Napisano Ponad rok temu
Re: Tradycyjne systemy NIHON JUJUTSU...historia i geneza
Witam w przedświątecznej atmosferze... życząc skrobanych jajek moczonych w dyngusowych strugach wody ! Alleluja !!
Widzę, że przed świętami spokojnie na portalu...
To dorzucę garść słów....
...poczytałem trochę na portalu o zasadach jj - miękkości, ustępliwości itp..itp..
Próba charakteryzowania Jujutsu poprzez JU jest na ogół związana z ustępowaniem większej sile.
Lecz JU to przecież także - podatny, zwinny i dążący do zwycięstwa.
A pierwsza formuła mówi tylko o kimś, kto potrafi pokonać przeciwnika. Powiedziałbym, że JU to raczej swobodne reagowanie ciała na wolę, co pozwala robić naszemu ciału to co chcemy zrobić. Ciało słucha naszej woli. Jest to pewnego rodzaju psychofizyczna koordynacja albo może specjalny sposób zachowań.
Nie wiem, czy takie stwierdzenie lepiej określi jujutsu jako sztukę walki ?
Myślę, że Kano tworząc np. formy kata w judo miał z tym zagadnieniem pewien problem. Jako przykład mogłyby służyć dwie formy kata GO NO KATA i JU NO KATA. Pierwsza to forma twardości a druga to forma łagodności.
Od razu rzuca się w oczy pewna sprzeczność - obie formy są przeciwieństwem w japońskim rozumieniu tego tematu.
Z tego co można się dowiedzieć, to Kano był przekonany, że główną zasadą judo nie jest JU (łagodność, ustępliwość).
Uważał on, że w walce są momenty kiedy nie należy ustępować, a to wiązało się na ogół z użyciem siły.
Kiedyś powiedział : ....poprzez ustępowanie w walce można zwyciężyć, jest wiele takich sytuacji w jujutsu i judo, kiedy takie zachowanie jest prawidłowe. Nazwa jujutsu czyli łagodny, ustępliwy określa bardzo obszerny system lub obszar działania... a przecież prawdziwe jujutsu to coś znacznie więcej i zdobycie zwycięstwa w jujutsu to nie tylko rezultat zastosowania ustępliwości.
Kano dla lepszego i prawidłowego zrozumienia tych zasad wprowadził termin seiryoku zenyo (maksymalna efektywność). Chciał on aby forma GO NO KATA była pewnego rodzaju balansem dla formy JU NO KATA.
Jako ciekawostkę powiem, że oryginalna forma GO NO KATA została ukryta jeszcze przed wojną przez Kano. Pod koniec wojny Kyuzo Mifune stworzył nowe GO NO KATA, ale to już była jego interpretacja (gonosen)
Kodokan wiele form kata wyłączył ze swojego programu i to z różnych powodów. Mało kto zna takie kata jak IPPON YO GOSHIN JUTSU NO KATA FUJOSHI GOSHIN JUTSU NO KATA dla kobiet czy też GONOSEN NO KATA.
Wracając jeszcze na moment do zasady seiryoku zenyo to jest ona wykorzystana w jednym z nielicznych kata judo wykonywanych pojedynczo (seiryoku zenyo kokumin taiiku no kata). Jest to forma ćwiczeń wszelkich uderzeń i kopnięć czyli popularnego atemi.
Może ktoś coś dorzuci na temat pochodzenia różnych form kata ??
A temat goshin waza czy goshin jutsu nie jest ciekawy ?
pozdrówka :-)