Skocz do zawartości


Zdjęcie

Tradycyjne systemy NIHON JUJUTSU...historia i geneza


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

budo_yawara
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 154 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Tradycyjne systemy NIHON JUJUTSU...historia i geneza
Cosik na tym portalu malutko o tradycyjnych szkołach jujutsu. Może ktoś coś ciekawego opowie, napisze lub podzieli się wiedzą ? Chyba, że wszyscy tylko dyskutują o skuteczności nowych metod... Co wy na to ?
Większość powołuje się na jujutsu (jujitsu, jiujutsu, jiujiutsu) ale tak na dobrą sprawę to nikt nic konkretnie nie mówi (pisze) o swoim jujutsu. Mam na myśli to, że jak ktoś dyskutuje np. o karate, to przedstawia się, z jakiego konkretnego systemu lub szkoły jest. Czyżby w jujutsu przeważał system International ? Jedynie ludzie z Hakko ryu mają tu swoich przedstawicieli, chociaż ich system to już nowe dzieje, aczkolwiek oparte na starym systemie.

pozdrawienia... :)
  • 0

budo_ryszard jóźwiak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1149 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:VVD

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycyjne systemy NIHON JUJUTSU...historia i geneza

Większość powołuje się na jujutsu (jujitsu, jiujutsu, jiujiutsu) ale tak na dobrą sprawę to nikt nic konkretnie nie mówi (pisze) o swoim jujutsu. Mam na myśli to, że jak ktoś dyskutuje np. o karate, to przedstawia się, z jakiego konkretnego systemu lub szkoły jest. Czyżby w jujutsu przeważał system International ?



Wejdz na strony poszczególnych osób i zobaczysz story, na pewno na mojej i Marcina
  • 0

budo_roslon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 801 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Legionowo

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycyjne systemy NIHON JUJUTSU...historia i geneza
Wg. mnie (powtzrzam: wg. mnie) w Europie nastapił zbyt duży mix tradycyjnych szkół z nowoczesnymi takimi jak np. judo. Potem dołączono jeszcze tradycyjne europejskie systemy walki (WJJKO- zapasy, w Polsce boks w systemach wojskowych w okresie międzywojennym) i teraz nie istnieje nic takiego jak czysta, oryginalna szkoła JJ (oczywiscie poza nielicznymi wyjatkami takimi jak np. Eryk Murlowski).

Dlatego termin Ju-Jitsu w Europie moze obejmowac wszystko, począwszy od szkół podobnych do złudzenia do Aikido do systemów sportowych takich jaki reprezentuje np. PZJJ.

Jedynie szkoły które bezpośrednio współpracują z japońskimi nauczycielami można określać nazwami specyfcznymi dla nich.
Europejskie ich odpowiedniki sa już "skażone" nasza mentalnością.

Dla nas to lepiej- w Japonii uczono w sposób niezbyt sensowny (dla Europejczyka) pod wzgledem metodycznym i anatomicznym.
Zresztą szkoły starające się rozwijac w tej chwili wzorują metody treningowe na Europie...

Zresztą niech ktoś z tradycyjnej szkoły sie odezwie, ja jestem tylko teoretykiem...

R.
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycyjne systemy NIHON JUJUTSU...historia i geneza
Dla mnie tradycyjne jj to takie ktorego uczymy sie bezposrednio pod okiem spadkobiercy stylu. Czyli tak naprawde niewiele sie znajdzie osob ktore je cwicza.
Stylowym jj nazwal bym cwiczenie jakiegos scisle zamknietego i opracowanego systemu ale w gruncie rzeczy kiedy spotyka sie z glównym guru bardzo rzadko.
A ostatnia najwieksza rzesze cwiczacych to sa osoby cwiczace walke wrecz i samoobrone oparta tylko na starych technikach jj a przystosowana do czasow dzisiejszych.

A wiec tradycyjnych styli to wg mnie nie ma u nas niestety a stylowych jest bardzo malo - a ludzi cwiczacych na raz 4 styli czy wiecej do tradycjonalistow bym nie zaliczyl bo czesto jeden system i jego zasady wyklucza drugi.

