Skocz do zawartości


Zdjęcie

PARTER - SAMBO czy BJJ ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

budo_olaff
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 515 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Edinburgh / Breslau

Napisano Ponad rok temu

PARTER - SAMBO czy BJJ ?
Cześć. Mam kilka pytań, na które mam nadzieję uzyskać od kogoś odpowiedź:
-co oznacza termin "grapling", "grapler",...
-czy ktoś mógłby mi po krótce opisać systemy Vasiliev'a i Rokopasznyj Boj ?
-trenuję Kravkę i chciałbym do tego wzmocnić sobie parter, tym bardziej, że łapię się na tym, że generalnie typowe boksy to nie dla mnie. Co będzie lepsze: SAMBO, czy BJJ ? (wcześniej trenowałem przez 2 lata zapasy w stylu klasycznym ).
Z góry dziękuje za odpowiedź.
Olaff
  • 0

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: PARTER - SAMBO czy BJJ ?

-co oznacza termin "grapling", "grapler",...

Grappler to osoba "chwytajaca". Dazy do zakonczenia starcia poprzez rzut, trzymanie lub dzwignie/duszenie. Stara sie przy urzyciu techniki zmusic przeciwnika do poddania. Przeciwienstwo uderzaczy gdzie chodzi o znokautowanie przeciwnika.

-trenuję Kravkę i chciałbym do tego wzmocnić sobie parter, tym bardziej, że łapię się na tym, że generalnie typowe boksy to nie dla mnie. Co będzie lepsze: SAMBO, czy BJJ ? (wcześniej trenowałem przez 2 lata zapasy w stylu klasycznym ).


Piszesz o Sambo Combat czy Sambo Sportowym ?
Wiekszosc sekcji Bjj jest nastawiona na samoobrone bardziej nizeli na sport tak wiec w celu nauki parteru "do samoobrony" to smialo wal na Bjj. Nie od dzis wiadomo ze Bjj ma najsilniej rozwiniety parter sposrod wszystkich systemow walki wrecz.
  • 0

budo_kenjiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1799 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: PARTER - SAMBO czy BJJ ?
No i Twoim plusem jest to ze cwiczyles dwa lata klasyczne. Znaczy ze orientujesz sie jak zachowac sie w klinczu. Ta strefa jest caly czas "olewana" w wiekszosci szkol. Bardzo dobry zawodnik, ktory potrafi walczyc w clinchu (zwarciu) moze byc nie do przejscia na "ulicy", gdzie raczej dobrowolnie do parteru bym nie schodzil, a i takiego co umie w zwarciu walczyc nie tak latwo do parteru sprowadzic...
Uzupelnij pozycje kontroli nad przeciwnikiem z zapasow klasycznych uderzeniami lokci, kolanek i glowy. A co do parteru do Hast ma racje, BJJ to dzisiaj najlepszy wybor.
No chyba ze znajdziesz szkole MMA gdzie te wszystkie wymienione rzeczy masz na miejscu...
Pozdrawiam
  • 0

budo_olaff
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 515 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Edinburgh / Breslau

Napisano Ponad rok temu

Re: PARTER - SAMBO czy BJJ ?
hmmm...Sambo sportowe... rozumiem to jako takie mocniejsze zapasy z większą ilością technik kończońcych ( jeżeli się mylę to proszę o sprostowanie) a o SAMBO COMBAT nie bardzo słyszałem, czym np. różni się od KRAV MAGA ?
P.S. Racja, że trenowanie zapasów mi dużo daję, ale zrozumiałem to dopiero ćwicząc Kravkę. Wcześniej wydawało mi się, że zapasy (zwaszcza styl klasyczny) są mało przydatne na ulicy, jednak w uzupełnieniu z technikami KM są jak najbardziej przydatne.
Dzięki za odpowiedź.
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: PARTER - SAMBO czy BJJ ?

hmmm...Sambo sportowe... rozumiem to jako takie mocniejsze zapasy z większą ilością technik kończońcych ( jeżeli się mylę to proszę o sprostowanie) a o SAMBO COMBAT nie bardzo słyszałem, czym np. różni się od KRAV MAGA


Hmm - tylko kto to trenował? Ruskie wojsko (wojska dawnego bloku?)? Bo gdzie indziej, to IMHO nie uświadczysz (no i w sumie techniki walki bronią dużo nie dadzą - jak jesteś cywilem - nie nosisz raczej różnych narzędzi - z tego co słyszałem to trenowali różne kombinacje saperka, noże etc. ...a z "unarmed combat" to chyba niewiele ponad standard :? ).
  • 0

budo_obronca
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 564 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z lasów zachodnich

Napisano Ponad rok temu

Re: PARTER - SAMBO czy BJJ ?
Mój trener wspominał mi o Sambo, wypowiadał się tak:
Że jest to zabawa oblizona raczej pod ludzi silniejszych fizycznie, czyli że nie wszystkie techniki zrobisz dysponując przeciętnymi wymiarami.
No a jak zobaczyłem sekcje wojtka w Poznaniu (tego co zwiał przez drabine z big brathera) to się raczej potwierdziło. Mase to chłopaki mają, o takie średniowysokie, barczysto-tłustawe kwadraty.

