Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zabezpieczenie antykorozyjne ostrza.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

budo_lord von banan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2917 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Zabezpieczenie antykorozyjne ostrza.
Weźmy nóż ze stali węglowej i pokryjmy go antykorozyjnie. Ok. Ale co z ostrzem? Jak zabezpieczyć ostrze. szczególnie w bardzo wymagających, mokrych i słonych warunkach (pot cieknący po plecach, morska woda)?
Z mojego doświadczenia z pistoletem noszonym w pochwie IWB na gołym ciele wynika, iż nie wystarcza zwykła oliwa, bo pot ją wymywa. Wiem, że istnieje coś takiego, jak Tuf Cloth i amrine Tuf Cloth firmy Sentry Solutions. Jest to szmatka, która po przetarciu nią powierzchni pozostawia cienki, jakby woskowy film. Czy to jest rozwiązanie? Czy znacie coś innego?
  • 0

budo_black
  • Użytkownik
  • Pip
  • 43 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano Ponad rok temu

Re: Zabezpieczenie antykorozyjne ostrza.
Witaj Lordzie.
Istnieje pewien środek smarny w sprayu ( miałem go w puszce wielkości dużego WD - 40 ), jest to środek na bazie teflonu używany do smarowania łozysk i przekładni ( również precyzyjnych ), pracujących pod bardzo dużymi obciążeniami. Jego konsystencja jest podobna jak teflonu w sprayu ale pozostawia trwalszą warstwę na powierzchni metalu. Był on produkcji niemieckiej, niestety nie moge podać teraz jego nazwy ponieważ podarowałem go ojcu jako środek do smarowania kołowrotków wędkarskich ( bardzo go sobie chwali ).
Może wiec spróbować by czymś takim zabezpieczyć ostrze. Oczywiście procedurę trzeba by co jakiś czas powtarzać tak jak konserwację broni palnej.

Pozdrowienia
Black


pomyśl dwa razy - tnij raz.
  • 0

budo_kret
  • Użytkownik
  • Pip
  • 47 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Zabezpieczenie antykorozyjne ostrza.
Równierz polecam WD 40, dotychczas stsowalem go z powodzeniem do konserwacji mieczy i zbroi ;) sprawdzil sie rewelacyjnie. Jego zastosowanie, w przypadku uzywanego czesto noza, moze miec tylko jedna wade, regularne stosowanie.
  • 0

budo_gacman_c
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 661 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Zabezpieczenie antykorozyjne ostrza.
tylko tu raczej chodzi o srodek wielkosci puszki od wd40 a nie o samo wd40 ;) samo wd 40 jest dobre do oczyszczenia z rdzy ;)
jak chcesz nim cos smarowac to nie polecam szybko zejdzie ;)


pozdrawiam
  • 0

budo_black
  • Użytkownik
  • Pip
  • 43 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano Ponad rok temu

Re: Zabezpieczenie antykorozyjne ostrza.

tylko tu raczej chodzi o srodek wielkosci puszki od wd40 a nie o samo wd40 ;) samo wd 40 jest dobre do oczyszczenia z rdzy ;)
jak chcesz nim cos smarowac to nie polecam szybko zejdzie ;)


pozdrawiam


W pełni się z tobą zgadzam, WD-40 Swietnie czyści,penetruje i natłuszcza ale nie pozostawia TRWALEJ warstewki ochronnej.

Świetne do zabezpieczenia ostrza mogą okazać się
Teflon w sprayu i Grafit w sprayu.
dostępne są w dobrych sklepach wędkarskich(lub/raczej na zamówienie)
Uzywa się ich do konserwacji połączeń wyczynowych wędzisk nasadowych
Grafit regeneruje powierzchnię styku i uzupełnia ubytki a teflon tworzy warstewkę ochronną i zabezpiecza przed zakleszczeniem.
Obydwa środki pozostawiają suchą, cienką i dosyć trwałą powłokę.
Z uwagi na kolor do ostrzy w odcieniach stali leprzy będzie teflon a do czarnych grafit.