Dlatego tak malo tu jest osob ze stylowych systemow.
  • 0

budo_yawara
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 154 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycyjne systemy NIHON JUJUTSU...historia i geneza
Co powiecie na temat form kata stosowanych w JJ ?
Słyszałem, że jest ich trochę... ciekawe jakie to są?

pozdrówka... :D
  • 0

budo_yawara
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 154 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycyjne systemy NIHON JUJUTSU...historia i geneza
Witam w przedświątecznej atmosferze... życząc skrobanych jajek moczonych w dyngusowych strugach wody ! Alleluja !!

Widzę, że przed świętami spokojnie na portalu...

To dorzucę garść słów....

...poczytałem trochę na portalu o zasadach jj - miękkości, ustępliwości itp..itp..

Próba charakteryzowania Jujutsu poprzez JU jest na ogół związana z ustępowaniem większej sile.
Lecz JU to przecież także - podatny, zwinny i dążący do zwycięstwa.
A pierwsza formuła mówi tylko o kimś, kto potrafi pokonać przeciwnika. Powiedziałbym, że JU to raczej swobodne reagowanie ciała na wolę, co pozwala robić naszemu ciału to co chcemy zrobić. Ciało słucha naszej woli. Jest to pewnego rodzaju psychofizyczna koordynacja albo może specjalny sposób zachowań.
Nie wiem, czy takie stwierdzenie lepiej określi jujutsu jako sztukę walki ?

Myślę, że Kano tworząc np. formy kata w judo miał z tym zagadnieniem pewien problem. Jako przykład mogłyby służyć dwie formy kata GO NO KATA i JU NO KATA. Pierwsza to forma twardości a druga to forma łagodności.
Od razu rzuca się w oczy pewna sprzeczność - obie formy są przeciwieństwem w japońskim rozumieniu tego tematu.
Z tego co można się dowiedzieć, to Kano był przekonany, że główną zasadą judo nie jest JU (łagodność, ustępliwość).
Uważał on, że w walce są momenty kiedy nie należy ustępować, a to wiązało się na ogół z użyciem siły.
Kiedyś powiedział : ....poprzez ustępowanie w walce można zwyciężyć, jest wiele takich sytuacji w jujutsu i judo, kiedy takie zachowanie jest prawidłowe. Nazwa jujutsu czyli łagodny, ustępliwy określa bardzo obszerny system lub obszar działania... a przecież prawdziwe jujutsu to coś znacznie więcej i zdobycie zwycięstwa w jujutsu to nie tylko rezultat zastosowania ustępliwości.
Kano dla lepszego i prawidłowego zrozumienia tych zasad wprowadził termin seiryoku zenyo (maksymalna efektywność). Chciał on aby forma GO NO KATA była pewnego rodzaju balansem dla formy JU NO KATA.

Jako ciekawostkę powiem, że oryginalna forma GO NO KATA została ukryta jeszcze przed wojną przez Kano. Pod koniec wojny Kyuzo Mifune stworzył nowe GO NO KATA, ale to już była jego interpretacja (gonosen)

Kodokan wiele form kata wyłączył ze swojego programu i to z różnych powodów. Mało kto zna takie kata jak IPPON YO GOSHIN JUTSU NO KATA FUJOSHI GOSHIN JUTSU NO KATA dla kobiet czy też GONOSEN NO KATA.

Wracając jeszcze na moment do zasady seiryoku zenyo to jest ona wykorzystana w jednym z nielicznych kata judo wykonywanych pojedynczo (seiryoku zenyo kokumin taiiku no kata). Jest to forma ćwiczeń wszelkich uderzeń i kopnięć czyli popularnego atemi.

Może ktoś coś dorzuci na temat pochodzenia różnych form kata ??
A temat goshin waza czy goshin jutsu nie jest ciekawy ?

pozdrówka :-)
  • 0

budo_yawara
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 154 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycyjne systemy NIHON JUJUTSU...historia i geneza
ale tu cisza... :?:

rozumiem, wolny długi weekend....
nikt nie zajmuje się
formami kata...