Raczej polecałbym bjj. Ostatecznie to i tak zależy od nauczyciela, może być najlepszy system walki ale jak nauczyciel kiepski i się z nim nie dogadujesz to lypa. Wybieraj kierując się także (a może przedewszystkim) nauczycielem. Internewtowe porady są naprawdę średnioskuteczne, goście których nie znasz mówią ci to jest dobre a to złe, po pierwsze nie masz powodu im wieżyć, mogą się po prostu na tym nie znać opowiadać przeróżne androny, nawet jak im się wydaje że to prawda może być to po prostu lypa.

czołem
  • 0

budo_black_ninja
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 58 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: PARTER - SAMBO czy BJJ ?
@Obronca
Potwierdzam Twoje zdanie na temat ludzi, ktorzy chodzili (obecnie sekcja juz nie istnieje) do Wojtka na Sambo. Sam uwazam, ze maly nie jestem (185 wzrostu, 75 kg wagi, 2 lata na silce +sztuki walki), a jak poszedlem na pierwszy trening i zobaczylem tych wszystkich trenujacych tam to sie po prostu przerazilem :)
  • 0

budo_andy_hug
  • Użytkownik
  • Pip
  • 37 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: PARTER - SAMBO czy BJJ ?
pod względem metodyki, technik, taktyk sambo bardzo ustepuje brazylijskiemu.
i nie ma co ściemniać.
bjj obecnie jest najbardziej zaawansowane parterowo, szczególnie w sferze metodyki, a to chyba najważniejsze. bo techniki niby :wink: sa podobne, ale jak ich uzyć, to osobna sprawa.
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: PARTER - SAMBO czy BJJ ?
Metodyka metodyka .. prawda jest taka ze obydwa systemy staja sie podobne do siebie ... bjj sciaga z sambo dzwignie na nogi ... sambo prace garda.

Zalezy od ciebie co wybierzesz w sambo jest mniej pracy garda

Metodyka technik dzwigni na nogi na pewno nie jest lepsza w bjj ;)


Pozdrawiam
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: PARTER - SAMBO czy BJJ ?
POnadto metodyke treningu ustawia w Warszawie Roman Szaszkow ... a tej klasy instruktorow kluby bjj widuja sporadycznie na stazach i seminariach ... u nas on prowadzin treningi na codzien.

Wiec nie mozna mowic ze cos jest lepsze a drugie gorsze ... proponuje ci sie po prostu przejsc po klubach ze 2 miesiace i wybrac to co ci pasuje najbardziej.
  • 0

budo_mafox_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 746 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: PARTER - SAMBO czy BJJ ?

hmmm...Sambo sportowe... rozumiem to jako takie mocniejsze zapasy z większą ilością technik kończońcych ( jeżeli się mylę to proszę o sprostowanie) a o SAMBO COMBAT nie bardzo słyszałem,

W Krakowie Sasza prowadzi Sambo Combat na forum moze sa osoby ktore to trenuja wiec powinni sie podzielic wrazeniami z treningow...
  • 0

budo_olaff
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 515 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Edinburgh / Breslau

Napisano Ponad rok temu

Re: PARTER - SAMBO czy BJJ ?
no z wielką chęcią bym poczytał coś o tym...jakieś kurde relacje, he
  • 0

budo_olaff
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 515 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Edinburgh / Breslau

Napisano Ponad rok temu

Re: PARTER - SAMBO czy BJJ ?
no z wielką chęcią bym poczytał coś o tym...jakieś kurde relacje, he
  • 0

budo_bartek1980
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 145 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:from hell

Napisano Ponad rok temu

Re: PARTER - SAMBO czy BJJ ?
w sambo masz dużo parteru a do chwytów wcale nie trzeba dużo siły i masy. Sam dużo ważę i mi to trochę przeszkadza. Wydaje mi się że w polsce jest więcej trenerów od sambo którzy są specjalistami niż BJJ.
  • 0

budo_sandokan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 309 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdansk

Napisano Ponad rok temu

Re: PARTER - SAMBO czy BJJ ?

Wydaje mi się że w polsce jest więcej trenerów od sambo którzy są specjalistami niż BJJ.


To znaczy, ze wielu trenerow BJJ nie za bardzo jest specjalistami, w tym co robia?

Bo mniej ich od trenerow Sambo raczej na pewno nie jest...

Oczywiscie inna sprawa jest, ze wiekszosc cwiczacych BJJ w Polsce robi to nie dluzej niz 3-4 lata, ale wielu ma czesto dlugoletnia praktyke w judo - patrz M. Linke.

Zreszta Sambo tez jest trenowane w Polsce raczej od niedawna, przynajmniej w wiekszosci sekcji, stad raczej trudno mi sie z Toba na 100% zgodzic.
  • 0

budo_bartek1980
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 145 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:from hell

Napisano Ponad rok temu

Re: PARTER - SAMBO czy BJJ ?
ale trenerzy są z ukrainy i z rosji i mają długi staż. Mój trener trenuje 30 lat SAMBO.
  • 0

budo_fatalitty
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Tychy

Napisano Ponad rok temu

Re: PARTER - SAMBO czy BJJ ?
Proponuje ci bjj. Ale uzupelnic te umiejetnosci jeszcze w innej sekcji gdzie rozwiniesz umiejetnosci uderzen nogami i rękami zyskasz wieksza uniwersalnosc, Bo sam parter na ulicy sie nie sprawdza. Proponowalbym ci sekcje jiu jitsu ale taka z prawdziwego zdarzenia. Lub inne szkoly walki ale musialbys sie zapoznac z ich programem nauczania i wybrac odpowiednia do twoich potrzeb.
  • 0

budo_bartek1980
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 145 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:from hell

Napisano Ponad rok temu

Re: PARTER - SAMBO czy BJJ ?
na treninigach sambo mam uderzenia nogami i rękami a to oznacza że walkę w stójce też. A co do BJJ to myślałem jeszcze nad taką ewentualnością by dołączyć to do swojego reżimu treningowego.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024