpieczonych, zawsze na powłoce pozostawia ona warstwę kleju, która również zabezpiecza, wręcz niejednokrotnie powoduje, że pręt się na niej pośliźnie nie uszkadzając powłoki.

Rękojeść noża owinąłem gazetą i za pomocą ścisku stolarskiego (po 1,80zł w BricoMarche :) ) przymocowałem do stołu kuchennego. Nóż przymocowałem tak, (szczególnie ważne w ostatniej fazie nadawania kąta) aby przy jak najwygodniejszej pozycji (u mnie zazwyczaj siedzącej) zachować bez problemu kąt i stałość przesuwu pręta po ostrzu.
Najbardziej sprawdził się w moim przypadku taki chwyt pręta:
wiadomo - pozycja siedząca, pręt trzymany oburącz, prawy łokieć (jestem praworęczny) dociśnięty do boku i podczas przeszlifu praca "całym ciałem" - jak nie jasne to jakoś inaczej wytłumaczę :D .
Bynajmniej w moim przypadku ta metoda okazała się idealną w zachowaniu kąta i precyzji.

Przeszlif zacząłem od górnej krawędzi ostrza schodząc do krawędzi tnącej - oczekując na moment kiedy zniknie z niej czarny znacznik markera (hmm tego momentu doczekałem się po około 3 tygodniach - ale przeszlifowi poświęciłem nie więcej niż odsłuchanie jednej ProgRockowej płyty dziennie, no i przerwę tygodniową miałem na odzyskanie zapału i cierpliwości :) )

Podczas zbierania stali bardzo często znaczyłem ją markerem, dzięki temu udało mi się uniknąć zaokrąglenia krawędzi tnącej (na początku trochę walczyłem aby uniknąć tego efektu, częste oznaczanie jednak nadało precyzji robocie).

WAŻNE - w trakcie przeszlifowania (wiadomo - szlif jest jednostronny w LaGriffe) zanim dojdziemy do wprawy - po drugiej stronie potrafi się odłożyć trochę stali tworząc wypukły wałeczek. Co chwilę kontrolowałem (od momentu kiedy się zorientowałem o problemie :wink: ), i jeżeli tylko minimalnie się pojawił likwidowałem go skórzanym paskiem (starym poczciwym wojskowym pasem) - kilkanaście pociągnięć i wałeczka nie ma i nie ma zagrożenia, że nadamy jakiś kąt tej krawędzi. Ponadto mamy pewność, że skóra nie uszkodzi powłoki.

Pierwszy (najważniejszy) etap przeszlifu uznałem za zakończony, kiedy powierzchnia ostrza była płaska i parę pociągnięć prętem całkowicie likwidowało oznaczenie naniesione markerem od górnej krawędzi przeszlifu do krawędzi tnącej.

Później identycznie jak od początku tylko w ruch poszedł "biały pręt" a następnie skórzany pas (pasem mam zamiar jeszcze trochę popracować - możne nawet drobnym dodatkiem pasty polerskiej).

Cierpliwości trochę potrzeba, ale nóż dostaje indywidualnie nadanego charakteru i włosy goli bez najmniejszego problemu. No i duma z własnej wytrwałości aż miło :)

Jak jakieś konkretne szczegóły potrzebne to służę. Jeżeli ktoś ma pręt diamentowy to czas przeszlifu (tak myślę) można ograniczyć (przy zachowaniu bardzo dużej dokładności) do kilkunastu godzin pracy.

Pozdrawiam
  • 0

budo_sulej
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 361 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:DG | Katowice
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: LaGriffe-przeszlifowany kąt
A ileTobie to zajęło??
  • 0

budo_raf
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sorau

Napisano Ponad rok temu

Re: LaGriffe-przeszlifowany kąt

A ileTobie to zajęło??


Tak jak napisałem powyżej :) ok 2 tygodni - codziennie po trochę, zaleznie od ilości czasu do rozdysponowania, jednak nie dłużej niż 30-60 minut dziennie
  • 0

budo_raf
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sorau

Napisano Ponad rok temu

Re: LaGriffe-przeszlifowany kąt

A ileTobie to zajęło??


Tak jak napisałem powyżej :) ok 2 tygodni - codziennie po trochę, zaleznie od ilości czasu do rozdysponowania, jednak nie dłużej niż 30-60 minut dziennie


Diamentowy pręt ograniczy robotę do kilku godzin nie kilkunastu - sorki, nie chciałem nikogo przerazić :wink: :)
  • 0

budo_foetus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Galicja

Napisano Ponad rok temu

Re: LaGriffe-przeszlifowany kąt
dziękówa za bbbaaarrrdddzzzooo wyczerpujace wyjasnienia.
i wielkie poklon poklon za hand made bo myslalem ze uzyles
zaawansowanej technologii typu szlifierka.
a tak nawiasem mowiac to takie patenty powinno
sie publikowac w czasopismach fachowych !
jeszcze raz poklon
  • 0

budo_cougar
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1675 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:TRÓJMIASTO