Firmy produkujące te środki to np. Maver i Sensas.
Cena nie powinna przekroczyć 30-50Pln


pozdrawiam Black


Pomyśl dwa razy-tnij raz.
  • 0

budo_starolas
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 86 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Starogard Gd

Napisano Ponad rok temu

Re: Zabezpieczenie antykorozyjne ostrza.
można sprubować smaru do łancucha ,bardzo dobrze trzyma się żelastwa Finish Line(kilka rodzaji)jest też smar firmy Ravenol
  • 0

budo_kret
  • Użytkownik
  • Pip
  • 47 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Zabezpieczenie antykorozyjne ostrza.

tylko tu raczej chodzi o srodek wielkosci puszki od wd40 a nie o samo wd40 ;) samo wd 40 jest dobre do oczyszczenia z rdzy ;)
jak chcesz nim cos smarowac to nie polecam szybko zejdzie ;)


Mam troche inne doswiadczenie z tym specyfikiem, fakt ze nie jest to grafit w sprayu, ale tez zapewne inna cena, a tez skuteczny.

Jak pisalem stosuje go do konserwacji mieczy, uzywanych jak najbardziej bojowo w roznych warunkach atmosferycznych.
Zabezpieczam je w ten sposob ze psikam srodek na szmatke, i przecieram nim miecz pozostawiam do "wyschniecia" - choc w zasadzie aby wyschlo dlugo musialo by schnac. Po uzytkowaniu ta sama szmatka jeszcze raz przecieram, na wyjazd nie trzeba brac calej puchy, wystarczy zwilzona szmatke w worku foliowym i to po prostu dziala, nie ma problemu z rdza. a i innymi brudami.

Ma srodek swe minusy, stosowanie troche uciazliwe, ale w wypadku konserwacji mieczy nie znam lepszej.

Ten kto ma chocby powieszony na scianie kuty miecz, ktory to kazdy odwiedzajacymusi pomacac wie co zostaje po takim macanku ;) WD-40 sprawai ze bez obaw mozna dac macac do woli :) , pozniej szmatka i wsio.

Zas na rdze WD 40 choc jest dobry, to zalezy od tego jak mocno rdza wlazla, moze sie okazac ze bez pasty polerskiej sie nie obedzie.
  • 0

budo_surval
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 338 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Zabezpieczenie antykorozyjne ostrza.
Tak. WD 40 do konserwacji jest całkiem OK. Ja po spływie kajakowym na którym testowałem BK 7 szmatkę zwilżoną WD 40 na stałe umieściłem w zasobniku pochwy tego noża, w woreczku foliowym i jak trzeba to przecieram ostrze szmatką tak profilaktycznie żeby jakąć tłustą powłokę miało.
  • 0

budo_misiakus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Zabezpieczenie antykorozyjne ostrza.
Proponuję zerknąć jeszcze na ofertę smarowideł do rowerów. Ostatnio kolega z serwisu pokazywał mi 2 smary na bazie teflonu. Jeden po posmarowaniu małej głowni z Carbon V "wysychał ii wsiąkł" tworząc ponoć trwałą warstwę ochronną. Drugi pozostawał na głowni w konsystencji smaru. Ten pierwszy ponoć polecają do amortyzatorów rowerowych.
Jak będę miał kilka złotych na zbyciu to kupię na próbę i przetestuję na ostrzach z Carbon V ... chyba, że ktoś zrobi to pierwszy :) .

Dopadłem też firmę, która ma masę antykorozyjnych preparatów w ofercie. Właśnie posłałem do nich stronę A4 z pytaniami :) . Zdam relację po otrzymaniu odpowiedzi.

Pozdrawiam
  • 0

budo_misiakus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Zabezpieczenie antykorozyjne ostrza.
przyszły odpowiedzi ...

1. Importer smarów rowerowych firmy Finish Line poleca mi eksperymenty. Nie bardzo wiedzą co mi doradzić do noża.
Wpiszcie w [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] i zaawansowane "finish line" i ustawcie filtrację na polski, to wywali kilka stron z testami tych smarów robionych przez serwisy rowerowe.