no cóż, trudno.... :(

pozdrówka.... :?
  • 0

budo_remi pulwer
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 288 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycyjne systemy NIHON JUJUTSU...historia i geneza
Hmm, nie wiem czy to cie zainteresuje - bedac w Japoni dwa lata temu - cwiczylem w Takagi Yoshin ryu Jutaijutsu, ktora w czasach historycznych byla szkola owczesnych ochraniarzy Shoguna - jako ze nie wolno im bylo nosic miecza w zamku shoguna - zmuszeni byli do skupienia sie na dzwigniach i rzutach, wiekszosc technik ma za zadanie unieruchomienie (obezwladnienie) przeciwnika bez rozlania krwi - jako ze krew byla owczesnie traktowana jako cos bardzo wstretnego... wylamywanie rak i nog w przegubach, wiazanie przeciwnika sznurami to tylko drobny wachlarz ich technik. Interesujacym faktem historycznym jest to ze nawet podczas walki zachowana byla swiadomosc hierarchi spolecznej...
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycyjne systemy NIHON JUJUTSU...historia i geneza

wiazanie przeciwnika sznurami to tylko drobny wachlarz ich technik. Interesujacym faktem historycznym jest to ze nawet podczas walki zachowana byla swiadomosc hierarchi spolecznej...


techniki juta sa faktycznie dosc unikalne, masz jakies zdjecia? Te zachowanie hierarchii, mozesz cos wiecej o tym napisac?
  • 0

budo_yawara
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 154 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycyjne systemy NIHON JUJUTSU...historia i geneza
[quote name="Remi Pulwer"]Hmm, nie wiem czy to cie zainteresuje....
.....cwiczylem w Takagi Yoshin ryu Jutaijutsu....., quote]

Witam...
wysłałem mailika

pozdrawiam

Yawara
  • 0

budo_remi pulwer
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 288 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycyjne systemy NIHON JUJUTSU...historia i geneza
Hierarchia spoleczna byla czyms czego "ochraniarze" shoguna musieli traktowac jako podstawowe zrozumienie zaleznosci pomiedzy zyciem i smiercia - brutalnosc technik i ich skutecznosc musiala byc dopasowana do rangi tego ktorego sie krempowalo albo obezwladnialo - nikt nie chcial polamac Daimyo ktory sie upil - po pozniej musialbys sobie rozciac brzuch... :) Takze nikt nie chcial dopuscis do tego aby uderzono Shoguna. Bardzo skomplikowna to byla sytuacja w czasach Tokugawa - Pamietacie historie 47 ronin? Cos w tym rodzaju - namiestnicy byli nietykalni - a jak sobie podpili (a sake zawsze plynelo morzem) to czasami trzeba ich bylo doprowadzic do porzadku :) Wyjecie noza lub jakiejkolwiek broni w palacu shoguna bylo karane smiercia - stad Takagi Yoshin Ryu zaczelo uzywac sznurow, wachlarzy i krotkich palek (yawara) - ale wciaz najwazniejsza forma bylo taijutsu - jujutsu - mutodori.
  • 0

budo_tygrys
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 133 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:a któż to wie......

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycyjne systemy NIHON JUJUTSU...historia i geneza
Szczepan tu trochę przykładów technik,drillów
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
nom może jeszcze coś znajde 8)
pozdrowienia
Tygrys
  • 0

budo_yawara
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 154 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycyjne systemy NIHON JUJUTSU...historia i geneza
Takie sobie pytanko na weekend... 8)

Czy ktoś słyszał o szkole Tenjin Shinyo ryu w Polsce ?
Bo coś mnie takie słuchy doszły... że podobno Poznań ??

Że Kawaishi (system) to jeszcze bym się zgodził....

co wy na to? :?:
  • 0

budo_yawara
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 154 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycyjne systemy NIHON JUJUTSU...historia i geneza

Hierarchia spoleczna byla czyms czego "ochraniarze" shoguna musieli traktowac jako podstawowe zrozumienie zaleznosci pomiedzy zyciem i smiercia - .


Remi, ten temat akurat ..hmm.. to dosyć złożony problem, praktycznie "ćwiczony" w kilku zaledwie szkołach. Nie wszystko co się nazywa "ochrona" (w aspekcie sztuk walki) to jest to..!!

Myślę, że do tematu wrócimy... jest on mi bardzo bliski.... :)

pozdrowienia.. 8)
  • 0

budo_remi pulwer
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 288 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycyjne systemy NIHON JUJUTSU...historia i geneza
Czekam... :idea:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024