Napisano Ponad rok temu

Re: LaGriffe-przeszlifowany kąt
a mi zajeło to na lanskym de luxe ok 5-6 godzin....;).non stop.5 pretów jedno mocowanie i praca jedną ręką....obejrzałem wszytkie seriale w telewizji jakie leca od 15 do nocy ;)
  • 0

budo_raf
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sorau

Napisano Ponad rok temu

Re: LaGriffe-przeszlifowany kąt

a mi zajeło to na lanskym de luxe ok 5-6 godzin....;).non stop.5 pretów jedno mocowanie i praca jedną ręką....obejrzałem wszytkie seriale w telewizji jakie leca od 15 do nocy ;)


Nie da się ukryć - mnoga cierpliwości i wytrwałości włożyć trzeba - przez pośpiech można jedynie spier...ić nóż i później pluć sobie w brodę ... 8)

HandMade - czysta satysfakcja ;)
  • 0

budo_qkiel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: LaGriffe-przeszlifowany kąt
slicznosci kurde bele
tez chce taki :oops:
  • 0

budo_ciulkwens
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 923 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: LaGriffe-przeszlifowany kąt
ales sie z tym pierdolil, gratuluje wytrwalosci!!!
ja to bym szlifierki uzyl, albo chociaz jakiegos "grubszego" kmienia
a poco usuwales "drut" co chwila, nie lepiej bylo tylko raz na koncu to zrobic?
  • 0

budo_raf
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sorau

Napisano Ponad rok temu

Re: LaGriffe-przeszlifowany kąt

a poco usuwales "drut" co chwila, nie lepiej bylo tylko raz na koncu to zrobic?


Chociażby dlatego, żeby nabierać wprawy w utrzymywaniu kąta i aby uniknąć odkładania się "wałeczka" stali po drugiej stronie ostrza 8)
  • 0

budo_ciulkwens
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 923 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: LaGriffe-przeszlifowany kąt
ahaa
  • 0

budo_romektm
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 262 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: LaGriffe-przeszlifowany kąt
Probowal moze ktos zrobic to jakas szlifierka ? Moze wiertarka z zalazona koncowka do szlifowania ? Tylko trzeba by bylo uwazac, zeby nie przegrzac stali.

A moze pilnik bylby dobry ? Najpierw pilnikiem, a pozniej poprawic normalna ostrzalka.
  • 0

budo_raf
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sorau

Napisano Ponad rok temu

Re: LaGriffe-przeszlifowany kąt

Probowal moze ktos zrobic to jakas szlifierka ? Moze wiertarka z zalazona koncowka do szlifowania ? Tylko trzeba by bylo uwazac, zeby nie przegrzac stali.

A moze pilnik bylby dobry ? Najpierw pilnikiem, a pozniej poprawic normalna ostrzalka.


Mój kumpel dał LaGriffe do przeszlifowania "ślusarzowi precyzyjnemu" - sorki, ale SPIERDOLIŁ mu go kompletnie. Po pierwsze - zebrał powłokę BlackTi nie tylko na krawędzi tnącej. Po drugie ostrze zaczęło się "przy byle czym" wykruszać - efekt przegrzania? Wogóle - precyzyjnie zmienił charakter tego noża - fachura! :?

Wiertarka z końcówką do szlifowania - zdecydowanie nie! Wiertarka jest do wiercenia.

Jeżeli już to na początek "diamentem" - później wiadomo :) Co do pilnika nie mam zdania, myślę, że jakiś odpowiednio precycyjny, okrągły pilniczek mógł by wyjątkowo zastapić diamencik - ale pewności tutaj nie mam.
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: LaGriffe-przeszlifowany kąt
jesli moge sie wypowiedziec, zaznaczam isz na nozach nie znam sie ale robilem szlif na mieczah japonskich oraz ostrzylem kilka. Do mieczy urzywa sie kamieni jesli jest mocno skorodowany aby zebrac pierwsza warstwe urzywa sie dosc grubego i robota idzie szybko trzeba oczywiscie cholernie uwarzac i miec wprawna lape, ale sadze ze mozna by urzyc takiego samego do noza. Potem w miare postepowania prac urzywac drobniejszych przyczym chyba nie sa wymagane asz tak gladkie jak przy wycionganiu na glowni miecza efektuw kucia typu hada hamon jihada itp. Na moje oko moglo by to skrucic prace do jakis 3-5 godzin nie wiecej.I chyba to najbardziej profesjonalne rozwiazanie. A na koncu polecam polerke za pomoca filcu osadzonego na wiertarce z dodatkiem pasty polerskiej (polecam paste o nazwie Dursol naprawde czyni cuda). Ostrze tak moje dluta i golenie wlosuf to malo, jak sie kiedys zaciolem nawet nie poczulem i tylko sie zdziwilem rze krew leci bo ledwo co dotknolem.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024