Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kyok-sul


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
48 odpowiedzi w tym temacie

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyok-sul
No to zapytaj Gutka - jak poszli do ambasady KRL-D żeby przysłali im instruktora, to dostali do wyboru - karate albo tkd. Wybrali karate. Przypomnę że był początek lat 80-ych. Oficjalnie tkd trafiło do korei północnej w 1985. Więc tkd było, co nie zmienia faktu że zaczynali od kyok sul.
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyok-sul

Oficjalnie tkd trafiło do korei północnej w 1985.


Zgodnie z tym, co pisał generał Choi w swojej autobiografii, szkolenie północnokoreańskich instruktorów rozpoczęło się w połowie stycznia 1981, wkrótce po występie drużyny pokazowej ITF w KRLD. W połowie września 1981 odbyło się seminarium z generałem i egzaminy na stopnie mistrzowskie. Z 44 zdających 19 uzyskało 4 dan, pozostali 3 dan. Człowiekiem, który prowadził pierwsze szkolenia w KRLD, był Park Jung Tae - późniejszy prezydent GTF.

Pozdrówka

Gizmo
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyok-sul
No to chyba skwasiłem - albo złe materiały wpadły mi w rece :-) )))
Dzieki za sprostowanie.
  • 0

budo_dohap
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 209 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyok-sul

No to zapytaj Gutka - jak poszli do ambasady KRL-D żeby przysłali im instruktora, to dostali do wyboru - karate albo tkd. Wybrali karate. Przypomnę że był początek lat 80-ych. Oficjalnie tkd trafiło do korei północnej w 1985. Więc tkd było, co nie zmienia faktu że zaczynali od kyok sul.


ale to już lata 80-te... a wcześniej? na Półwyspie jest sporo systemów, częśc ostała sie i na północy. zmiksowano to i wprowadzono jako szkolenie dla jedn. mundurowych.

a pamiętacie "rozkaz 027", ma to ktoś może na video?
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyok-sul
"Rozkaz 027" pamiętam doskonale. Bardzo długo wcześniej ani później na żadnym filmie tak się nie ubawiłem - nie z powodu scen walk, ale niezwykle dętego propagandowego scenariusza... Dołączam się - jeśli ktoś to ma na wideo lub divx, niech się odezwie! "Klasztor Shaolin" po paru latach zdobyłem, to może i "Rozkaz 027" mi się uda :D

A co do koreańskich systemów - nic mi nie wiadomo o jakimkolwiek stylu, który ostał był się w Korei Północnej z zamierzchłej przeszłości. W Południowej oprócz taekyon też znakomita większość wykazuje raczej japońskie korzenie, czasem wzbogacone nieco chińszczyzną :)

Pozdrówka

Gizmo
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyok-sul
W/g mnie należałoby jeszcze sprawdzić : Shim Gum do, Kuk Sul Won, Hwa Rang Do - czy nie maja odpowiedników w chinach czy japonii, chciaż założyciel Shim Gum Do jeszcze żyje.
Tangsoo - to po prostu karate po koreańsku.
  • 0

budo_krvavy
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyok-sul
Usłyszałem ostatnio informacje, że kyok-sul był w dawnych czasach nauczany w super tajnej gdyńskiej Formozie, czy ktoś jest w stanie to zweryfikować? Może są na forum (oczywiście incognito :wink: ) członkowie tej jednostki.
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyok-sul
Gdzieś tam w wojsku był nauczany, słyszałem że 62 komp. specjalnej, ale nie dam sobie paznokcia przypiłować że na pewno.
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyok-sul
Z tego mi mówił kumpel w 48ks też to przerabiali.
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyok-sul
dr hab. Roman Kalina przyznaje się że jest instruktorem Kyok Sul.
  • 0

budo_zlotyelf
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 624 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Feniks-Arete Rybnik

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyok-sul
A z jakieg ślaskieg klubu ?
  • 0

budo_sirkrzysztof
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 129 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyok-sul
W czasopiśmie "Żołnierz Polski" swego czasu dr Krzysztof Kondratowicz (zbieżność imion przypadkowa) prowadził kolumnę "Karate". W odcinku 303 znalazło się krótkie omówienie walki kyok-sul. Niestety, nie wiem, który to był numer gazety, bo zachowałem jedynie wycinek, ale to było gdzieś na początku 1987 roku. Przytaczam ten opis:

