Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zmiana pozycji w boksie?, plusy?, minusy?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

budo_jacatb
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 177 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano Ponad rok temu

Zmiana pozycji w boksie?, plusy?, minusy?
Mam pytanie, może ktoś już tak robił i ma jakieś wrażenia i uwagi?. Sprawa dotyczy zmiany pozycji (boks), boksuję sobie już parę miesięcy bardzo intensywnie z niezłym skutkiem i ostatnio z powodu kontuzji lewej ręki (boksowałem na przyrządach i tarcze - generalnie tylko jedną ręką), boksowałem w pozycji odwrotnej (mańkut) i zauważyłem, że nie sprawia mi to wielkiej trudności (pozycja, koordynacja, uniki itd). Mam wrażenie, że niektóre akcje wychodzą nawet tak samo lub ciut lepiej?!. I się zastanawiam czy nie zmienić pozycji na jakiś czas, a może na stałe?, a może trenować jedno i drugie?, czy warto próbować?, co mi to da?, co może popsuć?
Jakie to da plusy?, a jakie minusy?!
Mam też parę opinii ludzi z klubu i trenerów, ale chce się też od Was czegoś dowiedzieć?! lubię słuchać wszystkich i wyciągać własne przemyślenia, opinie, sugestie.
Nadmienię iż, od zawsze miałem problem z pozycją (choć zawsze wybierałem normalną-regular) już w Kicku się zastanawiałem jak stać np. bardzo łatwo kopie mi się lewą nogą, na Snow Boardzie jest mi w zasadzie obojętne którą nogę mam z przodu, w piłkę gram obu nożnie (z lekką przewagą prawej nogi), test na popchnięcie i wykroki wypada w zasadzie po połowie, jestem praworęczny, choć np. słoiki wolę odkręcać lewą ręką jak również wykręcać szmatę (prawa tylko trzyma) na siłowni raz jedna ręka jest silniejsza raz druga!
Proszę o opinie i sugestie
pozdrawiam
  • 0

budo_kirin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 750 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiana pozycji w boksie?, plusy?, minusy?
Nie wiem w jakim stopniu oświadczenia wyniesionez karate moga być przydatne bokserowi, ale mójtrener zawsze mocno doradzał walkę w lewej pozycji walki. Powód jest prosty - wątroba jest po prawej, i walczące w lewej pozycji chronisz nieco wątrobę. A chyba wiadomo jak kończy się cekny cios "na wątróbkę"...
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiana pozycji w boksie?, plusy?, minusy?
1) Mańkut bokser to niełatwy przeciwnik
2) Dobrze walczyć w obu pozycjach -to daje przewagę i często powoduje zaskoczenie.
3) Czy techniki lepiej wychodzą? Jak ktoś się przyzwyczai - to może i tak.
Natomiast niektóre kombinacje - haki, sierpy - bywa że idą lepiej...

Truizmy cholera :wink:

4)

na siłowni raz jedna ręka jest silniejsza raz druga


A to jest dziwne!

5) Ja używam obu pozycji. Dawniej: w ogóle na specyficznych sparingach TKD z wejściami np. yop-chagi używa się zmian, slide'y itp. -i tam obie strony są potrzebne...
  • 0

budo_pencil
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 80 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lubelskie

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiana pozycji w boksie?, plusy?, minusy?
Jak najbardziej trenowac na obie strony - ostatnio trenowalem tylko w lewej i strasznie oslablem jesli chodzi o walke w odwrotnej - wogóle przestałem się w niej czuć pewnie , niektóre podstawowe akcje zdają się nie "zaskakiwać" - wniosek prosty - nie zaniedbywac odwrotnej pozycji!
  • 0

budo_niedziel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2844 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze wsi jestem
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiana pozycji w boksie?, plusy?, minusy?
> JacaTB - Mam to samo z pozycjami.
Z jednej strony walcze z lewej, ale latwiej mi jest w prawej, wydaje sie naturalniejsza. Za malolata jak jezdzilem za rolkach, to mnie pytali czy jestem leworeczny, bo ponoc odwrotnie nogi dawalem. Cwicz obydwie, pomysl o sytuacji jaka masz teraz, jak ci sie cos stanie w czasie walki w jedna reke to druga tez zabijasz. :)
Ja usiebie zauwazylem ze przez ta sprawe z lapami w czasie walki ustawiam sie zbyt frontalnie. :( Bede musial cos z tym zrobic.
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiana pozycji w boksie?, plusy?, minusy?
dobrze jest czuc sie tak samo dobrze w lewej jak i prawej pozycji, kiedys sparujac kilka razy na same rece z bokserem- stwierdzil ze moje czeste zmiany pozycji sprawialy mu problem. nie znal tego bo trener zawsze kazal walczyc w lewej.
  • 0

budo_jacatb
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 177 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiana pozycji w boksie?, plusy?, minusy?
Ostatnio na treningach męcze trochę pozycję mańkuta z coraz lepszym skutkiem szczególnie podba mi się podczas ataku przeciwnika gdy cofam się broniąc zmieniam pozycję i stropuję go lewym prostym - kontra :) . Wiekszość myśli, że będzie to prawy prosty wiedząc, że jestem regular myślą, że tak będę walczyć i się trochę gubią :) . Żeby poprawić koordynację lewej ręki tj. zmusić ją do pracy na poziomie prawej (stać się oburęczny) staram się wykonywać wszelkie czynności przypisane prawej ręcę lewą :lol: otwieranie drzwi, przykręcanie śrubek, operowanie nożem przy krojeniu itd. nawet próbuję pisać ale to jest koszmar he he
Podoba mi się to coraz bardziej :)
  • 0

budo_niedziel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2844 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze wsi jestem
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiana pozycji w boksie?, plusy?, minusy?
Te cwiczenia o ktorych mowisz ja robie juz od dawna :)
Juz ktorys rok, chyba 4' ty.
Troche to niewygodne, ale ciekawe za to :-)
  • 0

budo_jacatb
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 177 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiana pozycji w boksie?, plusy?, minusy?
Ogólnie i tak mam w stosunku do moich znajomych o wiele większą koordynację lewej reki taki już jestem :) )) ale pisanie to zgroza, już wolę lewą reką naleśniki podrzucać na patelni, otwierać lewą ręką słoiki lub podrzucać piłkę tenisową etc.
A jak się Tobie pisze lewą ręką?! :)
  • 0

budo_niedziel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2844 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze wsi jestem
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiana pozycji w boksie?, plusy?, minusy?
Nie pisze lewa reka, no chyba ze smsa :wink:
Lewa reka jest do innych rzeczy :oops: ( bez skojarzen brzydkich ! ).

Generalnie nie robie tego regularnie. To lepiej " laczy kanaly mozgowe " niz jakbys to robil czly czas, no chyba ze naprawde profesjonalnie i czesto ( czytalem kiedys taki artykul i tak tam pisalo ).
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiana pozycji w boksie?, plusy?, minusy?
ja ostatnio z powodu kontuzji kolana (cwicze kicka), nie dalo sie inaczej- przeciazenie prawej nogi, wiec teraz prawa mam z przodu. I o dziwo ta nowa pozycja nie tylko nie sprawia mi problemu, ale nawet idzie mi nieco lepiej, byc moze wiaze sie to z faktem ze ktos wlasnie nauczyl mnie poprawnego poruszania sie na nogach, juz w pozycji odwrotnej. Tak wiec nowa pozycja zostaje i zobaczymy jak to dalej bedzie....:)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024