2. odpowiedź z firmy Tikkurila Coatings:
Do zabezpieczenia przedmiotów takich jak ostrza noży polecam wosk pszczeli. Jeżeli malować to najlepiej farbami poliuretanowymi TEMADUR 20 i lakierami Temadur Clear.

Na to z tymi świeczkami sam nie wpadłem ... a takie stare rozwiązanie. Pytałem ich o "co będzie jak to wasze "x" zostanie mi na kanapce" i proszę jak ładnie podpowiedzieli :) .
Jutro pobawię się świeczką woskową i poeksperymentuję.

Pozdrawiam
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zabezpieczenie antykorozyjne ostrza.
Po eksperymentach z roznymi swinstwami , jedynie Tuf Cloth spelnia moje wymagania , noz przetarty tym srodkiem spokojnie wytrzymuje tydzien ciezkiej pracy w terenie bez zadnych objawow rdzy.Nawet przyciagajace rdze kukhuri neplskie staja sie na nia niewrazliwe.
Co od WD40 generalnie jest to srodek czyszczacy , wlasnie przed posmarowaniem TC , czyszcze noz WD40 i na to nakladam ten srodek.
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zabezpieczenie antykorozyjne ostrza.
Slyszalem o innym, ponoc rewelacyjnym srodku, polecanym m.in przez benchmade: militec-1. Wiecej informacji tutaj:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Jak tylko moj noz od bm do mnie dojdzie, kupuje militec-1.
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zabezpieczenie antykorozyjne ostrza.
Militec jest swietny szczegolnie do broni palnej , ale on nie zabezpiecza przed korozja ( a nawet odwrotnie wedlug niektorych - chlorine + wegiel =rdza) ale jest libricatorem , uzywa sie go tylko do czesci ruchomych.Foldery i balki chodza naprawde znakomicie .Aplikuje sie go w procesie cieplnym , przez to dziala duzo dluzej niz White Light .
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zabezpieczenie antykorozyjne ostrza.
podobno poziom chlorine w militecu o ile jest, to bardzo niski, przez co rdza nie powstaje, Seiken jestes tego pewien ?
Czy w takim razie nakladanie militecu na d2 czy np ats-32 nie jest wskazane ?
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zabezpieczenie antykorozyjne ostrza.
poprawka, ta druga stal to oczywiscie ats-34.
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zabezpieczenie antykorozyjne ostrza.
Podobno rzeczywiscie prawie jej tam nie ma ,ale na pewno nie ma jej w TC.To sa opinnie z forums , wszyscy polecja to jednynie jako pokrycie laczen.
Mysle ze zrobie maly test na jakim weglowym ostrzu i zobaczymy sami
  • 0

budo_maj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Zabezpieczenie antykorozyjne ostrza.
To ja jeszcze zahacze o kwestie, ktora juz tu gdzies zostala wywolana. Posmarujemy noz jakims srodkiem, rdza go nie chwyci, ale co z uzytecznoscia takiego ostrza do powiedzmy produktow spozywczych??? Przykladowo nakladam WD40 a potem przekroje sobie jabluszko :? Smacznego :(
  • 0

budo_mithrandir
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 880 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Zabezpieczenie antykorozyjne ostrza.
Sprawdzone, przynajmniej jeśli chodzi o wd-40, że się po tym żyje i nie rzyga. Co więcej i co za parę lat to nie wiem... :twisted:
Ale doraźnie nie szkodzi.

Pozdr
Mithr
  • 0

budo_maj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Zabezpieczenie antykorozyjne ostrza.
a smak 8O ???
  • 0

budo_mithrandir
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 880 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Zabezpieczenie antykorozyjne ostrza.
Jak jesteś naprawdę głodny...
Nie, no spoko, w takich ilościach nic nie poczujesz. :D
Ewentualnie ten delikatny posmak produktów ropopochodnych! Jakże dobrze znany, budzący sentyment u mieszkańców wielkiego miasta..! :)
Zmęczony jestem...
Pozdr
Mithr
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024