"KYOKSUL -- walka uprawiana w KRLD

Drugim -- po TAEKWON-DO -- popularnym, a zarazem oryginalnym, o różnorodnej technice, rodzajem koreańskiej walki wręcz (uprawianym w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej) jest KYOKSUL. Koreański termin kyoksul tłumaczy się jako "szkoła walki". W walce tej zostały wykorzystane doświadczenia rodzimych, uprawianych w Korei -- na przestrzeni co najmniej tysiącletniego okresu -- różnych sztuk walk wręcz. A zatem KYOKSUL ma taki sam rodowód, jak uprawiane w południowej Korei -- taekwon-do. KYOKSUL jest szkołą walki obronnej i kontratakującej -- mającą spore zastosowanie w szkoleniu wojskowej walki wręcz -- łączącą zarówno typowe techniki występujące w karate lub w kung-fu, jak: ciosy nogami (stanowiące podstawową technikę w tej walce), rękami i głową, jak też techniki stosowane w japońskiej sztuce walki JIU-JITSU lub w judo -- czyli podcięcia, dźwignie na stawy i rzuty, jak też bloki.

W szkole walki kyoksul odrzuca się całą nadbudowę filozoficzną dalekowschodnich sztuk walk obronnych, a także nie uznaje się technik, które stanowią "sztukę dla sztuki". Jeden z głównych twórców, mistrz i ekspert szkoły walki KYOKSUL -- Koreańczyk HAN-HO-UN -- uważa, że technika musi służyć tylko umiejętnemu prowadzeniu walki. Ponadto zakłada on, że w szkole walki KYOKSUL powinno uczyć się specjalnego sposobu myślenia i działania, który zapewniałby osiąganie maksymalnego efektu przy minimalnym wysiłku (jest to maksyma przyjęta w jiu-jitsu i judo) przez poznanie psychiki przeciwnika, aby w ten sposób wyprzedzać jego zamiary (zasada stosowana w AIKIDO: go-no-sen -- wyprzedzenie ataku i sen-no-sen -- przewidywanie ataku). Jak zatem widać -- szkoła walki kyoksul jest praktyczna i skuteczna przede wszystkim dlatego, że nie "kostnieje", lecz stale rozwija się, przyjmując to wszystko z innych rodzajów walk obronnych Dalekiego Wschodu, co w nich jest praktyczne i skuteczne w walce realnej.

Zajęcia szkoleniowe w KYOKSUL składają się z trzech zasadniczych części: rozgrzewki, poznawania technik (nauki) i ich doskonalenia oraz walki sparingowej. Zasadnicza część zajęć jest prowadzona w rodzaju lekkiego sparingu bokserskiego. Ważną rolę spełnia rozgrzewka, podczas której stosuje się dość urozmaicone ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mięśnie oraz kształtujące takie cechy motoryczne, jak: szybkość (ważna cecha), siła i gibkość. W tej walce uważa się, że bez dobrego ogólnego przygotowania i wytrenowania -- nauka samych technik mija się z celem. (...)"

Dalej już nic nie ma o kyok-sul. Zachowałem podkreślenia autora. Moim zdaniem, ten opis jest bardzo ogólny, ale może się komuś przydać. O ile wiem, autor przytoczonego tekstu ma obecnie wysoki stopień w jujitsu (widziałem kiedyś na jakiejś stronie).
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyok-sul
Krzysztof Kondratowicz ma obecnie 10 dan i nosi tytuł Soke Kaiden
  • 0

budo_reven
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 222 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Głogów

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyok-sul

Gdzieś tam w wojsku był nauczany, słyszałem że 62 komp. specjalnej, ale nie dam sobie paznokcia przypiłować że na pewno.


Od końca lat 80-tych trenowali Ju Jitsu. Jeden z byłych oficerów jest mistrzem Modern Ju Jitsu.

Apropos materiałów o Kyoksul - w 1982 roku wyszła książka autorstwa Edwarda Mazura pt. "Kyoksul - instrukcja walki wręcz"

Dołączona grafika

Jest dostępna w bibliotece MFMJJ oraz mojej prywatnej :wink:
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyok-sul
Znam ta pozycję. Nawet ktoś dał 130 plnów za egzemplarz. Trochę przepłacił ;-) .
  • 0

budo_horangi
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 69 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyok-sul
Czy ktoś ma może na zbyciu (sprzedania) książkę autorstwa Edwarda Mazura pt. "Kyoksul - instrukcja walki wręcz"-jeśli tak to proszę o kontakt
  • 0

budo_dublet1
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Otwock
  • Zainteresowania:Combat

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyok-sul
:) tez bym chetnir to kupil jak ktos ma dwie sztuki ewentualnie xero,hmm?
  • 0

budo_reven
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 222 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Głogów

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyok-sul
Znaleźć ciężko.
Nawet 130 PLN to juz chyba za mało.
Ja swojej nawet za tyle nie puszcze ;)
Ale sprawdzaj na allegro - może się pojawi...
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyok-sul
W barterze można coś pomysleć.
  • 0

budo_dublet1
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Otwock
  • Zainteresowania:Combat

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyok-sul
a xero tez nie da rady?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024